Güvercini Nasıl Eve Alıştırırım

Güvercini Nasıl Eve Alıştırırım

Güvercin Yetiştiriciliği 516 Yorum

Merhaba Arkadaşlar,

Güvercin camiasına yeni katılan arkadaşlarımızdan kuşlarını alıştırmakla ilgili sorular sık sık gelmekte. Bu konuda kendi deneyimlerime dayanarak hazırlamış olduğum makale aşağıdadır. Birilerine faydası olursa ne mutlu bize!

GÜVERCİN ALIŞTIRMANIN ESASLARI

Bu yazının amacı kendi tecrübelerimiz ışığında , güvercin dünyasına yeni adım atmış olanlara yardımcı olmaktır. Temel bilgilere sahip olan yetiştirici adayı en az kayıpla güvercinlerini alıştırdıktan sonra , asıl öğrenmesi gerekeni bizzat kuşlarını gözlemleyerek öğrenecek ve kendi yöntemini oluşturacaktır.

Pek çok tecrübeli yetiştirici kendine has teknikler kullanarak kuşlarını alıştırsa da uygulanan yöntemlerin dayandığı; sabırlı olmak , kuşların rahat etmesini sağlamak ama kontrolü de elden bırakmamak gibi bazı basit kurallar vardır. Şimdi bu hususları kısaca inceleyelim:

Bir güvercini alıştırmanın en temel kuralı onu rahat ettirecek bir kümes ortamı hazırlamaktır.
Kuş henüz kümesini benimsememişse dışarı çıkarılmaya hazır değildir. Kuşu gözlemleyerek rahat olup olmadığı hakkında bir kanıya varmak gerekir. Kümes içinde henüz bir tünek edinememiş ve sürekli diğer kuşlar tarafından kovalanan bir kuş henüz tam anlamıyla rahat değildir. Dolayısı ile tünek sayısının tüm kuşların sayısından fazla olması önemlidir. Kümese alışma süresi kümes ortamına ve kuşun yapısına bağlı olarak değişir. Bu süre bir hafta olabileceği gibi, kümeste geçirilen bir-iki gece de kuşun kümesi benimsemesi için yeterli olabilmektedir.

İkinci aşama kuşların kümes dışına çıkarak kümes çevresini tanımaları, çevreye göre konumlarını belirlemelerine fırsat verilmesidir. Kümeste hiç alışmış kuş olmadığını düşünelim ve buna göre yapılması gerekenlere geçelim :

Mümkünse sabah erkenden ve henüz kuşları doyurmadan kümes kapısı açılmalı ve kuşların kendi istekleri ile dışarı çıkmaları beklenmelidir. Kümesten çıkmaya istekli değillerse kuşlar zorlanmamalıdır. Gün içinde başka saatlerde veya ilerleyen günlerde tekrar eden denemelerde cesaretini toplayan kuşlar kendiliğinden dışarı çıkacaklardır. Dışarıda ürkek hareketlerle dolaşan kuşlar belli bir süre sonra kümese tekrar girdiklerinde kümes kapısı kapatılmalı ve kuşlar yemlenmelidir. Dışarıya ilk çıkış her zaman için en tehlikeli andır ve tekrar kümese giren kuşun alışması için en önemli aşama geçilmiş sayılır. Çünkü bu ilk çıkış sırasında dış etkenlerle kuşun bir şeyden ürkmesi ile havalanması ve kümesin görüş alanı dışında bir yere konması çevreyi henüz hiç tanımayan kuş için kaybolmak anlamına gelebilir.
İkinci ve sonraki çıkışlarda kuşlar yine zorlanmamalıdir. Dışarıya çıkıp kümese girmeyi rahatlıkla gerçekleştiren kuşlar her defasında kendilerine daha çok güvenecek ve kümesten daha rahat uzaklaşabileceklerdir. Bir hafta süre kuşların çevreyi tanımaları için yeterli olmakla birlikte kuşları kovalamak için acele edilmemelidir. Dışarıda dolaşmaları sırasında kümes çevresindeki farklı yerlere konmak üzere havalanacaklar ve belki küçük birkaç tur atıp kümese yakın bir yere konacaklardır. Bu ilk uçuş denemeleri yetiştiricilerin yüreğini ağzına getirse de kaçınılmaz bir durumdur ve her kuşun bir ilk uçuşu vardır.

Kuşların kısa süreli turlar atıp tekrar kümes çevresine inmeleri kolaylıkla yapabildikleri bir durum haline geldiğinde artık siz de kuşlarınızı uçmaları için zorlayabilirsiz. Ancak uçması için kovaladığınız kuş turunu tamamlayıp yerine indikten sonra tekrar kovalanmamalıdır.
Üst üste kovalanan kuş kendi kümes çevresinde rahatsız edilirse civarda sizin kendisini rahatsız edemeyeceğiniz bir yere konar ve bunu alışkanlık haline getirebilir.

Kuşlarınız kısa süreli de olsa uçmaya başladığında sizin yapmanız gereken kuşlarınızın uçuş sürelerini uzatmak için hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda kuşlarınızı sabah serinliğinde uçurmaktır. Günün bu erken saatlerinde kuşlar uçmak için çok daha istekli olurlar. Kuşlarınızı akşamdan doyurduysanız sabah yemlemeden uçurmalısınız. Şayet akşam da bir şey veremediyseniz ve çok aç olduklarını düşünüyorsanız sabah çok az bir yemleme yaparak kuşlarınızı uçurabilirsiniz.

Kuşlarınızın kümese tamamen alışmaları ile yaşayacağınız heyecanların bittiğini düşünmeyin. İki-üç ay sonra yeni yetişen yavrular da işi sıkı tutmazsanız kaybolma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ve onsekiz gün yumurtadan çıkmasını beklediğiniz, sonrasında tüylense de rengini görsek diye merak ettiğiniz ve nihayet önce yem yemeyi öğrenip sonra da uçacak döneme gelmiş yavru kuşlarınızı kaybetmek sizi bir hayli üzer. Eğer titiz davrandıysanız ve bu yavru kuş dışarıya çıktığı zaman birkaç saatliğine de olsa çevreyi tanımaya fırsat bulduysa belki de ertesi gün sizi kümesin önünde bekliyor olacaktır ve o zaman da dünyanın en mutlu insanı siz olursunuz.

alıntıdır.

 

Author

516 Comments

  • erdan 01 Ocak 2014 at 18:49

   Admin bey besledigim yerde kedi tehikesi var ne yapabilirim

   • admin 07 Ocak 2014 at 19:25

    Benim beslediğim yerde de kedi tehlikesi var. Ben kuşları dışarıda hiç bırakmam aç uçururum kümesin içine yem dökerim hepsi girer kapatır ve giderim.

 1. mehmet yigit 07 Mart 2012 at 17:22

  abi ben yeni kuş belemeye başladım ve benim kularım çamaklı ve gögümüşkoruk ve beyaz cakmaklı bizim komşunun damına gidip konuyo gidiyo gelmi neyapmamlazım

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:16

   Kuşlarınızı aç uçurmayı deneyin cok az bir yem atarak kuşlarınız oraya hiç konmadan eve çağırın. Eğer buda işe yaramazsa kuşların konduğu yere bir siyah ve kırmızı renkte poşetler bağlayın rüzgardan hareket edeceklerdir.Böyleçe kuşlarınız o alana konamayacaklar. Kuşların konma isteklerinin en büyüğü sıkıştırılmadır kuşlarınızı çok sıkıştırmayın. Saygılar.

   • sitemkar 09 Ağustos 2013 at 19:58

    abi ben daha yeni başladım ve kuşlarla vakit geçirmeyi seviyorum ama benim tek korkum kumesi yaptim her şeyi hazır ilk uçuşlarında ya bir daha gelmez korkusu yaşıyorum bana yardımcı olurmusunuz acaba

    • admin 10 Ağustos 2013 at 03:52

     Merhaba kardeşim,
     Kuşların kanatlarını uzun bir süre 1 ay kadar bantlı tut ve eğer kümesinin etrafına kedi gelmiyorsa kümesin kapısını açık bırak girip çıksınlar yuvaya alışsınlar daha sonra kanatlarını teker teker salarsın. Aynı anda kesinlikle salma kuşlar birbirini tetikler ve hepsi aynı anda kaçarlar. Teki alıştıktan sonra diğerinin kanadını salarsın. Eğer kümesin müsayit değilse kuşlarını hergün dışarı çıkart etrafı görsünler kümese girip çıksınlar. 1 Ay sonra salarsın. Bol şans.

  • BLack 18 Eylül 2013 at 08:18

   Aç Sal Yem At Yeter :D

 2. admin 22 Mart 2012 at 06:44

  Öncelikle kuşlarını uçuracağın vakit kuşlarını aç uçur yem gösterdiğin zaman anında geri geleceklerdir. Uçurma işlemin bittikten sonra kuşları kapattıktan sonra kümese sadece karınları doyacak kadar yem bırak boylece ertesi gün uçurmak istediğinde tekrar karınları aç olacaktır. Bir diğer yöntem ise kondukları yer müsayitse o olana siyah veya beyaz renkte bez parçası yada poşet benzeri rüzgarda hareket edecek bir şeyler bağlayabilirsin. kuşlarını uçurmak için zorlama ve inmek istediklerinde kovalama kendi kalktıkları yere kendileri inerler. Saygılar.

  • Bahadir 21 Ekim 2014 at 22:10

   Admin bey ben yeni guver cin getirdim ama eski guvercinim yeni guvercin lerimi dovuyor bi de ben 4 guvercini yaklasik 1,50 metrelik bir kafes te besliyorum bi sorun yaratir mi ?

   • admin 30 Ekim 2014 at 22:31

    Zamanla alışırlar kümesin içine limon kasaları koyarsan daha iyi olur.

 3. rusgar 30 Nisan 2012 at 05:23

  benım kuşlarım daha henuz yavru ben onları yawru olarak getırdım .Ve ben bu kuşları pimden çıkarmak isterken bu kuşkar çıkmıyor.yem atıgımdada gelmıyorlar pime girip onlara ellemeden çıkarıyorum ve kuşların birini ayrı yuksek bır yere ve bırınıde pımın catısıne ucuruyorum bunlar birbirlerını görunce ucuyorlar pime dogru hemen fırsat gördugu gıbı pime uçuyorlar onları evın cevresınden ucurmak ıstıyorum hemen bana yardımcı olun …

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:17

   kuşları zorlamayın kuşlarınız zamanı gelince uçacaklardır. Saygılar.

  • İsyankaR 01 Ağustos 2013 at 20:23

   Benden sana tavsiye yavru kuş alma gart kuş al onlarıda çok sıkıştırma bırak kendi istekleriyle dışarıya çıksınlar 1 hafta sonra uçur bn oyle yapıyorum kolay oluyor yabancı kuşuda rahatlıklıka kuyabiliyom

   • admin 06 Ağustos 2013 at 22:00

    İsyankar arkadaşım kart kuş alıştırmak yavru güvercine göre çok zordur. Ben kart kuşu sana vereyim istersen 10 sene sende dursun saldığın zaman geri gelir. O yüzden bilgin yanlış her güvercin ırkının alışması farklılık gösterir. Genellemek yapmak insanları hataya sürükler. Beslemek istenen ırk mutlaka belirtilmelidir. En çabuk alışan ırklar kısa gagalı güvercinlerdir. Benim zamanında alıp hemen saldığım kuşlar olmuştur bunlar risktir. Ama kısa sürece yeni evine uyum sağlar ve alışırlar.

    • kerem 17 Ekim 2013 at 05:54

     kardes benim kuşları küçük çocuklar çok eline alıyo kuşlar korkuyo bi yere pusuyolar o kuşlar alışırmı onları rahat bıraksam

     • admin 18 Ekim 2013 at 02:10

      Merhabalar,
      Kuşların ele hiç alınmaması gerekir zamanla normale döneceklerdir.

     • admin 18 Ekim 2013 at 02:11

      Yavru tüyünü attıktan sonra kuşlar eş alabilir. Tahmini olarak bir yada iki ay içinde yavru yapacaklardır. Bu dönemi hızlandırmak için günde bir avuç kenevir verebilirsiniz.

 4. admin 02 Mayıs 2012 at 08:04

  Kuşların biraz büyümelerini beklemen lazım iyice kanatları güçlenmesi lazım ve kuşlarını ürkütme zaman içinde büyüdükleri zaman evden kovalamaya başlarsın kuşlarını alıştırmaya karar verdikten sonra aç olmalarına dikkat et böylece istediğin zaman tekrar çağırabilirsin.

 5. canfeda 04 Temmuz 2012 at 18:15

  Mehmet abi bi hafta süre az değil mi ?

 6. poyraz 05 Temmuz 2012 at 17:54

  10 tane yeni kuş aldım ve kanatlarını çektim.kanat çıkana kadar kuş ewine alışırmı ve kanatları kaç günde çıkar ..

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:11

   Beslediğiniz ırkı yazarsanız daha iyi bilgi verebilirdim. Beslediğiniz ırka göre konu farklılık gösterebilir. Mesela kısa gagalı kuşlar en çabuk alışan ırklardır. Bunun yanı sıra posta kuşlarıda alıştırması en zor ırktır. Hiç alışmayacak kuş yoktur. Alıştırma süresince kuşlarınıza etrafı tanımaları için çok süre tanıyın her gün kümes ekrafında gezinsinler. Varsa alışkın kuşlarınız onların arasına teker teker salın böylece kaçma riski azalmış olacaktır. Ayrıca toplu kuş kaçırmamış olursunuz. Saygılar.

  • İsyankaR 01 Ağustos 2013 at 20:23

   alışır

  • Berkay Doğuş Doğan 24 Ocak 2015 at 01:09

   kanatlarını bende çektim birazda yıpranmıştı . sonra alıştılar şimdi git istedin yerden bırak geliyolar . bence işine yarıycaktır .

 7. cins-i 13 Temmuz 2012 at 12:06

  yabani yuvadan yeni uçmuş bir kuş buldum. sıcakta çok susamış ve açtı. kaçmadı fıskiyenin altına su içmek için girdiğinden ıslaktı uçamıyordu. eve getirdim buğday pirinç ve su verdim.
  kafese koydum balkonda tutuyorum, ertesi gün balkonda saldım ama gitmedi. kanat çırptı ama uçma yeteneği pek yok çok açık belli oluyor.
  ne kadar süre yanımda kalmalı?
  uçmaya alıştırmak için yakında boş arazi var oraya götürsem faydası olur mu?
  uçup balkona dönme ihtimali var mı?

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:14

   Merhabalar; Öncelikle yabanı güvercinmi ? yoksa Yabani gugukkuşumu onu anlayamadım. Eğer güvercin değilse mutlaka güçü toplar toplamaz sizden uzaklaşıp doğaya karışacaktır. Eğer bu bizim bildiğim doğa güvercini ise başka bir yere götürmeyin. Evinizin üstünde uygun bir kümes ortamı yapıp yemini suyunu düzenli verin kuş kendini iyi hissettiğinde uçmaya başlayacaktır. Ve artık o size ait olmuş olur. Kovalasanızda gitmez. Saygılar..

 8. anıl 28 Temmuz 2012 at 18:18

  ben daha yeni 1 çift kuş aldım cinsi selanikmiş çok küçük değiller ama büyükde değiller beslediğim yerde kedi çıkabiliyo ama yuva kapalıken giremiyo saldığımda duyduğuma göre kanatlarını bant ladım ve 1 hafta geçmesini bekliyorum 1 hafta geçtiğinde alışırlarmı

  • admin 23 Ağustos 2012 at 10:33

   sevgili arkadaşım kuşun kanadı bantlamakla dogru yapmışsın ama bir sonraki ususta şudur bazı güvercinler bir senede geçmesine ragmen kümesine alışmıyor bazılarıda 1 günde dursa alışıyor en iyisi sen onun kanatlarından her birinden 5 tane kanat yol kanatları uzayana kadar alışır kuşların şahsen ben öyle yapıyorm ama sabredeceksin iyi beslemeler sana

 9. taylan 10 Kasım 2012 at 08:04

  merhaba bende de bina derdi var kuşlurım kendi yuvalarına inmeden önce 20 metre falan ötemde bir 4 katlı bina var oraya konuyolar nasıl direkt olarak yuvaya inmesini sağlarım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim tşk.(evim mustakil)

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:02

   Cevap: Kuşlarınızı aç uçurmayı deneyin cok az bir yem atarak kuşlarınız oraya hiç konmadan eve çağırın. Eğer buda işe yaramazsa kuşların konduğu yere bir siyah ve kırmızı renkte poşetler bağlayın rüzgardan hareket edeceklerdir.Böyleçe kuşlarınız o alana konamayacaklar. Kuşların konma isteklerinin en büyüğü sıkıştırılmadır kuşlarınızı çok sıkıştırmayın. Saygılar.

 10. masooo 15 Kasım 2012 at 16:57

  Benim Takla guvercinlerim var, 4 aydir bendeler.
  Ama bir turlu kuslari alistiramadim, keçen de birakdim. eski seyibinden geri aldim.
  nasil en iyi alistirabilirim,

  • admin 20 Kasım 2012 at 08:07

   Kuşların alışmaları için bir ağız yavru alınabilir. Eğer tekrar eski yuvalarına donme girişiminde bulunurlarsa kuşlarınızı damızlık olarak beslemenizi tavsiye ederim. Yavru alıp yavrularını uçurabilirsiniz. Sadakatları ile bilinen posta güvercinlerine ornek vermek gerekir biz aldığımız hiçbir posta güvercinini alıştırmaya çalışmayız %90 oranında alışmayacağını öngörülür. Ancak yavruları alınıp gönül rahatlığı ile uçurulabilirler. Saygılar.

 11. ömer öztan 12 Aralık 2012 at 10:47

  mehmet abi ben 1 cift kuş aldım ikiside sütbeyaz erkek takla atmıyo dişi atıyo ve ben bunları balkonda besliyorum 1ci kat ama yerle 5 -6 metre farkvar ben bunları nasıl alıştırım ve bunları kümese nasıl indirim

 12. ahmetcan çalı 30 Aralık 2012 at 15:41

  merhaba bende 5 tane kuş var 2si taklacı 2 kelebek 1side sinek miş bunlar eşleri birtane taklacı eş birtane taklacı ve kelebek eş bünları ben büyük aldım kafes büyük ben bunları ne kadar sürede salayım .saygılar

  • admin 06 Ocak 2013 at 16:56

   Kuşların kanatları bantlayıp günlük 10 -15 dk arası balkonda gezdirin 1 ay sonra kuşlarınızın kanadını teker teker salmaya başlaya bilirsiniz. Hergün bir tanesinin kanadını salın en azından kayıplarınız azalacaktır. Büyük ihtimalle hiç fire vermezsiniz. İyi uçumlar.

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:30

   Aldığınız yer evinize yakınsa kuşları nezaman salarsanız salın eski evine gidecektir. Kuşları çok uzak bir yerden aldıysanız. Kanatlarını bantlayıp sürekli kümesin dışına çıkartın kümese sürekli sokup çıkartın 1 ay sonra kanatlarını teker teker salmaya başlayın. Hepsini aynı gün salmayın ve kuşların kanatları saldıktan sonra kovalamayın. kuşlar aç olsun. boylece ucup yükselmeye başladığı zaman yerdeki kuşlara yem atarak uçan kuşu geri çağırabilirsiniz.

   • Tunahan 02 Kasım 2013 at 21:10

    Ya yakından Aldım salsM 1ay sonra gerımı gderbeskı yerıne

    • admin 04 Kasım 2013 at 02:44

     Çok yakın bir mesafeden aldıysan, eğer kuş daha önce diğer evde uçurulmuş ise kesinlikle geri gidecektir. Bu yüzden yakın yerlerden kuş temin etmemelisiniz.

 13. Onur Kırkaya 11 Ocak 2013 at 09:26

  Ahmetcan Calı 3 Hafta Kapını Önüde Yemle Acken Tekini At Ve Ama Yükse Biyere Atma Sonra Yere Yem At Sorna Da Gelicek Ama Bişe Olurd Gelmese Yuvanı Öndeki Kuşlara Yem Var Sorna Gör Nasıl Gelcek

 14. abdullah_dirik_ 12 Ocak 2013 at 12:05

  merhaba memet abi benim 9 tana güvercinim var 2 beyaz ankut 1 elma başlı 1 de mısırlı birigüllü biri kule biride keşbir posta ben ankutu alıştırdım ve keşbiride diyerleri kac haftata alışır lütfen cevapını beni faceye atarmısın lütfen

 15. kuşcu hellllllllo 12 Ocak 2013 at 12:10

  9 kuşum var kac haftada alışır alışır acaba ve mesala 1 hafta diyelim kanadını actıgım gibi hemen ucurumu yoksa 1 gün gecsin ve etrafa tam baksın öylemi salım cevapı arıyom memet abi :)

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:26

   Merhabalar öncelikle adım Müjdat.
   Kuşlar bir hafta gibi kısa bir sürede alışması zor bir durum hergün bir saat balkonda gezinsinler etrafı iyice tanımaları lazım. Yüksek bir yere konup inmeleri geriyor. Kuşlar evin etrafını iyice ezberlemeliler. Tavsiyemiz yüksek bir yere konmasını sağlamak boylece etrafı ezberleyebilir. Bu süre 1 ayı bulabilir.

   • İsyankaR 01 Ağustos 2013 at 20:24

    dediklerine qore ben bir qüvercini 2 günde alıştırıyom 3 gün qezip qeri qeliyorlar

 16. ahmet karaynız 13 Ocak 2013 at 17:57

  abi benim bi posta güvercim var onu salıyorum biyerlere gidiyor ve geri geliyor alışmışmıdır hemde taklacı alırsam yanında alışırmı balkonda besliyorum 1 ci kat yerden bi 10 metre veya 20 filan yükseklikte

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:24

   Eğer gidip egiyorsa alışmıştır. Ama eşi yoksa gidip gelmeme ihtimali yüksek kuşların hepsinin eşi olmak zorundadır. Yanina başka ırk güvercinlerde alabilirsiniz. Benim size tavsiyen değişik ırk kuşları birbiri ile eş etmeyin. Posta kuşuna posta eş alın. saygılar.

 17. Habib ergezen 28 Ocak 2013 at 16:53

  Merhaba ben yeni 1 çift kuş aldım evin terasında besliyorum yani çatıda ama bunlar etrafı fazla göremiyorlar çatının üstüne atsam bidaha yakalıyama çatı yüksek düşme ihtimalim var bunları saıl alıştırabilirim

  • habib 12 Şubat 2013 at 13:56

   teras

   • admin 12 Şubat 2013 at 23:13

    Sen baya yol kat etmişsin kuşların kanatlarını hergün bir tanesini salabilirsiniz. Teker teker kanatlarını sal ve hergün kontrol et giden varmı diye eğer giden yoksa ertesi gün otekininde kanadını sal taki hepsi bitene kadar. ilk bir kaç hafta kovalama daha sonra istediğin kadar kovalayabilirsin çünkü nekadar kovalarsan kovala geri geleceklerdir. Saygılar..

 18. umur arğun pepemesut 28 Ocak 2013 at 17:37

  merhaba admin ben 3 katta oturuyorum ve balkonda güvercin besliyecem ama balkon pınapenli ama camları açtığımda %90 gök yüzü görüküyo güvercini nasıl balkona alıştıra bilirim lütfen acil cvp bekliyorum :) saygılar

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:21

   Balkona kuş alışır ama çok zor bir durum. Yavru hiç uçmamış yeni yem yemeye başlamış kuşlar alın. büyük kuşlar alışması çok zor olur. Çok yakıp edersiniz.

