Yükleniyor...">

Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

Merhaba güvercin sever dostlar. Bu gün sizlere güvercin yumurtadan kaç günde çıkar konulu bir makale hazırladım. Güvercinler genelde 2 afet yumurtlarlar. Çok nadir olarak 1 adet yumurtladıkları da görülmüştür. Fakat bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Değişmeli olarak erkek ve dişi yumurtanın üzerine yatarlar. Kuluçka döneminde dişi ve erkek güvercinlerinin kursaklarında kursak sütü birikir. Ortalama […]

25 Şubat 2013 Pazartesi - 952 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Merhaba güvercin sever dostlar. Bu gün sizlere güvercin yumurtadan kaç günde çıkar konulu bir makale hazırladım. Güvercinler genelde 2 afet yumurtlarlar. Çok nadir olarak 1 adet yumurtladıkları da görülmüştür. Fakat bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Değişmeli olarak erkek ve dişi yumurtanın üzerine yatarlar. Kuluçka döneminde dişi ve erkek güvercinlerinin kursaklarında kursak sütü birikir.
Ortalama 17 – 18 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. İlk 4 -5 gün sadece kursak sütü ile beslenirler. Anne ve baba sırayla yuvaya gelip gagalarını açarlar, yavru gagasını ebeveynlerinin gagasının içine sokarlar. Ve kusma yolu ile yavruyu beslerler.
Yavrular çok hızlı gelişirler. Hemen diken tüyü dediğimiz ilk tüyleri oluşur. Birkaç hafta sonra kendilerini yuvadan atmaya başlarlar bu noktada tavsiyem yavruları kendi yuvalarına geri koymanızdır. Böylece onlar atlar siz koyarsınız. Bir süre sonra kendileri yuvaya çıkmaya başlayacaklardır.               Yuvaya koyma işlemi kalabalık kümesler için geçerlidir. Kalabalık kümeslerde güvercinler fazla olduğu için anne ve baba yavruyu göremeye bilir. Yavru açlıktan ölebilir. Daha da önemlisi diğer güvercinler tarafından dövülerek öldürüle bilir. Sadece anne ve babanın bulunduğu ufak bir kümesiniz varsa bu sıkıntıları yaşamazsınız. Takip etmeniz çokta gerekmez.

Müjdat KARAKOÇ

Donek.Net / Tüm Hakkı Saklıdır. Bu Yazı İzinsiz. Kullanılamaz. Çoğaltılamaz.

“Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar” için 144 cevap

  1. uğur diyor ki:

    benim 2tane güvercinim var alaı25 gün oldu ne zaman yumutlarr ??

    View Comment
  2. uğur diyor ki:

    benim 1 çift güvercinim var 1 i kül rengi 1 ise arap ikiside paçalı aldığımdan bugüne 25 gün oldu kafeste sadece ikisi var kasaya 14 15 gündür ot çekiyorlar bu böyle devam eder mi ne zaman yumutlarlar şimdidennn teşekkürlerr

    View Comment
  3. ANIL diyor ki:

    merhaba bende miski erkek kula dişi var 2 yumurta var yumurtlayalı oldu baya 1 hafda içinde yavru çıkar da sizce bu iki eşden ne yavrusu atar bir miski bir kulamı çıkar yavrular ?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Genelde bir anne bir baba şeklinde olur ama yinede tam olarak kimse bilemez. Belki soylarında başka kuşlar varsa değişik reklerde gelebilir altlarından. Mesala ırk değilde permons kuşlarında siyah kuşlardan beyaz. beyazlardan kırmızı gibi hiç alakasız renkler gelebiliyor.

