Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

Merhaba güvercin sever dostlar. Bu gün sizlere güvercin yumurtadan kaç günde çıkar konulu bir makale hazırladım. Güvercinler genelde 2 afet yumurtlarlar. Çok nadir olarak 1 adet yumurtladıkları da görülmüştür. Fakat bu ortada bir sorun olduğunu gösterir. Değişmeli olarak erkek ve dişi yumurtanın üzerine yatarlar. Kuluçka döneminde dişi ve erkek güvercinlerinin kursaklarında kursak sütü birikir.
Ortalama 17 – 18 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. İlk 4 -5 gün sadece kursak sütü ile beslenirler. Anne ve baba sırayla yuvaya gelip gagalarını açarlar, yavru gagasını ebeveynlerinin gagasının içine sokarlar. Ve kusma yolu ile yavruyu beslerler.
Yavrular çok hızlı gelişirler. Hemen diken tüyü dediğimiz ilk tüyleri oluşur. Birkaç hafta sonra kendilerini yuvadan atmaya başlarlar bu noktada tavsiyem yavruları kendi yuvalarına geri koymanızdır. Böylece onlar atlar siz koyarsınız. Bir süre sonra kendileri yuvaya çıkmaya başlayacaklardır.               Yuvaya koyma işlemi kalabalık kümesler için geçerlidir. Kalabalık kümeslerde güvercinler fazla olduğu için anne ve baba yavruyu göremeye bilir. Yavru açlıktan ölebilir. Daha da önemlisi diğer güvercinler tarafından dövülerek öldürüle bilir. Sadece anne ve babanın bulunduğu ufak bir kümesiniz varsa bu sıkıntıları yaşamazsınız. Takip etmeniz çokta gerekmez.

Müjdat KARAKOÇ

Donek.Net / Tüm Hakkı Saklıdır. Bu Yazı İzinsiz. Kullanılamaz. Çoğaltılamaz.

Pin It

90 thoughts on “Güvercinler Yumurtadan Kaç Günde Çıkar

 1. benim 1 çift güvercinim var 1 i kül rengi 1 ise arap ikiside paçalı aldığımdan bugüne 25 gün oldu kafeste sadece ikisi var kasaya 14 15 gündür ot çekiyorlar bu böyle devam eder mi ne zaman yumutlarlar şimdidennn teşekkürlerr

  • Fazla uzun süreceğini düşünmüyorum. Eğer dişi kısır değilse 1 hafta içinde muhtemelen yumurtlamış olurlar.

     • saolun bugün 2 tane güvercin besleyen arkadaşlarıma baktır dım bunda yumurta var dediler yumutlaması 1 haftayı geçermi salmasam yumutlarlar mı acaba bazı kişiler salmassan yumutlamaz diyorlar ve yumurta gecikir cırk olur diyorlar .

 2. merhaba bende miski erkek kula dişi var 2 yumurta var yumurtlayalı oldu baya 1 hafda içinde yavru çıkar da sizce bu iki eşden ne yavrusu atar bir miski bir kulamı çıkar yavrular ?

  • Genelde bir anne bir baba şeklinde olur ama yinede tam olarak kimse bilemez. Belki soylarında başka kuşlar varsa değişik reklerde gelebilir altlarından. Mesala ırk değilde permons kuşlarında siyah kuşlardan beyaz. beyazlardan kırmızı gibi hiç alakasız renkler gelebiliyor.

 3. erkeyin daha önce 3 tane eşi daha olmuş yavrular hep beyaz cıkmıs buda öyle cıkabilirmi ?bide 1 hafda sonra yumurtanın çıkması lazım zamanı geliyor kuşlar devamlı deişiyolar üstüne oturuyolar ama sormak istediyim boş yumurta çıkma olasılıgıda varmış güvercilerde sizde boş olsa kuş yatarmıki üstüne

 4. yumurtanın bitanesinden bugun yavru cıkdı :)dier yumurtada yarın öbir gün çıkar heralde yavrusu :)

 5. ugur kardeş bnde ilk defa güvercin bakıyom benim kuşlar yumurtladı 22 gün içinde yumurtadan yavru cıkdı biri dün cıkdı dieri önceki gün bugun 3 üncü günleri yani 22 gün bekle yumurtadan yavru çıksın die

 6. güvercin tuz yermi admin bana acil yaz lütfen adamın biri yazmış seker veriyorum tuz karısdırıp falan tuz güvercine zarar verirmi ishal olmuş ikiside tüydeler yavruda yapdılar

 7. sariyerli.anil34@gmail.com 31 Ekim 2013 at 17:46 - Reply

  benim yavrular 21 günlük oldu çikolata miski diolar babasıda miski sate bugun yavrunun teki yem yemeye başladı :)ben okadar bakdım ama küsmediler :D

  • Çok güzel tebrik ederim. Yavruların etrafı görmeleri için dışarıya çıkmaları lazım çabuk alışacaklardır.