 19. umur arğun pepemesut 28 Ocak 2013 at 17:39

  ve bide 1 çift güvercin alacam süt beyaz sizce balkonda beslenirmi ben taklacı güvercin beslmek istiyom sizce beslenirmi karşımızda neredeyse hiç bina yok sadece bi tane var oda 3 metre uzaklıkta hava da güvercin rahatlıkca balkonu görüyo sizce taklacı güvercin beslenilirmi lütfen çok açill cvp bekliyom herkezden saygılar

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:20

   balkonda mu yoksa terasmı ? balkon dediğimiz apartmanlarda ince uzun olur genelde eğer balkonda besleyecekseniz taklacı kuş olmaz. Taklacı kuş teraslı evler için daha uygundur. Size tavsiyem kısa gagalı burunsuz kuşlardır. Bunlar daha çabuk alışır hemde balkonda beslemeye daha müsayitlerdir. Ayrıca yavru olması size avantaj sağlar.

 20. özkan kaya 01 Şubat 2013 at 16:08

  slm admin kardes ben bir tane çatının üstünde kümes yaptım da oraya banko çil dolabcı we gatillik getirdim ama kanatlarını bağladım ama hebire kendilerini aşşağya atığ duryorlar ne yapmalıyım ?

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:17

   kuşları birsüre takip et alışmaları 1 ayı bulabilir. Size önerim kuş alırken yavru kuş almanız yavru kuşlar çabuk alışır eski evlerine gitmeye çalışmazlar.

  • İsyankaR 01 Ağustos 2013 at 20:26

   ayaqına ip baqla ama ipi çok sıkma
   SAYGILARRR

 21. mehmet kaya 01 Şubat 2013 at 16:09

  ben ewime banko gatillik we çil dolabcı getirdim daha 2saat önce getirdim we dısarı cıkardım ama kendilerini atmak istiyorlardı niye ki

 22. özkan kaya 01 Şubat 2013 at 16:11

  admin kardes ben kümesime yeni banko we gatillik getirdim kümesimn içi rahat
  ama 1 yada 2 saat geçtikten sonra kusları dısarı cıkartayım dedim we cıkardım kanatlarıda yolunuk ama hebire kendini atmaya calısıyor buna bi care ne önerirsin kardes lutfen cevap wer

  • admin 08 Şubat 2013 at 14:16

   Bu hareketleri normal kaçma girişimleri normal bir süre beklemen lazım sürekli olarak dışarı çıkartıp kümese sok.

 23. umut umut 02 Şubat 2013 at 07:28

  güvercin alacam ama balkonda beselemeyi düşünüyom güvercini nasıl balkona alıştıra bilirim

  • admin 08 Şubat 2013 at 12:52

   Merhabalar balkona alıştırmak zordur fakat ben senelerce balkonda güvercin besledim. Yavru kuş tercih edin ve balkokun uygun bir yerine kümes yapın. kuşları kümeste 1 – 2 hafta kadar kapalı tutun ve daha sonrasında kapağı açın ama kesinlikle kuşlara müdahale etmeyin korkutmayın ellemeyin kümese dahi yaklaşmayın. 1 ayın sonunda kuşlarının uçup tekrar geri gelecektir. Yavru uçmamış kuş tercih etmek önemlidir.

 24. Abdullah ince 07 Şubat 2013 at 09:13

  Admin 1 çift aldım onları bi odada beslesem ewe alışırlarmı.

  • admin 08 Şubat 2013 at 12:50

   Merhabalar olayı çok iyi anlayamadım. Kuşlarınızı hergün dışarı çıkartıp tekrar kümese sokmanız gerekmektedir. İlk etapda kuşlarınızın kanadını bantlayabilirsiniz. Sürekli olarak kümese sokup tekrar çıkartın. 1 ay sonunda erkek olanın kanadındaki bantı sokun ve bu şekilde kümese sokup çıkartmayı deneyin bir hafta sonunda erkeğin kanadını bantlayıp dişinin kanadını salın ve onuda bir hafta oyunca kümese sokup çıkartın taki kümesin yerinici iyice ogrenmiş olsunlar daha sonraki aşamalarda kuşların kanatlarını salabilirsiniz. Ama ilk seferlerde mutlaka kuşları aç olarak dışarı çıkartın uçup yüksek bir yere konmalarını sağlayın ve yem atarak çağırın. yavas yavas ve sabirli olun.

 25. İmam 08 Şubat 2013 at 22:05

  Abi bende 2 çift güvercinim vardır bitanede ayrı yeten yavrudur btanede var oda ayrıyeten erkektir 1 Çiftim öpüşüyor duruyorlar FısLadığını bile görüyom erkekğin kuşlarımının kadanını çekmişim bitanesi haftaya kdr gelir sizce uçurayımı onu tek başısına yok sa yok sabah pimde çıkarıyorum pimin kapısını açık bırakıyorum akşam olduğu vakit baktığımda hepsi pime gitmişler sadece sabah bırakıp yemini verip iniyorum aşağıya öğlen de akşam veriyorum akşam geldiğimde içeriye kendi kendine giriyorlar sadece benim yaptığım şey kapıyı açık kapatmak ve yemlerini vermek sizce ben o Erkeği uçurayımı tek başına….
  ( LÜTVEN YARDIMCI OL ABİMMMMM )

  • admin 11 Şubat 2013 at 22:52

   Merhabalar;
   Önceliklle yaptığın şekilde devam et kuşları ürkütmeden sürekli olarak kümese girip çıkmalarını sağlamaya devam et. Kuşun kanadı geldikten sonra yayaş yavaş kovalamaya başlayabilirsin.

 26. İmam 12 Şubat 2013 at 10:48

  Admin Abee Ben bi Dişi PüsKüLü bir KuŞ aLDIm Kanadını BağLadIm Benim Erkek Len ÇifTe Gİrdi Sizce Kaç Gün kanadı BağLı KalsIn OnunLa ÇiFTe Giren ErkEğim Kandadını Çekmişim Sİz Ce dİşİ bELi Bİr SürE Kanadı BağLı Kalıp Uçursam Ollurmu Tek BaŞıSıNa Bide kAç Gün KandaDı BağLı KaLsIn ?????

  • admin 12 Şubat 2013 at 23:18

   Şukadar gün kalsın demek inan çok zor her güvercin farklı yani kimisi 1 haftada alışır kimisi 1 yılda tutsan alışmaz eski evine gitmek ister benim tavsiyem 1 ay. 1 ay sonunda kanadını sal üzerine fazla gitme kendi kendine uçup gelsin. zamanla kovalamaya başlarsın acele etme. En büyük tavsiyem yavrusunu büyütsün eğer yavrusu olursa kolay kolay başka kümese gitmeyecektir.

 27. İmam 12 Şubat 2013 at 11:10

  Kümese Kendi baŞıNa Girip ÇıKIYOr Diyer KuşLaRımDan Önce Girİp ÇıKıYOr..d

 28. imam 13 Şubat 2013 at 16:52

  Peki abe Benim 1 Tane çiftim erkeğinin kanadı çekmiştim kanadı geldi hafataya salı gününe kdr kanadı tam gellecek sizce tek başısına uçurayım mı nerdersiniz ?
  Yaklaşık bira aydır damdadır erkek ve dişi çiftim????????????

  • admin 13 Şubat 2013 at 20:17

   Merhaba İmam;
   Elleme kendi haline bırak büyük ihtimalle o alışmıştır. Kovalama kendi kendine uçmaya başlasın.

 29. İmam 13 Şubat 2013 at 21:18

  Abi ama halla kuş sanıyorki kanadı yok hAny nasıl anlıyacaki kanadını geldiğini veuça bildiğini ?

  • admin 14 Şubat 2013 at 02:49

   Sen o konuyu bana bırak bu konu benim işim. Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim kısa kanatları geldiği zaman kendiğinden uçmaya başlayacaktır. Kanat çekme işini hemen hemen her kuşçu yapar ve kanatları tamamlanan her kuş uçacaktır. Önemli olan bursa sabır bekle kuşları kendi haline bırak ürkütme.

 30. imam 14 Şubat 2013 at 16:46

  Yany diyorsun abe kuşu kendi haline bırakayım okendiliğinden kanadı gelse uçar deyil abe … ?

  • admin 15 Şubat 2013 at 20:56

   Evet kendi haline bırak kendi kendine uçmaya başlayacaktır.

 31. imam 16 Şubat 2013 at 16:49

  Tamam abe… Hım abe bitane kızma yavru aldım kaç günde alışır acaba yavruluktan daha yeni çıkmış sence kaç gün damda kalsın uçurayım ?

  • admin 17 Şubat 2013 at 20:41

   10 – 15 gün yeterli olacaktır. Fakat çok sıkıştırma sürekli olarak girip çıkmasını sağla.

 32. Kuşçuu 19 Şubat 2013 at 09:33

  Arkadaslar ben geçenlerde arkadaştan 1 tane kelebek almıştım 1 hafta geçmesine rağmen alışmadı kuşu salınca arkadaşın kümesine eski eşinin yanına gidiyordu. şimdi eşinide aldım 2 sinin hala kaçma ihtimali varmı ?
  Bir sorum daha olucak ben 6 tane daha güvercin aldım 1 hafta beklettim şimdi salsam alışırlarmı ? Bu arada ben bazen iş nedeniyle evden 1-2 hafta ayrılabiliyorum gitmeden önlerini 4-5 kg yem koysam ben yokken kuşları idare edermi ??

  • admin 19 Şubat 2013 at 16:43

   Merhaba kuşçu arkadaşım. Öncelikle güvercin 15 gün gibi kısa bir sürede evine alışmaz aldığın kişi sana yakınsa alışma ihtimali çok düşer. Eşinide aldım diyorsun acele etme sende yumurtlamalarını sağla ayrıca hergün kümesin dışına çıkar etrafı tanısınlar. Kuşları salmadan once arkadaşına haber ver eski kümeste beklesin kuş gelir gelmez kovalasın bir kaç kovalama sonrası kuş sana alışacaktır. Bazı özel yemliklervar kuş yedikce kendi haznesinden otomatik yem boşalıyor. Dün toptancıya uğradım 15 – 18 kg civarında yemi koyuyorsun içine kuşler yedikce kendi ilave ediyor. Suluklarının sayısını arttır. Bu şekilde 10 civarında kuşların sorunsuz birşekilde durabilirler. Saygılar.

 33. imam 19 Şubat 2013 at 11:35

  10 15 Gün diyorsun da ben sabah oldu bıraktım uçurdum gitmedi o nasıl oluyor acaba ????????????

  • admin 19 Şubat 2013 at 16:47

   Bazı kuşlar 1 haftada bazıları 3 ayda alışıyor. Mesela ben sana bir tane kuş vereyim istersen 10 sene kanadını bağlı tut yine alıştıramazsın anladın umarım. Irka göre değişiyor. Kuşun eski kümesine göre değişiyor. Kuş daha once başka kümeste uçup uçmamasına göre değişiyor. Birçok etken var. Ben hayatımı güvercinlere adamış biriyim. Bu noktada sizlere yardımcı olmaktan başka bir beklentim yok. Alıştıysa kuşun sorun yok güle güle besle.

 34. imam 19 Şubat 2013 at 11:36

  Yapacağınız yorumlarda e-posta adresiniz gözükmeyecektir. Yorumların yönetici tarafından onaylanması birkaç gün sürebilir.

 35. imam 19 Şubat 2013 at 11:36

  Tamam abe sağol bilgin için …..

 36. Mertcan25 20 Şubat 2013 at 11:17

  Merhaba ben 1 çift kelebek alıcam ama alıştırma konusunda sıkıntılarım war yardımcı olurmusunz?

  • admin 20 Şubat 2013 at 12:53

   Size tavsiyemiz kuşlarınızdan yavru alın. Yavrular çok kolay alışır.

   • Mertcan25 20 Şubat 2013 at 19:44

    Yavru bulamıyrm ben yere alıştırıcam ama patlatma sorunu oluyo bende küçük bi salma yapıcam uçuracağım zaman aşağı indircem sonra çatıya çıkarcam oyle bir problem olmaz dimi alışma konusunda

    • admin 21 Şubat 2013 at 19:15

     Kuşlar sadece kümes etrafını görürlerse sorun olmaz. Yani sadece uçacakları kümesin etrafını görsünler. Diğer kümeste etrafı gösterme ozaman sorun olacağını düşünmüyorum.

 37. Mertcan25 20 Şubat 2013 at 21:39

  Yavru bulamıyrm ve yavru beslemesi zor ben yerde beslemek istiyorum çatı kapalı olduğu için küçük bir salma yapıp kuşları uçurduğum zaman aşağı indircem sonra çatıya çıkarıcam bi problem olurmu alışma konusunda?

 38. Mertcan25 21 Şubat 2013 at 22:37

  Tm teşekkürler

 39. Mertcan25 22 Şubat 2013 at 10:54

  Peki çatı arasına nası alıştırırım ?

  • admin 22 Şubat 2013 at 11:52

   Çatı arasına alıştırmak zor. Olmaz demiyorum ama çok zor. kuşların etrafı görebilecekleri bir alan oluşturmam lazım.

   • Berk 11 Eylül 2013 at 21:19

    abi biz cati catı arasında beslicez arkadaşlarla olmazmmı ya ni alaışma süreleri nekadar olur onu söyliye bilirmisin abş

    • admin 12 Eylül 2013 at 10:46

     Kuşun alışması için etrafı görmesi lazım. Etrafı çatı arasından göremez çatının üzerinden bir kaç tane kremit soküp telden salma yapabilirsiniz.

 40. Mertcan25 22 Şubat 2013 at 13:01

  Hmm bi salma yapsam etrafı açık olcak etrafı görse 1 2 saat ole 4 5 gün yapsam nasıl olur acaba?

  • admin 22 Şubat 2013 at 17:05

   Ekrafı tel salma yap kuşların sürekli olarak oradan etrafı izlesinler 1 ay sonra samanın kapısını açarsın bundan sonra seninde yapacak pek bir şeyin kalmaz. Alışma ihtimallerini yükseltmiş olursun. Evrafı görmeleri çok önemli ve ürkütmemek. Kuşlarını kesinlikle kovalama kendiliğinden girip çıkmaya başladıkdan sonra yavas yavaş kovalamaya başlayabilirsin.

 41. Mertcan25 22 Şubat 2013 at 18:59

  Tm bide kuşlar nasıl bulacaklar girecekleri yeri koskoca çatıda bir delik yani kovalamadan olmaz kovalayıncada aşağı atlıyolar. bunlar hakkında en iyi yöntem nedir?

  • admin 23 Şubat 2013 at 09:59

   En iyi yöntem çatıdan 4 yada 5 adet kremit kaldırmak. Kiremitleri kaldırdıktan sonra tahtadan çatının üzerine salama yapacaksın. Kuşlar o salmaya giriş çıkacaklar hem güneş görecekler hemde etrafı tanıyacaklar. Daha sonra o salmayı ortadan kaldırırsın. Ama salmanın hertarafı telle çevreli olsun. Yapmak biraz zahmetli ama yapabilirsen hem alıştırman çok kolaylaşacaktır.

 42. Mertcan25 23 Şubat 2013 at 11:16

  Ewt yöntem iyi ama bnm onları yapmam için 1 kaç sene geçmesi lzm :D babam izin vermez :D neyse artık bi çare bulucaz yinede yorumlarınız için teşşekür ederim.

  • admin 23 Şubat 2013 at 11:47

   Sorun değil. Elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım. Fakat diğer yöntemlerle çok kuş kaybedersiniz. Çıkan kuş birdaha karanlık bir yere girmeyecektir. Saygılar..

 43. Mertcan25 23 Şubat 2013 at 17:04

  Bende sizin dediğiniz gibi düşünüyorum çok teşşekürler sizi takibe devam :D güzel bi site….

  • admin 24 Şubat 2013 at 10:20

   Teşekkürler. Dahada güzelleştirmeye çalışıyoruz.

 44. batu akyurek 24 Şubat 2013 at 19:37

  Abi ya ben guvercin meraklisiyim yarinn veya ertesi gun kus getircem ama kus yetiskin getirince ucurmayi dusunuyorum yetiskin kus alisirmi alisirsa ne kadar zamanimi alir

  • admin 24 Şubat 2013 at 19:51

   Merhaba Batu;
   Keşke bana hangi ırk getireceğini ve aldığın yerin eve olan uzaklığındanda bahsetseydin.
   Kısaca alışmayacak ırklardan bahsedeyim. Posta güvercinleri, Adana güvercinleri, Dolapçı güvercinleri.. Bu ırklar evlerine çok sağdık oldukları için alıştırmakta zordur. Eski evlerine ılk fırsatta gitmek isteyeceklerdir. Ayrıca güvercinleri aldığın yer beslediğin yere yakınsa kuşlar havadan eski evleri görüp oraya gitmek isteyebilirler. Tavsiyem güvercin alacaksan eş olarak al kanatlarını kes. Yavrulat ve yavrularını uçur yavru güvercinler çok çabuk alışır ve kolay kolay kaybolmazlar. Bana hangi ırk güvercin besleyeceği yazarsan daha ayrıntılı bilgi verebilirim. Saygılar.

   • mehmet 24 Ağustos 2013 at 19:04

    hangi ırkk güverrcinler daha ççok çabuk alışır macarlar alışırmı abi bide bulgurla beslenirmi macar yani macar gayet alıştırılmayya müsait bir güvercin midir
    tavsiyelerinizi bekliom macr mı alim yoksa başka bir tü mü
    lütfen ırkkın ismini yazın

    • admin 25 Ağustos 2013 at 18:01

     Macar dediğiniz kuşlar iri gözlü bol paçalı kuşlar zannedersem. Selanik dediğiniz ise en aptal kuşlardandır. Size tavsiyem yavru güvercin bulup onları alıştırmanız. Eğer yavru bulamıyorsanız kuşların sizde yavru yapmalarını bekleyin eğer buda olmuyorsa. Azman bango dediğimiz kısa gagalı güvercinlerden edinin en çabuk alışan güvercinler bunlardır.

 45. batu akyurek 24 Şubat 2013 at 20:22

  Admin alacam kuscu ile evimiz yan yana bu arada irki gok benekli haklisin yavrularini ucuruyum bu ara yavrunun yumurtadan cikma tuylenme kanatlanma ve ucmaya baslamasi kac ayimi alir

  • admin 24 Şubat 2013 at 23:43

   Evler yanyana ise o sana bilerek satmış olabilir. Kuşun geri ditme ihtimali çok yüksek. %99 geri gidecektir. Sana gelmedi bende yok deme ihtimalide %99 umarım beni anlamışsındır. Alabiliyorsan yavru güvercin almanı tavsiye ederim. Yavru alırkende tercihin hiç dışarsını görmemiş kümes içinde yeni yem yemeye başlamış olan güvercini tercih etmen gerekiyor. Yavru alımı güvercin yumurtladıktan yaklaşık 21 gün sonra yavru çıkar. 2 ay içindede istenilen kıvama gelir. Tahmini bekle süren 3 ay civarında. Yeme düşmüş yavru alırsan 1 ay içinde uçurmaya başlarsın. Irkın taklacı olduğu belirtmişsin. Taklacı kuşları daha önce saydığım ırklara göre çok daha kolay alışırlar. Karar sana kalmış. Nasıl yumurtlatman gerektiği konusunu burdan inceleye bilirsin ; http://donek.net/yumurtlamayan-guvercin-icin-ne-yapmam-lazim.html

   • mehmet 30 Mart 2014 at 19:50

    sa admın kardesım ben cuma aksamı bır dısı bır erkek kus aldım mavı erkek sazlı kanadı dısıde aynıydı cumartesı gunu balkna kumes yaptm ıcıne koyduugumda es tutmuslardı opusuyolard erkek dısıye bınıodu o aksam erkegı kacırdm dısı tek kaldı kumesı telden balkonn her yerını gorebılıyor ben o dısıyı nasıl alıstırabılırım vede cok oturuyor

    • admin 01 Nisan 2014 at 15:08

     Aleyna ve aleykum selam.
     Mehmet öncelikle geçmiş olsun. Dişiyi alıştırmak için kanatlarını bantlayıp her gün balkonda gezdirmelisin. Etrafı iyice görsün tek olmaz yanına mutlaka bir erkek al. Kuş zaten yatışır kendi kendine girip çıkmaya başlayınca kanadını salarsın ama kesinlikle kovalama.

     • mehmet 05 Nisan 2014 at 21:37

      sa tmm dedıklerınıyapcam zaten erkek arıyorum ona bugun 1 2 saat kanadı bantlı balkonda gezdı hatta balkondakı pencernn mermerıne koyum ordada braz durdu ama tek kanadı bantlıydı aradan yıne 1 2 saat gectıkten snra butun banlatrısoktum elmde tutum o elımden ındı kumesın altına gıttı kumesın altıı boss hep oraya gıdıyor bıraz duruo sonra kendı kendıne kanatlarıyla oynuyor yem yıyo oturuyor :D bu kumestede oturuyo hep sımdı buna ne yapmam lazım erkek arıyorum etrafımdakı abılerden ıstedım en kısa zamanda gelecek bana onerebılecegınız tavsıyeler nelerdır

 46. umur arğun pepemesut 27 Şubat 2013 at 08:11

  tekrar ben ben bügün 1.milyarlık festifal kuşu aldım balkondamı besliyeyim yoksa dışarıdamı

  • admin 28 Şubat 2013 at 12:59

   Aldığınız güvercin çok değerliyse eğer. Uçurmanızı tavsiye etmiyorum. Öncelikle üretmenizi tavsiye ederim. Güvenli bir yerde besleyin çalınmalara karşı dikkatli olmalısınız.

 47. pepemesut umut arğun 01 Mart 2013 at 06:01

  evt güvercinlerm kesinlikle çok değerlidir 1 güvercinimi satsam ev alırm o derece çok değerli

  • admin 01 Mart 2013 at 10:40

   Uçurmak mantıklı değil. Uçurmak için başka kuşlar satın alabilirsiniz.

 48. oguzhan atılgan 09 Mart 2013 at 17:44

  ben getirdigim gün kuşu uçurrum 1 ay flan ugraşmayın alışmıyosa eger kanadını bantla dışarı çıkar yem le sula 2 gün sonra kanatlarını aç kendi alışır zaten ben köyde yaşıyorum genellikle kuşlarım 13 ile dikerler bulut çu kuşlarmda war sabah 9 uçurrum 4 te inerler

  • batu 14 Mart 2013 at 20:51

   Kafadan atiyo bi kus 7 saat ucarmi

   • emre ürkmez 06 Nisan 2013 at 12:08

    5 tane kuşum var hepsi arap yeni aldım nasıl alıştırırım nekadar kanatları bantlı kalmalı admin

 49. İsim Soyisim İsim Soyisim batu akyurek 14 Mart 2013 at 16:56

  Benim 4 tane taklacim var hepsi yetiskin bunlarin birini ucuruyom kus yetiskin ama hep catiya konuyor bunu nasil ucururum

  • admin 15 Mart 2013 at 13:13

   Düzenli olarak uçurmak lazım zamanla güvercinin kanatları açılacak ve uçmaya başlayacaktır. Ayrıca güvercin tek başına uçmak istemeye bilir. Bir tane daha güvercin alıştırıp birlikte uçurmayı denersin. Güvercinlerine haftada bir kez vitamin verebilirsin. Kanatları güçlenmesi açısından önemlidir.

   • kuscu dogukan 21 Kasım 2013 at 13:38

    bnm 2 tane guvercınım var admın posta dıgerı kırcıllı beyaz ben sadece cumartesi pazar ucuruorum ucurdugumda çatıya konuolar neden ucmuolar posta ucuo dıgerı çatıya konuo

    • admin 21 Kasım 2013 at 14:59

     Sürekli uçur zamanla kanatları açılacaktır. Eve alışıksa evin uzak bir yerinden sal kuşu.

  • admin 15 Mart 2013 at 13:17

   Güvercinlerin ikiside erkek olabilir. Ben çok ufak yaşlarda bir çift güvercin edinmiştim ikiside erkekti ve eşleşiyorlardı :D Yani çok nadirde olsa olabilir gözümle görmesen inanmazdım. Erkek güvercinler dişilere göre iri olurlar. Bpğazları dişilere göre daha kalındır. Dişilere göre daha hareketlidirler ve dişilere kur yaparlar etraflarında öterler ve kuyruklarını açarak yere sürterler. Ayrıca dişilerde çatılar çık olur. Kuşları bir süre izle farkı anlarsın.

