Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

Merhaba güvercin sever dostlar. Bu gün sizlere güvercin yumurtadan kaç günde çıkar konulu bir makale hazırladım. Güvercinler genelde 2 afet yumurtlarlar. Çok nadir olarak 1 adet yumurtladıkları da görülmüştür. Fakat bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Değişmeli olarak erkek ve dişi yumurtanın üzerine yatarlar. Kuluçka döneminde dişi ve erkek güvercinlerinin kursaklarında kursak sütü birikir.
Ortalama 17 – 18 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. İlk 4 -5 gün sadece kursak sütü ile beslenirler. Anne ve baba sırayla yuvaya gelip gagalarını açarlar, yavru gagasını ebeveynlerinin gagasının içine sokarlar. Ve kusma yolu ile yavruyu beslerler.
Yavrular çok hızlı gelişirler. Hemen diken tüyü dediğimiz ilk tüyleri oluşur. Birkaç hafta sonra kendilerini yuvadan atmaya başlarlar bu noktada tavsiyem yavruları kendi yuvalarına geri koymanızdır. Böylece onlar atlar siz koyarsınız. Bir süre sonra kendileri yuvaya çıkmaya başlayacaklardır.               Yuvaya koyma işlemi kalabalık kümesler için geçerlidir. Kalabalık kümeslerde güvercinler fazla olduğu için anne ve baba yavruyu göremeye bilir. Yavru açlıktan ölebilir. Daha da önemlisi diğer güvercinler tarafından dövülerek öldürüle bilir. Sadece anne ve babanın bulunduğu ufak bir kümesiniz varsa bu sıkıntıları yaşamazsınız. Takip etmeniz çokta gerekmez.

Müjdat KARAKOÇ

Donek.Net / Tüm Hakkı Saklıdır. Bu Yazı İzinsiz. Kullanılamaz. Çoğaltılamaz.

146 thoughts on “Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

 1. benim 1 çift güvercinim var 1 i kül rengi 1 ise arap ikiside paçalı aldığımdan bugüne 25 gün oldu kafeste sadece ikisi var kasaya 14 15 gündür ot çekiyorlar bu böyle devam eder mi ne zaman yumutlarlar şimdidennn teşekkürlerr

  View Comment
     1. saolun bugün 2 tane güvercin besleyen arkadaşlarıma baktır dım bunda yumurta var dediler yumutlaması 1 haftayı geçermi salmasam yumutlarlar mı acaba bazı kişiler salmassan yumutlamaz diyorlar ve yumurta gecikir cırk olur diyorlar .

      View Comment
 2. merhaba bende miski erkek kula dişi var 2 yumurta var yumurtlayalı oldu baya 1 hafda içinde yavru çıkar da sizce bu iki eşden ne yavrusu atar bir miski bir kulamı çıkar yavrular ?

  View Comment
  1. Genelde bir anne bir baba şeklinde olur ama yinede tam olarak kimse bilemez. Belki soylarında başka kuşlar varsa değişik reklerde gelebilir altlarından. Mesala ırk değilde permons kuşlarında siyah kuşlardan beyaz. beyazlardan kırmızı gibi hiç alakasız renkler gelebiliyor.

   View Comment
 3. erkeyin daha önce 3 tane eşi daha olmuş yavrular hep beyaz cıkmıs buda öyle cıkabilirmi ?bide 1 hafda sonra yumurtanın çıkması lazım zamanı geliyor kuşlar devamlı deişiyolar üstüne oturuyolar ama sormak istediyim boş yumurta çıkma olasılıgıda varmış güvercilerde sizde boş olsa kuş yatarmıki üstüne

  View Comment
 4. ugur kardeş bnde ilk defa güvercin bakıyom benim kuşlar yumurtladı 22 gün içinde yumurtadan yavru cıkdı biri dün cıkdı dieri önceki gün bugun 3 üncü günleri yani 22 gün bekle yumurtadan yavru çıksın die