      View Comment
  4. ANIL diyor ki:

    erkeyin daha önce 3 tane eşi daha olmuş yavrular hep beyaz cıkmıs buda öyle cıkabilirmi ?bide 1 hafda sonra yumurtanın çıkması lazım zamanı geliyor kuşlar devamlı deişiyolar üstüne oturuyolar ama sormak istediyim boş yumurta çıkma olasılıgıda varmış güvercilerde sizde boş olsa kuş yatarmıki üstüne

    View Comment
  5. ANIL diyor ki:

    yumurtanın bitanesinden bugun yavru cıkdı :)dier yumurtada yarın öbir gün çıkar heralde yavrusu :)

    View Comment
  6. ANIL diyor ki:

    ugur kardeş bnde ilk defa güvercin bakıyom benim kuşlar yumurtladı 22 gün içinde yumurtadan yavru cıkdı biri dün cıkdı dieri önceki gün bugun 3 üncü günleri yani 22 gün bekle yumurtadan yavru çıksın die

    View Comment
  7. ANIL diyor ki:

    güvercin tuz yermi admin bana acil yaz lütfen adamın biri yazmış seker veriyorum tuz karısdırıp falan tuz güvercine zarar verirmi ishal olmuş ikiside tüydeler yavruda yapdılar

    View Comment
  8. uğur diyor ki:

    benim güvercin dün akşam 1 tane yumutladı diğerini ne zaman yumutlar

    View Comment
  9. uğur diyor ki:

    yumurtada yatan güvercine bakarsan küser diyorlar doğrumu ne yaparsan küser

    View Comment
  10. sariyerli.anil34@gmail.com diyor ki:

    benim yavrular 21 günlük oldu çikolata miski diolar babasıda miski sate bugun yavrunun teki yem yemeye başladı :)ben okadar bakdım ama küsmediler 😀

    View Comment
  11. yusuf diyor ki:

    Bakarsan Küsmezler Elini Bile Karnına Sürüp Kaldırıp YUmurtaya Bakarsan Yene Bİşey Olmaz YOk öyle Bİşey Uçurma o Kuşu Kafesi Açık Bırak Uçarsa Uçar

    View Comment
  12. ANIL diyor ki:

    buraya fotoğraf atabiliyomuyuz güvercinlerin

    View Comment
  13. sinan diyor ki:

    Selam kardeş benim güvercinler yumurtladi dün aksama kadar dişi yumurtaların uzerinde yatiyodu ama bu akşam baktigimda yumurtanın birini dışarı atmış ve kirmis öbür yumurtaninda uzerine yatmiyor sence neden böyle birsey yapmıştır

    View Comment
    • admin diyor ki:

      acemiliğine gelmiş olabilir. Zamanla hersey normale donecektir. Bazen boyle durumlar olabiliyor. Yuvaya başka bir kuş girdi ise kavga ederken yumurta düşmüşte olabilir.

      View Comment
  14. barış diyor ki:

    benim güvercin yumurtladı bugün kümesin camı var kare telli ordan soğuk gelirse yavru ölürmü

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Kümesin camı açık kalsın. Ordan temiz hava mutlaka girsin. Yavruya hiçbir zararı olmaz. Bizim kümeslerimiz yaz kış açık duruyor hiç sorun yaşamıyoruz. Anneleri yavruların üzerine yatacağı için sorun olmaz.

      View Comment
  15. ibrahim diyor ki:

    benim güvercinlerimin ilk yumurtası çıkmama gibi bir sorun olurmu

    View Comment
    • admin diyor ki:

      İlk yumurta olduğu için anne ve baba acemilik yüzünden yumurtaya iyi yatamayacağı için yumurta çıkmama sorunu olabilir. Bu sorun teşkil etmek yumurtayı yatalı 1 hafta olduusa yumurtaları elinize akıp güneşe doğru tutun içinde kararma varsa yumurtalar tutmuş demektir. Biri şeffaf diğeri kara ise teki tutmuş demektir. Veya hiç ellemeyin yeteri kadar yatarlar çıkmazsa kendiliğinden kalkacaklardir.