   • admin 15 Mart 2013 at 13:21

    Yavrularda ikiside erkek olabilir. İkiside dişi olabilir. Bu çok normaldir. Hatta şuanda benim kümesindeki yavruların hemen hemen hepsi erkek. Sürekli erkek olabilir. Dişi erkekte olabilir. Sorun yok.

 50. batu 15 Mart 2013 at 13:49

  Admin ruzgarli havada taklaci ucurdum kusu ruzgar aldi kus aç geri gelirmi acil cevap bekliyorum

  • admin 16 Mart 2013 at 17:24

   Rüzgarlı havalarda kuş uçurmak uygun değildir. Özelliklede taklacı güvercinler normal şartlarda bile zor iniyorlar yere. Kanı sağlamsa geri gelir. Damarına bağlı bir durum. Gelme ihtimali yüksek.

 51. FIRAT COSKUN 15 Mart 2013 at 18:33

  Kardesm benım sımdı 1 tane şekeri var balkonda beslıyorum yavru ama buyumus bıraz kardes ben bu kusu nasıl balkona alıstırcam daha bugun aldım nasıl alıstırcam ban ayarıdm edın acıılllll

  • admin 16 Mart 2013 at 17:23

   Balkonda üst kısma ufa bir yuva yapıp kuşu içine bırak kanadını bantla birkaç gün sonra kanadını salarsın ama kovalama kendi kedine gidip gelecektir.

   • FIRAT COSKUN 16 Mart 2013 at 18:55

    ADMİN COOOK SAOLASIN AYNNE OLE YAPTIM BUGUN 4 GUN SONR SALARIM ADMAMSIN KARDESM SEY AMA SIMDI BANTLAYIPMI KOYYIM KUMESE ?

    • FIRAT COSKUN 17 Mart 2013 at 14:55

     kardesm benım smdı bı sabunı var 2 gundur evde kanatlarını bantladım saldım balkona gerı gırıyo kumese salayımı kusu napıyım onerılerın nedır ?

     • admin 18 Mart 2013 at 19:54

      Kovalama kuşu kendi haline bırak önerim sıkıştırma ne yaparsan yap. Eş değilse eş olmasını sağla.

    • admin 18 Mart 2013 at 19:53

     Evet bantlaman gerekli. Yem su koy.

 52. FIRAT COSKUN 19 Mart 2013 at 16:00

  admın senın dedıgın gıbı yaptım sabunının yanına bı arap aldım erkek sabunı 5 gun oldu besleyelı arapta 1 gun oldu kafesı actım hıc karısmadım arap cıktı uctu sabunide ucutu sabunı bı 2 tur attı sonra kayboldu arapta goremdım takal atarak gıtıı sımdı gelırmı bıde tok bıraktım kusları nezamn gelırler..

  • admin 19 Mart 2013 at 21:13

   yeni aldığın kuşun kanadı en az 1 ay bantlı kalmalıydı. Alışmış olan kusun kanadını bantlama gerek yoktu. Gelmeye bilirler.

 53. FIRAT COSKUN 22 Mart 2013 at 19:52

  kardes ben bı cıft gok mavı aldım bunarl ne zamana kadar cıflesır ve cıflesemesı ıcın onerecegın seyler nelerdır solermısn

 54. FIRAT COSKUN 23 Mart 2013 at 13:12

  kardes guvercınlere vıtamın versem cıflesırlermı

 55. FIRAT COSKUN 26 Mart 2013 at 18:32

  kardes benım sımdı bı cıft gok mavim var bunarl su an bende duralı 5 gun oldu balkonda beslıyorum nasıl balkona alısıtrrım bana bı care bulurmsun bantalamyı yaptım balkona saılıyorum hergun ucamıyolar ben sımdı salsam gelırlermı kuslar

  • admin 26 Mart 2013 at 19:49

   5 gün yeterli olmaz. 1 ay bantlı kalsın sonra sal. Büyük olasılıkla alışırlar. Saldığın zaman kovalama ürkütme kendiliğinden uçup geleceklerdir.

 56. FIRAT COSKUN 28 Mart 2013 at 16:59

  Kardes bende somdo 5 tane kus var 2 sı yavru sımdı ben bu 2 yavruyu nasıl besleyeyyım suan yemdler

 57. emre ürkmez 06 Nisan 2013 at 12:11

  5tane kuşum var cinsleri 2tane posta 1beyaz 1arap 1çakmaklı kanatlarını nekadar bantlı tutayım

  • admin 13 Nisan 2013 at 22:44

   Postaların alışması çok zordur hatta bazı postalar ömür boyu bile ikinci eve alışmazlar. Diğer kurşların renklerini soylemişsin. Renge göre kuşu anlayamam. Irka göre söylemen gerekir. Yani taklacımı. Dönekmi. Alıştırma işlemi bir ay kadar kümes etrafında gezinsinler sonra teker teker kanatlarını salabilirsin hepsinin kanadını aynı anda salarsan biri uçunca diğerleri arkasından uçar ve evi bulamazlar. Birer hafta ara ile kanatlarını salarsın 1 ay beklemek koşulu ile.

 58. enes tekin 09 Nisan 2013 at 16:49

  ben güvercin aldım 1 çift 2de çift olmayanblardan aldım ve çatımın üstü kapalı bn uçurmak istediğimde sineğe kaldırmak istediğimde ne yapmama lazım bizim evin yanında eskibir ev var onuyn çatısnda 10 tane kedi var ve bizim metal çatının üstüne çıkabiliyor ama kümesin yanıan a gelemiyor bn kuşarımı sineğe dikemk için ne yapmama lazım kuşklarımı zorlamıyorum evimizin karşınında 3 katlı bina var oraya inerler ama alışması lazım diye biliyorum bn çatım kapalı oldğu için sizden yardım istiyorum nasıl uçurabilirim yakınmdaki evlerdede kuşlar var saaat 4 5 civarı uçuruyorlar

  • admin 13 Nisan 2013 at 22:41

   Tam olarak anlayamadım ama uçurmak için acele etme bence iyice alıştıktan sonra kendileri uçacaktır. İyice alıştıktan sonra bir kaç sokak ilerden salarsın ilk etapta böylece kanatları açılır.

 59. YASİN TUNCAY 24 Nisan 2013 at 12:14

  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr çünkü bende kuş besleyeceğim içinn

 60. Adalet gamze 25 Nisan 2013 at 09:49

  ACİL DURUM!
  Dün aşağı yukarı 1 haftalık belkide biraz geçmiştir yavruyu odama aldım, zira kardeşi fare saldırısına uğradı bunadabişey olur diye korktum, ama dünden beri hep uyuyor sanki ölecekmiş gibi ekmek ıslatıp verdim dün akşam ardından su verdim yiyor yiyor sonra gözlerini yumuyor şimdi de aynısını yaptı sanki ölecek yaaaa hep uyuyor. Dışkısı dün yemeği yemeden önce sarısulu gibiydi bugünde koyu yeşil siyah gibiydi YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR LÜTFEN

  • admin 26 Nisan 2013 at 13:34

   Yavru kuşlar genelde uyur uyumasında sorun yok. Sorun şu ekmek ile olmaz bu iş yavru yemleri var tablet. Birde yavru beslemek için pompa olacaksın. Birde eczaneden serum hortumu olacaksın. Yavru yemini iyice sulandır su kılavıma gelsin. Serumu pompayatak ve serumu kuşun boğazından midesine kadar sor ve bir kerede kursağını doldur. Günde 2 kez sabah akşam yapabilirsin. Ayrıca. Eczaneden balya balık yağı ufak yuvarlak kapsul olanlardan alacaksın. Kuş tüylenmeye başladığı zaman günde 1 adet ıslatıp yuttur. Saygılar..

 61. ihsan 04 Mayıs 2013 at 18:47

  benim 1 tane miski ve 2 tane gök kusum var 1 haftadır kümeste kanatları bantlı sence ucurmalımıyım?

 62. serkan 08 Mayıs 2013 at 13:39

  ben 1cift kuşa aldım ve çatıya koydum ama bizim çatının hertarafı kapalı bu kuşları nasıl alıştırmalıyım yardım edermisiniz

 63. Burak 11 Mayıs 2013 at 11:06

  selmın aleyküm … bende 2 cift ısparta arabı vardı ben onları 3 gün kümeste tutum sonra arkadaş benm salaklık yapıp ıspartanın 1 ni bangoya deyişmiş sonra kuş ilk 2 gün yatıp duruyo durgun cumartesi günüde saldım ilk bi donup geldi sonra kaçtı bende kapçıyla yakaladım arabı şimdi ne yapmamı onerirsin

 64. Ozannn 11 Mayıs 2013 at 19:59

  Merhabalar amcam depoya gelen bi dönek güvercini yakalamış yakaladıgı yer burdan 1 saatlık uzak bi yerde bende balkonda bi kümes yaptım yanına 1 çift bango aldım bunlar çift oldu ve dönek tek kaldı bu yüzden döneğede eş almayı düşünüyorum döneğim erkek balkonda beslesem sorun olurmu ve 1 haftadır kanatları bantlı ne zaman alışırlar bide beslediğim balkonda parmaklıklar bezle kaplı dışarısı görünmüyor sizce bezleri sökmelimiyim ?

  • admin 13 Haziran 2013 at 09:14

   Balkonda donek beslenebilir sorun olmaz. Eş olduktan sonra yavaş yavaş uçurmaya başlayabilirsin.

 65. mert 13 Mayıs 2013 at 12:24

  kuşun kümesi ne kadar büyük olabilir

  • admin 13 Haziran 2013 at 09:13

   İstediğiniz kadar büyük olur size bağlı önemli olan temiz ve zeminin kuru olmasıdır bol hava almalı fakat ceyran dediğimiz hava akışı çok olmamalıdır.

 66. ada da 14 Mayıs 2013 at 09:35

  ben kuş aldım çatıf-da besliyecem catının üstü kapalı yanlar az açık kuşu salsam geri gelir mi gelmese nasıl gelir not=çatı beton değil

 67. ferhat şeker 16 Mayıs 2013 at 19:13

  bende güvercin aldım 3 tane 3 haftadır besliyorum bakınca çok rahatlar uçuyolar .yem yiyolar .su içiyolar. benden biraz kaçıyolar sorun şu sürekli dışarı çıkmaya çalışıyolar

 68. adem çağrı 21 Mayıs 2013 at 12:13

  sa
  ilk önce abi benim güvercin sevdam kaç senedir var yerin yoktu bizim çatı vardı izin vermiyorlardı şimdi gizli yapıyorum bi mavi var bide arap var bunlar çift olmuşlar galiba ayın 18 de kümese koydum kuşlar yemledim 21 de ise dışarı koydum ama bizim salaklığımız kuşların başında bekledik kuşlar durdu 5 dk uçtular ama kuşların kanatları bağlıydı fazla uçamadılar gittim yakaladım abi benim güvercini çıkarma yerim yaklaşık 50 ye 50 bir kara yerinde ben kuşları 21 saat 6 da aç bıraktım 22 saat1.30 gie çok az yemledim şimdi benim oraya merdiven koyuptamı çıkmasını bekliyim ne olur yardımcı ol

 69. abdullah 23 Mayıs 2013 at 12:20

  admain benim kuşlar alalı 2 aya yaklaştı daha hiç uçumadım ve bahçede besliyom yarın ilk uçuruşumu yapacam yumurrtada olduğu için korkuyom kaçar diye mesajımı gördüğünde bi cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • admin 13 Haziran 2013 at 09:10

   kuşların once tekinin kanadını serbest bırak bir iki hafta ucsun gelsin. Daha sonra diğerini bırak aynı anda kuşları salarsan birbiri arkasına uçar ve kaybolma ihtimali var.

 70. abdullah aydemir 04 Haziran 2013 at 09:53

  admin bey bende yaklasık 20 tane kus vardı . tavan arasında beslıyordum bir yavru bango birde arap ucurmak ısdedım ve ucurdum.1 hafta oldu kuslar damın usdune gelıyor ve terasın kapagından ıcerıye gırmıyor catıda kus kalmadı sadece bu ıkısı damın usdunde yem yıyıp su ıcın baska damlarda yatıyorlar ara sıra kaldırıyorum cok fena acılıyorlar uzaklara gıdıyorlar ama sadece benım arka dama atıyorlar ne yapsam bunları yakalıyabılırım ac susuzda bırakmak ısdemıyorum.

 71. ahmet h. 05 Haziran 2013 at 20:02

  Admin.. Kuş Beslemeye Başlayalı 2-3 Ay Oluyor…Alıstırdıqım sağlam kuslar. onları ucuruyorum… ama yeni yavru güvercinler aldım….Etrafımda da Çok fazla güvercin besleyen var ve Evleri bnimkinden Yüksek…Yani Bu Yeni Güvercinlerimi Onlara Yakalatmadan veya Konmadan Nasıl Alıstırabilirim.

 72. mert bozlak 12 Haziran 2013 at 09:04

  ben kuş aldım çatıda besliyecem ama çatının üstü kapalı kenarlar az açık kuşu nasıl alıştırırım?ve kuşu uçunca nasıl çağırırım

 73. serdar 12 Haziran 2013 at 16:14

  selamlar ben de küçük yaşlarda kuşçuluğa başlamış biri olarak izin verirseniz bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. evde beslediğim kuşlarımı aile baskısı ile yaklaşık 10 km ileride olan köyümüze götürmek zorunda kalmıştım,damızlıklarımdan aldığım bir yavru hayatımda karşılaşmadığım şekilde beni şaşırttı şöyleki o kuş köyde 1 hafta kalıp hiç uçmadan ortamı tanımadan kümesten kaçtı ve bizim eve tekrar geldi neyse evdeki kümesime aldım ve tek başına köye birdahaki gideceğim zamna kadar bakayım dedim,işin enteresan tarafı evimde yetişen büyüyen ve 10 km yoldan tekrar eve gelen o kuş bir sabah yemlemek için kümesin kapısı nı açtığım da fırlayarak çıktı ve gözden kayboldu ben de onun yanlızlıktan dolayı kaçmış olduğunu düşündüm fakat işin aslı , köyde kuşlara bakan dayımın oğlu kümesin saçağında bir kuş olduğunu söyledi gidip baktığımda kendi kümesimde büyüyen yavru 1 hafta kaldığı ve ortamı hiç görmediği köye geri gitmişti ve ben çok şaşırmıştım. şuda bir gerçek kuşçuluk hastalıktır….

 74. ozgur54 19 Haziran 2013 at 21:30

  Merhaba 2 gün evlle 1 limon erkek 1 de mavi ( gök ) dişi aldım bu güvercinler yavru kızması hatta dişi olan gök ara sıra yavru sesi çıkartyor elime alınca vs. neyse bu güvercinlerin yuvaya alışma süresi nedir hocam ? bugun ilk denemeleri yaptım yuvanın önüne saldım 1 er 1 er ikiside yuvaya girdi uçmaya yeltendiler hafif kalktı ikiside kondular hemen yuvaya girdiler sizce ne kadar daha devam etmeliyim hocam ? şimdiden teşekkürler kolay gelsin. :)

  • admin 03 Temmuz 2013 at 14:10

   Yavru kızması güvercinler alışmaya en elverişli güvercinlerdir. Çok çabuk alışırlar. Bir hafta kadar kümese girip çıksınlar daha sonra yavaş yavaş uçmaya başlarlar. Hayırlı olsun.

 75. Osman Sert 27 Haziran 2013 at 00:52

  Merhabalar ilk güvercinlerim 1 çift arap olmustu kanatlarını bantlayıp bir bucuk hafta hep saldım ve aknatlarını soktum salar salmaz hemen kactılar ve sonra 3 tane daha aldım 1 mardin 1 posta 1 fındık bunlarda 3 haftadır duruyorlar saldım ve fındık kactı sımdı postayla mardin eş oldular mardinin kanatları acık ama postanın bantlı ne zaman salsam kacmazlar ?

  • admin 03 Temmuz 2013 at 14:06

   Postanın kanadını kesinlikle salma. Posta kuşları alışmazlar. Yavruların çıkmasını bekle. Yavrularını uçurabilirsin.

   • Osman Sert 08 Temmuz 2013 at 11:38

    Abi yumurtladılar 15.07.2013 de çıkıcak yavrularım inşallah şimdi salabılırmıyım postayla mardini postayı saldım 2 gun sonra geldı tekrar baska catıalra kondu 2 gun sonra geldı tekrar bantladım ne zaman salayım ?

 76. onur h 02 Temmuz 2013 at 09:39

  abi ben çatımda kuş besliyorum hiç uçurmadım şuana kadar çatımın etrafı kapalı sadece bi cam var çatının içinde camdan tahta uzatsam kuşları öyle alıştırsam olur mu

  • admin 03 Temmuz 2013 at 14:05

   Olabilir fakat alıştırma için bir tane kuş seçin. Eğer alışırsa yanına bir tane daha salın. Teker teker alıştırın eğer giriş yerini bulamazsa kaybolabilir.

 77. berk ciyhan 06 Temmuz 2013 at 08:44

  abi benim aldıhım kuşlar geri eski sahibine dönüyor üstelik kuşlar 2 haftadır bende ne yapmalıyım nolursunuz yardımcı olun ne yapmalıym

  • admin 13 Temmuz 2013 at 06:15

   Kuşların eski sahibine gitmesi gayet normaldir. Tavsiyem uçurmayın yavru alın. Yavrularını uçurursunuz.

 78. saim a 16 Temmuz 2013 at 16:40

  merhaba daha detaylı yazayım geçen hafta taklacı aldım bir çift bu hafta yumurtladılar aldığım kuşlar 1.5 yaşındaymış bende hafta sonu salmayı düşünüyorum kaçma ihtimalleri varmıdır…

  • admin 24 Temmuz 2013 at 13:17

   Merhabalar yumurtlamış bir güvercini neden salıyorsun bekle yavruları cıksın. Anne ve babayı salma çıkan yavruları uçurursun. Yumurtlama döneminde kuşların kaçma eğilimi daha fazladır. Biz genelde yumurtlama aşamasında kuş salmayız. Alışmamış bir kuşu alıştırmaya çalışmayız. Yavru almaya bak. saygılar.

 79. kaan akbıyık 21 Temmuz 2013 at 14:09

  merhaba abi. ben heves edip bir tane güvercin aldım bizim bina 11 katlı köpek kulebesi gibi bir kümesi var güvercini alalı 1ay oldu yaklaşık 2hafta önce uçurdum 4 gün gelmedi 4günün sonunda cam açıkken eve girdi kuş sonra güvercini bugun saldım yukarda yazdığınızı bilmiyordum saldığımda güvercin kümese giriyordu hava esiyordu sonra biraz uzağa attım geçen günki gibi karşılara gitti sizce gelirmi cinsini bilmiyorum. 1tane war sadece lütfen cezaplayın ne yapmam gerekir bide kuşun yemi tabakta duruyor.

  • admin 24 Temmuz 2013 at 13:15

   Merhaba meraklı dostum. Bir tane olduğu için geri gelmeye bilir. Yanına bir yada bir kaçtane daha arkadaş alsaydın keşke 2 ay uzun bir süre normalde alışmış olması lazım evim 11 karlı diyorsun yüksek binalara kuş alıştırmak çok daha kolaydır. Etrafı kolayca tanırlar oraya bir kaçtane yavru yeni yeme düşmüş. Güvercinlerden al 1 – 2 hafta kanatları bantlı dursun ve daha sonra kanatlarını sal. Ama kovalama zamanla alışacaklar kendiliğinden uçacaklardır.

   • kaan akbıyık 31 Temmuz 2013 at 00:19

    Neyseki geldi ve sabah salıyorum akşam geliyor. benim dememin sebebi bizim binaların hepsi aynı karıştırır diye söylemiştim.

 80. mert 24 Temmuz 2013 at 08:26

  bizim evin balkonunda 2 adet güvercin yumurtası buldum annesi de üstündeydi onlar balkona alışırmı? yumurtaların çatlama süresi kaç hafta?

  • admin 24 Temmuz 2013 at 13:11

   Yabani güvercinler doğdukları yeri hatırlarlar ama evcil güvercinler gibi değillerdir. Anne ve baba güvercini yumurta üzerindeyken rahatsız etmeyin destek olmak için ürkütmeden bir kenara buğday bırakabilirsiniz.
   http://donek.net/guvercinler-yumurtadan-kac-gunde-cikar.html Bu konuyu incelemenizde fayda var.

 81. Muzaffer 24 Temmuz 2013 at 23:57

  Admin kardeş benim 32 adet güvercinim var.Kuşların ırkı taklacı.Kuşları uçuruyorum fazla uçmuyrlar fazla yükselmiyorlar ve dağınık uçuyorlar ne yapabilirim?

  • admin 26 Temmuz 2013 at 06:54

   Kuşların hepsini aynı anda uçurmaya çalışırsanız %100 başarısız olursunuz. Kuşlarınızı ufak gruplar halinde uçurun taklacı ırkı güvercinler eve yakın uçarlar fazla yükselmezler beslediğiniz ırk yüksek uçuş ırkı değildir.

   • Muzaffer 01 Ağustos 2013 at 10:10

    Hangi ırk yüksek uçabiilir?

    • admin 01 Ağustos 2013 at 15:22

     Tipler ırkı, Bulgar Pazarcık ırkı güvercinler Filo güvercinleri yüksek ve grup uçucudurlar.

     • Muzaffer 01 Ağustos 2013 at 23:30

      Peki taklacı ırkları en fazla kaç saat uçarlar.

     • admin 06 Ağustos 2013 at 21:45

      Merhaba Muzaffer bey,
      Takla ırkları kuşların yaptığı antremana göre eğişir 1 – 2 saat arası uçan taklaçı kuşlar vardır. Sürekli düzenli uçan kuşlarda süre yavaş yavaş uzar. Soyda önemlidir. Çok uçkun bir soy edinirseniz süre birazdaha uzayabilir.

 82. vedat 29 Temmuz 2013 at 18:15

  yuvası sevmesi beğmensi lazım

 83. burak 02 Ağustos 2013 at 21:27

  ben de 1 tane dişi posta kuşu 1 tane erkek sinekli var 2 si eş olurmu hemde 2 si kaç günde kümese alışır kümes bahçede üstünde ağaç dalları var

  • admin 06 Ağustos 2013 at 21:48

   Merhaba Burak,
   Kuşların renkleri kuşların eş olmalarına mani değildir. Hatta değişik ırkta olmalarıda mani değildir. Yani dişi ve erkek olmaları eş olmaları için yeterli. Alışma konusu hakkında birşey söyleyemem bazı kuşlar hayatları boyunca yanlızca bir yere alışırlar özelliklede postalar. Yani bence yavrulamalarını bekleyin yavruları alıştırırsınız. Alışkın olmayan kuşun kanadıntaki tüyleri kesebilirsiniz. Saygılar.

 84. sitemkar 09 Ağustos 2013 at 20:15

  abi ben daha yeni başladım ve kuşlarla vakit geçirmeyi seviyorum ama benim tek korkum kumesi yaptim her şeyi hazır ilk uçuşlarında ya bir daha gelmez korkusu yaşıyorum bana yardım edebilirmisiniz

  • admin 10 Ağustos 2013 at 03:56

   Aynı soruyu iki kez sormuşsun ben siteye hergün bakamıyorum. Cevap yazmam bir kaç günü bulabiliyor. O bakımdan kusuruma bakmayın. İlaveten; İlk kuş alıştırma çok zordur bir kaçtane kuş alıştırdıktan sonra yeni güvercinlerin alışması daha kolay olur onların yanında gidip gelmeye başlar. Aceleci olmamak lazım. Eğer imkanın varsa yakın çevrenden güvercin alma uzak bir noktadan güvercin edin böylece geri gitme ihtimali azalır. Saygılar.