  View Comment
 5. güvercin tuz yermi admin bana acil yaz lütfen adamın biri yazmış seker veriyorum tuz karısdırıp falan tuz güvercine zarar verirmi ishal olmuş ikiside tüydeler yavruda yapdılar

  View Comment
 6. benim yavrular 21 günlük oldu çikolata miski diolar babasıda miski sate bugun yavrunun teki yem yemeye başladı :)ben okadar bakdım ama küsmediler 😀

  View Comment
 7. Selam kardeş benim güvercinler yumurtladi dün aksama kadar dişi yumurtaların uzerinde yatiyodu ama bu akşam baktigimda yumurtanın birini dışarı atmış ve kirmis öbür yumurtaninda uzerine yatmiyor sence neden böyle birsey yapmıştır

  View Comment
  1. acemiliğine gelmiş olabilir. Zamanla hersey normale donecektir. Bazen boyle durumlar olabiliyor. Yuvaya başka bir kuş girdi ise kavga ederken yumurta düşmüşte olabilir.

   View Comment
  1. Kümesin camı açık kalsın. Ordan temiz hava mutlaka girsin. Yavruya hiçbir zararı olmaz. Bizim kümeslerimiz yaz kış açık duruyor hiç sorun yaşamıyoruz. Anneleri yavruların üzerine yatacağı için sorun olmaz.

   View Comment
  1. İlk yumurta olduğu için anne ve baba acemilik yüzünden yumurtaya iyi yatamayacağı için yumurta çıkmama sorunu olabilir. Bu sorun teşkil etmek yumurtayı yatalı 1 hafta olduusa yumurtaları elinize akıp güneşe doğru tutun içinde kararma varsa yumurtalar tutmuş demektir. Biri şeffaf diğeri kara ise teki tutmuş demektir. Veya hiç ellemeyin yeteri kadar yatarlar çıkmazsa kendiliğinden kalkacaklardir.

   View Comment
 8. güvercinin yumurtasını ben değiştirdim bi arkadaşımla yumurtayı elledik bozulurmu ve yavru çıkarmı kuş yatıyo üstünde hep iç kalkmıyo eşiyle değiştire değiştire bi erkek bi dişi yatıyo

  View Comment
  1. Yumurta değiştirme olayında günler çok önemlidir. Kuşların ikiside aynı günlerde yumurtladı ile sorun olmaz. Yumurta koyduğunuz kuş önce yumurtladı ise yumurtadan önce kalkacağı için yavru oluşmadan kalkmış olur. Eğer muyurtayı koyduğunuz kuş diğer kuştan sonra yumurtladı ise bu seferde yavru erken çıkağı için anne ve baba kursağında maya oluşmayacağı için büyük olasılıkla yavru ölümü gerçekleşecektir. Yumurta değişimde her iki kuşta aynı günlerde yumurtlaması gerekir. Bir iki gün sorun oluşturmaz. Fakat arası cok uzunsa sorun olacaktır.

   View Comment
 9. lütfen yardım!! balkona yumurtlamış güvercin zarar vermek istemiyorum ama bu yumurtlar çıktıktan sonra gitsinler ne olur acele balkon cam takılacak bu hayvancağızlara takılıp kaldık. yumurtalar çıkınca yenisini yumurtlar diyolar doğrumu kutunun içine yumurtlamış onu alsam çıkartsam yavrulara zarar gelir mi! ne yapayım……..

  View Comment
  1. Merhaba Tuba hanım,
   Yumurtalar çıktıktan sonra yavrular tüğlenene kadar tekrar yumurtlamazlar. Yavrular büyüdükten sonra her gün takip edersiniz tekrar yumurtlarlarsa yumurtayı altından alıp atarsınız. Eğer yumurtlar ve bir iki gün içinde yumurtayı almazsanız günaha girmiş olursunuz. Yumurtlar yumurtlamaz yumurtalar alınmalıdır.