 8. Bakarsan Küsmezler Elini Bile Karnına Sürüp Kaldırıp YUmurtaya Bakarsan Yene Bİşey Olmaz YOk öyle Bİşey Uçurma o Kuşu Kafesi Açık Bırak Uçarsa Uçar

  • Fotograf tüklemek için facebook gurubumuzu ziyaret edebilirsiniz. Sitenin en üstünde girişi var.

 9. Selam kardeş benim güvercinler yumurtladi dün aksama kadar dişi yumurtaların uzerinde yatiyodu ama bu akşam baktigimda yumurtanın birini dışarı atmış ve kirmis öbür yumurtaninda uzerine yatmiyor sence neden böyle birsey yapmıştır

  • acemiliğine gelmiş olabilir. Zamanla hersey normale donecektir. Bazen boyle durumlar olabiliyor. Yuvaya başka bir kuş girdi ise kavga ederken yumurta düşmüşte olabilir.

  • Kümesin camı açık kalsın. Ordan temiz hava mutlaka girsin. Yavruya hiçbir zararı olmaz. Bizim kümeslerimiz yaz kış açık duruyor hiç sorun yaşamıyoruz. Anneleri yavruların üzerine yatacağı için sorun olmaz.

  • İlk yumurta olduğu için anne ve baba acemilik yüzünden yumurtaya iyi yatamayacağı için yumurta çıkmama sorunu olabilir. Bu sorun teşkil etmek yumurtayı yatalı 1 hafta olduusa yumurtaları elinize akıp güneşe doğru tutun içinde kararma varsa yumurtalar tutmuş demektir. Biri şeffaf diğeri kara ise teki tutmuş demektir. Veya hiç ellemeyin yeteri kadar yatarlar çıkmazsa kendiliğinden kalkacaklardir.

 10. benim kuşalar var yumurtladı dışarı saldım yumurtadan kalktılar kalkınca yumurta nekadar sürede bozulur acil cevap

 11. güvercinin yumurtasını ben değiştirdim bi arkadaşımla yumurtayı elledik bozulurmu ve yavru çıkarmı kuş yatıyo üstünde hep iç kalkmıyo eşiyle değiştire değiştire bi erkek bi dişi yatıyo

  • Yumurta değiştirme olayında günler çok önemlidir. Kuşların ikiside aynı günlerde yumurtladı ile sorun olmaz. Yumurta koyduğunuz kuş önce yumurtladı ise yumurtadan önce kalkacağı için yavru oluşmadan kalkmış olur. Eğer muyurtayı koyduğunuz kuş diğer kuştan sonra yumurtladı ise bu seferde yavru erken çıkağı için anne ve baba kursağında maya oluşmayacağı için büyük olasılıkla yavru ölümü gerçekleşecektir. Yumurta değişimde her iki kuşta aynı günlerde yumurtlaması gerekir. Bir iki gün sorun oluşturmaz. Fakat arası cok uzunsa sorun olacaktır.

 12. lütfen yardım!! balkona yumurtlamış güvercin zarar vermek istemiyorum ama bu yumurtlar çıktıktan sonra gitsinler ne olur acele balkon cam takılacak bu hayvancağızlara takılıp kaldık. yumurtalar çıkınca yenisini yumurtlar diyolar doğrumu kutunun içine yumurtlamış onu alsam çıkartsam yavrulara zarar gelir mi! ne yapayım……..

  • Merhaba Tuba hanım,
   Yumurtalar çıktıktan sonra yavrular tüğlenene kadar tekrar yumurtlamazlar. Yavrular büyüdükten sonra her gün takip edersiniz tekrar yumurtlarlarsa yumurtayı altından alıp atarsınız. Eğer yumurtlar ve bir iki gün içinde yumurtayı almazsanız günaha girmiş olursunuz. Yumurtlar yumurtlamaz yumurtalar alınmalıdır.

 13. benim kuşlarım var 16 tane 8 yumurta var on yumurtalardan 2si çıktı yavrular var onlar kaç günde büyür

 14. Işin tuhafi ben tüy unden de anlamıyorum.
  Yani yumurtlamayim gidedebilir değil mi bu yumurta takibi riskli ve zor görünüyor geç saatlere kadar çalışn biri olarak:(

 15. Selam arkadaslar benim 1 çift güvercinim vardi erkegi atmaca aldi bir kac gun sonra disi olan yumurtladi erkek olmasa olurmu ?