      View Comment
  16. mert diyor ki:

    benim güvercinim var 4 tane yumurta var onlar nezaman kaç günde çıkar acil cevap admin

    View Comment
  17. emra diyor ki:

    benim kuşalar var yumurtladı dışarı saldım yumurtadan kalktılar kalkınca yumurta nekadar sürede bozulur acil cevap

    View Comment
  18. emra diyor ki:

    admin nabıyon kuşlar nasıl yerliler uçuruyonmu çifti kaç tl

    View Comment
  19. mert diyor ki:

    güvercinin yumurtasını ben değiştirdim bi arkadaşımla yumurtayı elledik bozulurmu ve yavru çıkarmı kuş yatıyo üstünde hep iç kalkmıyo eşiyle değiştire değiştire bi erkek bi dişi yatıyo

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Yumurta değiştirme olayında günler çok önemlidir. Kuşların ikiside aynı günlerde yumurtladı ile sorun olmaz. Yumurta koyduğunuz kuş önce yumurtladı ise yumurtadan önce kalkacağı için yavru oluşmadan kalkmış olur. Eğer muyurtayı koyduğunuz kuş diğer kuştan sonra yumurtladı ise bu seferde yavru erken çıkağı için anne ve baba kursağında maya oluşmayacağı için büyük olasılıkla yavru ölümü gerçekleşecektir. Yumurta değişimde her iki kuşta aynı günlerde yumurtlaması gerekir. Bir iki gün sorun oluşturmaz. Fakat arası cok uzunsa sorun olacaktır.

      View Comment
  20. tuba diyor ki:

    lütfen yardım!! balkona yumurtlamış güvercin zarar vermek istemiyorum ama bu yumurtlar çıktıktan sonra gitsinler ne olur acele balkon cam takılacak bu hayvancağızlara takılıp kaldık. yumurtalar çıkınca yenisini yumurtlar diyolar doğrumu kutunun içine yumurtlamış onu alsam çıkartsam yavrulara zarar gelir mi! ne yapayım……..

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Tuba hanım,
      Yumurtalar çıktıktan sonra yavrular tüğlenene kadar tekrar yumurtlamazlar. Yavrular büyüdükten sonra her gün takip edersiniz tekrar yumurtlarlarsa yumurtayı altından alıp atarsınız. Eğer yumurtlar ve bir iki gün içinde yumurtayı almazsanız günaha girmiş olursunuz. Yumurtlar yumurtlamaz yumurtalar alınmalıdır.

      View Comment
  21. muhammed diyor ki:

    benim kuşlarım var 16 tane 8 yumurta var on yumurtalardan 2si çıktı yavrular var onlar kaç günde büyür

    View Comment
  22. tuba diyor ki:

    Işin tuhafi ben tüy unden de anlamıyorum.
    Yani yumurtlamayim gidedebilir değil mi bu yumurta takibi riskli ve zor görünüyor geç saatlere kadar çalışn biri olarak:(

    View Comment
  23. eminunsal diyor ki:

    Selam arkadaslar benim 1 çift güvercinim vardi erkegi atmaca aldi bir kac gun sonra disi olan yumurtladi erkek olmasa olurmu ?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Olmaz dişi tekbaşına yavru çıkartamaz. Mutlaka değişmeli olarak yatmaları gerekir. Dişi olan bir iki gün içinde yatmaktan vaz geçecektir.

      View Comment
  24. murat diyor ki:

    Ya arkadaslar benim gok war bi cift yumurtaya yattı 21 gun oldu hala ckmadilar ne yapmam gerek

    View Comment
    • admin diyor ki:

      yumurta tutmamış olabilir. Yumurtayı güneşe doğru tut içinde siyahlaşma varsa büyük ihtimalle doludur. Bir kaç gün daha beklemekte fayda var.

      View Comment
  25. Yalcın diyor ki:

    Benm kuş yumurtladı iki gündür sürünüyo yürüyemiyo niye

    View Comment
  26. cihan ali diyor ki:

    Sabah gittigimde yumurta yoktu aksam gittigimde altında iki tane yumurta vardı boyle birşey olabilirmi

    View Comment
  27. okan diyor ki:

    Mrb bizim balkonda kanepenin arkasında güvercin yumurta birakmis acaba kaç günde cikar yavru

    View Comment
  28. berfin kaya diyor ki:

    benim büyük bir çiçeğim var balkonumda. ve bi güvercin gelip oraya yuva yaptı ve bir yumurtası var balkona çıkamıyorum balkona yaklaşınca annesi yada babası kaçıyo napmam gerekir ve bide ben bir sene önce eski evimdeki bir güvercin yumurtasın elemiştim ve annesi gelip yumurtayı kırmıştı şimdi yine dokunsam kırar mı?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhabalar,
      Öncelikle ne yapmak istediğinizi anlamak lazım. Kuşları oradan kovmak istiyorsanız eğer yumurta tekse büyük ihtimalle yeni yumurtlamıştır yumurtayı alıp atabilirsiniz. Eğer yavru çıksın derseniz hiç ellemeyin.