   View Comment
 10. Işin tuhafi ben tüy unden de anlamıyorum.
  Yani yumurtlamayim gidedebilir değil mi bu yumurta takibi riskli ve zor görünüyor geç saatlere kadar çalışn biri olarak:(

  View Comment
  1. Olmaz dişi tekbaşına yavru çıkartamaz. Mutlaka değişmeli olarak yatmaları gerekir. Dişi olan bir iki gün içinde yatmaktan vaz geçecektir.

   View Comment
  1. yumurta tutmamış olabilir. Yumurtayı güneşe doğru tut içinde siyahlaşma varsa büyük ihtimalle doludur. Bir kaç gün daha beklemekte fayda var.

   View Comment
 11. benim büyük bir çiçeğim var balkonumda. ve bi güvercin gelip oraya yuva yaptı ve bir yumurtası var balkona çıkamıyorum balkona yaklaşınca annesi yada babası kaçıyo napmam gerekir ve bide ben bir sene önce eski evimdeki bir güvercin yumurtasın elemiştim ve annesi gelip yumurtayı kırmıştı şimdi yine dokunsam kırar mı?

  View Comment
  1. Merhabalar,
   Öncelikle ne yapmak istediğinizi anlamak lazım. Kuşları oradan kovmak istiyorsanız eğer yumurta tekse büyük ihtimalle yeni yumurtlamıştır yumurtayı alıp atabilirsiniz. Eğer yavru çıksın derseniz hiç ellemeyin.

   View Comment
 12. merhaba benım bır tane portakal kuşum var bu sıtrese gırdı ve boynu tam tur donuyor ve iki tane de yumurtası var yavru cıksa baka bılırmı .

  View Comment
 13. pekı ne tür vitamın vermem gerekır bu süper vit dıye bır vitamın var ondan versem fayda edermı yoksa başka vıtamınler fılan mı denesem

  View Comment
 14. Bizim pencerenin önüne yabani bir güvercin yuva yapmış bakmaya gidersem yumurtanın üstünde anne güvercin varsa kaçıyor baba varsa kalıyor

  View Comment
  1. Güvercin 1 yumurta yapar 1 gün bekler ve ikinci yumurtasını yapar bu genelde böyledir. 2. yumurtayı yaptıktan sonra güvercin üzerine yatmaya başlar üzerine yatmaya başladıktan sonra eğer 1 gün boyunca yatılmazsa yavrular ölür. 1 gün çok uzun bir süredir.

   View Comment
  1. Kuş tek kaldığı için bir iki gün daha yatmaya çalışabilir fakat büyük olasılıkla yatmaktan vazgeçecektir. Bu sebeple yavru oluşmayacaktır. Yapılacak bir şey yok kendi haline bırakın.

   View Comment
 15. bu arada bir gün yatmadı dedım. ama suan yavrular yumurtalarından çıkmışlar. :) :) :) bir gün geçti diye yumurtaları atmayın. ölmüyorlar…. ama belki bu herzaman da olmayabilir. en iyisi siz bekleyin. her şey olacağına varır… :) :) :)

  View Comment
 16. merhaba ,yardımcı olabilirseniz sevinirim.yabani bir güvercin yangın merdivenine açılan kapıya iki tane yumurta bıraktı sevindik önce ancak yaklaşık iki gündür yumurtaların üzerinde güvercin yok .yumurtaların ustune kazak koymamızın bir faydası olur mu daha doğrusu yapabileceğimiz bir şey var mı.teşekkürler .

  View Comment
  1. Merhabalar,
   Güvercin üzerine yatmıyorsa yavru kesinlikle çıkmaz. Ayrıca yavru çıksa bile anne öz suyu (kursak mayası) ile beslenmediği için yavrular yaşamayacaktır. Yumurtaları çöpe atabilirsiniz.