  • sitemkar 13 Ağustos 2013 at 20:40

   teşekkür ederim ama alınan kuşlar alıştığını nasıl anlarız veya kaç gün kapalı kalması gerekiyor

   • admin 14 Ağustos 2013 at 13:37

    Kuşu bir ay süre zarfında hergün dışarı çıkartıp etrafı seyretmesi sağlanır. Kuş alışınca kendi kendine yuvaya girip çıkmaya başlar. Bir ay geçtikten sonra kuşun kanadını salın ve kuşu kesinlikle kovalamayın. İlk bir kaç uçuş çok önemlidir. Bir kaç kez uçup indikten sonra alışmış olur. İlk uçuş için kuşu bir gün aç bırakın. Karnı çok aç olsun. böylece yüksek bir yere konsa bile yem atarak tekrar geri çağırabilirsiniz. Bu da bensiz size güzel bir taktik olsun.

    • sitemkar 03 Eylül 2013 at 19:40

     sağol admin abi

 85. Muzaffer 10 Ağustos 2013 at 20:24

  Admin kardeş bide benm kümesimde hastalık var.Kuşların ağızlarında beyazımsı bi şeyler var.Nasıl tedavi edebilirim?Lütfen yardım!

  • admin 13 Ağustos 2013 at 16:09

   Bizim kulladığımız özel karışım bir sülüsyon var veterinerler hazırlıyorlar içindeki etken maddeyi tam olarak bilmiyorum. En güzel yöntem bir veterinere danışmanız olacaktır.

 86. İsmail 11 Ağustos 2013 at 09:12

  Arkadaşlar bende 1 çift güvercin aldım 1 si dönek diğeri taklacı fazla büyük değilller ama küçükte sayılmazlar bizim evdeki deponun içine fazla vbiyik olmayan bi kafes yaptım kuşları deponun içine sladım bazı yerleri besmisediler mesela odunların üstünu :D neyse deponun içine alıştılar ama kendi kafeslerine hala girmiolar üstüne konuyolar sadece ben bu kuşları depodan dışarı salsam geri gelirlerimi kuşlar yaklaşık 4 gündür bende

  • admin 13 Ağustos 2013 at 16:11

   Kardeşim o şekilde alışmazlar. Balkona güzel bir kümes yap. Kuşların kanatlarını güzelce bantla kuşları hergün dışarı sal bir iki saat gezinsinler etrafı görsünler. 1 ay sonra kanatlarını teker teker salabilirsin.

 87. kuscu 11 Ağustos 2013 at 15:10

  ya bn bıse anlamadım ya bu kapalı catıya nasıl alıstıtırm bn 4 kat kapalı catı bi kapak var ama 2 insan sıgar oraya nasıl alıstırmac kanatları bntlı :) solyeın bkm

  • admin 13 Ağustos 2013 at 16:13

   s.a Kardeşim kapağın üst kısman telden büyük bir alan yap. Biz bu alana salmaz deriz. Kuşların bu salmaya çıkıp inmeye başlasından daha sonra kuşların iyice alıştıktan sonra istersen salmayı kaldırabilirsin yada salmanın üstünede bir kapak yapıp ordan uçurabilirsin. Bu soylediğim yöntem en güvenilir olandır. Yoksa çok kuş kaçırırsın.

 88. burak 16 Ağustos 2013 at 19:42

  bende 1 sabuni 1 tane süt beyazı var kaç günde alışır eş olurmu bazı kişiler yumurtası kötü olur diyor doğrumu yanlışmı

  • admin 17 Ağustos 2013 at 19:01

   Kardeşim kuşun rengi önemli değildir. Irkı önemlidir ikisi de aynı ırksa hiçbir sorun teşkil etmez. Alışma konusuna gelince aldığın kişi çok uçuruyorsa oturduğun yere yakın bir yerde daha önce beslenmişse oraya gider. Buyuzden tam şartları bilmediğim için birsey soyleyemem.

 89. Osman 21 Ağustos 2013 at 17:34

  Merhaba benim 13 kuşum var bunlardan 5 ini uçuruyorum ama 5 ide karşı evin çatısına konuyolar dediğinizi yapmak isterdim ama o evin çatısına çıkılmıyor çok tehlikeli bunun başka bir yolu yokmu ?

  • admin 25 Ağustos 2013 at 17:59

   Kuşlarınızın kanatlarını açmak için kuşlarınız eğer alışkınsa birkaç sokak ilerden salın bunu hergün tekrarlayın boylece uçmaya alışırlar.

 90. MEHMET 25 Ağustos 2013 at 18:07

  admin ben de bir kuş var fazla yemiyo içmiyo neden acaba güvercinler genellikle az mı yem yer lütfen bilgi güvercin yetiştirmeye yeni bşladım yha

  • admin 29 Ağustos 2013 at 22:22

   S.a kardeş kusura bakma yoğunluktan dolayı geç bakabildim siteye. Kuş öldü demişsin. Geçmiş olsun. Kuşu görmeden birşey demek zaten imkansızdır. Böyle durumlarda veteriner hekimlerden destek almak gereklidir. Ayrıca kuşların toplu ölümlerini engellemek için aşı mutlaka şarttır. Ayrıca hafta bir gün mutlaka vitamin ve mineral takviyesi yapmak gerekiyor.

 91. ismail 26 Ağustos 2013 at 08:55

  Arkadaşlar ben 1 çift taklacı bursa getirttim bizim evin yadındaki depoya koydum depoyu boşalttın tabi orayı kümes yaptım ama kuşlar dışarıyı görmüor
  bende kanatında 5 tüy yolup kapıının önünde onları yemleyin kümesin içine girip dışına çıkmalarıı felan öğretirim dedim sizce bu şekilde alışırlarımı 1-2 aya yoksa yavrulamalarını beklemeli miyim ?
  [Bu arada kuşlar yavru]

  • admin 29 Ağustos 2013 at 22:19

   Sürekli olarak içeri dışarı çıksınlar alışma inkanı var. Yavru alırsanız daha garanti olur.

   • ismail 04 Eylül 2013 at 18:09

    kuşları yavru getirdim deponun içine iyi alıştılar dışarıya yavruldıktan sonra alıştırsam mı iyi olur yoksa yavru iken mi ?

    • admin 06 Eylül 2013 at 17:28

     Yavru iken alıştırmanız daha iyi olur yavru güvercinler daha çabuk alışırlar.

 92. güvercin sevdalısı 04 Eylül 2013 at 23:08

  merhaba admin ben evimin 2 katında beslicem ev boş balkonuda tam yapılı deil sadece ferforje var ben eski köpeğimi kulubesi var balkonu tel çevireyimmi yoksa bkalsınmı kalırsa atlarlar ve kedi kapardiye korkuyorum kuşu yavru alacağım

  • admin 06 Eylül 2013 at 17:27

   Alacağınız kuşun kaçmaması için önlemler alın. Bu arada eğer uçurma niyetindeyseniz yüksek bir noktadan evinizin etrafını görmesini sağlayın böylece daha kolay alışacaktır.

 93. baba38 06 Eylül 2013 at 09:06

  ben güvercin yeni aldım ve yuvadan çıkardığımda dama uzak alışacağı yer ne yapmalıyım

  • admin 06 Eylül 2013 at 17:24

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım.

 94. baba38 08 Eylül 2013 at 09:18

  yani yuvası benim evimizin altında ve damımıza alıştıramıyom ne yapmalıyım

 95. sahin 08 Eylül 2013 at 11:10

  ben güvercin beslemek istiyorum taklacı mardin ama binada otuuyorum balkon yok bodurumda besliyecegim kanadını bantlıyacagım önce bodurumamı alıştrmalıyım yoksa bodurumun camına dogru tahta koysam camdan dısarımı alıştırmalıyım lütfen yardımcı l admin

  • admin 10 Eylül 2013 at 05:52

   Merhabalar. Bodruma alıştırman çok zor. Bodruma kedi girme ihtimali var. bencere değildi daha yüksek bir noktadan gelik açıp. Değilin olduğu kısma kuşların çıkıp gireceği telden bir kafes yapabilirsin. Taklaca kuşlar çok oyunlu ise normal güvercinler givbi rahat hareket edemezler heryere inemezler. Taklacı güvercinler bodrum için uygun bir ırk değildir. Sizin için daha uygun olacak ırk posta veya düz uçuş ırklarıdır.

 96. reis 09 Eylül 2013 at 21:34

  abi ben güvercin aldım 2 çift kanadını yoldum küçük bir kafeste besliyorum 1 tanesin ayağina misine bağladim gezsin etrafı izlesinndie hemen aşaği atlamak istio saibi bize ykın ne yapmam gerekli saygılar

  • admin 10 Eylül 2013 at 05:57

   Sahibi size yakında ve o kuş uçmuş bir kuşsa kesinlikle eski sahibine gidecektir. Tavsiyemiz size yakın olmayan hatta mümkünse yavru güvercin almanızdır. Sizin yapacağınız en iyi şey o güvercinleri alıştırmaya çalıştırmayın. Bırakın yavru çıkarsınlar böylece yavrularını alıştırabilirsiniz.

 97. Berk 11 Eylül 2013 at 21:28

  admin abi biz arkadaşlarya yabani güverşin var 2 si yavru 2 si yetişkin catı arasında yetircez sen zor demişsin abi sen bana catı arasında nasıl yetiştireyim herşeyi söylermisin

  • admin 12 Eylül 2013 at 10:50

   Merhaba kardeşim bak sana örnek olsun diye salmalı bir kümes göstereceğim. Kümesin ön tarafına demirden salma yapmışlar. Kuşlara buraya çıkıp etrafı iyice öğrenirler. Sende buna benzer bir salmayı çatının üzerine yapabilirsin. http://img.webme.com/pic/s/salihliguvercin/ornek-kumes-04.jpg

 98. emre 12 Eylül 2013 at 12:00

  Merhaba abi bende 2 tane güvercibn var biri bango biri ise süt güvercin onlar bende 5 haftadır duryor alışma zamanını bilmyorum söylermisin.

  • admin 13 Eylül 2013 at 11:05

   Emre merhaba,
   Kuşların etrafı görsünler sürekli olarak dışarı çıkıp kümese girsinler 1 ay sonra kanatlarını salarsın. Etrafı nekadar çok görürlerse o kadar iyi olur.

   • emre 13 Eylül 2013 at 20:05

    merhaba tekrar dışarda durmuyolar ve kavga ediyolar bazen güvercinler.

    • emre 13 Eylül 2013 at 20:08

     Teşekürler yardımın için.

    • admin 15 Eylül 2013 at 06:15

     Kavga ediyorlar derken sizde iki adet güvercin vardı yanılmıyorsam. Sürekli kavga ediyorlar diyorsun büyük ihtimalle kuşların ikiside erkek o yüzden kavga ediyorlardır. Eğer biri dişi biri erkek olsalardı kavga etmezlerdi. Kuşlarının yanına dişi al. Dişi ile erkeği ufak bir yere kapat bir gün içinde kalsınlar ve eş olacaklardır. Yem ve su içleri için öğle saatlerinde sal. Daha sonra yine kapat bir iki gün içinde eş olacaklardır. Böylece kavga etmezler.

     • emre 15 Eylül 2013 at 18:25

      bango dişi ama kavga ediyolar ama senin dedin gibi kapatıyım biyere kaslınlar ölecene. teşekürler yine yardımın için.

     • admin 16 Eylül 2013 at 06:42

      Dediğim gibi çok ufak bir sandık yada kutuya kapatırsan 1 – 2 gün içinde eş olurlar kavga olayı biter. HErgün biraz dışarı sal yem yiyip su içsinler. Ayrıca kuşlarına yemciden biraz kenevir al. Günde 1 Avuç kenevir ver. Kenevir kızışmalarını sağlar. Kısa süre içinde yumurtlayıp yavrular çıkar diye düşünüyorum.

 99. emre 16 Eylül 2013 at 10:05

  çok saol yardımın için iyi günler.

 100. serkan 23 Eylül 2013 at 14:40

  selam admin kardes yaklasık 10 yıldır kuş besliyorum. güvercin beslemek kadar güzel bir hobi olamaz bunu öncelikle dile getirdim. simdi yeni güvercin besleyen veya beslemek isteyen arkadaslara diyeceğim şu. öncelikle kuş alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir kaç örnek vereyim. 1..ilk olarak aldığınız güvercinleri pahalı almamaya dikkat ediniz yeni başlayan arkadaslar piyasada 5 10 liradan tane başı toplayın sağlklı olmasına dikkat ediniz özellikle kızma olmasını tercih ediniz. 2.. kuşlara rahat edilicek bir kümes yapiniz…ve kümes içine yuvalar inşa edniz ve kuşları serbest bırakın kendileri istedikleri yerleri seçsinler…3 toplu halde almaya dikkat ediniz cünkü hepsi aynı anda alışacaklardır…4 güvercin sayısını fazla aşılmadan cogunluk 50 olmalıdır..5 dsarıdan baska güvercin içeri sokulmamalıdır hastalık olabilir…7 ucurma işlemi 1 ay gectikten sonra ikişerli ücerli denenmelidir 3 5 tur attıktan sonra kenara gecilir kusların inmesi icin bir kaçtane kuşları zemine bırakmalıdır..ve tekrar ucurma işlemini en güvendiğiniz güvercinle yapilmalıdır… 8 sabahları özellikle bakılmadılır ve muğrup arası bakılmaldır. 9 güvercinler çift edildikten sorna erkeklerin kanatları açılır 15 gün sonra dişilerin acılır ama siz dişileri bir ağız kanatlarını çekin.. erkekleri salın. 10 umarım sizlere yardımcı olmusumdur herkese bol bol neşeler dilerim umarım kimse fire vermez.. şahsen benim 60tane var ben her sezon 4 km uzaklıktaki yerlerde salıyorum benim en eski kuşum 6 yıllık en düşük 2 yıllıktır.. ne yaparsan yap benim güvercinler durmaz.. takla yok icinde. postada yok. hepsi gögsü açık ufak gagalar ama kolu boyu uzun olanlar.. normalde gece 30 üzeri güvercin ucuruyorum alıskın oldukları icin gece uçuslarıda vardır bizde. fire vermeden önemli not gece ucusu kümesin basına prejektör takılı dam ışık olmalıdır kuslar zaten ışıktan kümesi ve yerini yukardan rahat görmektedir.. herkese bol şans serkan kılıçç…

 101. MESUT 24 Eylül 2013 at 13:28

  Merhaba benim güvercinlerin bir türlü eğitmeye kalksam işe yaramıyor 9 güvercinim var 1 yavru diğerleri büyük daha önce çıkarttığım güvercin kaçtı. Bantlasam acı şekiyorlar diye bantlamak istemiyorum. bana yol gösterim şimdiden saolun.

  • admin 25 Eylül 2013 at 01:55

   Merhaba Mesut,
   Bantlamadan alıştırman çok. İki yöntem var ya kanatlarının ilk tüylerini çekeceksin yada bantlayacaksın. Kuşların alışması için hergün dışarıya çıkartman lazım etrafı iyice öğrensinler. Daha sonra kanatlarını teker teker salarsın. İlk saldığın kuş tamamen alışınca gidip gelmeye başladığında diğerini salabilirsin.

 102. MESUT 25 Eylül 2013 at 07:42

  Saol 2 gündür akşama yakın zamanlar bantsız çıkartıyorum kaçan olmadı. Bunu ne zamana kadar yapmalıyım .

 103. İsmail 01 Ekim 2013 at 18:57

  Güvercin alıştırıcaksanız önce 2 çift baska alıcaksınız dişilerin kanatlarını bantlıycaksınız erkekler serbest olıcak ama onlarında 1 kaç tüyünü yolun fazla uçamasınllar kuşları aç olarak saldığınız yerde azar azar yemliyceksiniz en fazla 2-4 gün sonra kümesteki diğer küşlara aynı şeyi uygulıyıcaksınız [kuşun cinsine göre kanatlarının bantı uzun vea kısa süre açılmamalıdır ben baskayı seçiorum çünkü çabuk alışıyorlar]
  ilk 2 çift alıştırdığınızda gerisi kolay diğer kuşları teker teker salın ama kuşlar uçurulmamış yavru olursa daha avantajlı.

 104. ismini vermek istemeyen takipçi :D 02 Ekim 2013 at 13:35

  Arkadaşlar bende 1 çift bursa var 1 tane mardin 1 de taklacı evde besliyorum Aldğımda yeni yemlenmeye başlamışlardı onlara yuva yaptım evin yanındaki odaya odaya takılıolar kafalarına göre odanın içine salıyorum onları kanatlarını bantlamadım vea çekmedim tanıdığım bi kuşçu bursaların dişisinin kanadını bağla birlikte dışarı sal 1 yere kaçmazlar dedi inanıyımmı inanmıyımmı bilemedim kuşlardaha dışarıyı görmedi yavru felanda yapmadılar kaçma şansları varmıdır

  • admin 02 Ekim 2013 at 14:14

   Bence kimseye inanma. Dışarı salmak istiyorsan hepsinin kanadını bantlaman gerekir. Bir süre sonra erkeklerin kanadını salabilirsin. Bence uçurmak istemiyorsan hiç riske girme ama illa ucurmak istiyorum dersen. Kuşların bir kaç ay boyunca sürekli dışarı çıkarmalısın etrafı görmeliler daha sonra aç olarak çıkar erkeği kovalayıp yere yem atarak hemen indirebilirsin.

   • ismini vermek istemeyen takipçi :D 03 Ekim 2013 at 19:03

    Kardeşim kanatlarını bantlamak mı daha etkili çözümdür yoksa kanatlarını çekmekmi bende 1 mardin vardı sallabaş mı diosunuz ne diosunuz hastaydı iyileştirdim iyilik olsun diye saldım kuşu iyileşince geri geldi gene saldım gene geri geldi tabi sonra eşleştirsin die arkadaşa verdim tek güvercinmi beslenir :D Diyicem şey şu sallabaş kuşum uçamıyordu hayliyle bende evin önüne salıyordum gezinsin die yaklaşık 1 ay sonra alışmıştı bu güvercinler ne kadar zamada alışır bi bilgi verebilirmisiniz

    • admin 06 Ekim 2013 at 10:12

     İsimsiz arkadaşım merhaba. Öncelikle ilk sorun bantlamakmı yoksa çekmekmi demişsin. Bu tamamen kuşun ırkına ve yetiştiriciye göre değişir. Ayrıca kuşun yaşıda önemlidir. Eğer yeni yavru bir kuşsa kanadı kesinlikle çekilmemelidir. Yani yavrularda kanatlar et tüyünde olduğu için kanama ve yaralanma oluşur buda hiç istenmeyen bir durumdur. Yaşını almış kuşlarda kanat çekilebilir. Gelelim ikinci soruna alıştırma meselesi kuştan kuşa değişir ama ben ortalama 1 ay veriyorum bu bir ay zarfında kuş bol bol gezdirilmedi kümes dışını iyice ezberletilmelidir. Nekadar çok dışarda vakit geçirirse okadar daha çabuk alışır saygılar.

 105. Ali 04 Ekim 2013 at 17:30

  Ben yeni kuş beslemeye başlıcam. 50 santim yuksekliğinde ve 50cm genişliğinde kup bir yuva yaptım tabanı 2,5 cm aralıklı 3 cm genişliğinde tahtalarla kaplı kaplı tavanı ise yarısına kadar tabanın aynısı diğer yarısıda 1 cm aralk olmak şartı ile ince demir çubuklu kapısı var. yan yüzeyleri kapalı arka yüzü tabanın aynısı ön yüzüde tabanın aynısı.Öncelikle bu yuva ideal mi ve bu aralıktan güvercin çıkabilir mi? bir çift kuş alcam erkek ve dişi yumurtlar mı8 yani 1 dişiye 1 erkek yeterli mi) şimdiden vereceğiniz bilgiler için saolun

  • admin 06 Ekim 2013 at 10:18

   Merhaba ali kardeş. Öncelikle yuvanı büyütmen gerekli yani 1 metreye 1 metre kümes ideal olacaktır. kuşlar rahat bir alanda dırmalı ve mümkünde kümesin kapı kısmı komple tel olsun bol bol oksijen alabilsinler. Kümesin tabınında tahta ızgara güzel olmuş. Başlangıç olarak 1 çift güvercin yeterli. Yavru yapmamaları için hiçbir neden yok. Tavsiyem bildiğin güvendiğin birinden güvercin al. Kısır kuş vermesinler sana dikkat et. Büyüzden tanıdık biri tavsiyem. Eğer toplu alım yaparım dersen bende sana yardımcı olabilirim. 10 – 15 adet alabilecek gücün varsa sana gonderebilirim. Ama ilk etapta tavsiyem 1 çift güvercinle başlamandır. Saygılar.

 106. Acemi bir kuşçu derki ... 05 Ekim 2013 at 08:29

  Krdeş sölediğim gibi bende 1 çift bursa , mardin ve kızıl bir taklacı var
  bursa güvercinleri yavru ama kimi sal gelir diyor kimi sen nekadar uğraşsana alışmazlar çok zor diyor ben kime inanıyım sen 1-2 ay kanadı bağlı dursunlar demiştin 1-2 ay sonra erkeği salsam kaçarmı kafamı çok karıştırdılar internette bursa güvercinleri yemle kanıp inmez diyolar ne yapacağımı şaşırdım kimi dior yavru al kuşlardan yavrularu uçmaya başlamadan sal kapının önüne falan filan ne yapacağımı şaşırdım mardin ve diğer kuşu salmak istemiyorum es değiller ne yapçam ben ya

  • admin 06 Ekim 2013 at 10:25

   yazdığın herşey doğru. Kendi güvercinin olduğu için menle kanar. Başka eve yem atsalarda gitmez onu kast etmişlerdir. Sürekli olarak dışarıya çıkar etrafı görsünler. Alışırlar ama kesinle ilk başlarda kuşları kovalama aç olarak dışarı sal yemle çağır mesala çok aç olsunlar bir kaçtane yem kümese al kümese girsinler sonra bir kaçtane dışarı at dışarı çıksınlar. Kuşları sen yönetmeye başla. daha sonra erkeği çok açken salabilirsin yem attığın zaman hemen gelecektir. ama kuşları ürkütme yavaş yavaş alışmalarını sağla hersey senin elinde. Kaçma ihtimali herzaman vardır bizler bile profosyonel olarak kuş kaçırabiliyoruz. Aslında bu kuşlada alakalı akıllı bir soydan geliyorsa kolay kolay teslim olmaz ve evini mutlaka bulur. Saygılar.

   • İsmail 06 Ekim 2013 at 16:20

    kardeşim çok sağol bu adrada adım İsmail ve ben kuşları aldımda yeni yemlemeye başlamıışlardı uçuyolardı felan daha yeni yeni kuşları alalı 2 ay oldu ben yavru yapıınca annelernin ve babalarının kanadını bantlıyım yavrularıda kapının önüne serbest salıp yemliyin o şekilde kaçma ihtimali olmaz diye düşündüm tek sorunum şu ki bu kuşlar nezaman yavru yapıcaklar ilkbahara yapar dediler bana bide size sorıyım dedim erken yavrul almak için yem felan almalımıyım yada serbestmi bırakıyım hiç ellemiyimmi yoksa kümese hazır yuvamı koyıyım kümese kum koy felan bişyler diolardı şimdiden teşekürler..

    • admin 07 Ekim 2013 at 12:03

     Merhaba ismail. Kümesinde herzaman kum bulunsun. yavru alımını hızlandırmak için kümesin içine bir çok yuva yap içine mutlaka gireceklerdir. Yem olarak günde bir avuç dolusu kenevir ver. Daha ufak taneli yemler kullanabilirsin yarım avuç dolusuda muhabbet kuşu yemi verebilirsin kuşların kızışmalarını sağlar. Güvercinler seninin her ayı yavru yapabilirler bu yüzden belirli ayları beklemek gerekmez. Yavruları uçmaya başlamadan once kümesin dışına bırakman onların çabuk alışmalarını sağlar kaybolacaklarını hiçi düşünmüyorum yinede uzaktan takip etmen gerekir.