  • Olmaz dişi tekbaşına yavru çıkartamaz. Mutlaka değişmeli olarak yatmaları gerekir. Dişi olan bir iki gün içinde yatmaktan vaz geçecektir.

  • yumurta tutmamış olabilir. Yumurtayı güneşe doğru tut içinde siyahlaşma varsa büyük ihtimalle doludur. Bir kaç gün daha beklemekte fayda var.

  • Dostum böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadım. Normal bir durum değil. Kısmı felç olmuş sanırım. Bir veterinere danışman gerekebilir.

 16. Sabah gittigimde yumurta yoktu aksam gittigimde altında iki tane yumurta vardı boyle birşey olabilirmi

  • Cihan bey genelde birer gün ara ile yumurtlarlar. Fakat bu herzaman böyle olacak anlamına gelmez. Olabilir üzerine yatıyorlarsa sorun yok demektir.

 17. benim büyük bir çiçeğim var balkonumda. ve bi güvercin gelip oraya yuva yaptı ve bir yumurtası var balkona çıkamıyorum balkona yaklaşınca annesi yada babası kaçıyo napmam gerekir ve bide ben bir sene önce eski evimdeki bir güvercin yumurtasın elemiştim ve annesi gelip yumurtayı kırmıştı şimdi yine dokunsam kırar mı?

  • Merhabalar,
   Öncelikle ne yapmak istediğinizi anlamak lazım. Kuşları oradan kovmak istiyorsanız eğer yumurta tekse büyük ihtimalle yeni yumurtlamıştır yumurtayı alıp atabilirsiniz. Eğer yavru çıksın derseniz hiç ellemeyin.

 18. merhaba benım bır tane portakal kuşum var bu sıtrese gırdı ve boynu tam tur donuyor ve iki tane de yumurtası var yavru cıksa baka bılırmı .

  • Bakamayabilir kuşa haftada 2 kez sularına vitamin verin. Ayrıca kuşu fazla ele almayın yerde yürümesi ve kanat çırpması iyi olacaktır.

  • bakakmaz o sallabaz oldu onu sen yedir 1 ay önce bilmiyordum bir kuşcu var ona sordum dediki onu 1 hafta sen besle o yavaş yavaş iyileşir

 19. pekı ne tür vitamın vermem gerekır bu süper vit dıye bır vitamın var ondan versem fayda edermı yoksa başka vıtamınler fılan mı denesem

 20. Bizim pencerenin önüne yabani bir güvercin yuva yapmış bakmaya gidersem yumurtanın üstünde anne güvercin varsa kaçıyor baba varsa kalıyor

  • Güvercin 1 yumurta yapar 1 gün bekler ve ikinci yumurtasını yapar bu genelde böyledir. 2. yumurtayı yaptıktan sonra güvercin üzerine yatmaya başlar üzerine yatmaya başladıktan sonra eğer 1 gün boyunca yatılmazsa yavrular ölür. 1 gün çok uzun bir süredir.

 21. birgün gecti ama suan üzerinde. ölür ediniz,yavru olmazsa bu güvercin böyle yatmaya devam eder mi. yoksa bırsure sonra bırakacak mı?

  • Siz herhangi bir müdahale yapmayın. Kuşlar belirli bir süre yatar bu süre içinde yavru çıkmazsa kuşlar yatmaktan vazgeçer.

 22. Admin bey Bi çift takım var portakal erkeği kaçtı dişi yumurtaya yatmama olasiliği var yumurtalar 1 haftalık ne yapmam gerekir

  • Kuş tek kaldığı için bir iki gün daha yatmaya çalışabilir fakat büyük olasılıkla yatmaktan vazgeçecektir. Bu sebeple yavru oluşmayacaktır. Yapılacak bir şey yok kendi haline bırakın.

 23. bu arada bir gün yatmadı dedım. ama suan yavrular yumurtalarından çıkmışlar. :) :) :) bir gün geçti diye yumurtaları atmayın. ölmüyorlar…. ama belki bu herzaman da olmayabilir. en iyisi siz bekleyin. her şey olacağına varır… :) :) :)

 24. merhaba ,yardımcı olabilirseniz sevinirim.yabani bir güvercin yangın merdivenine açılan kapıya iki tane yumurta bıraktı sevindik önce ancak yaklaşık iki gündür yumurtaların üzerinde güvercin yok .yumurtaların ustune kazak koymamızın bir faydası olur mu daha doğrusu yapabileceğimiz bir şey var mı.teşekkürler .