      View Comment
  29. serkan diyor ki:

    merhaba benım bır tane portakal kuşum var bu sıtrese gırdı ve boynu tam tur donuyor ve iki tane de yumurtası var yavru cıksa baka bılırmı .

    View Comment
  30. serkan diyor ki:

    pekı ne tür vitamın vermem gerekır bu süper vit dıye bır vitamın var ondan versem fayda edermı yoksa başka vıtamınler fılan mı denesem

    View Comment
  31. Can diyor ki:

    Bizim pencerenin önüne yabani bir güvercin yuva yapmış bakmaya gidersem yumurtanın üstünde anne güvercin varsa kaçıyor baba varsa kalıyor

    View Comment
  32. rabia diyor ki:

    bir gün kuluckada olmazsa güveercin yumurta bozulur mu ?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Güvercin 1 yumurta yapar 1 gün bekler ve ikinci yumurtasını yapar bu genelde böyledir. 2. yumurtayı yaptıktan sonra güvercin üzerine yatmaya başlar üzerine yatmaya başladıktan sonra eğer 1 gün boyunca yatılmazsa yavrular ölür. 1 gün çok uzun bir süredir.

      View Comment
  33. rabia diyor ki:

    birgün gecti ama suan üzerinde. ölür ediniz,yavru olmazsa bu güvercin böyle yatmaya devam eder mi. yoksa bırsure sonra bırakacak mı?

    View Comment
  34. mustafa diyor ki:

    Admin bey Bi çift takım var portakal erkeği kaçtı dişi yumurtaya yatmama olasiliği var yumurtalar 1 haftalık ne yapmam gerekir

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Kuş tek kaldığı için bir iki gün daha yatmaya çalışabilir fakat büyük olasılıkla yatmaktan vazgeçecektir. Bu sebeple yavru oluşmayacaktır. Yapılacak bir şey yok kendi haline bırakın.

      View Comment
  35. rabia diyor ki:

    bu arada bir gün yatmadı dedım. ama suan yavrular yumurtalarından çıkmışlar. :) :) :) bir gün geçti diye yumurtaları atmayın. ölmüyorlar…. ama belki bu herzaman da olmayabilir. en iyisi siz bekleyin. her şey olacağına varır… :) :) :)

    View Comment
  36. ersin diyor ki:

    merhaba ,yardımcı olabilirseniz sevinirim.yabani bir güvercin yangın merdivenine açılan kapıya iki tane yumurta bıraktı sevindik önce ancak yaklaşık iki gündür yumurtaların üzerinde güvercin yok .yumurtaların ustune kazak koymamızın bir faydası olur mu daha doğrusu yapabileceğimiz bir şey var mı.teşekkürler .

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhabalar,
      Güvercin üzerine yatmıyorsa yavru kesinlikle çıkmaz. Ayrıca yavru çıksa bile anne öz suyu (kursak mayası) ile beslenmediği için yavrular yaşamayacaktır. Yumurtaları çöpe atabilirsiniz.

      View Comment
  37. samed diyor ki:

    benim dişi güvercin yumurtalıyor ama yumuta tutmuyor ne yapmalıyım
    erkekte sorun yok

    View Comment
    • admin diyor ki:

      dişi yumurtluyorsa eğer dişide sorun yoktur. Erkek ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yada yumurtaya iyi yatamıyorlarsa yavru çıkmaz. Erkeği değiştirebilirsin.