 107. polat 06 Ekim 2013 at 16:46

  Sizde guvercin fiyatlari nekadar

  • admin 07 Ekim 2013 at 12:05

   Kuşun ırkına göre değişiyor. Ortalama takım fiyatı 50 tl ile 200 tl arasında değişiyor.

 108. Aykut 07 Ekim 2013 at 11:00

  ”Öncelikle meraba” ben 2 kuş besliyorum… cinsleride ,aynalı arap diyeri ise ala, kuşlarıma bir kümes yaptım,kümese baya bi lışmış olmalılar çünkü;kuşları elimle dışarı çıkardığımda direk kümese giriyorlar.kuşlarımın kaçmasından korktuğum için 2 kanadınıda bantladım.kümesin kapağını açtığımda ise dışarı çıkmıyorlar.ve dışarı çıkardığımda,kanadı bantlı halde hafiften havaya atıyorum ve direk kümese giriyorlar.kuşlarıma buğday veriyorum. ve bu aktarlarda satılan güvercin vitamin taşları satıyorlar,onuda alıcam.Kuşlarıma suyu tasla veriyorum bir sorun olur mu? ve kuşlarımın kanatlarındaki bantları çıkartırsam kaçmazlar dimi? Çünkü;kuşları besliyeli 3 gün oldu. ( NE YAPMALIYIM ) :)

  • admin 07 Ekim 2013 at 12:09

   Merhaba Aykut,
   Kümese alışmışlar gayet güzel kuşlarını aç bırak ve dışarıya yem atarak onları çağır ama fazla atma kümesin kapısını kapat ve etrafta gezinmelerini sağla son olarak erkek olanın kanadını salabilirsin ama aç olsun çağırdığın zaman gelsin. kuşları bir kaç hafta sürekli balkonda gezdir. Ama ürkütme. Kovalama. Kularını tasla vermende sakınca yok. Ama plastık suluk alırsan daha iyi ve daha temiz olur. Kuyun içini pisletemezler. Yem olarak sadece buyday yeterli olmayabilir. Haftada bir karışık yem vermende faydavar saygılar.

   • Mesut 08 Ekim 2013 at 15:18

    Sen bu gidisle ikisinide kaybedecen cunkū dedigine göre onları cok sıkıyon sen kendelin cikarma rahat birak onlari kendileri cikip girsinler mecbur kalmadikca ele alma

 109. İsmail 07 Ekim 2013 at 13:06

  kardeşim verdiğin bilgiler için sağol kümese yuva koy demiştin koydum arada sırada akşamları giriyo kuşlar oraya. sabah çıkıp kümsein içine yemleniolar felan sonra yuvara giriolar akşam olunca koydum yuvadan uzklaşmıyolar kümesin içinde karışık yem veriyorum muhabbet kuşu yemi de vermeye başlıyıcam kuşların nezaman eş olduklarını nasıl anlıycam 3-4 aylıkken eşleşirler 6-7 aylıkken yavru yaparlar dediler bana kuşlar 2-3 aylık nezaman eşleşirler ve ben nasıl anlarım eşleştiklerini şu anda hep aynı yere konuyolar birbirlerinin yanına yani eşleşlmişlermedir

 110. polat 07 Ekim 2013 at 14:37

  Sinek kusumla oteki cinsler kavga ediyo sorun olurmu

  • İsmail 07 Ekim 2013 at 16:50

   KÜMESE YABANCI MI ALDIN O SİNEĞİ

  • admin 08 Ekim 2013 at 05:37

   Zamanla birbirlerine alışırlar.

 111. Mesut 08 Ekim 2013 at 14:01

  iyi gunler benim 6 tane kusum var bir tanesiini kanadini 1 haftasi bittikten sonra actim hepsini rahatlikla alistirabilirim sorun bizim bina 9 katli biz tam ortada 6. kattayiz bunlari tek tek ucurmaya basladiktan sonra evi şaşırıyorlar daha önce bir çok kusumu bu yūzden kaybettim bu sefer kararliym ben nasil bunlari balkona aliştiririm yardimci olun

  • admin 09 Ekim 2013 at 05:15

   ilk kuşlarımı normal apartman balkonunda beslediğim için o konuda tecrübelerim var. balkonun üst kısmına yuvalar yap ve balkonu diğer balkonlardan ayırmak için değişik nesneler koyabilirsin balkon duvarını değişik renkte boyayabilirsin. Alıştırmak çok zordur bilginiz olsun.

 112. baydar 09 Ekim 2013 at 12:19

  slm ben iki tane kuş aldım arkadaştan biri takla atıyor diğeri atmıyor paçalı ikiside yalnız eve alıştıramadım ne zaman ucurtsam arkadaşın evine gidiyor.köyde yaşadığım için ağırda bakıyorum.yavru olursa yavrular takla atarmı acaba?

  • admin 10 Ekim 2013 at 06:16

   Takla atan güvercinlerin yavrularıda takla atar. Yavru güvercin alırsan çabuk alışırlar.

 113. enes 09 Ekim 2013 at 19:35

  güvercini al kanadını bantla 1 ay sonra bırak alışır bide yuvaya folluk koy

 114. server 10 Ekim 2013 at 09:57

  ben deneme icin 1 tane kus almayi dusunuyorum 1kus kumese alisirmi? tercihim bango cins olarak baskada olabilir oneri olarak

  • admin 11 Ekim 2013 at 06:09

   Server seçim doğru bango lar hem güzel kuşlar hemde kolay alışırlar. En az 2 tane al.

 115. server 10 Ekim 2013 at 09:58

  ben deneme icin 1 tane kus almayi dusunuyorum 1kus kumese alisirmi? hangi turu onerirsiniz bide

  • admin 11 Ekim 2013 at 06:08

   1 tane kuş alışmaz en az iki tane olması lazım. Yavru yeni yem yemeye başlamış kuş alırsanız hangi cins olursa olsun çabuk alışacaktır. Tavsiyem kısa gagalı güvercinlerden alman.

 116. serkan 13 Ekim 2013 at 06:40

  admin sorum şu… 2 aydan bu yana güvercinlerim terasta bekledi fazla ürkütmüyordum günde bir defa ucuyordular gezip gezip geliyordu sonra aralarına bitane yavru saldım 3 tane ucurdum yavru alissın diye fakat gittiler ve gelmediler anlıyacağin 2 aylık güvercinlerim o yavru sayesınde gittiler yaklasık 2 saatir gelmediler nereye gittiler bilmiyorum etrafımda bir sürü kuş besleyen var gelirmi acaba acil cvp.. ya hangi kuşumu ucursam 2 ay bende duruyor sonra gidiyor yerimde çok güzel kuş yuvası terasta bi oda genişliğinde düşünün ne yaptiysam kuşlar benden yana olmuyor birgün gidiyor ihanet ediyorlar 5 ay bekleyen kuş bile gidiyor benden

  • admin 13 Ekim 2013 at 20:46

   Merhaba serkan,
   yazdıklarını okudum çok ilginç, yaptığın yöntem çok güzel alışkın kuşların içine kuş koymak bizimde yaptığımız profesyonel bir yöntem. Kuşların iki ay boyunca uçup sonra kaybolmaları hiç alışık olduğum bir durum değil. Bence soy olarak iyi bir güvercin edinememişsin. Bizim güvercinlerimiz yavru iken ilk bir kaç uçuşunda evini buluyorsa bir daha kesinlikle kaybolmazlar. Hele ki bir – iki ay uçan bir güvercin kesinlikle kaybolmaması gerekir. Sorun kesinlikle sende değil, sorun beslemiş olduğun güvercinlerde. Bilindik bir kümesten kuş alırsan bir daha kuş kaybedeceğine inanmıyorum. Saygılar.

 117. serkan 13 Ekim 2013 at 06:43

  admin kuşlarım kısa gagalı ve kızma olarak alıyorum yani baska yerde beslenmemis uçmamıs ve gözünü bende acıyor fakat bir sekilde yan tarfımda apartman var arkayı dönüyorlar cıkan olmuyor nedir ne yapmam gerek yardımcı ol kızma kuş nasıl kacar gözü bende acılmıs hem. anlamadım gitti o kadarda acizde etmiyorum açık bırakıyorum işe gidiyorum günde 2 defa yemleme yapiyorum düzenli bakıyorum nedir bunların caresi

  • admin 13 Ekim 2013 at 20:55

   Merhaba Serkan,
   Bir önceki sorunda da anlattığım gibi sorun seninle alakalı değil. Birde kuşlarını kesinlikle dışarıda bırakma. Balkona sal bir iki tur uçsunlar uçmayan kuşlarında yerden pırıltı (kuş gösterme) yaparak tekrar balkonuna inmelerini sağla. Kümesi sürekli olarak açık bırakma. Avareci (tutakçı) kişiler her mekanda her şehirde mevcut. Bunlar yeni alışmakta olan kuşları çok çabuk yakalayabilirler. 50 – 60 adet kuşun arasına giren bir güvercin kolay kolay sürünün içinden çıkamaz ve büyük olasılıkla yakalanır. Sana tavsiyem kuşlarını uçururken dikkatli uçur evin üzerinden açılmaya başladıklarında kümesten diğer kuşları çıkar ve havadaki kuşların göreceği şekilde balkonda uçmalarını sağla ve direk balkona indir. Bu şekilde bir süre devam et. En önemli konu güvercinlerini bilindik bir yerden almak damarlı güvercinlerden edinmeye çalış. O zaman 50 – 60 güvercinin içine de girse inmeyecektir.

   • serkan 14 Ekim 2013 at 09:15

    öncelikle cevapladıgınız icin tsk ederim adminim. balkonda beslemiyorum dam var orda besliyorum yaklasık 40 tane güvercin getirdim damda odalar mevcut birini kuş pini yaptim. öncelikle getirdiğim kusları ırklarına göre değerlendirdim kanatlarını kırptıklarım oldu sonra kızmaları bir ağız kanatlarını çektim dam beklesinler dedim yaksalık 2 ay dam beklediler ve 2 ayda ucurdum 40 tane kusların arasında firede verdim ama kızmalar kaldı sağlam olarak 2 tane alıştı damın etrafında yükselip ucuyorlardı kus göstermeden damını ezbere bilip iniyordualar diğer yavrulardan birine güvenip 3 lü ucurdum fakat o yavru 2 alıskın kusumu kaybetti moralım bozuldu yeni topluyorum diye kaybettiğim icin üzüldüm. aksam en güvendiğim kus gelmisti mavi gögsü açık kuşum ama çakmaklı güllü gelmedi şimdi o mavi ile yetineceğim kanatlarını çektiklerim önceki kuslarım kanatları cıkıyor bakalım ne kadar şans benden yana olur bilemiyorum tek isteğim küme halinde hedefim 40 50 yapmak yerde cok kusum var hep damar kızma insallah beceririm etrafımda çok ac gözlü insan var küme halinde 80 70 60 ucuran cok insan var bırakmıyorlarki adam akıllı alistiralim değeri 10 tl kus icin tenezül eidyorlar ben ucurdummu adam kümeyi ucuruyor yazık bir kus icin kendilerini rezil eden var. insallah bu açların icinden basarılı cıkarım saygılar iyi bayramlar dilerim sizlere allaha emt olun

 118. FEARLESS 13 Ekim 2013 at 07:33

  müjdat bey benim önceden 12 tane taklacı güvercinim vardı ahırda kalıyorlar bazılarıda sürekli yavruluyor yani alışkınlar eve serbest ucup geliyorlar gecende elime 13 tane daha geçti şimdi ortalama 25 tane felan ortamları sıcak ben bunları nasıl yaparımda hepsini eşleştiririm ha bu ara ahırın içinde birde kümes var çift bırakabilecegim rahat geniş bi yer çiftler orada yumurtluyor kapana biliyor ve benim tahminime göre 3 tane erkek boşta kalıyor ne yapabilirim de bunları hepsini eşleştirebilirim zamanım cok sabırlıyım bu arada.. cevap için tşk şimdiden….

  • admin 13 Ekim 2013 at 21:04

   Merhabalar,
   Kuşları eşleştirmek çok kolaydır aslında. Eşleştirmede dikkat edilecek konu; Dişi ve erkeğin eşsiz olmasıdır. Eğer eşli ise eşleşmek istemez. Dişi ve erkeği ufak bir kutu yada sandığa birbirlerini görebilecek şekilde konulur. Ufak bir alan olmalıdır. Burada bir iki gün içinde kesinlikle eş olurlar. Yem ve su için 10-15 dakika daha büyük bir alana koymamız gerekir. 3 erkek boşta kalıyor demişsin. Güvercinler tek eşlidir biliyorsundur. Yani her erkeğe bir dişi düşmesi gerekir. Boştaki erkekler kümes huzurunu bozarlar ve kavga çıkartırlar ya onları satacaksın yada onlara dişi alacaksın tavsiyem budur.

   • vedat 14 Ekim 2013 at 17:10

    neden zorunlum ben öyle yapımyodumu

 119. vedat 14 Ekim 2013 at 17:05

  slm ben vedat abi ben öceden kuş bezledimi arkadaşalarmı ma da öğretmi ama çoğu yarısı kaç dırıdı bana senini yüzde kaçtı diylora ben tekar beslemeye başlıycam içmede bi şüe var npy mı ben de kaçırcam diye korukyom öçden iç kaçramadımı kuş inidirimi şimdi içmede bi is var salmada kuş kaçpı gidcek gibi ban yardımıcı ol lütfen

 120. vedat 14 Ekim 2013 at 17:17

  şöyle yapsam olurunu hepsini kadın batlıyımı iksisine açık bırakıyımı
  nsl oluru

 121. love the birts 17 Ekim 2013 at 21:26

  Slm arkadaşlar ben 1 çift kuş aldım benim kümesten başka kümes görmemişler ben kuşlardan yavru alıp kümese alıştırıcaktım daha garantili olsun diye ama ne zamana kadar yavru yapçaklar erkek kuş ötmeye başladı büyüdülerde biraz yaklaşık kaç ay sonra yavru yaparlar merak ettim şimdiden çok teşekürler

  • vedat 19 Ekim 2013 at 17:25

   kuş kaç aylık bir yaşı doldursun 1sen içden kendiler göre üç ay seçiyolar yumurtluyolar

  • vedat 19 Ekim 2013 at 17:25

   18 gün sonra yavru çıkar

   • love the birts 20 Ekim 2013 at 10:24

    Kardeşim bana 4 aylıktan sonra yavru vermeye başlar demişlerdi

    • love the birts 20 Ekim 2013 at 10:26

     Bide kuşlar 3-4 aylık

 122. yusuf 18 Ekim 2013 at 17:34

  Bİşey Dicem Lütfen Yardım :

  1 metreye yakın uzun kartonum var:
  geniş içinde 3 tane kuş var 2 dişi 1 erkek 2tane çakmaklı dişi 1tane erkek miski -kanatları kesik çekik 1 aya kadar çıkar zati inş kış ayındayız şuan o kuşlar kartonda alışırlarmı sonra biraz yuva düzeni yaparım miskisi kanadı çıktı sanırım hepsi 1 ay eti miski taklacı bizim evde 2 çakmaklı dişide 1 gün önce getirdim kanatları çekik kesik 1 metre kalka biliyor ama -Miskiyi Uçursam Gidermi Ve Bİde o dişileri ne zaman uçurum lütfen yardım

  • admin 19 Ekim 2013 at 20:07

   İyi akşamlar. Klavyeyi değiştirdim artık daha rahat cevap yazabiliyorum :D.
   Öncelikle kuşların huzur içinde girip çıkabilecekleri bir yuva ortamı oluşturman gerekiyor. Kuşların alışır bol bol dışarı çıkar etrafı görsünler. Kanatları gelince bırak kendiliğinden uçmaya başlasınlar.

   • yusuf 20 Ekim 2013 at 15:36

    4 tane güvercinim var hangisi -kız oldugunu bilmiyorum nasıl beli eder lütfen bunuda söyleyin yeter yardımm

  • yusuf 20 Ekim 2013 at 15:36

   4 tane güvercinim var hangisi -kız oldugunu bilmiyorum nasıl beli eder lütfen bunuda söyleyin yeter yardımm

 123. yusuf 20 Ekim 2013 at 15:15

  4 tane güvercinim var hangisi -kız oldugunu bilmiyorum nasıl beli eder lütfen bunuda söyleyin yeter yardımm

  • love the birts 20 Ekim 2013 at 16:43

   günercinlerin erkekleri dişilere kur yapar ve boyunları daha kalın boyları daha büyüktür genelde kalın sesle öterler .

 124. yusuf 20 Ekim 2013 at 18:28

  Ötmiyen KUş Dişimi Yanii

  • love the birts 21 Ekim 2013 at 13:58

   Evett

 125. yusuf 20 Ekim 2013 at 18:29

  Ben Sana Facemi Verim Sana Vİdeo Yoluyum :

  Bakarsın Hangisi Dİşi Erkek : sincap_sinan_21@hotmail.com :

  facede yaz çıkarım gitigin gün öldüm adım facede ekle

  • love the birts 21 Ekim 2013 at 13:59

   Diğer kuşlara kur yapıosa erkektir kardeş bide öterler daha büyüktürler boylarından anlarsın zaten hemen

 126. kuşçular 21 Ekim 2013 at 11:58

  Ya Miski GÜvercin Var Bende Taklacı Kanadını Makaslan Kestim 1hafta sonrada çektim kanatların hepsini şimdi çıkmış takla atmıyor neden yardım lütfen

  • kuşçular 21 Ekim 2013 at 12:06

   Bide 1tane kuş 1 ay dır bende yani uçuruyorum sitede oturuyorum 4blok var bilmiyorum nereye gidiyor konuyor heralde 1 2 saat geçiyor bakıyorum balkonda :D Şimdi Bu Kuşa Elemiyimi Nasıl Kendisi Uçsun Ben Uçurtmadan Uçmuyor Balkonda Besliyorum yani

   • admin 21 Ekim 2013 at 15:21

    Bence eleme hazır alışmış kuş. Balkona kuş alıştırmak çok zordur. Elinde bulunsun onun yavrularını alabilirsin.

  • admin 21 Ekim 2013 at 15:20

   Eğer daha önceden takla atan bir kuşsa kanatları tamamlandığı zaman uçmaya başladığında mutlaka takla atar. Kuşun evvelini bilmek lazım her taklacı ırk takla atacak diye bir kanun yoktur.

 127. kuşçular 21 Ekim 2013 at 17:19

  Admin Face Eklermisin Beni : Sana Kuşların Vİdeosunu YOluyum Bak Hangisi Dİşi Hangisi Erkek Ben Bİlmiyorum Wala sincap_sinan_21@hotmail.com

  yaz çıkarım gitigin gün öldüm Acil Yardım Edermisin

 128. emre 22 Ekim 2013 at 09:08

  Merhaba admin bir sorum var. bende çakmaklı var erkek onu başka bir paçalı türüyle çifleştirsem olurmu.

  • admin 22 Ekim 2013 at 14:46

   Öncelikle kendi ırkı ile eşlemeni tavsiye ederim. Ama değişik ırklarlada eş yapılabilir.

   • emre 23 Ekim 2013 at 09:05

    yani mavi, süt güvercin ,arap gibi paçalı olcak ama eşleştirsem bozma olmaz dimi.

    • admin 23 Ekim 2013 at 14:47

     Size şöyle anlatayım. Taklacı ile taklacıyı eş edebilirsiniz renk önemli değil performans ırkı için. Dönek ile döneği eş edebilirsiniz ama farklı ırklar eş edilmemelidir. Mesela taklacı ile dönek eş edilmemelidir. Performans ırklarında renklere bakılmaz. Mavi ile arap eş ederseniz büyük ihtimalle yavrunun teki anne renginde diğeri babanın rengi çıkar. Veya ikiside anne yada babanın renginde çıkabilir. Renkler sorun teşkil etmek yeter ki aynı ırka mensup olsunlar.

     • emre 23 Ekim 2013 at 19:41

      tamam çok teşekürler yardımın için. iyi günler

 129. yardım edin 22 Ekim 2013 at 11:25

  admin ne yaptım örenemedim _ hangisi dişi hangisi erkek 2 3 yöntem ver deniyim hele kolay yöntemler ver ama bilmiyorum hangisi dişi erkek diye

  • admin 22 Ekim 2013 at 14:49

   Dişiler ile erkekleri ayırmanın en kolay yolu erkekler bangır bangır öter dişilere kur yaparlar. İkincisi dişiler erkeklere göre daha minyon yapıya sahiptir. Ben güvercinlerin boğazlarına bakarım elimle ellerim boğaz kalın olanlar erkeklerdir. Dişilerin boğazları daha incedir. Son olarak emin olmak istersen kuşların çatısına bakılır. Eğer çatıları açıksa dişidir. Kapalıysa erkektir. Hala anlayamazsan bilen bir kişiye göster eline almadan bile anlayabilir tabiki işi biliyorsa.

 130. ertugrul 23 Ekim 2013 at 17:23

  ben güvercğiinleri çok seviyom beslemesini biliomda ama babam kokar mdiye besletmiyo

  • admin 25 Ekim 2013 at 14:10

   Güvercin beslemek çok zor değildir. Korkacak bir durum yok yavaş yavaş alışırsın bir çift kuş alıp başlayabilirsin. Babanıza bu konuyu anlatabilirsiniz. Saygılar.

 131. En iyi takla atan kuş hangisi 24 Ekim 2013 at 11:22

  Öncelile Selamın Aleyküm
  Bende 1 çift güvercin var yavrulatıp yaza kadar kümese alıştırıcam ama 4 kuşkümes için az ben tanıdıkta bi kuş gördüm 2 kere kanat çırpıyor 1 takla atıyor yüksek uçuyor cinsin sordum melez miş kuş tam safkan değilmiş
  benim asıl söylemek istediğim kümese çabuk alışan çok takla atan böle bi cins nerden bulabilirim ırkı nedir?

 132. Erdjep 24 Ekim 2013 at 14:10

  Oncelikle merhaba
  Benim bir sorum olacakti
  Guvercinleri atmacadan ve sahin den nasil koruya biliris. Bi yerde okumustum guvercinlerin kanatlarina goz gibi bir simge boyamak ise yariomus. Nekadar doru bilmiorum.Yardimlarinizi bekliorum shimdiden tesekurler.

  • admin 25 Ekim 2013 at 14:06

   Merhabalar,
   Güzel bir soru sormuşsunuz… Atmacadan kurtulmak için torpil yani patlayıcı kullanabilirsiniz. Cebinizde çakmak ve bir kaç tane torpil alırsınız. Atmaca yada diğer saldırganları farkettiğiniz anda ateşleyip fırlatın. Böylece atmaca ve şahin oradan hemen uzaklaşacaktır. Bu yöntem denenmiş ve kanıtlanmıştır. Bir arkadaşım sürekli bu sistemi kullanıyor.

   • İsmail 26 Ekim 2013 at 08:15

    iyi yöntem ama kuşlarıda korkutur :D

 133. İsmail 26 Ekim 2013 at 08:21

  Selamın Aleyküm

  Benim evin terasında büyük bir oda var odada 1 pencere var ben orayı güvercin kümesi yapsam kuşları alıştırabilirmiyim bana alışırlar demişlerdi
  olmassa balkona kümes yaparım balkona da alıştırmak zor :( bahçeye de yapardım ama çok kedi var oralarda korkuyorum kuşları yiğcekler diye nabçam ben :( en uygun yer neresnir

  • Hasan. 29 Ekim 2013 at 18:45

   kuşların rahat inebilecei daha iyi tanıyabilecei bir bahçeniz varsa bahçeyi tercih ederim kediden yanada zatenn kuşlarını açtıgında başında olacaksın kediyi yanaşamaz zaten yani kuuşlaarında olacak gözün zaten

 134. Hasan. 29 Ekim 2013 at 18:39

  ben daha yeni 1 çift güvercin aldım balkonda besliyorum kuşlar ne fazla büyük nede yavru evim en üst kat yanımda birde çatı var daha önümde binalar var ama benim binnamın boyundan çok çok küçükler kuşlarımı balkona nasıl alıştırabilirim sadece 1 çift ama

  • admin 30 Ekim 2013 at 21:46

   Önce kanatlarını bantlayıp bir süre balkonda durmalarını sağla ufak bir yuva yap oraya girip çıksınlar. Daha sonra erkek olanın kanadını sal. alıştığı zaman dişinin de kanadını salarsın. Alışması zor olur. Kaçma ihtimalleri normal kuşlara göre daha çoktur. İkisi de alıştıktan sonra yuvalarını yukarı bir yere kaldır. Balkonun üst kısımlarına yap. Saygılar. Ben bu yöntemle çok kuş alıştırdım. Denenmiş bir yöntemdir.