   View Comment
  1. dişi yumurtluyorsa eğer dişide sorun yoktur. Erkek ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yada yumurtaya iyi yatamıyorlarsa yavru çıkmaz. Erkeği değiştirebilirsin.

   View Comment
 17. ben arkadaşımdan güvercin alcam ama arkadaşıma çok emde çok alışıklar ben aldığımda kanatlarını çeksem kanatları büyene kadar alışırmı bana

  View Comment
  1. Merhaba Hüseyin,
   Diğer yumurta 2 gün geçmesine rağmen çıkmadıysa kendin kırabilirsin, dikkatlı bir şekilde kır. Bazen tek yumurta tutmayabiliyor. Üzerine iyi yatılmadıysa yavru çıkmaya bilir.

   View Comment
 18. kuşum yumurtaya düzenli yatıyordu 14 gün felanoldu ama akşamdan önce yemledim kümese soktum 4-5 saat sonra kümese baktım yumurta yerinde yoktu köşeye gitmiş herlade ordan aldım kuşların yattığı yere geri koydum şuanda yatıyorlar ama soğumuşmudur yani yavru çıkarmı ?

  View Comment
  1. Yumurta altından kaydıysa ve uzun süre yatılmadıysa büyük ihtimalle yavrular çıkmayacaktır. Genelde kuşların yuva örmesi tavsiye ediliyor. Ben her fırsatta kuşların önüne süpürge çöpü atın diye söylüyorum. Kümeste her zaman süpürge çöpü bulunsun.

   View Comment
 19. Bir cift gullu gok aldim totosunda yumurta vardi yeri yabanciladi 1 tane yumurtladi bende attim 3 gun sonra tekrar yumurtladi simfi ne olacak cevaplarsaniz sevinirim

  View Comment
  1. Kardeş güvercinler genelde önce 1 tane yumurtlar bir iki gün dinlendikten sonra diğer yumurtayı yapar. Sen hiç ellememen gerekirdi. Şimdi ikinci yumurtayıda at. En kısa zamanda tekrar yumurtlayacaktır. Ama neolursa olsun elleme

   View Comment
 20. selamun aleyküm başkan benim güvercinler 5 gün önce çiftleştiler ve kümesten her cıktıklarında catıda bidaha erkek dişisine basıyor yuvada ördüler dişi yuvayada yatıyo sürekli ne zaman yumurtlarlar sizceacil cevabınızı bekliyorumm

  View Comment
  1. Aleykum selam.
   İkinci yumurtayıda yapar. Bazı güvercinler ilk yumurtadan sonra hemen yatmaya başlar bazıları ise ikinci yumurtayı yaptıktan sonra yatar. Her ne olursa olsun yumurtaları elleme. Kendi haline bırak. Saygılar.

   View Comment
 21. selamunaleyküm admin benim güvercinlerim 15 günönce falan yumurtladı fakat ben yokken küçük yeğenim kümesin kapısı açıkken kuşun altından yumurtaları alıp kırmış dün şuanda kuşlarım yumurtayı tekrardan ne zamana kadar yumurtlarlar acil cevabınızı bekliyorum saygılar .

  View Comment
  1. Merhaba Emrullah,
   kuşların altından yumurtayı aldıktan sonra bir hafta içinde yeniden yumurtlarlar. Ama kış mevsiminde olduğumuz için bu süre belki uzayabilir.

   View Comment
 22. selam admin kuşum yumurtlamış ama ymurtalar kırılacak dıe korkuyorum yumurtaya dokunmadan çöple çevirsem olurmu etrafını kuşlar çevirmedı

  View Comment
 23. Benim guvercinler cifleseli 2 haftayi geciyor yuvalarina baya cali cirpi topladilar aksam olunca ikiside yuvaya girip qarip-qarip sesler cikariyorlar kus kisirmidir kisir diyilse ne zaman yumurtlar acil yardim edin lutfen

  View Comment
  1. Yaw agalar benim kuslarin iki ciftide yumurtladi ama ikisininde birer yawrulari cikti diger yumurtalar yalan mi oldu acaba r gun oldu tik yok ne yapayim..