      View Comment
  38. mert diyor ki:

    ben arkadaşımdan güvercin alcam ama arkadaşıma çok emde çok alışıklar ben aldığımda kanatlarını çeksem kanatları büyene kadar alışırmı bana

    View Comment
  39. hüseyin diyor ki:

    2 yumurtanın birinden civciv çıktı digeri 2 gün geçti çıkkmadı güvercinler uzerlerinde yatıyorlar acaba diger yumurtada yavru yokmu

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Hüseyin,
      Diğer yumurta 2 gün geçmesine rağmen çıkmadıysa kendin kırabilirsin, dikkatlı bir şekilde kır. Bazen tek yumurta tutmayabiliyor. Üzerine iyi yatılmadıysa yavru çıkmaya bilir.

      View Comment
  40. atakan diyor ki:

    kuşum yumurtaya düzenli yatıyordu 14 gün felanoldu ama akşamdan önce yemledim kümese soktum 4-5 saat sonra kümese baktım yumurta yerinde yoktu köşeye gitmiş herlade ordan aldım kuşların yattığı yere geri koydum şuanda yatıyorlar ama soğumuşmudur yani yavru çıkarmı ?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Yumurta altından kaydıysa ve uzun süre yatılmadıysa büyük ihtimalle yavrular çıkmayacaktır. Genelde kuşların yuva örmesi tavsiye ediliyor. Ben her fırsatta kuşların önüne süpürge çöpü atın diye söylüyorum. Kümeste her zaman süpürge çöpü bulunsun.

      View Comment
  41. atakan diyor ki:

    birde eğer yumurtadaki yavru öldüyse yatmaya devam ederlermi ?

    View Comment
  42. seyit diyor ki:

    Bir cift gullu gok aldim totosunda yumurta vardi yeri yabanciladi 1 tane yumurtladi bende attim 3 gun sonra tekrar yumurtladi simfi ne olacak cevaplarsaniz sevinirim

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Kardeş güvercinler genelde önce 1 tane yumurtlar bir iki gün dinlendikten sonra diğer yumurtayı yapar. Sen hiç ellememen gerekirdi. Şimdi ikinci yumurtayıda at. En kısa zamanda tekrar yumurtlayacaktır. Ama neolursa olsun elleme

      View Comment
  43. burhan diyor ki:

    anne kuluçkaya yatsa olmazmi yavru?

    View Comment
  44. emirhan diyor ki:

    selamun aleyküm başkan benim güvercinler 5 gün önce çiftleştiler ve kümesten her cıktıklarında catıda bidaha erkek dişisine basıyor yuvada ördüler dişi yuvayada yatıyo sürekli ne zaman yumurtlarlar sizceacil cevabınızı bekliyorumm

    View Comment
  45. serdar diyor ki:

    selamaleyküm admin güvercin ilk yumurtayıbügün yumurtladı digerini yumurtluyana kadar yumurtaya yatmada yavru çıkarmı tşk.

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Aleykum selam.
      İkinci yumurtayıda yapar. Bazı güvercinler ilk yumurtadan sonra hemen yatmaya başlar bazıları ise ikinci yumurtayı yaptıktan sonra yatar. Her ne olursa olsun yumurtaları elleme. Kendi haline bırak. Saygılar.

      View Comment
  46. Emrullah diyor ki:

    selamunaleyküm admin benim güvercinlerim 15 günönce falan yumurtladı fakat ben yokken küçük yeğenim kümesin kapısı açıkken kuşun altından yumurtaları alıp kırmış dün şuanda kuşlarım yumurtayı tekrardan ne zamana kadar yumurtlarlar acil cevabınızı bekliyorum saygılar .

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Emrullah,
      kuşların altından yumurtayı aldıktan sonra bir hafta içinde yeniden yumurtlarlar. Ama kış mevsiminde olduğumuz için bu süre belki uzayabilir.

      View Comment
  47. kadir diyor ki:

    selam admin kuşum yumurtlamış ama ymurtalar kırılacak dıe korkuyorum yumurtaya dokunmadan çöple çevirsem olurmu etrafını kuşlar çevirmedı

    View Comment
  48. kadir diyor ki:

    arkadaslar bilggi verın kuş illk yuöurtasını yaptı uzerıne yatmıyo ıkıncıyı yapdıkdan sonramı yatar

    View Comment
  49. Mahmud diyor ki:

    Benim guvercinler cifleseli 2 haftayi geciyor yuvalarina baya cali cirpi topladilar aksam olunca ikiside yuvaya girip qarip-qarip sesler cikariyorlar kus kisirmidir kisir diyilse ne zaman yumurtlar acil yardim edin lutfen

    View Comment
    • murat diyor ki:

      Yaw agalar benim kuslarin iki ciftide yumurtladi ama ikisininde birer yawrulari cikti diger yumurtalar yalan mi oldu acaba r gun oldu tik yok ne yapayim..