   • Hasan. 31 Ekim 2013 at 18:36

    peki ben bu kuşları alıştırdıgım zaman ikisinide beraber kaldırabilirmiyim kaldırırsam kuşlar geri gelirmi
    yani birbirlerini fişekleyip kaçarlarmı

 135. Güvercinin eşleştikleri nasıl anlaşılır 29 Ekim 2013 at 21:08

  Selamın Aleyküm

  Öncelikle benim 1 çift kuşum var bana eşleştikten sonra kümese alıştırırsın kaçmazlar demişlerdi kuşlar aynı anne ve babadan aynı cins ben buların eşleştiğini nasıl anlıyacağım nasıl anlaşılır erkek kuş ötüyor dişiye kur yapıyor dişide seviniyor beraber konuyolar aynı yere fazla ellmedeim kuşları çabuk eşleşsinler rahat olsunlar diye yemk ve su verdm sadece kuşları alalı 2 ay oldu nezaman eşleşirler nezaman salıyım dışarı eşleşmişlermidir acaba yardım ederseniz sevinirim

  Teşekürler…

  • admin 30 Ekim 2013 at 21:53

   Aleyna ve Aleykum Selam
   Kuşların büyük ihtimalle eş olmuşlardır. Erkek ötüyor ve dişi kur yapıyorlarsa iş bitmiştir zaten. Asıl konu dışarı salma aşaması, eş olan kuş kaçmaz diye bir şey yok. Kuşları salarsan büyük ihtimalle ikiside kaçar. Kuşlarını her gün balkona sal kanatları bantlı olsunlar. Etrafı iyice öğrensinler önce erkeğin kanadını sal bir ay kadar hafif hafif kovala. sonra erkeği bantla dişiye sal oda bir iki hafta hafif hafif kovala yüksek bir yere konsun tekrar yem atarak eve çağır. Aç olurlarsa çabuk dönerler. Daha sonra ikisi birden salabilirsin tavsiyem budur. Kuşların bir kaç hafta dışarıyı görsünler sonra ilk saldığında kovalama eğer kendi uçuyorsa uçsun uçmuyorsa hafif üzerine giderek uçmasını sağlayabilirsin.

   • Güvercinin eşleştikleri nasıl anlaşılır 31 Ekim 2013 at 20:31

    Anladım kardeşim ama benim kümes balkonda değil bahçede bide benim bi arkadaşım kuşların kanadını kesiyor yaklaşık 1-2 m yükselebiliyolar bende öyle yapsam daha çabuk alışırlarmı kümesin tepesine felan çıkarlar inerler kümesin önüne yemliği koyarım yem yerler daha kolay olurmu alışmaları

 136. Rıdvan 02 Kasım 2013 at 16:26

  Kardeş kuşçuyum ama bilmediğim ve bileceğim çok şey var yanlnız benim 10 tane verdi eş şimdi onları verdim hepsini yeni 1 çift getirdim cızgılı biyaz dışı yavru erkek eke dişı fazla tünekte durmuyor erkek kovalıyor ama 1 gün önce yuvayı komple deyiştirdim yine benimsemeleri gerekirmi zaten çıkarmadım hiç daha 3 gün oluyor getireli bu gün deyiştim yuvayı işte kanadını çeksem yazık 1.bucuk ay beklerim eşleşseler anlarım eşleşinde dişinin kanadı bantlı dursa erkeği salsam olurmu yuva yeni bak

  • admin 04 Kasım 2013 at 02:47

   Merhaba Rıdvan,
   Yuvayı değiştirmişsin kuşların çabuk adapte olacaklardır. Kuşun kanat tüylerini kesersen eğer, kestiğin tüğleri çekmediğin sürece yenisi gelmeyecektir. Bunları bildiğini varsayıyorum. Ayrıca kuşlarını bol bol kümes dışına çıkarmalısın böylece eve alışabilirler.Saygılar.

 137. yusuf 02 Kasım 2013 at 17:30

  Admin 4 tane güvercin bas :

  2 dişi 2 erkek ikisi gece ayrı yerde yatıyorlar

  erkek mavi şatır olmuş başka yere sökük degil şuan yanıan çakmaklı atım dişi 2si ayrı yerde duruyor hep yatarken ötüyor ona sonra erkeki gögüzünü yere veriyor uzanıyor dişi side onun başının etrafında geziyor duruyor 3 haftadır yumurta yok neden sence ne yapayım acil cevap istiyorum :D

  • yusuf 02 Kasım 2013 at 17:32

   Arada Bİr Dama Çıkarken Öpüşüyorlar

   balkonda besliyorum arada bir Başka Bİrinin balkonun içine giriyorlar akşamları yarını geliyorlar Sence BUnlar YUmurtayı Başka Yere Etmiş Olmasınlar Yada Neden YUmurta Yok Daha

   • kümese yuva koy 03 Kasım 2013 at 16:36

    kümesinde yuva varmı ?

 138. güvercinler kümesten çıkmıyor 04 Kasım 2013 at 13:48

  Selamın Aleyküm

  Bende büyük bir kümes var fakat sadece 1 çift güvercin :D kuşları yerde yemliyorum (Kümesin içinde) yemlerken kümesin kapısını açık bırakıyorum
  Dışarıya çıkmıyorlar onara koyduğum kafesin yanından ayrılmıyorlar bende yemliği kümesin kapısının önüne koysam hiç ellemeden dışarıyı tanısalar kaçma ihtimalleri varmıdır

  Teşekkürler..

  • admin 04 Kasım 2013 at 18:42

   Aleyna ve Aleykum Selam,
   Kaçma ihtimalleri var özellikle birbirlerini tetikleyebilirler. Dişi olanın kanadını bantla erkek olanın kanadını sal. Çok aç olsunlar yemi dışarı atarak çıkart ama kesinlikle ürkütmemelisin. Yada ikisininde kanadını bantla bir kaç hafta sürekli dışarda yemle. Alışırlar.

 139. yusuf 05 Kasım 2013 at 06:19

  Admin Bana Acil Cevap Ver :

  Dişi Erkek Bugün Öpüşüyorlardı 3 haftadır Kur Yapıyor Ona : Onun Üstüne Çıktıgını GÖrmedim Geceleri Çıkmış OLa Bİlir Her Neyse BU YUmurta Ne Zaman Çıkar Merak Etim Ne Zaman YUmurta Ederler Tahminin Ne Öpüşüyorlardı

  • yusuf 05 Kasım 2013 at 06:48

   Admin Acil Cevap Bekliyorum Sende

   • yusuf 05 Kasım 2013 at 06:49

    Bİde Onlara Ne Yapmam Gerekeni Söyle

 140. yusuf 05 Kasım 2013 at 15:08

  Dişi Erkek Bugün Öpüşüyorlardı 3 haftadır Kur Yapıyor Ona : Onun Üstüne Çıktıgını GÖrmedim Geceleri Çıkmış OLa Bİlir Her Neyse BU YUmurta Ne Zaman Çıkar Merak Etim Ne Zaman YUmurta Ederler Tahminin Ne Öpüşüyorlardı Admin Acil Cevap Bekliyorum Sende Bİde Onlara Ne Yapmam Gerekeni Söyle

  • ismail 06 Kasım 2013 at 11:31

   Sabret ne sabırsız adamsın :D

 141. yusuf 07 Kasım 2013 at 10:17

  Uçurmuyumu Bu Kuşları Şimdi :D

 142. yusuf 07 Kasım 2013 at 10:17

  Akşamlarımı Ederler Yada Sabahı Sabah Erken Uçuruyumu Bu Güvercinleri Şimdi

 143. Kuşçular2121 07 Kasım 2013 at 14:23

  Admin Veya Başka Arkadaşlar .

  1haftadır Erkeki Dişinin Üstüne Çıkıp Ona Yapıyor:

  BU YUmurtayı Ne Zaman Ederler Ortalama Kaç GÜnde Eder BU YUmurta Yardım Acil TşkÜRLer

  • admin 07 Kasım 2013 at 17:44

   bir kaç hafta bekle önce yuva yapacaklar yuva yaptıktan sonra dişi yatmaya başlasın bir hafta içinde yumurtlarlar.

 144. kuşçular2121 08 Kasım 2013 at 09:18

  Kardeş YUvaya Süpürke Atım ALıp Düzelti Erkeki :

  Dişi Hİç otırmi Yuvaya Hep Erkek Otıri BİRAZ SES Çıkarıyor Susuyor Dişi Hiç Oturmuyor YUvaya 1TANE Tek YUmurtalık Var ayrı bir yer yaptım 2sine

 145. sonra 14 Kasım 2013 at 18:22

  kuşlar kanadı bantlı en fazla kaç gün durmalı arkadaşlarım 1 haftadan fazla durarsa uçamaz diyorlar cevaplayın lütfen

  • admin 15 Kasım 2013 at 08:39

   Bir ay kadar kalabilir sorun olmaz. Yalnız kuşları sürekli dışarı çıkar etrafı görsünler.

 146. halis 14 Kasım 2013 at 18:36

  kümesim yerde hangi tür kuşları besleyebilirim

  • admin 15 Kasım 2013 at 08:40

   Yerdeki kümeste hemen hemen tüm ırklar beslenir. Taklacı güvercinleri önermiyorum iniş konusunda sıkıntı çıkabilir. Dönek beslemeniz daha uygun olacaktır.

 147. halis 15 Kasım 2013 at 15:39

  güvercin beslemeye yeni başlıyacağım 2 TANE kuşlaa başlayacağım kolay alışmaları için ne yapmalıyım

 148. Aptuş 19 Kasım 2013 at 00:21

  Ben iki gün önce dışarda güvercin buldum. Uçamıyor yemek yemiyor su içmiyor. Almasaydım kediler yicekti ve uçamıyor da duvara kendine çarpıyor. Ürkek bir hayvan ve çok küçük görünmüyor fakat yavru olup olöadığını da anlayamadım. Napmam gerekiyor ?

  • admin 19 Kasım 2013 at 13:48

   geniş bir alana önüne su ve buğday ve bir parça ekmek bırakın yarına kadar yem yemezsen buğdayları ağzından içeri elinizle atın. kısa sürede normale dönecektir.

   • İsmail 21 Kasım 2013 at 17:34

    Bende ilk kuşumu bulmuştum dere kenarında adam 1 çifti hasta olmuş diye salmış kuşları dişi olanını tilkiler yemiş tüyleri felan duruyodu brende alım onu uçamazken dayadaım sarımsağı :D SARIMSAK BUĞDAY ÖZEL YEM BİlE ALDIM iyileşti sonra uçtu dedim kaçırdık kuşu diğer gün baktım kapımın önünde sonra bi gün saldım bidaha geri gelmedi dişilerin peşine takıldı ondan sonra beni merak sardı snn gibi Ama benik kuş çok yiğiordu doymuyodu :D

 149. zeynel 22 Kasım 2013 at 16:02

  lütfen yardım edin ilk defa kuş besliyorum güvercinlerimi salıyorum komşunun evine gidiyor ve akşam geri geliyor kümese bide kuşun birisi hiç uçmuyor uçuruyorum sadece evden eve geziyor baişka bişey yapmıyor

  • admin 22 Kasım 2013 at 20:45

   Bir gün yem verme ertesi gün kuşları sal kovala yere bir kaçtane yem at bak nasıl geliyor. Tekrar kovala tekrar bir kaç tane yem al. Kanatları iyice açılsın. Kuşları sürekli aç olarak dışarı sal.

   • zeynel 23 Kasım 2013 at 06:20

    teşekkür ederim

    • zeynel 07 Aralık 2013 at 07:57

     ben bir çift güvercin daha aldım miski ve çakmaklı çakmaklı galiba hasta uçamıyor ve puskun duruyor yem de yemiyor elime alıp atıyorum kümeste oraya buraya çarpıyo ne yaomalıyın

 150. Mustafa 08 Aralık 2013 at 15:49

  Merhabalar, ben 2 çift kuş aldım 1 çift arap bir çift de normal güvercin çatıda büyük bir kafes yaptım alalı daha 2 gün oldu ve bu kuşlar gün ışığı almıyor almadığı için bir sorun çıkarmı ve kuslarıda kanatlarından bantlayıp çatıda gezdiriyorum tek sorunum karanlıkta kalmaları bir şey olurmu?

  • admin 09 Aralık 2013 at 07:44

   Yine güzel bir soru geldi. Kuşlar için gün ışığı çok önemlidir. Çatıda gezdiriyorum diyorsunuz buradan gerekli ışığı(VİTAMİNİ) alacaklardır. Bulundukları yerde ufak bir pencere açabilirseniz içerisi biraz daha aydınlık olacaktır. Kuşlarınızın önüne mutlaka kum bırakın. Ayrıca haftada bir gün vitamin takviyesi yapabilirsiniz sorun olacağını sanmıyorum.

 151. İsmail 09 Aralık 2013 at 20:21

  Selamın Aleyküm

  Kardeş bende bir çift bursa oynarı var erkeği kümesin içinde dahi takla atıyor. Ben bu kuşları 4 ay önce yavru iken aldım.Daha hiç salmadım yavrulamalarını bekliyorum.Bana taklacı kuşu kümesin penceresinden salarsan daha iyi olur dediler.Ama kuşu pencereden nasıl alıştırıyım? kapıdanmı yoksa penceredenmi salıyım karar veremedim.
  [Pencereden nasıl alıştırıcam ?]
  Şimdiden Teşekkürler.

 152. mahmutcan 13 Aralık 2013 at 19:17

  10 tane dönek güvercinim var. 1 tanesi pusup duruyo ve tüylerini kabartıyo gözlerini 10 sn aralıgıyla açıp kapatıyor halsiz ve önceden ucuruyordum simdi uçmuyo . arkadaşlar tüy atıyor diyor dogrumu

  • admin 20 Aralık 2013 at 20:53

   Kuşta bir sorun var tüy atma olayı değil gözlenlemek lazım yem yiyip su içiyormu diye. Belki vitamin takviyesi yapabilirsin.

 153. Küşlarım yuva yaptı ! 19 Aralık 2013 at 12:58

  Selamın Aleyküm Bende 1 çift paçalı güvercin var geçen gün baktığımda kümese çalı çırpı toplamışlar yuva yapmışlar acaba yumurtayı nezaman alırım merak
  ettim ?

  • admin 20 Aralık 2013 at 20:58

   Fazla sürmez dişi yatmaya başladıktan sonra bir kaç gün içinde yumurtlar.

 154. burAK kuscu 25 Aralık 2013 at 15:51

  s.a abi ben kırık kus bakıorum simdilik 6 tane kusum var ben bunların kanatları cektim 2 hafta olcak bunları oglen okulkdan gelince salıyorum yemliyorum kuslar kendi ke ndine kumnese girip cıkıyolar acaba kaanatları gelince kaçarmı

  • admin 07 Ocak 2014 at 19:56

   Aldığın yer evine yakınsa ve orda uçtuysalar büyük ihtimalle oraya gideceklerdir. Aldığın yer beslediğin yere çok uzaksa veya aldığın yerde daha önce uçmadıysalar. %99 alışırlar. Kanatları yavaş yavaş geleceği için fazla uzağa gidemeyeceklerdir. Tavsiyem kuşları aç olarak dışarı sal ve yeme gelmeye alıştır evden biraz uzaklaşında biraz yem atıp tekrar geri çağır. Bunu yaptığın zaman alışmaları daha kolay olacaktır.

 155. ümit 27 Aralık 2013 at 08:10

  1rer çift dönek bango bursa kırmızı arap beyaz paçasısz alacamda bunların alışmaları kaç gün sürer

  • admin 07 Ocak 2014 at 19:53

   En kolay bango alışır. Süre vermek yanlış olur. Kuştan kuşa değişir.

 156. Hasan 03 Ocak 2014 at 23:35

  Admin 1 çift eşli kuş aldım biri mor ak kuyruk diğeri küllü arka balkonda besliyom ama balkonun üstü kapalı kuşları alıştırmak için ne yapmalıyım

  • admin 07 Ocak 2014 at 19:27

   Onların alışması biraz zor yavrulatırsan yavruları daha kolay alıştırırsın. Şimdilik yere ufak bir yuva yap girip çıksınlar. Daha sonra yavru olduktan sonra kuşların yuvasını balkonda üst kısımda bir yere yaparsın.

 157. cevat 08 Ocak 2014 at 07:52

  abi ben küsümü alıştıramadım

 158. mehmet 14 Ocak 2014 at 21:53

  Nasıl yabancı kuş yakalıya bilirim lütfen acil admin bey

  • admin 15 Ocak 2014 at 05:50

   Yabancı kuş yakalamak için kalabalık bir kuş grubu kullanabilirsiniz. Havada evini kaybetmiş ve sizin evinize yakın ucan bir kuş gördüğünüz zaman kendi kuşlarınızı uçurun ve yabancı kuşun sizin kuşlarla karışmasını sağlayın daha sonra kendi kuşlarınızla birlikte balkona inmesini sağlayın ve kümese yem atarak hepsini içeri alın.

 159. cevat 17 Ocak 2014 at 09:22

  mekez internet cafe

 160. Hasan Durdu 18 Ocak 2014 at 18:26

  abi ben 14 katlı bir binada oturuyorum…evim 11.katta güvercin beslemek ısıtoyrum fakat balkonda kus beslenırmı etrafta aynı renkte bınalar var bır suru…nasıl bana yardımcı olurmusunuz

  • admin 20 Ocak 2014 at 15:36

   Alışmaz diyemem alışır ama çok zor olur binarın birinize benzemesi sorun teşkil etmez. Önce yere bir yuva yap kuşların kanatlarını bantla burada alışsınlar daha sonra teker teker kanatlarını salarsın kanatlarını aynı anda salma. Biri alıştığı zaman ucup tekrar geri geldiği zaman diğerinin kanadını salarsın. bu işlemlerden sonra yuvayı balkonun üst kısmında bir yere as.

 161. hakan alkan 19 Ocak 2014 at 18:16

  abilerim ben kuşlarımı sansara kaptırdım sonra yenden başladım kuş aldım alıştırdım ama yenden kuş aldım ben işteyken babam kuşları ssalmış salmadığım kuşları bile bugün pazar kuşları babam ben komşum la uçurduk yukarki çatıya kuş fırladı tabi kuş eşi genelde kaçan kuşumdan 1 i siyah o kuş kolay kolay kaçmazdı ama eşi kaçınca o da giti sonra 2 kuşum karşı komşudaydı 1i alman fındık eşleşimi idi biride arap paçasız işte o alman komşunun kuşları ile havada 1 saat uçtu sonra kondu uçtu sonra ezana 1 saat varken ben abimle parka gitim o zaman benim tam alışkın olmayan yani 4 haftadır bende olan güvercinler sineğe kalkmış işte o alman gelmiş sinektekilere işte snra kuşumdan 9 taneden 4 ü var gerisi kaçtı o alman çok uçuyodu o daha yeni idi 9 kuşumdna 4 ü var abi kuşumu hep tok salıom aç salınca gider die salmıom komşu kuşlarını aç salıyo kuşlar uçmaktan bıkmıo bn kaçar die aç salmıorum ne yapmam lazım şuan çok üzgünü:::(suçlu olup yere bakacağıma kuşçu olup havaya bakarım;):(((:(:(:(:(:(

  • admin 20 Ocak 2014 at 15:39

   zamanla herşeyi öğrenirsin kuşlarını tok uçurma aç uçur. Ve yeme alıştır yem attığın zaman hemen gelsinler.

 162. metooo 21 Ocak 2014 at 17:01

  abiiii salabaş düzelirmi

  • admin 22 Ocak 2014 at 17:03

   Düzelemez diyemeyiz çok zor düzelen bir hastalıktır. Kuşu elinizle doyurmak durumunda kalabilirsiniz. Kuşa b12 vitamin vermekte fayda var.

 163. Barış 29 Ocak 2014 at 07:53

  Merhaba admin bende kuş beslemeye yeni başladım. 18 tane karışma kuşu aldım erkek ilçeden. Şehir merkezine getirdim arada 50 kilometre var. Ama benim sıkıntım evimin damı tek kat müstakil yantaraflarım 3’er kat etraf görünmüyo yani. Kuşları kırptım hepsini alışırlarmı buraya uçurabilecekmiyim acil cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdidern

  • admin 30 Ocak 2014 at 15:34

   Merhaba arkadaşım,
   Karıştırma kuşu dediğin kuşlar bizim posta dediğimiz çok damarlı kuşlar gibidir. Kolay kolay alışmazlar 50 km çok yakın bir mesafe saldığın zaman direk sahibine gidecektir. Sana tavsiyem bu kuşları salma bir kümese kapat. Çıkan yavruları başka bir kümeste uçur. Evin etrafında yüksek binaların olması önemsiz. Ben 150 – 200 km den gelen kuşları biliyorum. Alışmayacaklardır sakın uçurmaya kalkma. İllaki uçurmak istiyorsan soylediklerimi yap 2 kümes yap birinde üret çıkan yavruları diğer kümeste uçurabilirsin.

 164. sahin 07 Şubat 2014 at 11:27

  bende kümeste takla atan kuş var onlara salmaya korkuyorum nasıl salarım tşk

  • admin 09 Şubat 2014 at 05:50

   kanadını bantlayıp bir kaç hasta serbest bırakın sonra kanadını salarsınız. Kuş sürekli olan kümes dışına çıksın ve girsin böylece etrafı tanıma fırsatı bulur.

 165. mert can 17 Şubat 2014 at 15:44

  Merhaba Admin Ya ben 1 tane kuş aldım sandıkta besliyorum üstünü laylonla kapatıyorum erkek kaçmaya çalışıyor ama onu yakalıyom sandıga koyuyom 1 tane dişi alcam 1 hafta sora onlar o sandıgaa alışırmı kanadını makasla kestim admin acil cevap nolur…

  • admin 20 Şubat 2014 at 12:01

   sandığı kümes haline getirebilirsin ama daha büyük bir yer yap. Kuşlar içinde rahat rahat uçabilsin. dişi gelince daha iyi olacaktır.

 166. muhittin 25 Şubat 2014 at 18:40

  benim 6 kuşum var hepsini alaım 2 gün oldu ben bazılarını çite yatırdım birtane dönek kuş var bu kuş düzeliyor yawaş yawaş bunun dönekliği başka kuşlara bulaşirmi cevap bekliyorum lütfen

  • admin 26 Şubat 2014 at 14:30

   DÖNEK KUŞ derken bağ dönmesi hastalığı bu hastalık iki tür oluyor eğer kuş sıcaktan susuzluktan yada havasızlıktan baş döndürdü ise bulaşıcı değildir. Ama virüs kaynaklı bir hastalıksa bulaşıcıdır. Bence kuşu ayrı bir yerde muhafaza edin. Ben nadirde olsa kuşlarımda bu rahatsızlığı görüyorum ve kuşu hemen başka bir kümese atıyorum. Bu dönemde kuşa E vitamini vermeniz gerekir.

