Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

Merhaba güvercin sever dostlar. Bu gün sizlere güvercin yumurtadan kaç günde çıkar konulu bir makale hazırladım. Güvercinler genelde 2 afet yumurtlarlar. Çok nadir olarak 1 adet yumurtladıkları da görülmüştür. Fakat bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Değişmeli olarak erkek ve dişi yumurtanın üzerine yatarlar. Kuluçka döneminde dişi ve erkek güvercinlerinin kursaklarında kursak sütü birikir.
Ortalama 17 – 18 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. İlk 4 -5 gün sadece kursak sütü ile beslenirler. Anne ve baba sırayla yuvaya gelip gagalarını açarlar, yavru gagasını ebeveynlerinin gagasının içine sokarlar. Ve kusma yolu ile yavruyu beslerler.
Yavrular çok hızlı gelişirler. Hemen diken tüyü dediğimiz ilk tüyleri oluşur. Birkaç hafta sonra kendilerini yuvadan atmaya başlarlar bu noktada tavsiyem yavruları kendi yuvalarına geri koymanızdır. Böylece onlar atlar siz koyarsınız. Bir süre sonra kendileri yuvaya çıkmaya başlayacaklardır.               Yuvaya koyma işlemi kalabalık kümesler için geçerlidir. Kalabalık kümeslerde güvercinler fazla olduğu için anne ve baba yavruyu göremeye bilir. Yavru açlıktan ölebilir. Daha da önemlisi diğer güvercinler tarafından dövülerek öldürüle bilir. Sadece anne ve babanın bulunduğu ufak bir kümesiniz varsa bu sıkıntıları yaşamazsınız. Takip etmeniz çokta gerekmez.

Müjdat KARAKOÇ

Donek.Net / Tüm Hakkı Saklıdır. Bu Yazı İzinsiz. Kullanılamaz. Çoğaltılamaz.

COMMENTS

Soru Sarabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

* Güvenlik Kodu *

* Yukarıdaki Güvenlik Kodunu Buraya Yazın. *

169 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current day month ye@r *