      View Comment
      • admin diyor ki:

        Valla kaç olduğunu yazamamışsın yavrular çıktıktan sonra bir kaç gün daha bekle eğer çıkmıyorsa yavru oluşmamıştır. Kuşlar aynı anda çıktıysa iyi bakan takımın altına diğer yavruyuda koy diğerleri yavru ve yumurta olmadığı için hemen tekrar yumurtlarlar. Yavru iyi bakamaz diyorsan birer tane altlarında kalsın.

        View Comment
  50. yusuf diyor ki:

    kardeş benim güvercinim 1 yumurta ettti halaa yumurtanın üzerinde oturmadı bir kaç çalı çırpyla yuva yaptı ama otur muyolar yumurtanın
    n üzerin

    View Comment
  51. kadir diyor ki:

    Selamin aleykum. Admin kardeş benim 2 çift kuşum var ve aynı gün yumurtladilar. Yarin 19. Günleri ve 2 çiftin de yumrtlari cikmadi. Işık yardımıyla baktım yumurtlar her iki çiftinde siyah olmuş damar var bu yumurtlar çıkar mi yoksa kirayim mi ?

    View Comment
  52. ali diyor ki:

    selamin aleyküm admın yeni güvercin alıcagım yumurtalı güvercinleri taşırken yumurta kırılırmı

    View Comment
  53. Mehmet Akif EROĞLU diyor ki:

    MERHABA . Bizim evdeki kombinin üstüne güvercin yaklaşık 2 ay önce yumurtladı . 2 ay içinde de 3 yumurta yumurtladı . Yumurtalarda hala bir hareketlilik yok . Bazı yumurtlar sarardı bu ne demek oluyor ?

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Mehmet bey,
      Güvercinler genelde 2 adet nadiren 1 adet yumurtlarlar. İlk yumurtladıklarında 2 adet yumurtlamışlar ve yavru çıkmayınca tekrar yumurtlamıştır böylece 3 adet yumurta gördünüz. Kuşun altında fazla yumurta olduğu için bazı yumurtaların üzerine tam yatmadığı için büyük olasılıkla son yumurtada o yüzden çıkmamıştır. Tavsiyemiz tüm yumurtaları alıp çöpe atmanız. Onlar tekrar yumurtlayacaktır. 22 25 gün içinde yavru çıkmazsa tekrar yumurtları alabilirsiniz. Saygılar.

      View Comment
  54. osman diyor ki:

    Benim 1 çift kuşum var yumurtladı bugün 18 gün oldu yavru çıkmadı cılkmı yoksa hemen cevap lütfen

    View Comment
  55. ömer demir diyor ki:

    saol kuşlar yatıyo sıraylan teşekürler

    View Comment
  56. ahmet diyor ki:

    ya arkadaslar size bi sorum olacak 3 adet kusum var 1cift bıde tekte erkek var benım yuvam ise duvardan delmelı yuva yanı duvar delık icinden geciyor yuvaya doğru nasıl alıstıra bılırım oraya ilk defa kus beslıyorumda

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Önce kuşları eve balkona alıştır daha sonra deliği kendileri bulacaklardır deliği büyüterek kapı yap. Kapıdan girip çıksınlar sonra kapının üstüne delip yaparsın ordan girip çıkarlar.

      View Comment
  57. ömer demir diyor ki:

    benim yuvamın yanında 2 kişi daha kuş besliyo benim yuvam onlrdan alçakta onlara kuşların gitmemesi için ne yapmalıyım?