 167. muhittin 26 Şubat 2014 at 17:31

  bide benim çakmaklı vardı bunu arkadaş yanlışlıkla uçirim dedi kuş bi tur attı geldiii bu kuşu yine uçurdu kuş gitti daha gelmedi bunun çifti var geri gelirmi

 168. ilyas evrensel 19 Mart 2014 at 20:10

  selamun aleykum kardeşim…benim1 tane şekeri ve 1 tane ala var bunların yavruları güzel cıkarmı bide kuşlar bende sık sık var her akşam 1 2saat salıyorum eve alışmışmıdır kendileri cıkıp kendileri giriyolar sen ce alışmışmıdır cevap yaazarsan cok sevinirim kardeşim :D

  • admin 20 Mart 2014 at 15:28

   Aleyna ve Aleykum Selam.
   İlk sorunun cevabı kuşların ikiside aynı ırka mensupsa renk önemli değildir. İkinci sorunun cevabı kendi kendilerine girip çıkıyorlarsa büyük ihtimalle alışmışlardır. Fakat kuşların kanadını salacaksan teker teker sal önce erkeği sal bir dene fakat üzerine gitme uçacaksa bile kendi kendine uçsun kovalama. o bir iki hafta sonrada dişinin kanadını salarsın. İyi yavrular.

 169. ismail 30 Mart 2014 at 08:14

  Selamın Aleyküm

  Kardeşim geçen günlerde yumurtası olan 1 çift kuşum kaçtı.bir iki gün sonra üç tane kart posta getirdiler
  1 tanesi kızıl 1 tanesi siyah beyaz 1 tanesi mavi posta güvercininden pek anlamam. Sonra kuştan anlayan bi komşumu çağırdım dedi bunlar kırma sal bunları gitsinler.Bir iki gün geçti baktım kızıl olan kaçmış diğer ikisi yumurtlamış. Yavruladıktan sonra bu kart kuşlar benim kümese alışırmı ?

  Bu arada dün site hacklenmiş geçmiş olsun.

  • admin 01 Nisan 2014 at 15:04

   Aleyna ve aleykum selam. Sitemize yoğun giriş olduğu için site kapanmış en kısa sürede daha büyük bir sisteme geçeceğiz. Sorunuza gelince posta güvercinleri genelde tek bir yere alışırlar kolay kolay ikinci bir yere alışmazlar. O yüzden önceden birşey söylemek zor denemek lazım. Size tavsiyem yavrular büyüyene kadar salmayın yavrular kesinlikle size alışacaklardır. Ve kesinlikle satsanız bile alan kişi uçuramaz tekrar size geri gelirler. Saygılar.

   • İsmail 08 Nisan 2014 at 10:40

    Çok teşekkür ederim. Bu arada bu çapta bir internet sitesini tek bir kişi 1000 bot göndererek erişimi engelleyebeilir bu yüzden DDOS saldırılarına karşı önlem almalısınız ! Dediğiniz gibi yoğunluktan dolayı kapanacağını sanmıyorum.Eğer gerçekten yoğunluktan dolayı ise domaini aldığınız firmada bi sorun vardır.Domain adresini güvenilir bir yere taşısanız iyi olur.

    • admin 09 Nisan 2014 at 20:13

     Bakalım dns leri yonlendirdim ns ler oturduktan sonra kapanma olmaması gerekiyor.

     • İsmail 09 Nisan 2014 at 21:51

      Dediğim gibi bu denli internet siteleri yoğunluktan dolayı kapanmaz bunlar hosting firmalarının kendilerini kurtarmak için söylediği yalanlar.Birileri saldırırsa yine sıkıntı çıkarır hiçbir internet sitesinin çökmeme gibi bir garantisi yoktur ! Mesela site 1 saatte kapanacağında 5-6 saatte kapanır.
      sana verdkleri kaynak sınırlı sonuçta bi yerde mutlaka tükenecek.
      1lt şişe su ile
      20 lt damacana suyun var
      ikisinide bitirebilirsin.

      Ama yine de önlemlerini al

      1 lt lik suyumu bitirmek kolay
      20 lt lik suyumu ?

 170. mardinci kerem 30 Mart 2014 at 20:52

  ben 3 tane mardin aldım balkonda besliyorum 1 çiftin kanadı tutuk 1 tanede yavru mardin var 6 metre yükseklikte bir çatı var bn bu yavru mardini balkona nasıl alıştırırım?

  • admin 01 Nisan 2014 at 15:11

   Yavru daha önce başka yerde uçmadıysa bir iki gün kanadını bantla giderlerinin yanına sal. Balkonda bir kaç gün gezinsin sonra kanadını salarsın ama kesinlikle kovalama kendi kendine çatıya çıkıp gelsin. Kesinlikle kuşları tok bırakma çok aç olsunlar. Kuş yukarı uçunda hemen yere bir kaç tane yem at inmesini sağla bir kaç gün boyle yap. Kuşları kümese kapatınca iyice doyur. Tokken salma dışarı.

 171. Mesut 09 Nisan 2014 at 14:00

  Abi 7 güvercinim var sonunda eve alıştırdım biraz uzakta başka güvercinler var sahibi yok bn 7 güvercini oraya götürsem eve gelir mi? başka güvercinleri getirir mi cavap verirsen sevinirim.

  • admin 09 Nisan 2014 at 20:15

   kuşları yeni alıştırdıysan sakın deneme. Senin güvercinlerin orada kalır.

 172. mehmetali 15 Nisan 2014 at 09:20

  ben kuşu bantlıorum 2 hafta sonra bırakıorum ve gidip gelmiolar lutfen yardım…

  • admin 16 Nisan 2014 at 20:46

   Mehmetali arkadaşım yakın çevrenden kuş satın alma. alacağın kuş yavru olsun. Kanadını saldığın kuşu kovalama diğer kuşlarla dursun kendi kendine ucup gelsin. Kuşları dışarı saldığında mutlaka aç olsunlar uçmak istediği zaman yere bir kaç tane yem at geri gelsin. yavaş yavaş alışacaklardır.

 173. oğuz 04 Mayıs 2014 at 18:58

  bnm 1 güvercinim war taklacı oyuncu paçalı
  2ay geçdi saldım yuvasına arada yem yemek için gelip gidiyor ama birdaha geri dönmüyor her gün yemini yiyip gidiyor bnde pencereye ip balıyıp yakaladım büyük bir oda werdim ama bnm sorum bu değil az ilerimizde büyüm bir çatıda dolu yabani filen kuşlar war onlarla kalıyodu birdaha salarsam gideceğini düşünüyorum ve o çatıda kimse kalmıyo vea evlerde kapıları kitli çatıya çkma şansım yok ne yapmam lzm

  • admin 07 Mayıs 2014 at 11:43

   Oğuz kuş tek olduğu için gidiyordur. Bende ona bir eş al eşi olduğu sürece başka yere gitmez. Eş almada salarsan tekrar gidecektir.

 174. mustafa 11 Mayıs 2014 at 15:47

  abi belli bi saaat versenize

 175. yurul 12 Mayıs 2014 at 19:30

  merhaba ben eve kuş alıştırma hakkında bilgi deyilde güvercinler hakkında biraz bilgi almak istiyorum benim 10-15 tane taklacı güvercinlerim var aksama doğru ucuruyorum genellikle eve alışık olmalarına rağmen baska damlara konuyolar acaba bu baska damlara konma sebepleri karınları tok olduğu içinmi yoksa taklacı güvercinler normaldede baska damlara vs. catılara konarmı lütfen yardım

  • admin 13 Mayıs 2014 at 16:40

   Kuşları fazla sıkıştırıyorsanız eğer çok yoruldukları zaman mutlaka bir yere konarlar. Kuşlarınızı mutlaka aç uçurun daha rahat uçacaklardır. Ayrıca ilk olarak konan kuşu tespit edip o kuş olmadan diğer kuşlarınızı uçurun. Bir tane kuş diğer tüm kuşları alıştırır. Ayrıca kuşların kanatları güçsüzse sağa sola konabilirler. Vitamin takviyesi yapabilirsiniz Ben Vetavit kullanıyorum.

 176. iso 16 Mayıs 2014 at 20:54

  sa arap saya makaslıydı sağlam makas atmışlar cektm bende kaç günde çıkar acaba eyw

  • admin 17 Mayıs 2014 at 09:07

   2 – 3 hafta içinde çıkmış olur fazla uzun sürmez.

 177. Selçuk 17 Mayıs 2014 at 09:55

  Ben daha yeniyim bir sitede oturuyorum ve 3. katta güvercin beslemek istiyorum fakat daha kümes bile yapmadım balkona nasıl yapıcağım bişgşlendirirseiz sevinirim

  • admin 17 Mayıs 2014 at 17:34

   Selçuk sitede çok zor olur komşular rahatsız olur. Kuş uçup başka balkonları pisletebilir. Soruna gelecek olursak balkonun tavanına ufak bir yuva yapabilirsin kuşların kanadını bantla yuvanın içine yem ve su koyarsın. Tavsiyem sadece bir çift kuş besle ve besleyeceğin kuş taklacı olmasın. Taklacı kuşlar için balkon uygun bir yer değil.

   • Selçuk 18 Mayıs 2014 at 07:25

    şimdilik benim elimde siyah bir kasa var ben onu değerlendirmek istiyorum ama nasıl değerlendirceğimi bilmiyorum Birde genelekkle binaların rengi aynı bi sıkıntı olurmu ?

    • harun 18 Mayıs 2014 at 12:56

     benim yuva bebek beşiğinden üstünü tahta ile kapadım yanlara tel çektim kapı yaptım süper içinde de ayakkabılık vaar ona çıkıyor ve dinleniyor bence öyle bir şey denemelisin

 178. mert 23 Mayıs 2014 at 18:53

  Ben kuş aldım bizim yan komsudan ona çok alışık kuslar nekadar süre kanatlarını balı tutayim

  • admin 23 Mayıs 2014 at 19:01

   Ne kadar bantlarsan bantla yine ona gideceklerdir. Şöyle bir şey yap sen kuşları saldığın zaman komşunda balkona çıksın kuşları kovalasın sen yem atarak çağırırsın bu işlem bir kaç kez tekrarlanırsa kuşlar sana alışabilir yoksa imkansız.

 179. harun 01 Haziran 2014 at 09:34

  beyler hiç kuşumyok kuş vverebilirmisiniz Kocaeli
  telefon 0212 3259145

 180. harun 04 Haziran 2014 at 15:26

  admin abi sarıkır vb çakmaklı gibi kuşlar 3-4 günde allşrmı ?tşkrlr

 181. Furkan 08 Haziran 2014 at 19:09

  Mrb Admin ben bi çakmaklı aldımda daha yavruluktan yeni çıkıyo erkekmı dişimi belli deil yani kuşu aldığım yer le benım kümesim arasında 150 Metre felan var acaba geri dönermi 1 ay felan beslesem, daha önce sahibi 1 km uzaktan kuşu salmış kümese geri dönmüş, eşe felan vursam gidermi geri acaba.

  • admin 09 Haziran 2014 at 05:33

   Yakın olduğu için gitme ihtimali çok yüksek. Yakın olmasının yanında eski yerinde daha önce uçurulmuş bir güvercin olması gitme ihtimalini güçlendirir. Aldığınız yer ile anlaşırsanız kuş oraya gittiği zaman inmesine müsaade etmeden kovalasın kuş bir kaç defa eski evine gitmeye çalışabilir oradan bir kaç kez kovalarsanız bir daha gitmeyecektir.

 182. Furkan 09 Haziran 2014 at 07:29

  Kuş geri gitse vereceğini pek zannetmem kuşu saklar bunlar, admin bi sorum daha var bango ile oynar ı eşe soktum kaç ay geçti kuş bi yumurtlamadı giti bacanın bi tarafında ufak yumurta kabuğu buldum güvercin yumurtasıydı heralde fare kümese bi yerden girp almış olmalı önlemimi aldım artık giremez zaten de herneyse, kuşun altında yumurta yok kuş kuluçkaya yatar gibi yatıyor dışarı çıkartıyom yem yiyim hemen yatıyo kasanın içine bu yapmasının sebebi ney? ve ne zaman bırakır böle yapmayı aklı fikri kuluçkaya yatmak kuşun 1 haftadır ? Eyw

 183. Furkan 09 Haziran 2014 at 07:37

  Selamun Aleyküm Admin ben sabah 9 da kuşların kapısını açıyorum akşam 8 e kadar full dışardalar kapı açık girp çıkıyorlar da bu kdar fazla durmaları dışarda sorun olmaz dimi ?

  • admin 14 Haziran 2014 at 20:38

   Zamanla kanatlarını bantla 1 ay sonra sal. sakın kovalama

 184. Lale 18 Haziran 2014 at 17:28

  Admincim bizim bahçeye yabani bir güvercin gelmişdi.Tavuklar yemlendikden sonra kalan yemi güvercin yerdi.Akşamlarda kullanmadığımız garajda uyurdu.Güvercinin gelmesi neyin belirtisi sizce?Çok tedirgin oldum!!!

  • admin 19 Haziran 2014 at 20:30

   Merhaba Lale hanım,
   Güvercinin gelmesi herhangi bir şeyin belirtisi olamaz. Aç olduğu için yem yemek için gelmiştir. Beslemenizde fayda var. Sevaptır.

 185. Aykut koç 24 Haziran 2014 at 09:44

  Öncelikle bütün güvercin sevenlere meraba :) İlk olarak 1 çift güvercin ile beslemeye başladım. Ve yumurtasını aldım, ve yavrusunu merak ediyorum ne gelir diye nuhudi ve arap eş ne gelir yardımcı olabilirmisiniz ? Ve yola düşmüş oyunlu bir güvercin buldum. kümese alıştırmak istiyorum kaçak güvercini ve kandi güvercinlerimi kümesin etrafına çıkardığımda kaçak güvercin etrafına bakıyo ve kaçarmı kaçmazmı diye tereddüte giriyorum bide oyunlu kuş kolay kolay bidaha inemez diye korkuyorum ve geri kümese alıyorum. Kanadını bantlamak istemiyorum çünkü okadar yumuşak kanatları verki yıpranır diye nebilim yapmıyorum onu kümese alıştırmak için ne yapmalıyım önerilerinizi bekliyorum ( Şimdiden Teşekkür Ediyorum :D )

  • admin 25 Haziran 2014 at 12:06

   Merhaba Aykut,
   Güvercin yavruları genel olarak anne ve babalarının renklerini alırlar. Büyük çoğunlukta yavrulardan biri anneye diğeri babanın rengini alır. Yeni yakaladığın güvercinin kanadını mutlaka bantla en az bir hafta kümes etrafında gezinsin. Daha sonra salarsın kanadını.

   • aykut 27 Haziran 2014 at 10:58

    saolasın admin

 186. samet 12 Temmuz 2014 at 22:08

  abi yavruyken al diyosun kaç günlükken

  • admin 16 Temmuz 2014 at 06:18

   Yavru kendi başına yem yemeye başladıktan sonra alabilirsin.

 187. samet 12 Temmuz 2014 at 22:13

  abi ben çatıda besliyorum yavrular ikiside miski ne zaman alışırlar

  • admin 16 Temmuz 2014 at 06:20

   1 yada 2 ay içinde alışırlar.

   • İbrahim 18 Temmuz 2014 at 13:34

    Abi ben güvercin almak istiyorum. Fakat Kaçıp giderler diye korkuyorum. çift almak istiyorum Hangi cins kuş almamı tavsiye edersin. Bide kümes var tavuk besiliyorum terasta kulayla yaptım büyük ışık almıyo içeri fakat bi tarafından tel örgüyle sardım. etrafı kapalı telle o kümese mi alayım yoksa baştanmı yapmam gerek tekrar söyleyim tulayla ördüm kümesi bi bölümünü açık bırakıp tel örgü yaptım ordan çıkıyolar tavuklar ama güvercinlerede olurmu ? Hangi tür kuş almalıym . Çift almayı düşünüyom bide kümes için ne gerekli nasıl yapmalıyım

    LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUN ??

    • admin 27 Temmuz 2014 at 18:23

     Merhaba ibrahim,
     Söylediğin kümeste güvercin olur hangi cins alacağının önemi yok. Alacağın çiftin kanatlarını bilen birine kestir. Yavruları istediğin gibi alıştırabilirsin. Kümesin önünde tel olması çok güzel en azından kuşlar güneş alırlar.

 188. sebahattin mimir 21 Temmuz 2014 at 00:28

  merhaba abi benim 2 tane ala güvercinim vardışarıdalar yuvayı nasıl yaparım konuyla fazla alakası yok ama ben yine sorayım dedim ve bunlar yuvaya ne kadar sürede alışırlar ve ne kadar sürede yumurtası olur

  • admin 27 Temmuz 2014 at 18:17

   Kuşların sürekli dışarda durması uygun değildir kuşlar yoz olurlar. Yinede dışarda dursun diyorsan kuruluk altı veya çatı altına ufak limon kasaları koyabilirsin.

 189. Musa 06 Ağustos 2014 at 17:02

  güvercinlerimi alalı nerdeyse 1 hafta oldu kanatları kesik ne zaman uzar ve uçmaya başlarlar arada bakıyorum kanatlarına hiçte uzamış gibi gözükmüyolar

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:54

   Kanatlarını bantla kendin dışarı çıkart zamanla alışırlar. Yem verme işlemini süreli dışarda yap. Ev aç bırak mecbur çıkacaklar.

 190. Sevilay 10 Ağustos 2014 at 05:55

  Ben güvercinleri çok seviyorum ve beslemek istiyorum ama güvercinleri sadece erkeklermi besler cevap istiyorum :)

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:47

   Sevilay güvercini hayvan sevigisi içinde olan herkes besleyebilir. Bu işte kız erkek fark etmez. Uygun bir yerin varsa beslemeni tavsiye ederim.

 191. Burak 10 Ağustos 2014 at 06:03

  Benimde 2 tane güvercinim var erkek dişiye yuvadayken vuruyo dişi olanı kaçıyo yuvadan çıkıyo erkek yine peşinde ben çiftleşmelerini beklerken bunlar kavga ediyor neden??

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:46

   Güvercinler bu şekilde eş oluyorlar. Erkek döver ama sorun olmaz. Dişi zamanla erkeği kabul eder. Erkek ne kadar döverse okadar iyi :D

 192. hasan 10 Ağustos 2014 at 19:34

  Bende kanatlarını kestim uzamaları kaç gün sürer alıştılar gibi artık uçsunlar istiyom lütfen cevaplayın :)

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:44

   Hasan kesik kanatlar uzamaz. Kestiğin tüyleri teker teker yolmalısın yenisi bir kaç hafta içinde çıkar.

 193. fatih 01 Ekim 2014 at 09:04

  abi benim ikitane güver cinim var birinin kanadını citledim siz yazmamışsızız ama citlemekde güzel oluyoo kacmıyolar veben 2 gün oldu bacaya cıkardım alışdılar şu anda ucuruyorum rahat

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:42

   Tavsiyelerime uymaya devam ederseniz siz kazanırsınız. Yılların verdiği tecrübe hep bu bilgiler.

 194. ümit 02 Ekim 2014 at 18:50

  abi benim on tane güvercinim var ben komşumdan 1 çift güvercin aldım bendeki güvercinler onları durmadan dövüyor ve tabi yuvadan çıkarma korkum da var ne yapmam gerekiyor .

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:40

   Zamanla herşey yoluna girecektir. Genelde malesef böyle oluyor.

 195. Doğan 14 Ekim 2014 at 20:21

  Admin benim 4 tane taklacı güvercinim var 2’si yavru hafiften uçuyorlar yem yiyorlar acaba ne zaman tam olarak uçar yavrular birde babaları uçamıyor yem yerken zorlanıyor gibi havaya attığımda arka arka gidiyor bazende takla atım yere çakılıyor 5 6 defa aşağıya düştü birde dişi olanı uçmuyo oda şöyle uçmuyo havaya attığımda bizim evimizin yanında 4 katlı kuran kursu var onun çatısına konuyo hiç ev etrafında gezmiyor komşumuzunda taklacıları var 4 5 tane felan o attığında vaya havalanıyolar ve uzun süre inmiyolar hatta hiçbirşey sallamıyolar poşet gibi bizim dişi olanı neden uçmuyo abi sence birde ben yeni başladım beslemeye günde kaç defa aralıklarla yem vermem lazım pirinç,mercimek,mısır,buğday vb şeyler var karışık onları veriyorum birde ne kadar vermem lazım

  • admin 30 Ekim 2014 at 22:35

   Merhaba Doğan,
   Kuşlarını hergün uçurmaya çalış zamanla daha iyi uçacaklardır. Herşeyde olduğu gibi. Güvercinlerde de soy çok önemlidir. çok uçan soylardan edinmelisin. Yavru alınan kümeslerde sabah akşam beslemekte fayda var. Uçum yapılan kümeslerde 1 kez beslemek gerekir. Güvercinler karınları tokken uçmak istemezler. Kuşları aç olarak uçurmaya çalış. Kapatıp gideceğim zaman yem verip kapatırsın.

 196. Doğan 08 Kasım 2014 at 09:17

  Abi dediğin gibi yaptım anneleriyle uçuyorlar takla atmaya çalışıyorlar ama bişey takıldı aklıma 2 yavru eş olurmu çünkü eş olurlarsa yumurtaları cıvık çıkar diyorlar ben ne yapmalıyım acaba bi arkadaşımda siyah beyaz benekli bir güvercin getirdi ama o taklacı değil benim 4 güvercinimde taklacı acaba yavruları anne ve babalarıylamı eş yapmasam kafam çok karıştı

  • admin 10 Kasım 2014 at 16:17

   Eğer eş edebileceğin başka taklacı yoksa. Yavruları birbirine eş edebilirsin hiçbir sorun yaşamazsın. Saygılar.

 197. Doğan 08 Kasım 2014 at 09:22

  Admin birde bu iki kardeş eş olursa sorun olurmu yada erkek olanı ennesiyle dişi olanıda babasıylamı eş yapim yavrular birbirleriyle eş olabilirmi yada ? bi arkadaşımda farklı bir güvercin getirdi cinsi farkı dişi onu ne yapmalıyım?

  • admin 10 Kasım 2014 at 16:39

   Baba ile kızı eş olabilir fakat anne ile oğlu eş olmaz yavrular sıkıntı yaratır.
   Yavruları birbirleri ile eş yapabilirsin sorun olacağını düşünmüyorum.

 198. Doğan 11 Kasım 2014 at 13:04

  iki kardeşi eş yaparsam yumurtaları cıvık veya bozuk çıkar diyorlar sizce doğrumu admin sen hiç iki kardeşi eş yaptın mı ona göre hareket edicm

  • admin 12 Kasım 2014 at 21:06

   Ben yaptım hiçbir sorun olmaz.

 199. serkan kılıc 12 Kasım 2014 at 15:20

  posta güvercinlerinin sadık olduklarını biliyoruz. bu yaz posta güvercinlerimi yavruya yatirdim yavru almak icin 20 cift yavru aldım yeme düştüler etrafı kesif yaptilar kümese girip cıkıyorlar ne oluyorsa uctukları zaman geri gelmiyorlar ne ayak anlamadım gezip gezip başını alip kendi kafasına göre gidiyorlar anlamadım bendemi sorun kuslardamı sorun??????????? 2 gün oldu 4 adet file verdim ne yapmak gerek anlamıyorumki acizde etmiyoruz bir sabah bir aksam ucuruyoruz hergün bi iki file.. posta

  • admin 12 Kasım 2014 at 21:11

   Beslediğin güvercinler iyi bir soy değil demekki,
   Benim hiç dışarısını görmediği halde ilk saldığımda gözlen kaybolup akşam üzeri eve donen yavrularım oldu. Anlatmak istediğim kuş dışarıyı görüp kaybolması imkansız. Yavrularda sürü pisikollojisi olur önce birkaç tanesini alıptırıp yanlarına yavru salabilirsin.

   • serkan 13 Kasım 2014 at 13:59

    posta yavruları küme halinde uçurmak yanlısmı bir kaç kuslamı ucurayım?

    • admin 13 Kasım 2014 at 14:23

     Posta güvercinlerini aynı anda uçurmak gerekir. Fakat yeni yavrular çok fazla ise gurubun içine azar azar salınmalıdır. Her zaman aynı vakitte sabah güneş doğduktan ve etraf aydınlıktan sonra salmak en güzeli. Toplu olarak uçurmak gerekir.

     • murat 17 Kasım 2014 at 16:23

      Adminim ?

     • admin 23 Kasım 2014 at 13:16

      Buyrun.

 200. Doğan 14 Kasım 2014 at 12:02

  Abi bu sabah güvercinlerimi saldım öğlen bakmak için dama çıktım benim güvenvercinlerin yuvasın kahve rengi beyaz bi süs güvercini vardı beni gördü bizim kuşların arasına girdi hala bende ne yapmalıyım bu türden başka yok elimde ilk defa görüyorum süs güverciniymiş kimin olduğunuda bilmiyorum

 201. duman 03 Aralık 2014 at 06:31

  Öncelikle admin yorumlarda tecrubeniz belli benim 10 yil önce arkadasim balkon da bir çift kus besledi gök ile arap ve inanilmazdi kuşlar ok gibiydi 3 4 saatlikti kupalikti benim diecem bende balkonda tahta cikarip bir cift ucurmayi dusunuorum sizce ne gibi sikintilari olur hayvana eziyet olurmu? sinekleyen havada uzun sure kalan cins ne nerenin kuş’u?

  • admin 03 Aralık 2014 at 08:52

   Merhaba duman;
   Balkon derken terasmı ? Yoksa apartman bankonumu onu anlayamadım. Apartman balkonunda oyun yapmayan düz uçan kuşları alıştırabilirsin. Teras ta besleyeceksen havada en çok duran kuşlar yüksek uçuş kuşlarıdır. Bu aslında tamamen besleyecek kişi ile ilgili kuştan ne beklediğiniz ile alakalıdır. Mesela kimisi takla kuşlarını sever takla atan kuşlar besler. Kimisi düz saatlik uçuş kuşu besler 5 – 6 saat kadar havada düz bir şekilde uçar. Kimisi dönüş kuşu besler dönmesi yeterlidir çok havada kalması gerekmez. Her güvercin yapısı bakımından farklılık göstereceği gibi antremanla performans süreleri arttırıla bilir. Size tavsiyem alacağını güvercinin mutlakaya izleyin. Eğer mümkün değilse Annesini babasını veya kardeşlerini mutlaka izleyin. İyi kuşlar iyi soylardan çıkar. Saygılar.

   • duman 03 Aralık 2014 at 20:10

    Evim en üst katta apartman balkon’un önü bayagi acik uzun sureli uçan oyunlu kus beslemek istiyorum bir çift alip eğitmek istiyorum balkona tahta cikarmak cozummu? balkona inmesi sikintili olabilirimi nasil alistiribilirim yardimci olursaniz sevinirim?

 202. Emrullah 19 Aralık 2014 at 03:11

  Selamun aleyküm başkan, ben şimdi 1 çift yada 2 çift kuş alıp beslemeyi düşünüyorum köy yerinde yaşadığım için balkon veya teras yok, yerde bakıcam kümesi yaptım fakat kümes yerde olduğu için sadece bizim evi görebiliyor kümesin sağı solu ve arkası kapalı bişey göremiyor sadece ön cephe acık ordanda bizim evi yerden görebiliyo evde tek katlı evin cevresinde cok ev yok kuşu nasıl alıştırabilirm ve en uzun kanatlarından 4ünü çekip ne kadar bekledikten sonra uçurayım kuşları ve önce erkeğimi kümesin dışına bırakayım kendi kendine ucsun falan yoksa dişiyimi ? kanatları uzayınca ucurayım mı ? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM LÜTFEN

  • admin 20 Aralık 2014 at 14:28

   Merhaba Emrullah,
   sorularına teker teker cevap vereyim. Yerde bakıyor olman aslında daha iyi bizde genelde bahçede besleriz güvercinlerimizi. Uzun kanatların 4 tanesi yeterli gelmeye bilir daha fazla çekebilirsin hiç bir sorun olmaz. 5 – 6 -7 bile olabilir. Kanatları gelene kadar hergün sal yerde gezinsinler kümese girip çıkmasını öğrensinler. Yem verme işlemini kümesin dışında yap. Kanatları gelince kendi kendilerine uçacaklardır. Kuşları aldığın yer köy içinde bir yerse oraya gitmek isteyeceklerdir. Tavsiyem kuşlarını eş yap ve yavru al. Aldığın yavrular sana tamamen bağlanacaklardır. Uçurma sırasında önce 1 tane erkeğin kanadını sal. O alıştıktan sonra diğer erkeğin kanadınıda salarsın. Erkekler alışınca dişileri teker teker salarsın. kuşların kanatları geldiği zaman tekrar çekme. ilk 4-5 tüğü bantla böylece uçamazlar. Teker teker salarsın. Bol şans.

 203. Emrullah 20 Aralık 2014 at 21:20

  eyvallah saolasında bi sorum daha olucaktı sana yeni başlıcağım için bi tane kümese dandik guş koydum yarın yanına birtane daha alacağım alk aldığım arap ın kanadını cektim ve erkek arap, yarında yanına alıcağım kuşun kanatlarını cekiyimdemi atayım kümese yoksa cekmeden atımmi sence? bide yeni baslıcağım için bikaç tio verirsen sevinirim gardaşım yav

 204. mesut 21 Aralık 2014 at 17:49

  slm hocam ben kuş beslemeye yeni başladım ama bugün yapılmayacak bi hata yaptım.. 1 çit tane taklacım var onlar eve alışkın kümeside biliyorlar..ama 4 tane yeni aldım 8 gün kümesteydiler dün hepsini kümesin önünde bıraktım kanatları açıktı hepsini geri kümese doğru kösledim girdiler ama bugün birini taklacılarla bırakmak istedim dama kondu ve evin üstünede çok geniş uçtu ve 5-6 tur attı diğer kuşları çıkardım ama gelmedi sizce geri dönebilirmi kuşun cinsi martı posta..

  • admin 21 Aralık 2014 at 21:50

   Geçmiş olsun. Kuşları hemen salmakta hata yapmışsın alışkın kuşların yanına teker teker sal. Mesala bir hafta kanatları bantlı tut sonra teker teker salarsın 1 hafta arar ile teker teker sal.

 205. mesut 22 Aralık 2014 at 06:39

  saolun hocam o zaman bugün ben hünkarim var siyah dişi kuşla çit olmuşlar dişinin fitileri çekilmişti yeni çıkıyoor .. hünkariyi bugün bırakıcam ama havalandırmayacağım kendisi kalkıncaya kadar (şimdiden saolun))

 206. emirhan 22 Aralık 2014 at 09:52

  gardaş iki erkek kuşum var kümeste birisi arap ama yaşlı diğeride yavru ama sökülmemiş kuş daha cinside zırhlı kümese yeni attım daha yanlarına bi tane dişi koysam yetermi yoksa iki tane olsa dha mı iyi olurkuşları çiftleştirmeden uçursam nolur kaçarlar mı ? çiftleştikten sonra erkeği kaç gün sonra uçurayım yardımcı olunnn nolurr yeni başladım daha :S

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:43

   Emirhan bu konu hakkında bu sayfada birsürü yorum yaptım diğer yorumları oku. Her erkek için bir dişi koyman lazım. Erkek ve dişiler eşit miktarda olsun.

 207. emirhan 22 Aralık 2014 at 10:08

  Güvercinlerimi nasıl eş edebilirim diye sorarsanız hemen hemen herkesin uyguladığı yöntem ufak bir alana dişi ve erkek güvercinler bırakılır. Tahmini bir yada iki gün içerisinde eş olacaklardır. demişsin peki eş olduktan ne zaman sonra uçurayım erkeği ?? kümeste başka alışkın kuşum yok cevabınızı bekliyorum acill yardım edin lütfenn. TŞKKRLER

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:45

   Dişi ve erkek eş olduktan sonra kuşların kanatları bantlı bir şekilde hergün dışarı çıkartılıp 15 – 20 dakka gezdirilir. Kuş geldi kendine yuvaya girip çıkmaya başladıktan sonra erkeğin kanadını salarsın ama sakın kovalama. kendi kendine uçup gelsin.

 208. Fatih 23 Aralık 2014 at 10:44

  abi benim bi zırhlı kuşum erkek var bide dişi açık zırhlım var bunları eş yapmak istiyorum kümesin içinde iki kuşun sığabileceği kadr yer var ve dişiyle erkeği oraya koydum kaç gün içinde çiftleşirler ve çiftleştiklerini nasıl anlarım ? yardimci olursaniz sevinirim?

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:46

   Dişi kızgın ise 5 dk da eş olurlar. Ama dişi kızgın değilse 3 – 4 gün sürebilir. Dişiyi hazır hale getirmek için kuşlara her gün 1 avuç dolusu kenevir vermelisin.

 209. Fatih 23 Aralık 2014 at 10:47

  bide çiftleştikten kaç gün sonra yumurtlarlar şimdiden teşekkerler vereceğiniz cevap için :)

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:47

   Fatih ortalama 10 gün içerisinde yumurtlarlar. Bu esnafa süpürge çöpleri at yere kendileri toplayıp kendileri yuva yapsınlar.

 210. zebanii 23 Aralık 2014 at 15:22

  bi diişi bi erkek kuşum var kaç günde çiftleşirler abe

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:41

   Zebani kardeş dişi ve erkeği ufak bir yere kapat ışık alan bir yer olsun. Kenevir ver 1 hafta içinde eş olurlar. Eş olduğunu aynı yuvaya girmelerinden anlarsın. Erkek ve dişi aynı yuvaya girerler.

 211. xczz zdz 23 Aralık 2014 at 19:48

  saolun sizin sayenizde biraz rahatladım ve kuşlardan çit olan hünkarim vardı bıraktım gitmedi ve çok iyi.. ve bi sorum daha olacaktı diğer iki kuşum kaldı onları çite vurmama gerek varmı gitmemesi için..

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:52

   Kuşların eş olması herzaman daha iyidir. Kuşları hiçbir zaman sıkıştırma eş olunca sadece erkeği salarsın alışınca yanına dişiyide salarsın. Kuşları aç olarak sal. Kaçmaya çalışırlarsa yere hem at hemen gelirler. Yani uçurulan güvercinler günde 1 kez beslenir. Kuşları yuvaya kapatmadan önce besle ertesi güne kadar yem verme ertesi gün saldığında aç olsunlar aç kuş en kolay alışan kuştur. yeme çağırmayı öğret yere 2 – 3 tane buğday at bak nasıl geliyorlar :D

 212. zebanii 24 Aralık 2014 at 07:39

  sen nasıl adminsin be iki gündür soru soruyoz sana hiç birisine cevap verdiğin yok bilader bu işi yapamıyosan niye sitenin başına geçiyon anlamıyorum kardeşim ??

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:54

   Zebani biz bu işi para karşılığında yapmıyoruz. Tamamen gönüllü olarak yapıyoruz. Mümkün mertebe hemen cevap vermeye çalışıyorum.

 213. abdulvahap 24 Aralık 2014 at 18:05

  ya kardeş ben güvercini çok seviyorum ama apartman balkonda beslesem olur mu panjurlu acaba hangi ırkları beslemem lazım şimdikten teşekkürler

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:39

   Abdulvahap Merhaba,
   Balkonda kısa gagalı kuşları besleyebilirsin. Alışması kolaydır ve her yere kolay girip çıkabilirler.

 214. kelemetiliiii 25 Aralık 2014 at 12:30

  meraba hocam benim size bi sorum olucaktı dün bi çift kuş aldım dişili erkek li ama aldığımda çift değillerdi ikisini aynı küçük bi alana koydum erkek vaggurdamaya başladı tahmini kaç gün içinde çiftleşirler ve çiftleştiklerini nasıl anlayabilrim yardımcı olursanız cok sevinirim ..

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:56

   Erkek ilk etapta dişiyi döver bu normal tahmini 1 – 2 gün içinde eş olurlar. Erkek dövmeyi bıraktığı zaman eş olmuş olurlar. Eşleşirler veya aynı kümese girerler burdan da anlayabilirsin.

 215. kelemetiliiii 25 Aralık 2014 at 16:38

  müjdat abi bide aldığım kuşların kanatlarını çektim tahmini kaç gün yada kaç hafta içersinde gelir bi an önce uçurmak istiyorum çünkü yuvaya alıştıklarına inanıyorum ikisininde aciiilll cevabınızı bekliyormmm

  • admin 26 Aralık 2014 at 16:57

   10- 15 gün içinde uçmaya başlarlar zaten kanatların tamamen çıkmasına gerek yok yarıya kadar çıktıktan sonra yavaş yavaş başlayacaklardır. Kuşların üzerine fazla gitme yavaş yavaş kendileri uçar.

 216. kelemetiliiii 27 Aralık 2014 at 11:13

  abi bide kuşların kümesinin içine 15 -20 tane süpürge çöpleri gibi şeyler koydum bugünde baktım nerdeyse çöplerin hemen hemen yarısını köşeye taşımışlar folluğun içine ama çiftleştiklerini görmedim ama eş olduklarına eminim kaç gün içersinde yumurtlarlar sizce ?

 217. emirhan 28 Aralık 2014 at 16:09

  kuşçudan bugün bi tane gö taklacı dişi aldım erkeğini almadım yanına bi erkek alsam çiftleşirler mi müjdat abi cevabını acilll bekliyorum ltfen ??

 218. Can Özcan 30 Aralık 2014 at 13:25

  kuşun kanadının neresini,nasıl baglayacağım acil cewap bekliyorum abicim lütfen(fotografı varsada olabilir)

  • admin 30 Aralık 2014 at 19:12

   Kuşun kanadı para bandı ile bantlanır. kuşun kanadında uzun tüyler vardır ilk başta en uzun olanlar bir araya getirilerek bantlanır. Böylece kuş uçamaz.

 219. cevdet 01 Ocak 2015 at 15:49

  selamunaleyküm bugün bi çift kuşumu kaçırdım 1 haftadır bendeydiler bugün yanlışlıkla ikisinide kaçırdım ama evin etrafında uçup uçup geri karşıki dama konuyolar yem atıyom kuş cıkartıyom bir türlü inmiyorlar yere sabahta açlardı inmeleri lazımdı ama inmek istiyolar ama inemiyolar dışarda yağmurun altında duruyolar çatıda bişey olurmu kuşlara kuşlar gelirlermi sizce acil cevap vekliyom yoksa hepsini satıcam yarın lütfenn acill cevap verinn

  • admin 04 Ocak 2015 at 17:48

   Evin alcaksa taklacı kuşların alçak yere inmeleri zordur. Ayrıca hiçbir zaman iki tane acemi kuşu aynı anda salma. Biri alışınca diğerini salmalısın. Yağmurda kalmalarının hiçbir sakıncası olmaz. Umarım gelir birsey soylemek zor.

 220. cevdet 02 Ocak 2015 at 20:05

  kuşların ikisinide indirdim abi eyvallah genede ;D

  • admin 04 Ocak 2015 at 17:49

   İyi gözün aydın. Dediğim gibi iki acemi kuşu aynı anda sakın salma. biri iyice alışsın sonra diğerini salarsın.

 221. onuR 03 Ocak 2015 at 18:08

  kümese bugünle beraber tam bir hafta olucak dişi gök taklacı koydum yanınada başka erkek koydum oda gök bunlar benden kaçmışlardı ertesi gün indirdim bunları kümese koydum çiftleştiler falan pazar günü erkeğini uçursam tekrar geri gelir mi aç uçursam ??

  • admin 04 Ocak 2015 at 17:41

   Kuşun kümeste kaç gün kaldığı onemli değil. Kaç gün dışarda gezdirdiğin önemli bir iki kafta kümesin dışında gezdirdiysen sadece erkeği sal aç olarak. Kovalama kendi kendine takılsın. Uçmaya çalışırsa yere yem atar çağırırsın geri

 222. emirhan 04 Ocak 2015 at 10:53

  kümeste toplamda 4 kuşum var iki tanesi uçuyo bugün yeni bitane yavru sütbeyaz aldım yeme yeni düşmüş kaç günde alışır uçurmaya başlarım acill cevap bekliyomm

  • admin 04 Ocak 2015 at 17:50

   Yavru üç beş gün kümesin etrafına gezinsin kendi kendine kümese girip çıkmaya başlasın sonra salarsın kanadını ama sakın kovalama. Biraz gezinmeden sakın kanadını salma.

 223. emirhan 05 Ocak 2015 at 19:15

  eyvallah müjdat abi saolasında alıştırdığım erkeğin yanında miro ırak kuşum var onuda catıya attım ikisini beraber ucurdum alışkın kuşla beraber küçük turlar atıp geri geldiler kümese girdiler ve miro erkek yanınada aynı cinsten miro dişi bulamadım mecburen gittim bir tane taklacı dişi gök güüvercin aldım yanına koydum miro sürekli dişiyi dövüyo kaç gün içinde eş olurlar ve yeni aldığım dişi taklacıyı ne zaman uçurmalıyım kaç gün sonra uçurayım ?? 2. sorumda diğer iki gök güvercinlerim çiftleşmişlerdi ve çöplerden yuva yapmaya başladılar kaçgün içinde yumurtlarlar sizce acil cevabını bekliyorum müjdat abii

 224. emirhan 06 Ocak 2015 at 18:45

  yeni getirdiğim taklacı gök güvercini alışkın kuşumla uçursam aynı anda geri gelir mi sizce bir hafta süre yeterlimi sizce çünkü ben getirdiğim kuşlarımın hepsini genelde bi hafta olmadan bile uçuruyom öyle öyle alıştırdım zaten hepsini o yüzden o dişi gök’ün bantlarını çözeyimmi taklacı bu arada ve dişi önerilerinizi acilenn bekliyorum cünkü alıştırdığım kuşların hepsini sizinsiteniz sayesinde, yorumlarınız, yazılarınız sayesinde başardığıma inanıyorum ilgi ve alakanız için teşekkür ederim müjdat abii

 225. emirhan 10 Ocak 2015 at 19:11

  diğer sorularıma halayanıt alamadım cevaplarsanız sevinirim ve soru soracam size kırkkuyruk dediğimiz kuştan alsam birtane yanınada bi gök güvercin koysam bunların yavruları nasıl olur gök kırkkuyruk olurmu sizce cok merak ediyorum ona göre kuş alıcam cevaplarsanız sevinirim

 226. faruk 12 Ocak 2015 at 18:39

  abi ben 4 tane güvercin aldım yuvamda 5 tane kasa altında ızgara var kömürlükte beslyorum fare giremiyo aksilik olu girrerse bişe olurmu

  • admin 13 Ocak 2015 at 09:07

   O şekilde besleyen çok kişi tanıyorum. Kardeşim kuşların önünde yem bırakma ki fareler gelmesin. Yerde yem kabını koy yem yedikten sonra yem kabını önlerinden al. Fare dadanırsa yavruları ve yumurtaları yiyebilir.

 227. faruk 13 Ocak 2015 at 17:57

  abi ben dişilerin kanadını baglıyip erkekleri uçurtsam gelirlermi

 228. Onur 18 Ocak 2015 at 12:28

  dönek güvercinler ne kadar sürede alışırlar eve ve taklacı güvercinlerimi sökmek için alsam işe yararlar mı beraber uçarlar mı cevabınızı bekliyorum saygılar.

  • admin 19 Ocak 2015 at 15:36

   Dönek güvercinler ile taklacı güvercinler aynı anda ucurulamaz. Dönek güvercin aşağıdan kuş gorunce hemen iner taklacı güvercin ise sürekli gelir gelir gider. Anı anda olmaz. Dönek güvercinleri donek güvercinlerle ucurmak gerekir. Hem donus kalitesi bozulmaması hemde vakit kaybı olmaması için.

 229. Onur 21 Ocak 2015 at 16:45

  3 gün önce aldığım güvercinimi bu sabah kaçırdım dişisi yok diğer kuşlarımla birlikte uçtular daha sonra tekrar geldi kümese koydum yarın uçursam tekrar gelir mi sizce ??

  • admin 21 Ocak 2015 at 16:57

   Soruyu tam anlamadım ama kuş uçurmakta acele etme. Kuş kümes dışından bir iki hafta etrafı gorsun.

 230. Onur 22 Ocak 2015 at 09:14

  çift olan güvercinlerimin yumurtasını 10uncu gününde ufak yiğenim kırmış ben yokken altından alıp tekrar yumurta ne zamana kadar yaparlar ??

 231. Berkay Doğuş Doğan 24 Ocak 2015 at 01:03

  benim kuşlarımdan yumurta almak istiyorum ama alamıyorum dişili erkekli ayarlı yuvalarıda sıcak mineraleride var dal cubuk yaprak larda var ama olmuyo ( mesela bi erkek le bi dişi kuşu bi güzel yuvaya kapatım ama erkek dişinin kafasını yara yaptı ) ne yapabilirim .. ?

  • admin 27 Ocak 2015 at 15:37

   Eş olma durumunda ilk zamanlar erkek kişi kuşu döver bu normal. Nadirde olsa yaralanmalar olabilir. Çok fazla kapalı ortamda bırakma kendiliğinden eş olmaları için biraz zaman tanı.

 232. Berkay Doğuş Doğan 24 Ocak 2015 at 01:18

  Bide benim filo kuşum var dişi onun kanatlarından 3 tane çektim şuanda 2 metre uçabiliyo onu alıştıra bilirmiyim kuş çok uzktan geldi

  • Berkay Doğuş Doğan 24 Ocak 2015 at 01:57

   benim bitane dişi miski kuşum var . bogazına balgam gelmiş gibi ses cıkartıyo napabilirim?

   • admin 27 Ocak 2015 at 15:46

    Bir veterinere göstermen gerekir. Sana hık hık ilacı verecektir. Bu süre içinde bir tüğ parçası ile boğazını temizleyebilirsin. Büyük olasılıkla burnuda tıkalıdır burnunuda temizle.

  • admin 27 Ocak 2015 at 15:39

   Berkan kardeşim merhaba,
   filo kuşlarını alıştırmak en zor iştir. Hatta imkansız gibidir. Saldığın zaman büyük ihtimalle eski yerine gidecektir. Ben istanbuldan aldığım filo kuşunu bir sene besledim hatta uçurmaya başladım bir kaç hafta uçtuktan sonra kayboldu daha sonra öğrendimki eski sahibine istanbula geri gitmiş. Umarım anlamışsındır. Uçurmadan yavru almaya çalış çıkan yavruları uçurursun.

 233. emirhan 30 Ocak 2015 at 10:35

  selam admin
  taklacı güvercinlerimi nasıl sökebilirim oyuna getirebilirim yardımcı olursanız sevinirim tşk.

 234. mirac 06 Şubat 2015 at 22:53

  iyi günler ben arka tepe dumanlı bir kuş geldi hediye olarak yanına eş de alıcam ama cinsiyetini nasıl bulurum bilmiyrum yardımcı olurmusunuz ? bide ben çok sıkı binalar arasında oturuyorum ve 2 kattayım pimapenli bir balkonum var ve balkonun hemen 5 metre falan önünde bir bina daha var ben bu balkona kuşu nasıl alıştırabilirim ? lütfen hızlı cevap verin.

  • admin 07 Şubat 2015 at 10:34

   Merhaba Miraç,
   Önce şunu söyliyeyim işin zor. Hediye gelen kuşun cinsiyeti ve cinsini anlamak için yakından görmek gerekir. En iyisi hediye veren kişiye sor. Alıştırma konusuna gelince balkona çok zor alışıyorlar. Kuşların kanadı bantla eş olduktan sonra kuşlar yuvayı başkonun üsttarafından bir yere sabitle. ve Erkek olanın kanadını serbest bırak erkek alıştıktan sonra dişiyide salabilirsin. Acele etme ve kuşları kovalama.

 235. ayberk 07 Şubat 2015 at 13:21

  Benim kardeşim 25 gün önce süt beyaz yakaladı küşü banyoda haftada 3 4 gün salıyoruz ondan önce adam hep kuşu salıyormüs kulübeye alışırmışdır

  • admin 09 Şubat 2015 at 14:55

   Banyo falan demişsin hiçbirşey anlamadım. Kuşu hergün dışarı salın gezinsin kümese kendi girip çıksın. Sonra salarsınız.

 236. mirac 07 Şubat 2015 at 15:22