   View Comment
   1. Valla kaç olduğunu yazamamışsın yavrular çıktıktan sonra bir kaç gün daha bekle eğer çıkmıyorsa yavru oluşmamıştır. Kuşlar aynı anda çıktıysa iyi bakan takımın altına diğer yavruyuda koy diğerleri yavru ve yumurta olmadığı için hemen tekrar yumurtlarlar. Yavru iyi bakamaz diyorsan birer tane altlarında kalsın.

    View Comment
 24. kardeş benim güvercinim 1 yumurta ettti halaa yumurtanın üzerinde oturmadı bir kaç çalı çırpyla yuva yaptı ama otur muyolar yumurtanın
  n üzerin

  View Comment
 25. Selamin aleykum. Admin kardeş benim 2 çift kuşum var ve aynı gün yumurtladilar. Yarin 19. Günleri ve 2 çiftin de yumrtlari cikmadi. Işık yardımıyla baktım yumurtlar her iki çiftinde siyah olmuş damar var bu yumurtlar çıkar mi yoksa kirayim mi ?

  View Comment
   1. Sa admin arkadaslardan 1 cift kus aldim arkadaslar benim 3 sk yukarda oturuyolar kuslarin bana yada kumese slismasi icin ne yapmaliyim lutfen yardim edrmisin

    View Comment
 26. MERHABA . Bizim evdeki kombinin üstüne güvercin yaklaşık 2 ay önce yumurtladı . 2 ay içinde de 3 yumurta yumurtladı . Yumurtalarda hala bir hareketlilik yok . Bazı yumurtlar sarardı bu ne demek oluyor ?

  View Comment
  1. Merhaba Mehmet bey,
   Güvercinler genelde 2 adet nadiren 1 adet yumurtlarlar. İlk yumurtladıklarında 2 adet yumurtlamışlar ve yavru çıkmayınca tekrar yumurtlamıştır böylece 3 adet yumurta gördünüz. Kuşun altında fazla yumurta olduğu için bazı yumurtaların üzerine tam yatmadığı için büyük olasılıkla son yumurtada o yüzden çıkmamıştır. Tavsiyemiz tüm yumurtaları alıp çöpe atmanız. Onlar tekrar yumurtlayacaktır. 22 25 gün içinde yavru çıkmazsa tekrar yumurtları alabilirsiniz. Saygılar.

   View Comment
   1. güvercin yumutlayalı 2 gün oldu diğeri dün yumurtladı yumurtladıktan 10 dk sonra kardeşim uçurmuş 15 dk sonra geldi birşery olurmu?

    View Comment
     1. 2 tane güvercini uçurdum karşıya kondular geldiğimde 2 side yoktu sonra baktım biri diğer binada diğeri yok gelirmi

      View Comment
 27. ya arkadaslar size bi sorum olacak 3 adet kusum var 1cift bıde tekte erkek var benım yuvam ise duvardan delmelı yuva yanı duvar delık icinden geciyor yuvaya doğru nasıl alıstıra bılırım oraya ilk defa kus beslıyorumda

  View Comment
  1. Önce kuşları eve balkona alıştır daha sonra deliği kendileri bulacaklardır deliği büyüterek kapı yap. Kapıdan girip çıksınlar sonra kapının üstüne delip yaparsın ordan girip çıkarlar.

   View Comment
 28. Sayın Admin, balkonda saksıya guvercın yumurtlamış ancak mutfakta insan görünce kaçmış herhalde. TUM gün beklendik kus gelmedi. Aksam çok soğuk, yumurta donmasın diye alıp Pamuklu bir tasa koyduk. Yumurtaya nasıl bakmalıyız? Yavru nasıl çıkar? Sıcakta mı tutalım? Işık almaması mı Lazım? Yavru çıkarsa ne ile beslemeliyiz? Damlalıkla süt versek olur mu? Yanıtlarsanız sevınırım. Saygılarımla .

  View Comment
 29. selamın aleyküm benim kuşlar yumurtladı ancak hiç çalı çırpı toplamadı kümesin içinde sandık var onun içinde erkek ve dişi değişimli olarak yatıyorlar ama 2. yumurta gelmedi -2 gün oldu sorun var mıdır acaba.şimdidien teşekkürler

  View Comment
  1. A.s ismail,
   Valla kardeş ilk yumurtası ise dişinin yapabilir. Genelde ikinciyide yapmaları lazımdı. Süpürge çöpü al kümese toplayacaklardır. Herhangi bir sorun olmaz. Tek yavru çıkar.

   View Comment
   1. teşekkür ederim admin kardeş 2. yumurtayı 4 gün önce yaptılar çalı çırpı topladılar elimle yumurtaya ellesem bakmaktan vazgecebilirlermi

    View Comment
 30. Teşekkür ederim bu sabah baktığımda 2. yumurtada vardı 3 gün arası oldu saman çöpleri koydum taşımışlar biraz.Yumurtaya elle ellesem yumurtaya bakmaktan vazgeçebilirler mi acaba?

  View Comment
 31. s.a benim 2 tane güvercinim var ve yuvada 3 tane yumurta var ıkı güvercinde ara ara yumurtaların uzerine yatıyorlar 1 yumurta dıgerlerınden 1 hafta sora oldu acaba 3 yunurtadanda yavru cıkar mı birde erkek olmazsa yanında yumurtadan cıkmaz dıyorlar doğrumu acaba

  View Comment
  1. 3 tane yumurta olmaması lazım 2 tane olması lazım orda bir karışıklık olmuş. 1 hafta sonra olan yumurtadan büyük olasılıkla yavru çıkmaz çünkü yavrular çıkınca yatmayı kesecekler. Yumurtaların çıkması için dişi ve erkek güvercin olması şart. Tek güvercin yumurta çıkaramaz. Yani doğru duymuşsun.

   View Comment
 32. Merhaba son bir iki aydır balkonumuz çokça güvercin tarafından yemekhane olarak kullanılmakta.Balkona sürekli ekmek su koya koya alıştılar.Son bir haftadır ise sadece 1 çift geliyo ve bir de yuva yapmaya başlamışlardı.iki gün önce yağmur yağdı yuvadaki dallar açıldı bozuldu ve yuva olmayan çöp poşetlerinin vs olduğuyarım metre ilerde yatıyolardı.Dün akşam bi baktım yuva da oraya taşınmış içinde de bir tane yumurta var.İkincisini de bugün için bekliyorum ama şimdiden bu yumurtaları koruma gibi bir telaşa kapıldım.araştırdığım yerlerde karga tehdidini gördüm ve okuduklarım genelde bir kanepenin arkasına vs yapılıyormuş yuvalar.Bunlar apaçık balkonun ortasına yaptılar yuvayı ve havalar ısınınca bi sorun olur mu yumurtalar için onu merak ediyorum.Hayvanları ürkütmeden yumurtaları veya doğduktan sonra yavruları bırakmamaları için öneride bulunabilir misiniz ? yavrulara zarar vermeden onlar için ne yapabilirim? Uzun bir yazı oldu ama kusura bakmayın ve böyle güzel bir siteden insanları bilgilendirerek ki bu çoğu zaman hayat kurtarmak oluyor bu kadar güzel bir şey yaptığınız için teşekkür ederim

  View Comment
 33. balkonuma güvercinler yuva yapmıştı sadece 1 tane yumurtlamış amam bu gün annenin bahçede öldügünü gördüm uzun süre bekledim yumurtanın üstüne yatan olmadı bir yumurtaya ne kadar zaman yatılmazssa yavru ölür yaklaşık 14 gün oldu yumurtlayalı evde yavruyu çıkartabilirmiyim ne yapmalıyım lütfen acil cevap verirmisiniz

  View Comment
  1. Merhaba Demet,
   Dişi kuş ikinci yumurtayı yaparken ölmüş olabilir. Nadirde olsa böyle sorunlar olabiliyor. Yumurta soğuyana kadar üzerine yatılmazsa yavru çıkmaz. Yani ortalama 1 saat diyelim. Yavruyu çıkartamazsınız, hadi diyelim kuluçka makinesinde çıkarttınız bu seferde yavruyu büyütemezsiniz. Yapılacak birşey yok. Geçmiş olsun.

   View Comment
 34. Slm benim 2 güvercinim var 15 gün uzerinde yattı güvercinler ama sonra yatmayı bıraktılar suan 25 gun oldu o yumurtaları yuvadan alayım mı suan 2 tane daha yumurtladı yuvada erkek yok sanırım cnku daha oncede yumurtladı ama yavru cıkmadı smdı erkek guvercın alsam yanına yavru çıkar mı benim bu güvercinleri yavrulaması için ne yapmam lazım bilgi verir msnz ?

  View Comment
 35. selamun aleyküm admin bizim balkondaki kombinin üstüne yuva yapmış iki tane güvercin dişi yatıo erkek orada beklioo bunlar ikide bir gidip geliyoralar bunlar neden böledir vede ne zaman yumurtayapar

  View Comment
 36. Bizim evin balkonuna kuş yuva yapmış ve dun bir tane yumurta vardı bugun 2 olmus ve kus yumurtadan kac gunde cikar
  Allah rizasi icin hemen cevaplayin

  View Comment
 37. Kardesim ben 2 yumurta aldim su an anne yatiyo ustunde kumeste 7 tane kus var ne yapmaliyim yavrular yumurtadan cikinca kuslari ayiriyimmi bide anne beyaz baba sari kus nasil bise olur bilgi verirmisin

  View Comment
  1. Merhaba Rasim,
   Hiç birşey yapma kardeş bırak kendi haline. Hepsi bir arada yaşasınlar. Rengi önemli değil büyük olasılıkla biri anne ye diğer yavru babaya benzeyecektir.

   View Comment
 38. Merhaba. Balkonuma güvercin yumurtlamis yalnız yuva yapmadan direk su gidecek delige iki yumurta bırakmış . ve üzerine de yatmiyor kenarına yatıyor yumurtalar haliyle soguk. Bende üzerine yatsın diye aldım bi kabın içine koydum geliyo gidiyor bu sefer hiç yatmiyo. Yumurtalar ölmüsmüdür acaba ne yapicagimi şaştim

  View Comment
 39. Merhabalar.. Yeni taşındığım evde balkonda iki yumurta vardı. Bir yumurtadan et parçası gibi birşey çıkmış. Sabah uyandığımda farkettim, ölüydü. Yumurta kabukları yoktu çevrede.. Yani anne bunun farkında kendi öldürmüş olabilir mi yoksa ölü mü doğdu bilmiyorum.güvercin yuvayı terk etti sanırım. Bir yumurtası daha var. iki gündür gelmedi yuvaya. Ben de yumurtayı aldım, boş bir saksıya bez koydum. yanına da sıcak su koydum kavanozla… Evin içi dışarıdan daha sıcak… Bu şekilde yumurta çatlar mı? Hala canlı bir yavrumuz var mıdır?

  View Comment
  1. Merhaba Burçak,
   Kesin bir şey söylemek zor yavrunun teki oluşmuş diğer yumurta boş olabilir. İlk yumurta çıkalı 2 gün oldu diyorsun içinde yavru olsaydı onun diğer yumurtadan 1 gün sonra çıkması gerekirdi. Demek ki içinde yavru yok. Anneleri terk edeli kim bilir kaç gün oldu. Saygılar.

   View Comment

Bir Cevap Yazın

Current day month ye@r *