    View Comment
  58. Burak diyor ki:

    Sayın Admin, balkonda saksıya guvercın yumurtlamış ancak mutfakta insan görünce kaçmış herhalde. TUM gün beklendik kus gelmedi. Aksam çok soğuk, yumurta donmasın diye alıp Pamuklu bir tasa koyduk. Yumurtaya nasıl bakmalıyız? Yavru nasıl çıkar? Sıcakta mı tutalım? Işık almaması mı Lazım? Yavru çıkarsa ne ile beslemeliyiz? Damlalıkla süt versek olur mu? Yanıtlarsanız sevınırım. Saygılarımla .

    View Comment
  59. ismail diyor ki:

    selamın aleyküm benim kuşlar yumurtladı ancak hiç çalı çırpı toplamadı kümesin içinde sandık var onun içinde erkek ve dişi değişimli olarak yatıyorlar ama 2. yumurta gelmedi -2 gün oldu sorun var mıdır acaba.şimdidien teşekkürler

    View Comment
    • admin diyor ki:

      A.s ismail,
      Valla kardeş ilk yumurtası ise dişinin yapabilir. Genelde ikinciyide yapmaları lazımdı. Süpürge çöpü al kümese toplayacaklardır. Herhangi bir sorun olmaz. Tek yavru çıkar.

      View Comment
      • ismail diyor ki:

        teşekkür ederim admin kardeş 2. yumurtayı 4 gün önce yaptılar çalı çırpı topladılar elimle yumurtaya ellesem bakmaktan vazgecebilirlermi

        View Comment
  60. ismail diyor ki:

    Teşekkür ederim bu sabah baktığımda 2. yumurtada vardı 3 gün arası oldu saman çöpleri koydum taşımışlar biraz.Yumurtaya elle ellesem yumurtaya bakmaktan vazgeçebilirler mi acaba?

    View Comment
  61. kdr diyor ki:

    s.a benim 2 tane güvercinim var ve yuvada 3 tane yumurta var ıkı güvercinde ara ara yumurtaların uzerine yatıyorlar 1 yumurta dıgerlerınden 1 hafta sora oldu acaba 3 yunurtadanda yavru cıkar mı birde erkek olmazsa yanında yumurtadan cıkmaz dıyorlar doğrumu acaba

    View Comment
    • admin diyor ki:

      3 tane yumurta olmaması lazım 2 tane olması lazım orda bir karışıklık olmuş. 1 hafta sonra olan yumurtadan büyük olasılıkla yavru çıkmaz çünkü yavrular çıkınca yatmayı kesecekler. Yumurtaların çıkması için dişi ve erkek güvercin olması şart. Tek güvercin yumurta çıkaramaz. Yani doğru duymuşsun.

      View Comment
  62. özgür diyor ki:

    Merhaba son bir iki aydır balkonumuz çokça güvercin tarafından yemekhane olarak kullanılmakta.Balkona sürekli ekmek su koya koya alıştılar.Son bir haftadır ise sadece 1 çift geliyo ve bir de yuva yapmaya başlamışlardı.iki gün önce yağmur yağdı yuvadaki dallar açıldı bozuldu ve yuva olmayan çöp poşetlerinin vs olduğuyarım metre ilerde yatıyolardı.Dün akşam bi baktım yuva da oraya taşınmış içinde de bir tane yumurta var.İkincisini de bugün için bekliyorum ama şimdiden bu yumurtaları koruma gibi bir telaşa kapıldım.araştırdığım yerlerde karga tehdidini gördüm ve okuduklarım genelde bir kanepenin arkasına vs yapılıyormuş yuvalar.Bunlar apaçık balkonun ortasına yaptılar yuvayı ve havalar ısınınca bi sorun olur mu yumurtalar için onu merak ediyorum.Hayvanları ürkütmeden yumurtaları veya doğduktan sonra yavruları bırakmamaları için öneride bulunabilir misiniz ? yavrulara zarar vermeden onlar için ne yapabilirim? Uzun bir yazı oldu ama kusura bakmayın ve böyle güzel bir siteden insanları bilgilendirerek ki bu çoğu zaman hayat kurtarmak oluyor bu kadar güzel bir şey yaptığınız için teşekkür ederim