  • Merhabalar,
   Güvercin üzerine yatmıyorsa yavru kesinlikle çıkmaz. Ayrıca yavru çıksa bile anne öz suyu (kursak mayası) ile beslenmediği için yavrular yaşamayacaktır. Yumurtaları çöpe atabilirsiniz.

  • dişi yumurtluyorsa eğer dişide sorun yoktur. Erkek ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yada yumurtaya iyi yatamıyorlarsa yavru çıkmaz. Erkeği değiştirebilirsin.

 25. ben arkadaşımdan güvercin alcam ama arkadaşıma çok emde çok alışıklar ben aldığımda kanatlarını çeksem kanatları büyene kadar alışırmı bana

 26. 2 yumurtanın birinden civciv çıktı digeri 2 gün geçti çıkkmadı güvercinler uzerlerinde yatıyorlar acaba diger yumurtada yavru yokmu

  • Merhaba Hüseyin,
   Diğer yumurta 2 gün geçmesine rağmen çıkmadıysa kendin kırabilirsin, dikkatlı bir şekilde kır. Bazen tek yumurta tutmayabiliyor. Üzerine iyi yatılmadıysa yavru çıkmaya bilir.

 27. kuşum yumurtaya düzenli yatıyordu 14 gün felanoldu ama akşamdan önce yemledim kümese soktum 4-5 saat sonra kümese baktım yumurta yerinde yoktu köşeye gitmiş herlade ordan aldım kuşların yattığı yere geri koydum şuanda yatıyorlar ama soğumuşmudur yani yavru çıkarmı ?

  • Yumurta altından kaydıysa ve uzun süre yatılmadıysa büyük ihtimalle yavrular çıkmayacaktır. Genelde kuşların yuva örmesi tavsiye ediliyor. Ben her fırsatta kuşların önüne süpürge çöpü atın diye söylüyorum. Kümeste her zaman süpürge çöpü bulunsun.

  • Yavrunun ölüp ölmediğini anlayamazlar kuşlar. Yatacakları kadar yatarla çıkmazsa yavru kalkarkar. Bence elleme bırak çıkarsa şansa.

 28. Bir cift gullu gok aldim totosunda yumurta vardi yeri yabanciladi 1 tane yumurtladi bende attim 3 gun sonra tekrar yumurtladi simfi ne olacak cevaplarsaniz sevinirim

  • Kardeş güvercinler genelde önce 1 tane yumurtlar bir iki gün dinlendikten sonra diğer yumurtayı yapar. Sen hiç ellememen gerekirdi. Şimdi ikinci yumurtayıda at. En kısa zamanda tekrar yumurtlayacaktır. Ama neolursa olsun elleme

 29. selamun aleyküm başkan benim güvercinler 5 gün önce çiftleştiler ve kümesten her cıktıklarında catıda bidaha erkek dişisine basıyor yuvada ördüler dişi yuvayada yatıyo sürekli ne zaman yumurtlarlar sizceacil cevabınızı bekliyorumm

 30. selamaleyküm admin güvercin ilk yumurtayıbügün yumurtladı digerini yumurtluyana kadar yumurtaya yatmada yavru çıkarmı tşk.

  • Aleykum selam.
   İkinci yumurtayıda yapar. Bazı güvercinler ilk yumurtadan sonra hemen yatmaya başlar bazıları ise ikinci yumurtayı yaptıktan sonra yatar. Her ne olursa olsun yumurtaları elleme. Kendi haline bırak. Saygılar.

 31. selamunaleyküm admin benim güvercinlerim 15 günönce falan yumurtladı fakat ben yokken küçük yeğenim kümesin kapısı açıkken kuşun altından yumurtaları alıp kırmış dün şuanda kuşlarım yumurtayı tekrardan ne zamana kadar yumurtlarlar acil cevabınızı bekliyorum saygılar .

  • Merhaba Emrullah,
   kuşların altından yumurtayı aldıktan sonra bir hafta içinde yeniden yumurtlarlar. Ama kış mevsiminde olduğumuz için bu süre belki uzayabilir.

 32. selam admin kuşum yumurtlamış ama ymurtalar kırılacak dıe korkuyorum yumurtaya dokunmadan çöple çevirsem olurmu etrafını kuşlar çevirmedı

Soru Sorabilir yada Bir Cevap Yazabilirsiniz