    View Comment
  63. DEMET diyor ki:

    balkonuma güvercinler yuva yapmıştı sadece 1 tane yumurtlamış amam bu gün annenin bahçede öldügünü gördüm uzun süre bekledim yumurtanın üstüne yatan olmadı bir yumurtaya ne kadar zaman yatılmazssa yavru ölür yaklaşık 14 gün oldu yumurtlayalı evde yavruyu çıkartabilirmiyim ne yapmalıyım lütfen acil cevap verirmisiniz

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Demet,
      Dişi kuş ikinci yumurtayı yaparken ölmüş olabilir. Nadirde olsa böyle sorunlar olabiliyor. Yumurta soğuyana kadar üzerine yatılmazsa yavru çıkmaz. Yani ortalama 1 saat diyelim. Yavruyu çıkartamazsınız, hadi diyelim kuluçka makinesinde çıkarttınız bu seferde yavruyu büyütemezsiniz. Yapılacak birşey yok. Geçmiş olsun.

      View Comment
  64. metin diyor ki:

    Slm benim 2 güvercinim var 15 gün uzerinde yattı güvercinler ama sonra yatmayı bıraktılar suan 25 gun oldu o yumurtaları yuvadan alayım mı suan 2 tane daha yumurtladı yuvada erkek yok sanırım cnku daha oncede yumurtladı ama yavru cıkmadı smdı erkek guvercın alsam yanına yavru çıkar mı benim bu güvercinleri yavrulaması için ne yapmam lazım bilgi verir msnz ?

    View Comment
  65. bekir diyor ki:

    Abi BN balkonda besliyorum dumanlıyla misli var ikisinde paçalı ama BN plastik kümeste besliyorum yumurtaya zarar olurmu yani çıkarmı

    View Comment
  66. ömer diyor ki:

    Admin yumurtalar süresi dolunca gecemi catliyor yoksa gündüzmü

    View Comment
  67. ilker diyor ki:

    selamun aleyküm admin bizim balkondaki kombinin üstüne yuva yapmış iki tane güvercin dişi yatıo erkek orada beklioo bunlar ikide bir gidip geliyoralar bunlar neden böledir vede ne zaman yumurtayapar

    View Comment
  68. ömer diyor ki:

    Admin 1 cift 20 gunluk diger yavru 15 gunluk anaclar dun yeniden yumurtladi ne yapmam gerekli

    View Comment
  69. erdem diyor ki:

    Guvercinim yumurtladi fakat altinda kuluckalik yok yavru cikarmi

    View Comment
  70. erolcan diyor ki:

    Bizim evin balkonuna kuş yuva yapmış ve dun bir tane yumurta vardı bugun 2 olmus ve kus yumurtadan kac gunde cikar
    Allah rizasi icin hemen cevaplayin

    View Comment
  71. rasim diyor ki:

    Kardesim ben 2 yumurta aldim su an anne yatiyo ustunde kumeste 7 tane kus var ne yapmaliyim yavrular yumurtadan cikinca kuslari ayiriyimmi bide anne beyaz baba sari kus nasil bise olur bilgi verirmisin

    View Comment
    • admin diyor ki:

      Merhaba Rasim,
      Hiç birşey yapma kardeş bırak kendi haline. Hepsi bir arada yaşasınlar. Rengi önemli değil büyük olasılıkla biri anne ye diğer yavru babaya benzeyecektir.

      View Comment
  72. gülsüm diyor ki:

    Merhaba. Balkonuma güvercin yumurtlamis yalnız yuva yapmadan direk su gidecek delige iki yumurta bırakmış . ve üzerine de yatmiyor kenarına yatıyor yumurtalar haliyle soguk. Bende üzerine yatsın diye aldım bi kabın içine koydum geliyo gidiyor bu sefer hiç yatmiyo. Yumurtalar ölmüsmüdür acaba ne yapicagimi şaştim

    View Comment

Bir Cevap Yazın

Current day month ye@r *

Bu sitedeki içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Dönek Güvercin DolapçıTam iklimlendirme
iPortal Kodlayan: Özer Gül
%d blogcu bunu beğendi: