Güvercini Nasıl Eve Alıştırırım

Merhaba Arkadaşlar,

Güvercin camiasına yeni katılan arkadaşlarımızdan kuşlarını alıştırmakla ilgili sorular sık sık gelmekte. Bu konuda kendi deneyimlerime dayanarak hazırlamış olduğum makale aşağıdadır. Birilerine faydası olursa ne mutlu bize!

GÜVERCİN ALIŞTIRMANIN ESASLARI

Bu yazının amacı kendi tecrübelerimiz ışığında , güvercin dünyasına yeni adım atmış olanlara yardımcı olmaktır. Temel bilgilere sahip olan yetiştirici adayı en az kayıpla güvercinlerini alıştırdıktan sonra , asıl öğrenmesi gerekeni bizzat kuşlarını gözlemleyerek öğrenecek ve kendi yöntemini oluşturacaktır.

Pek çok tecrübeli yetiştirici kendine has teknikler kullanarak kuşlarını alıştırsa da uygulanan yöntemlerin dayandığı; sabırlı olmak , kuşların rahat etmesini sağlamak ama kontrolü de elden bırakmamak gibi bazı basit kurallar vardır. Şimdi bu hususları kısaca inceleyelim:

Bir güvercini alıştırmanın en temel kuralı onu rahat ettirecek bir kümes ortamı hazırlamaktır.
Kuş henüz kümesini benimsememişse dışarı çıkarılmaya hazır değildir. Kuşu gözlemleyerek rahat olup olmadığı hakkında bir kanıya varmak gerekir. Kümes içinde henüz bir tünek edinememiş ve sürekli diğer kuşlar tarafından kovalanan bir kuş henüz tam anlamıyla rahat değildir. Dolayısı ile tünek sayısının tüm kuşların sayısından fazla olması önemlidir. Kümese alışma süresi kümes ortamına ve kuşun yapısına bağlı olarak değişir. Bu süre bir hafta olabileceği gibi, kümeste geçirilen bir-iki gece de kuşun kümesi benimsemesi için yeterli olabilmektedir.

İkinci aşama kuşların kümes dışına çıkarak kümes çevresini tanımaları, çevreye göre konumlarını belirlemelerine fırsat verilmesidir. Kümeste hiç alışmış kuş olmadığını düşünelim ve buna göre yapılması gerekenlere geçelim :

Mümkünse sabah erkenden ve henüz kuşları doyurmadan kümes kapısı açılmalı ve kuşların kendi istekleri ile dışarı çıkmaları beklenmelidir. Kümesten çıkmaya istekli değillerse kuşlar zorlanmamalıdır. Gün içinde başka saatlerde veya ilerleyen günlerde tekrar eden denemelerde cesaretini toplayan kuşlar kendiliğinden dışarı çıkacaklardır. Dışarıda ürkek hareketlerle dolaşan kuşlar belli bir süre sonra kümese tekrar girdiklerinde kümes kapısı kapatılmalı ve kuşlar yemlenmelidir. Dışarıya ilk çıkış her zaman için en tehlikeli andır ve tekrar kümese giren kuşun alışması için en önemli aşama geçilmiş sayılır. Çünkü bu ilk çıkış sırasında dış etkenlerle kuşun bir şeyden ürkmesi ile havalanması ve kümesin görüş alanı dışında bir yere konması çevreyi henüz hiç tanımayan kuş için kaybolmak anlamına gelebilir.
İkinci ve sonraki çıkışlarda kuşlar yine zorlanmamalıdir. Dışarıya çıkıp kümese girmeyi rahatlıkla gerçekleştiren kuşlar her defasında kendilerine daha çok güvenecek ve kümesten daha rahat uzaklaşabileceklerdir. Bir hafta süre kuşların çevreyi tanımaları için yeterli olmakla birlikte kuşları kovalamak için acele edilmemelidir. Dışarıda dolaşmaları sırasında kümes çevresindeki farklı yerlere konmak üzere havalanacaklar ve belki küçük birkaç tur atıp kümese yakın bir yere konacaklardır. Bu ilk uçuş denemeleri yetiştiricilerin yüreğini ağzına getirse de kaçınılmaz bir durumdur ve her kuşun bir ilk uçuşu vardır.

Kuşların kısa süreli turlar atıp tekrar kümes çevresine inmeleri kolaylıkla yapabildikleri bir durum haline geldiğinde artık siz de kuşlarınızı uçmaları için zorlayabilirsiz. Ancak uçması için kovaladığınız kuş turunu tamamlayıp yerine indikten sonra tekrar kovalanmamalıdır.
Üst üste kovalanan kuş kendi kümes çevresinde rahatsız edilirse civarda sizin kendisini rahatsız edemeyeceğiniz bir yere konar ve bunu alışkanlık haline getirebilir.

Kuşlarınız kısa süreli de olsa uçmaya başladığında sizin yapmanız gereken kuşlarınızın uçuş sürelerini uzatmak için hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda kuşlarınızı sabah serinliğinde uçurmaktır. Günün bu erken saatlerinde kuşlar uçmak için çok daha istekli olurlar. Kuşlarınızı akşamdan doyurduysanız sabah yemlemeden uçurmalısınız. Şayet akşam da bir şey veremediyseniz ve çok aç olduklarını düşünüyorsanız sabah çok az bir yemleme yaparak kuşlarınızı uçurabilirsiniz.

Kuşlarınızın kümese tamamen alışmaları ile yaşayacağınız heyecanların bittiğini düşünmeyin. İki-üç ay sonra yeni yetişen yavrular da işi sıkı tutmazsanız kaybolma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ve onsekiz gün yumurtadan çıkmasını beklediğiniz, sonrasında tüylense de rengini görsek diye merak ettiğiniz ve nihayet önce yem yemeyi öğrenip sonra da uçacak döneme gelmiş yavru kuşlarınızı kaybetmek sizi bir hayli üzer. Eğer titiz davrandıysanız ve bu yavru kuş dışarıya çıktığı zaman birkaç saatliğine de olsa çevreyi tanımaya fırsat bulduysa belki de ertesi gün sizi kümesin önünde bekliyor olacaktır ve o zaman da dünyanın en mutlu insanı siz olursunuz.

alıntıdır.

 

537 thoughts on “Güvercini Nasıl Eve Alıştırırım

   1. Benim beslediğim yerde de kedi tehlikesi var. Ben kuşları dışarıda hiç bırakmam aç uçururum kümesin içine yem dökerim hepsi girer kapatır ve giderim.

    View Comment
  1. Kuşlarınızı aç uçurmayı deneyin cok az bir yem atarak kuşlarınız oraya hiç konmadan eve çağırın. Eğer buda işe yaramazsa kuşların konduğu yere bir siyah ve kırmızı renkte poşetler bağlayın rüzgardan hareket edeceklerdir.Böyleçe kuşlarınız o alana konamayacaklar. Kuşların konma isteklerinin en büyüğü sıkıştırılmadır kuşlarınızı çok sıkıştırmayın. Saygılar.

   View Comment
   1. abi ben daha yeni başladım ve kuşlarla vakit geçirmeyi seviyorum ama benim tek korkum kumesi yaptim her şeyi hazır ilk uçuşlarında ya bir daha gelmez korkusu yaşıyorum bana yardımcı olurmusunuz acaba

    View Comment
    1. Merhaba kardeşim,
     Kuşların kanatlarını uzun bir süre 1 ay kadar bantlı tut ve eğer kümesinin etrafına kedi gelmiyorsa kümesin kapısını açık bırak girip çıksınlar yuvaya alışsınlar daha sonra kanatlarını teker teker salarsın. Aynı anda kesinlikle salma kuşlar birbirini tetikler ve hepsi aynı anda kaçarlar. Teki alıştıktan sonra diğerinin kanadını salarsın. Eğer kümesin müsayit değilse kuşlarını hergün dışarı çıkart etrafı görsünler kümese girip çıksınlar. 1 Ay sonra salarsın. Bol şans.

     View Comment
 1. Öncelikle kuşlarını uçuracağın vakit kuşlarını aç uçur yem gösterdiğin zaman anında geri geleceklerdir. Uçurma işlemin bittikten sonra kuşları kapattıktan sonra kümese sadece karınları doyacak kadar yem bırak boylece ertesi gün uçurmak istediğinde tekrar karınları aç olacaktır. Bir diğer yöntem ise kondukları yer müsayitse o olana siyah veya beyaz renkte bez parçası yada poşet benzeri rüzgarda hareket edecek bir şeyler bağlayabilirsin. kuşlarını uçurmak için zorlama ve inmek istediklerinde kovalama kendi kalktıkları yere kendileri inerler. Saygılar.

  View Comment
  1. Admin bey ben yeni guver cin getirdim ama eski guvercinim yeni guvercin lerimi dovuyor bi de ben 4 guvercini yaklasik 1,50 metrelik bir kafes te besliyorum bi sorun yaratir mi ?

   View Comment
 2. benım kuşlarım daha henuz yavru ben onları yawru olarak getırdım .Ve ben bu kuşları pimden çıkarmak isterken bu kuşkar çıkmıyor.yem atıgımdada gelmıyorlar pime girip onlara ellemeden çıkarıyorum ve kuşların birini ayrı yuksek bır yere ve bırınıde pımın catısıne ucuruyorum bunlar birbirlerını görunce ucuyorlar pime dogru hemen fırsat gördugu gıbı pime uçuyorlar onları evın cevresınden ucurmak ıstıyorum hemen bana yardımcı olun …

  View Comment
  1. Benden sana tavsiye yavru kuş alma gart kuş al onlarıda çok sıkıştırma bırak kendi istekleriyle dışarıya çıksınlar 1 hafta sonra uçur bn oyle yapıyorum kolay oluyor yabancı kuşuda rahatlıklıka kuyabiliyom

   View Comment
   1. İsyankar arkadaşım kart kuş alıştırmak yavru güvercine göre çok zordur. Ben kart kuşu sana vereyim istersen 10 sene sende dursun saldığın zaman geri gelir. O yüzden bilgin yanlış her güvercin ırkının alışması farklılık gösterir. Genellemek yapmak insanları hataya sürükler. Beslemek istenen ırk mutlaka belirtilmelidir. En çabuk alışan ırklar kısa gagalı güvercinlerdir. Benim zamanında alıp hemen saldığım kuşlar olmuştur bunlar risktir. Ama kısa sürece yeni evine uyum sağlar ve alışırlar.

    View Comment
    1. kardes benim kuşları küçük çocuklar çok eline alıyo kuşlar korkuyo bi yere pusuyolar o kuşlar alışırmı onları rahat bıraksam

     View Comment
     1. Yavru tüyünü attıktan sonra kuşlar eş alabilir. Tahmini olarak bir yada iki ay içinde yavru yapacaklardır. Bu dönemi hızlandırmak için günde bir avuç kenevir verebilirsiniz.

      View Comment
 3. Kuşların biraz büyümelerini beklemen lazım iyice kanatları güçlenmesi lazım ve kuşlarını ürkütme zaman içinde büyüdükleri zaman evden kovalamaya başlarsın kuşlarını alıştırmaya karar verdikten sonra aç olmalarına dikkat et böylece istediğin zaman tekrar çağırabilirsin.

  View Comment
  1. Beslediğiniz ırkı yazarsanız daha iyi bilgi verebilirdim. Beslediğiniz ırka göre konu farklılık gösterebilir. Mesela kısa gagalı kuşlar en çabuk alışan ırklardır. Bunun yanı sıra posta kuşlarıda alıştırması en zor ırktır. Hiç alışmayacak kuş yoktur. Alıştırma süresince kuşlarınıza etrafı tanımaları için çok süre tanıyın her gün kümes ekrafında gezinsinler. Varsa alışkın kuşlarınız onların arasına teker teker salın böylece kaçma riski azalmış olacaktır. Ayrıca toplu kuş kaçırmamış olursunuz. Saygılar.

   View Comment
 4. yabani yuvadan yeni uçmuş bir kuş buldum. sıcakta çok susamış ve açtı. kaçmadı fıskiyenin altına su içmek için girdiğinden ıslaktı uçamıyordu. eve getirdim buğday pirinç ve su verdim.
  kafese koydum balkonda tutuyorum, ertesi gün balkonda saldım ama gitmedi. kanat çırptı ama uçma yeteneği pek yok çok açık belli oluyor.
  ne kadar süre yanımda kalmalı?
  uçmaya alıştırmak için yakında boş arazi var oraya götürsem faydası olur mu?
  uçup balkona dönme ihtimali var mı?

  View Comment
  1. Merhabalar; Öncelikle yabanı güvercinmi ? yoksa Yabani gugukkuşumu onu anlayamadım. Eğer güvercin değilse mutlaka güçü toplar toplamaz sizden uzaklaşıp doğaya karışacaktır. Eğer bu bizim bildiğim doğa güvercini ise başka bir yere götürmeyin. Evinizin üstünde uygun bir kümes ortamı yapıp yemini suyunu düzenli verin kuş kendini iyi hissettiğinde uçmaya başlayacaktır. Ve artık o size ait olmuş olur. Kovalasanızda gitmez. Saygılar..

   View Comment
 5. ben daha yeni 1 çift kuş aldım cinsi selanikmiş çok küçük değiller ama büyükde değiller beslediğim yerde kedi çıkabiliyo ama yuva kapalıken giremiyo saldığımda duyduğuma göre kanatlarını bant ladım ve 1 hafta geçmesini bekliyorum 1 hafta geçtiğinde alışırlarmı

  View Comment
  1. sevgili arkadaşım kuşun kanadı bantlamakla dogru yapmışsın ama bir sonraki ususta şudur bazı güvercinler bir senede geçmesine ragmen kümesine alışmıyor bazılarıda 1 günde dursa alışıyor en iyisi sen onun kanatlarından her birinden 5 tane kanat yol kanatları uzayana kadar alışır kuşların şahsen ben öyle yapıyorm ama sabredeceksin iyi beslemeler sana

   View Comment
 6. merhaba bende de bina derdi var kuşlurım kendi yuvalarına inmeden önce 20 metre falan ötemde bir 4 katlı bina var oraya konuyolar nasıl direkt olarak yuvaya inmesini sağlarım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim tşk.(evim mustakil)

  View Comment
  1. Cevap: Kuşlarınızı aç uçurmayı deneyin cok az bir yem atarak kuşlarınız oraya hiç konmadan eve çağırın. Eğer buda işe yaramazsa kuşların konduğu yere bir siyah ve kırmızı renkte poşetler bağlayın rüzgardan hareket edeceklerdir.Böyleçe kuşlarınız o alana konamayacaklar. Kuşların konma isteklerinin en büyüğü sıkıştırılmadır kuşlarınızı çok sıkıştırmayın. Saygılar.

   View Comment
  1. Kuşların alışmaları için bir ağız yavru alınabilir. Eğer tekrar eski yuvalarına donme girişiminde bulunurlarsa kuşlarınızı damızlık olarak beslemenizi tavsiye ederim. Yavru alıp yavrularını uçurabilirsiniz. Sadakatları ile bilinen posta güvercinlerine ornek vermek gerekir biz aldığımız hiçbir posta güvercinini alıştırmaya çalışmayız %90 oranında alışmayacağını öngörülür. Ancak yavruları alınıp gönül rahatlığı ile uçurulabilirler. Saygılar.

   View Comment
 7. mehmet abi ben 1 cift kuş aldım ikiside sütbeyaz erkek takla atmıyo dişi atıyo ve ben bunları balkonda besliyorum 1ci kat ama yerle 5 -6 metre farkvar ben bunları nasıl alıştırım ve bunları kümese nasıl indirim

  View Comment
 8. merhaba bende 5 tane kuş var 2si taklacı 2 kelebek 1side sinek miş bunlar eşleri birtane taklacı eş birtane taklacı ve kelebek eş bünları ben büyük aldım kafes büyük ben bunları ne kadar sürede salayım .saygılar

  View Comment
  1. Kuşların kanatları bantlayıp günlük 10 -15 dk arası balkonda gezdirin 1 ay sonra kuşlarınızın kanadını teker teker salmaya başlaya bilirsiniz. Hergün bir tanesinin kanadını salın en azından kayıplarınız azalacaktır. Büyük ihtimalle hiç fire vermezsiniz. İyi uçumlar.

   View Comment
  2. Aldığınız yer evinize yakınsa kuşları nezaman salarsanız salın eski evine gidecektir. Kuşları çok uzak bir yerden aldıysanız. Kanatlarını bantlayıp sürekli kümesin dışına çıkartın kümese sürekli sokup çıkartın 1 ay sonra kanatlarını teker teker salmaya başlayın. Hepsini aynı gün salmayın ve kuşların kanatları saldıktan sonra kovalamayın. kuşlar aç olsun. boylece ucup yükselmeye başladığı zaman yerdeki kuşlara yem atarak uçan kuşu geri çağırabilirsiniz.

   View Comment
    1. Çok yakın bir mesafeden aldıysan, eğer kuş daha önce diğer evde uçurulmuş ise kesinlikle geri gidecektir. Bu yüzden yakın yerlerden kuş temin etmemelisiniz.

     View Comment
 9. Ahmetcan Calı 3 Hafta Kapını Önüde Yemle Acken Tekini At Ve Ama Yükse Biyere Atma Sonra Yere Yem At Sorna Da Gelicek Ama Bişe Olurd Gelmese Yuvanı Öndeki Kuşlara Yem Var Sorna Gör Nasıl Gelcek

  View Comment
 10. merhaba memet abi benim 9 tana güvercinim var 2 beyaz ankut 1 elma başlı 1 de mısırlı birigüllü biri kule biride keşbir posta ben ankutu alıştırdım ve keşbiride diyerleri kac haftata alışır lütfen cevapını beni faceye atarmısın lütfen

  View Comment
 11. 9 kuşum var kac haftada alışır alışır acaba ve mesala 1 hafta diyelim kanadını actıgım gibi hemen ucurumu yoksa 1 gün gecsin ve etrafa tam baksın öylemi salım cevapı arıyom memet abi :)

  View Comment
  1. Merhabalar öncelikle adım Müjdat.
   Kuşlar bir hafta gibi kısa bir sürede alışması zor bir durum hergün bir saat balkonda gezinsinler etrafı iyice tanımaları lazım. Yüksek bir yere konup inmeleri geriyor. Kuşlar evin etrafını iyice ezberlemeliler. Tavsiyemiz yüksek bir yere konmasını sağlamak boylece etrafı ezberleyebilir. Bu süre 1 ayı bulabilir.

   View Comment
 12. abi benim bi posta güvercim var onu salıyorum biyerlere gidiyor ve geri geliyor alışmışmıdır hemde taklacı alırsam yanında alışırmı balkonda besliyorum 1 ci kat yerden bi 10 metre veya 20 filan yükseklikte

  View Comment
  1. Eğer gidip egiyorsa alışmıştır. Ama eşi yoksa gidip gelmeme ihtimali yüksek kuşların hepsinin eşi olmak zorundadır. Yanina başka ırk güvercinlerde alabilirsiniz. Benim size tavsiyen değişik ırk kuşları birbiri ile eş etmeyin. Posta kuşuna posta eş alın. saygılar.

   View Comment
 13. Merhaba ben yeni 1 çift kuş aldım evin terasında besliyorum yani çatıda ama bunlar etrafı fazla göremiyorlar çatının üstüne atsam bidaha yakalıyama çatı yüksek düşme ihtimalim var bunları saıl alıştırabilirim

  View Comment
   1. Sen baya yol kat etmişsin kuşların kanatlarını hergün bir tanesini salabilirsiniz. Teker teker kanatlarını sal ve hergün kontrol et giden varmı diye eğer giden yoksa ertesi gün otekininde kanadını sal taki hepsi bitene kadar. ilk bir kaç hafta kovalama daha sonra istediğin kadar kovalayabilirsin çünkü nekadar kovalarsan kovala geri geleceklerdir. Saygılar..

    View Comment
 14. merhaba admin ben 3 katta oturuyorum ve balkonda güvercin besliyecem ama balkon pınapenli ama camları açtığımda %90 gök yüzü görüküyo güvercini nasıl balkona alıştıra bilirim lütfen acil cvp bekliyorum :) saygılar

  View Comment
  1. Balkona kuş alışır ama çok zor bir durum. Yavru hiç uçmamış yeni yem yemeye başlamış kuşlar alın. büyük kuşlar alışması çok zor olur. Çok yakıp edersiniz.

   View Comment
 15. ve bide 1 çift güvercin alacam süt beyaz sizce balkonda beslenirmi ben taklacı güvercin beslmek istiyom sizce beslenirmi karşımızda neredeyse hiç bina yok sadece bi tane var oda 3 metre uzaklıkta hava da güvercin rahatlıkca balkonu görüyo sizce taklacı güvercin beslenilirmi lütfen çok açill cvp bekliyom herkezden saygılar

  View Comment
  1. balkonda mu yoksa terasmı ? balkon dediğimiz apartmanlarda ince uzun olur genelde eğer balkonda besleyecekseniz taklacı kuş olmaz. Taklacı kuş teraslı evler için daha uygundur. Size tavsiyem kısa gagalı burunsuz kuşlardır. Bunlar daha çabuk alışır hemde balkonda beslemeye daha müsayitlerdir. Ayrıca yavru olması size avantaj sağlar.

   View Comment
   1. usta guvercini aliştirmak istiyorsanız dişiye vurun haa sizin alişmaz dediginiz postalar benin şimdi ki saglamlarım olmuş yeter ki dişisi olsun yanlışmıyım müjdat.

    View Comment
    1. İzol iyi bir posta ikinci adrese alışması çok zordur o yüzden alışmaz diyorum.
     Bak istanbuldan aldığım bir postam eş oldu yavruları büyüdü saldım evin üzerinde 1 – 2 hafta uçtu sonra bir gün çekti gitti. İstanbuldan haber geldi kuş geri geldi diye. Bursa dan istanbula bile gidiyor bu kuşlar bilgin olsun. Yavru yada eşi olması önemli değil. Önemli olan doğduğu yerdir. Doğduğu yeri kolay kolay unutmaz. En ufak bir sıkıntıda hemen doğduğu yer aklına gelir ve gider. Posta kuşlarında herzaman söylüyorum kesin kanatları alın yavrusunu sonra ömür boyu o yavru bir yere gitmez. İzol malesef söylediklerin hatalı bilgi 😀

     View Comment
 16. slm admin kardes ben bir tane çatının üstünde kümes yaptım da oraya banko çil dolabcı we gatillik getirdim ama kanatlarını bağladım ama hebire kendilerini aşşağya atığ duryorlar ne yapmalıyım ?

  View Comment
  1. kuşları birsüre takip et alışmaları 1 ayı bulabilir. Size önerim kuş alırken yavru kuş almanız yavru kuşlar çabuk alışır eski evlerine gitmeye çalışmazlar.

   View Comment
 17. admin kardes ben kümesime yeni banko we gatillik getirdim kümesimn içi rahat
  ama 1 yada 2 saat geçtikten sonra kusları dısarı cıkartayım dedim we cıkardım kanatlarıda yolunuk ama hebire kendini atmaya calısıyor buna bi care ne önerirsin kardes lutfen cevap wer

  View Comment
  1. Merhabalar balkona alıştırmak zordur fakat ben senelerce balkonda güvercin besledim. Yavru kuş tercih edin ve balkokun uygun bir yerine kümes yapın. kuşları kümeste 1 – 2 hafta kadar kapalı tutun ve daha sonrasında kapağı açın ama kesinlikle kuşlara müdahale etmeyin korkutmayın ellemeyin kümese dahi yaklaşmayın. 1 ayın sonunda kuşlarının uçup tekrar geri gelecektir. Yavru uçmamış kuş tercih etmek önemlidir.

   View Comment
  1. Merhabalar olayı çok iyi anlayamadım. Kuşlarınızı hergün dışarı çıkartıp tekrar kümese sokmanız gerekmektedir. İlk etapda kuşlarınızın kanadını bantlayabilirsiniz. Sürekli olarak kümese sokup tekrar çıkartın. 1 ay sonunda erkek olanın kanadındaki bantı sokun ve bu şekilde kümese sokup çıkartmayı deneyin bir hafta sonunda erkeğin kanadını bantlayıp dişinin kanadını salın ve onuda bir hafta oyunca kümese sokup çıkartın taki kümesin yerinici iyice ogrenmiş olsunlar daha sonraki aşamalarda kuşların kanatlarını salabilirsiniz. Ama ilk seferlerde mutlaka kuşları aç olarak dışarı çıkartın uçup yüksek bir yere konmalarını sağlayın ve yem atarak çağırın. yavas yavas ve sabirli olun.

   View Comment
 18. Abi bende 2 çift güvercinim vardır bitanede ayrı yeten yavrudur btanede var oda ayrıyeten erkektir 1 Çiftim öpüşüyor duruyorlar FısLadığını bile görüyom erkekğin kuşlarımının kadanını çekmişim bitanesi haftaya kdr gelir sizce uçurayımı onu tek başısına yok sa yok sabah pimde çıkarıyorum pimin kapısını açık bırakıyorum akşam olduğu vakit baktığımda hepsi pime gitmişler sadece sabah bırakıp yemini verip iniyorum aşağıya öğlen de akşam veriyorum akşam geldiğimde içeriye kendi kendine giriyorlar sadece benim yaptığım şey kapıyı açık kapatmak ve yemlerini vermek sizce ben o Erkeği uçurayımı tek başına….
  ( LÜTVEN YARDIMCI OL ABİMMMMM )

  View Comment
  1. Merhabalar;
   Önceliklle yaptığın şekilde devam et kuşları ürkütmeden sürekli olarak kümese girip çıkmalarını sağlamaya devam et. Kuşun kanadı geldikten sonra yayaş yavaş kovalamaya başlayabilirsin.

   View Comment
 19. Admin Abee Ben bi Dişi PüsKüLü bir KuŞ aLDIm Kanadını BağLadIm Benim Erkek Len ÇifTe Gİrdi Sizce Kaç Gün kanadı BağLı KalsIn OnunLa ÇiFTe Giren ErkEğim Kandadını Çekmişim Sİz Ce dİşİ bELi Bİr SürE Kanadı BağLı Kalıp Uçursam Ollurmu Tek BaŞıSıNa Bide kAç Gün KandaDı BağLı KaLsIn ?????

  View Comment
  1. Şukadar gün kalsın demek inan çok zor her güvercin farklı yani kimisi 1 haftada alışır kimisi 1 yılda tutsan alışmaz eski evine gitmek ister benim tavsiyem 1 ay. 1 ay sonunda kanadını sal üzerine fazla gitme kendi kendine uçup gelsin. zamanla kovalamaya başlarsın acele etme. En büyük tavsiyem yavrusunu büyütsün eğer yavrusu olursa kolay kolay başka kümese gitmeyecektir.

   View Comment
 20. Peki abe Benim 1 Tane çiftim erkeğinin kanadı çekmiştim kanadı geldi hafataya salı gününe kdr kanadı tam gellecek sizce tek başısına uçurayım mı nerdersiniz ?
  Yaklaşık bira aydır damdadır erkek ve dişi çiftim????????????

  View Comment
  1. Sen o konuyu bana bırak bu konu benim işim. Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim kısa kanatları geldiği zaman kendiğinden uçmaya başlayacaktır. Kanat çekme işini hemen hemen her kuşçu yapar ve kanatları tamamlanan her kuş uçacaktır. Önemli olan bursa sabır bekle kuşları kendi haline bırak ürkütme.

   View Comment
 21. Arkadaslar ben geçenlerde arkadaştan 1 tane kelebek almıştım 1 hafta geçmesine rağmen alışmadı kuşu salınca arkadaşın kümesine eski eşinin yanına gidiyordu. şimdi eşinide aldım 2 sinin hala kaçma ihtimali varmı ?
  Bir sorum daha olucak ben 6 tane daha güvercin aldım 1 hafta beklettim şimdi salsam alışırlarmı ? Bu arada ben bazen iş nedeniyle evden 1-2 hafta ayrılabiliyorum gitmeden önlerini 4-5 kg yem koysam ben yokken kuşları idare edermi ??

  View Comment
  1. Merhaba kuşçu arkadaşım. Öncelikle güvercin 15 gün gibi kısa bir sürede evine alışmaz aldığın kişi sana yakınsa alışma ihtimali çok düşer. Eşinide aldım diyorsun acele etme sende yumurtlamalarını sağla ayrıca hergün kümesin dışına çıkar etrafı tanısınlar. Kuşları salmadan once arkadaşına haber ver eski kümeste beklesin kuş gelir gelmez kovalasın bir kaç kovalama sonrası kuş sana alışacaktır. Bazı özel yemliklervar kuş yedikce kendi haznesinden otomatik yem boşalıyor. Dün toptancıya uğradım 15 – 18 kg civarında yemi koyuyorsun içine kuşler yedikce kendi ilave ediyor. Suluklarının sayısını arttır. Bu şekilde 10 civarında kuşların sorunsuz birşekilde durabilirler. Saygılar.

   View Comment
  1. Bazı kuşlar 1 haftada bazıları 3 ayda alışıyor. Mesela ben sana bir tane kuş vereyim istersen 10 sene kanadını bağlı tut yine alıştıramazsın anladın umarım. Irka göre değişiyor. Kuşun eski kümesine göre değişiyor. Kuş daha once başka kümeste uçup uçmamasına göre değişiyor. Birçok etken var. Ben hayatımı güvercinlere adamış biriyim. Bu noktada sizlere yardımcı olmaktan başka bir beklentim yok. Alıştıysa kuşun sorun yok güle güle besle.

   View Comment
   1. Yavru bulamıyrm ben yere alıştırıcam ama patlatma sorunu oluyo bende küçük bi salma yapıcam uçuracağım zaman aşağı indircem sonra çatıya çıkarcam oyle bir problem olmaz dimi alışma konusunda

    View Comment
    1. Kuşlar sadece kümes etrafını görürlerse sorun olmaz. Yani sadece uçacakları kümesin etrafını görsünler. Diğer kümeste etrafı gösterme ozaman sorun olacağını düşünmüyorum.

     View Comment
 22. Yavru bulamıyrm ve yavru beslemesi zor ben yerde beslemek istiyorum çatı kapalı olduğu için küçük bir salma yapıp kuşları uçurduğum zaman aşağı indircem sonra çatıya çıkarıcam bi problem olurmu alışma konusunda?

  View Comment
    1. Kuşun alışması için etrafı görmesi lazım. Etrafı çatı arasından göremez çatının üzerinden bir kaç tane kremit soküp telden salma yapabilirsiniz.

     View Comment
  1. Ekrafı tel salma yap kuşların sürekli olarak oradan etrafı izlesinler 1 ay sonra samanın kapısını açarsın bundan sonra seninde yapacak pek bir şeyin kalmaz. Alışma ihtimallerini yükseltmiş olursun. Evrafı görmeleri çok önemli ve ürkütmemek. Kuşlarını kesinlikle kovalama kendiliğinden girip çıkmaya başladıkdan sonra yavas yavaş kovalamaya başlayabilirsin.

   View Comment
  1. En iyi yöntem çatıdan 4 yada 5 adet kremit kaldırmak. Kiremitleri kaldırdıktan sonra tahtadan çatının üzerine salama yapacaksın. Kuşlar o salmaya giriş çıkacaklar hem güneş görecekler hemde etrafı tanıyacaklar. Daha sonra o salmayı ortadan kaldırırsın. Ama salmanın hertarafı telle çevreli olsun. Yapmak biraz zahmetli ama yapabilirsen hem alıştırman çok kolaylaşacaktır.

   View Comment
  1. Sorun değil. Elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım. Fakat diğer yöntemlerle çok kuş kaybedersiniz. Çıkan kuş birdaha karanlık bir yere girmeyecektir. Saygılar..

   View Comment
  1. Merhaba Batu;
   Keşke bana hangi ırk getireceğini ve aldığın yerin eve olan uzaklığındanda bahsetseydin.
   Kısaca alışmayacak ırklardan bahsedeyim. Posta güvercinleri, Adana güvercinleri, Dolapçı güvercinleri.. Bu ırklar evlerine çok sağdık oldukları için alıştırmakta zordur. Eski evlerine ılk fırsatta gitmek isteyeceklerdir. Ayrıca güvercinleri aldığın yer beslediğin yere yakınsa kuşlar havadan eski evleri görüp oraya gitmek isteyebilirler. Tavsiyem güvercin alacaksan eş olarak al kanatlarını kes. Yavrulat ve yavrularını uçur yavru güvercinler çok çabuk alışır ve kolay kolay kaybolmazlar. Bana hangi ırk güvercin besleyeceği yazarsan daha ayrıntılı bilgi verebilirim. Saygılar.

   View Comment
   1. hangi ırkk güverrcinler daha ççok çabuk alışır macarlar alışırmı abi bide bulgurla beslenirmi macar yani macar gayet alıştırılmayya müsait bir güvercin midir
    tavsiyelerinizi bekliom macr mı alim yoksa başka bir tü mü
    lütfen ırkkın ismini yazın

    View Comment
    1. Macar dediğiniz kuşlar iri gözlü bol paçalı kuşlar zannedersem. Selanik dediğiniz ise en aptal kuşlardandır. Size tavsiyem yavru güvercin bulup onları alıştırmanız. Eğer yavru bulamıyorsanız kuşların sizde yavru yapmalarını bekleyin eğer buda olmuyorsa. Azman bango dediğimiz kısa gagalı güvercinlerden edinin en çabuk alışan güvercinler bunlardır.

     View Comment
 23. Admin alacam kuscu ile evimiz yan yana bu arada irki gok benekli haklisin yavrularini ucuruyum bu ara yavrunun yumurtadan cikma tuylenme kanatlanma ve ucmaya baslamasi kac ayimi alir

  View Comment
  1. Evler yanyana ise o sana bilerek satmış olabilir. Kuşun geri ditme ihtimali çok yüksek. %99 geri gidecektir. Sana gelmedi bende yok deme ihtimalide %99 umarım beni anlamışsındır. Alabiliyorsan yavru güvercin almanı tavsiye ederim. Yavru alırkende tercihin hiç dışarsını görmemiş kümes içinde yeni yem yemeye başlamış olan güvercini tercih etmen gerekiyor. Yavru alımı güvercin yumurtladıktan yaklaşık 21 gün sonra yavru çıkar. 2 ay içindede istenilen kıvama gelir. Tahmini bekle süren 3 ay civarında. Yeme düşmüş yavru alırsan 1 ay içinde uçurmaya başlarsın. Irkın taklacı olduğu belirtmişsin. Taklacı kuşları daha önce saydığım ırklara göre çok daha kolay alışırlar. Karar sana kalmış. Nasıl yumurtlatman gerektiği konusunu burdan inceleye bilirsin ; http://donek.net/yumurtlamayan-guvercin-icin-ne-yapmam-lazim.html

   View Comment
   1. sa admın kardesım ben cuma aksamı bır dısı bır erkek kus aldım mavı erkek sazlı kanadı dısıde aynıydı cumartesı gunu balkna kumes yaptm ıcıne koyduugumda es tutmuslardı opusuyolard erkek dısıye bınıodu o aksam erkegı kacırdm dısı tek kaldı kumesı telden balkonn her yerını gorebılıyor ben o dısıyı nasıl alıstırabılırım vede cok oturuyor

    View Comment
    1. Aleyna ve aleykum selam.
     Mehmet öncelikle geçmiş olsun. Dişiyi alıştırmak için kanatlarını bantlayıp her gün balkonda gezdirmelisin. Etrafı iyice görsün tek olmaz yanına mutlaka bir erkek al. Kuş zaten yatışır kendi kendine girip çıkmaya başlayınca kanadını salarsın ama kesinlikle kovalama.

     View Comment
     1. sa tmm dedıklerınıyapcam zaten erkek arıyorum ona bugun 1 2 saat kanadı bantlı balkonda gezdı hatta balkondakı pencernn mermerıne koyum ordada braz durdu ama tek kanadı bantlıydı aradan yıne 1 2 saat gectıkten snra butun banlatrısoktum elmde tutum o elımden ındı kumesın altına gıttı kumesın altıı boss hep oraya gıdıyor bıraz duruo sonra kendı kendıne kanatlarıyla oynuyor yem yıyo oturuyor 😀 bu kumestede oturuyo hep sımdı buna ne yapmam lazım erkek arıyorum etrafımdakı abılerden ıstedım en kısa zamanda gelecek bana onerebılecegınız tavsıyeler nelerdır

      View Comment
  1. Aldığınız güvercin çok değerliyse eğer. Uçurmanızı tavsiye etmiyorum. Öncelikle üretmenizi tavsiye ederim. Güvenli bir yerde besleyin çalınmalara karşı dikkatli olmalısınız.

   View Comment
 24. ben getirdigim gün kuşu uçurrum 1 ay flan ugraşmayın alışmıyosa eger kanadını bantla dışarı çıkar yem le sula 2 gün sonra kanatlarını aç kendi alışır zaten ben köyde yaşıyorum genellikle kuşlarım 13 ile dikerler bulut çu kuşlarmda war sabah 9 uçurrum 4 te inerler

  View Comment
 25. Benim 4 tane taklacim var hepsi yetiskin bunlarin birini ucuruyom kus yetiskin ama hep catiya konuyor bunu nasil ucururum

  View Comment
  1. Düzenli olarak uçurmak lazım zamanla güvercinin kanatları açılacak ve uçmaya başlayacaktır. Ayrıca güvercin tek başına uçmak istemeye bilir. Bir tane daha güvercin alıştırıp birlikte uçurmayı denersin. Güvercinlerine haftada bir kez vitamin verebilirsin. Kanatları güçlenmesi açısından önemlidir.

   View Comment
  1. Güvercinlerin ikiside erkek olabilir. Ben çok ufak yaşlarda bir çift güvercin edinmiştim ikiside erkekti ve eşleşiyorlardı 😀 Yani çok nadirde olsa olabilir gözümle görmesen inanmazdım. Erkek güvercinler dişilere göre iri olurlar. Bpğazları dişilere göre daha kalındır. Dişilere göre daha hareketlidirler ve dişilere kur yaparlar etraflarında öterler ve kuyruklarını açarak yere sürterler. Ayrıca dişilerde çatılar çık olur. Kuşları bir süre izle farkı anlarsın.

   View Comment
   1. Yavrularda ikiside erkek olabilir. İkiside dişi olabilir. Bu çok normaldir. Hatta şuanda benim kümesindeki yavruların hemen hemen hepsi erkek. Sürekli erkek olabilir. Dişi erkekte olabilir. Sorun yok.

    View Comment
  1. Rüzgarlı havalarda kuş uçurmak uygun değildir. Özelliklede taklacı güvercinler normal şartlarda bile zor iniyorlar yere. Kanı sağlamsa geri gelir. Damarına bağlı bir durum. Gelme ihtimali yüksek.

   View Comment
 26. Kardesm benım sımdı 1 tane şekeri var balkonda beslıyorum yavru ama buyumus bıraz kardes ben bu kusu nasıl balkona alıstırcam daha bugun aldım nasıl alıstırcam ban ayarıdm edın acıılllll

  View Comment
  1. Balkonda üst kısma ufa bir yuva yapıp kuşu içine bırak kanadını bantla birkaç gün sonra kanadını salarsın ama kovalama kendi kedine gidip gelecektir.

   View Comment
    1. Merhaba Faruk,
     Yeni aldığın kuşu elindeki alışkın kuşların arasına salarak alıştıra bilirsin. İlk önce kanatlarını bantla 1 hafta yerde gezinsin. Daha sonra yapabilirsen eş yap. Fazla yükselmeyen evin etrafında uçan kuşların varsa onların yanına sal. Kuşu aç uçur yem attığın zaman gelecek şekilde alıştır. Kuşlarını hiçbir zaman tok uçurma.

     View Comment
 27. admın senın dedıgın gıbı yaptım sabunının yanına bı arap aldım erkek sabunı 5 gun oldu besleyelı arapta 1 gun oldu kafesı actım hıc karısmadım arap cıktı uctu sabunide ucutu sabunı bı 2 tur attı sonra kayboldu arapta goremdım takal atarak gıtıı sımdı gelırmı bıde tok bıraktım kusları nezamn gelırler..

  View Comment
 28. kardes benım sımdı bı cıft gok mavim var bunarl su an bende duralı 5 gun oldu balkonda beslıyorum nasıl balkona alısıtrrım bana bı care bulurmsun bantalamyı yaptım balkona saılıyorum hergun ucamıyolar ben sımdı salsam gelırlermı kuslar

  View Comment
  1. 5 gün yeterli olmaz. 1 ay bantlı kalsın sonra sal. Büyük olasılıkla alışırlar. Saldığın zaman kovalama ürkütme kendiliğinden uçup geleceklerdir.

   View Comment
  1. Postaların alışması çok zordur hatta bazı postalar ömür boyu bile ikinci eve alışmazlar. Diğer kurşların renklerini soylemişsin. Renge göre kuşu anlayamam. Irka göre söylemen gerekir. Yani taklacımı. Dönekmi. Alıştırma işlemi bir ay kadar kümes etrafında gezinsinler sonra teker teker kanatlarını salabilirsin hepsinin kanadını aynı anda salarsan biri uçunca diğerleri arkasından uçar ve evi bulamazlar. Birer hafta ara ile kanatlarını salarsın 1 ay beklemek koşulu ile.

   View Comment
 29. ben güvercin aldım 1 çift 2de çift olmayanblardan aldım ve çatımın üstü kapalı bn uçurmak istediğimde sineğe kaldırmak istediğimde ne yapmama lazım bizim evin yanında eskibir ev var onuyn çatısnda 10 tane kedi var ve bizim metal çatının üstüne çıkabiliyor ama kümesin yanıan a gelemiyor bn kuşarımı sineğe dikemk için ne yapmama lazım kuşklarımı zorlamıyorum evimizin karşınında 3 katlı bina var oraya inerler ama alışması lazım diye biliyorum bn çatım kapalı oldğu için sizden yardım istiyorum nasıl uçurabilirim yakınmdaki evlerdede kuşlar var saaat 4 5 civarı uçuruyorlar

  View Comment
  1. Tam olarak anlayamadım ama uçurmak için acele etme bence iyice alıştıktan sonra kendileri uçacaktır. İyice alıştıktan sonra bir kaç sokak ilerden salarsın ilk etapta böylece kanatları açılır.

   View Comment
 30. ACİL DURUM!
  Dün aşağı yukarı 1 haftalık belkide biraz geçmiştir yavruyu odama aldım, zira kardeşi fare saldırısına uğradı bunadabişey olur diye korktum, ama dünden beri hep uyuyor sanki ölecekmiş gibi ekmek ıslatıp verdim dün akşam ardından su verdim yiyor yiyor sonra gözlerini yumuyor şimdi de aynısını yaptı sanki ölecek yaaaa hep uyuyor. Dışkısı dün yemeği yemeden önce sarısulu gibiydi bugünde koyu yeşil siyah gibiydi YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR LÜTFEN

  View Comment
  1. Yavru kuşlar genelde uyur uyumasında sorun yok. Sorun şu ekmek ile olmaz bu iş yavru yemleri var tablet. Birde yavru beslemek için pompa olacaksın. Birde eczaneden serum hortumu olacaksın. Yavru yemini iyice sulandır su kılavıma gelsin. Serumu pompayatak ve serumu kuşun boğazından midesine kadar sor ve bir kerede kursağını doldur. Günde 2 kez sabah akşam yapabilirsin. Ayrıca. Eczaneden balya balık yağı ufak yuvarlak kapsul olanlardan alacaksın. Kuş tüylenmeye başladığı zaman günde 1 adet ıslatıp yuttur. Saygılar..

   View Comment
 31. selmın aleyküm … bende 2 cift ısparta arabı vardı ben onları 3 gün kümeste tutum sonra arkadaş benm salaklık yapıp ıspartanın 1 ni bangoya deyişmiş sonra kuş ilk 2 gün yatıp duruyo durgun cumartesi günüde saldım ilk bi donup geldi sonra kaçtı bende kapçıyla yakaladım arabı şimdi ne yapmamı onerirsin

  View Comment
 32. Merhabalar amcam depoya gelen bi dönek güvercini yakalamış yakaladıgı yer burdan 1 saatlık uzak bi yerde bende balkonda bi kümes yaptım yanına 1 çift bango aldım bunlar çift oldu ve dönek tek kaldı bu yüzden döneğede eş almayı düşünüyorum döneğim erkek balkonda beslesem sorun olurmu ve 1 haftadır kanatları bantlı ne zaman alışırlar bide beslediğim balkonda parmaklıklar bezle kaplı dışarısı görünmüyor sizce bezleri sökmelimiyim ?

  View Comment
  1. İstediğiniz kadar büyük olur size bağlı önemli olan temiz ve zeminin kuru olmasıdır bol hava almalı fakat ceyran dediğimiz hava akışı çok olmamalıdır.

   View Comment
 33. ben kuş aldım çatıf-da besliyecem catının üstü kapalı yanlar az açık kuşu salsam geri gelir mi gelmese nasıl gelir not=çatı beton değil

  View Comment
 34. sa
  ilk önce abi benim güvercin sevdam kaç senedir var yerin yoktu bizim çatı vardı izin vermiyorlardı şimdi gizli yapıyorum bi mavi var bide arap var bunlar çift olmuşlar galiba ayın 18 de kümese koydum kuşlar yemledim 21 de ise dışarı koydum ama bizim salaklığımız kuşların başında bekledik kuşlar durdu 5 dk uçtular ama kuşların kanatları bağlıydı fazla uçamadılar gittim yakaladım abi benim güvercini çıkarma yerim yaklaşık 50 ye 50 bir kara yerinde ben kuşları 21 saat 6 da aç bıraktım 22 saat1.30 gie çok az yemledim şimdi benim oraya merdiven koyuptamı çıkmasını bekliyim ne olur yardımcı ol

  View Comment
 35. admain benim kuşlar alalı 2 aya yaklaştı daha hiç uçumadım ve bahçede besliyom yarın ilk uçuruşumu yapacam yumurrtada olduğu için korkuyom kaçar diye mesajımı gördüğünde bi cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  View Comment
  1. kuşların once tekinin kanadını serbest bırak bir iki hafta ucsun gelsin. Daha sonra diğerini bırak aynı anda kuşları salarsan birbiri arkasına uçar ve kaybolma ihtimali var.

   View Comment
 36. admin bey bende yaklasık 20 tane kus vardı . tavan arasında beslıyordum bir yavru bango birde arap ucurmak ısdedım ve ucurdum.1 hafta oldu kuslar damın usdune gelıyor ve terasın kapagından ıcerıye gırmıyor catıda kus kalmadı sadece bu ıkısı damın usdunde yem yıyıp su ıcın baska damlarda yatıyorlar ara sıra kaldırıyorum cok fena acılıyorlar uzaklara gıdıyorlar ama sadece benım arka dama atıyorlar ne yapsam bunları yakalıyabılırım ac susuzda bırakmak ısdemıyorum.

  View Comment
 37. Admin.. Kuş Beslemeye Başlayalı 2-3 Ay Oluyor…Alıstırdıqım sağlam kuslar. onları ucuruyorum… ama yeni yavru güvercinler aldım….Etrafımda da Çok fazla güvercin besleyen var ve Evleri bnimkinden Yüksek…Yani Bu Yeni Güvercinlerimi Onlara Yakalatmadan veya Konmadan Nasıl Alıstırabilirim.

  View Comment
 38. selamlar ben de küçük yaşlarda kuşçuluğa başlamış biri olarak izin verirseniz bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. evde beslediğim kuşlarımı aile baskısı ile yaklaşık 10 km ileride olan köyümüze götürmek zorunda kalmıştım,damızlıklarımdan aldığım bir yavru hayatımda karşılaşmadığım şekilde beni şaşırttı şöyleki o kuş köyde 1 hafta kalıp hiç uçmadan ortamı tanımadan kümesten kaçtı ve bizim eve tekrar geldi neyse evdeki kümesime aldım ve tek başına köye birdahaki gideceğim zamna kadar bakayım dedim,işin enteresan tarafı evimde yetişen büyüyen ve 10 km yoldan tekrar eve gelen o kuş bir sabah yemlemek için kümesin kapısı nı açtığım da fırlayarak çıktı ve gözden kayboldu ben de onun yanlızlıktan dolayı kaçmış olduğunu düşündüm fakat işin aslı , köyde kuşlara bakan dayımın oğlu kümesin saçağında bir kuş olduğunu söyledi gidip baktığımda kendi kümesimde büyüyen yavru 1 hafta kaldığı ve ortamı hiç görmediği köye geri gitmişti ve ben çok şaşırmıştım. şuda bir gerçek kuşçuluk hastalıktır….

  View Comment
 39. Merhaba 2 gün evlle 1 limon erkek 1 de mavi ( gök ) dişi aldım bu güvercinler yavru kızması hatta dişi olan gök ara sıra yavru sesi çıkartyor elime alınca vs. neyse bu güvercinlerin yuvaya alışma süresi nedir hocam ? bugun ilk denemeleri yaptım yuvanın önüne saldım 1 er 1 er ikiside yuvaya girdi uçmaya yeltendiler hafif kalktı ikiside kondular hemen yuvaya girdiler sizce ne kadar daha devam etmeliyim hocam ? şimdiden teşekkürler kolay gelsin. :)

  View Comment
  1. Yavru kızması güvercinler alışmaya en elverişli güvercinlerdir. Çok çabuk alışırlar. Bir hafta kadar kümese girip çıksınlar daha sonra yavaş yavaş uçmaya başlarlar. Hayırlı olsun.

   View Comment
 40. Merhabalar ilk güvercinlerim 1 çift arap olmustu kanatlarını bantlayıp bir bucuk hafta hep saldım ve aknatlarını soktum salar salmaz hemen kactılar ve sonra 3 tane daha aldım 1 mardin 1 posta 1 fındık bunlarda 3 haftadır duruyorlar saldım ve fındık kactı sımdı postayla mardin eş oldular mardinin kanatları acık ama postanın bantlı ne zaman salsam kacmazlar ?

  View Comment
   1. Abi yumurtladılar 15.07.2013 de çıkıcak yavrularım inşallah şimdi salabılırmıyım postayla mardini postayı saldım 2 gun sonra geldı tekrar baska catıalra kondu 2 gun sonra geldı tekrar bantladım ne zaman salayım ?

    View Comment
 41. abi ben çatımda kuş besliyorum hiç uçurmadım şuana kadar çatımın etrafı kapalı sadece bi cam var çatının içinde camdan tahta uzatsam kuşları öyle alıştırsam olur mu

  View Comment
  1. Olabilir fakat alıştırma için bir tane kuş seçin. Eğer alışırsa yanına bir tane daha salın. Teker teker alıştırın eğer giriş yerini bulamazsa kaybolabilir.

   View Comment
 42. merhaba daha detaylı yazayım geçen hafta taklacı aldım bir çift bu hafta yumurtladılar aldığım kuşlar 1.5 yaşındaymış bende hafta sonu salmayı düşünüyorum kaçma ihtimalleri varmıdır…

  View Comment
  1. Merhabalar yumurtlamış bir güvercini neden salıyorsun bekle yavruları cıksın. Anne ve babayı salma çıkan yavruları uçurursun. Yumurtlama döneminde kuşların kaçma eğilimi daha fazladır. Biz genelde yumurtlama aşamasında kuş salmayız. Alışmamış bir kuşu alıştırmaya çalışmayız. Yavru almaya bak. saygılar.

   View Comment
 43. merhaba abi. ben heves edip bir tane güvercin aldım bizim bina 11 katlı köpek kulebesi gibi bir kümesi var güvercini alalı 1ay oldu yaklaşık 2hafta önce uçurdum 4 gün gelmedi 4günün sonunda cam açıkken eve girdi kuş sonra güvercini bugun saldım yukarda yazdığınızı bilmiyordum saldığımda güvercin kümese giriyordu hava esiyordu sonra biraz uzağa attım geçen günki gibi karşılara gitti sizce gelirmi cinsini bilmiyorum. 1tane war sadece lütfen cezaplayın ne yapmam gerekir bide kuşun yemi tabakta duruyor.

  View Comment
  1. Merhaba meraklı dostum. Bir tane olduğu için geri gelmeye bilir. Yanına bir yada bir kaçtane daha arkadaş alsaydın keşke 2 ay uzun bir süre normalde alışmış olması lazım evim 11 karlı diyorsun yüksek binalara kuş alıştırmak çok daha kolaydır. Etrafı kolayca tanırlar oraya bir kaçtane yavru yeni yeme düşmüş. Güvercinlerden al 1 – 2 hafta kanatları bantlı dursun ve daha sonra kanatlarını sal. Ama kovalama zamanla alışacaklar kendiliğinden uçacaklardır.

   View Comment
 44. Admin kardeş benim 32 adet güvercinim var.Kuşların ırkı taklacı.Kuşları uçuruyorum fazla uçmuyrlar fazla yükselmiyorlar ve dağınık uçuyorlar ne yapabilirim?

  View Comment
  1. Kuşların hepsini aynı anda uçurmaya çalışırsanız %100 başarısız olursunuz. Kuşlarınızı ufak gruplar halinde uçurun taklacı ırkı güvercinler eve yakın uçarlar fazla yükselmezler beslediğiniz ırk yüksek uçuş ırkı değildir.

   View Comment
     1. Merhaba Muzaffer bey,
      Takla ırkları kuşların yaptığı antremana göre eğişir 1 – 2 saat arası uçan taklaçı kuşlar vardır. Sürekli düzenli uçan kuşlarda süre yavaş yavaş uzar. Soyda önemlidir. Çok uçkun bir soy edinirseniz süre birazdaha uzayabilir.

      View Comment
 45. ben de 1 tane dişi posta kuşu 1 tane erkek sinekli var 2 si eş olurmu hemde 2 si kaç günde kümese alışır kümes bahçede üstünde ağaç dalları var

  View Comment
  1. Merhaba Burak,
   Kuşların renkleri kuşların eş olmalarına mani değildir. Hatta değişik ırkta olmalarıda mani değildir. Yani dişi ve erkek olmaları eş olmaları için yeterli. Alışma konusu hakkında birşey söyleyemem bazı kuşlar hayatları boyunca yanlızca bir yere alışırlar özelliklede postalar. Yani bence yavrulamalarını bekleyin yavruları alıştırırsınız. Alışkın olmayan kuşun kanadıntaki tüyleri kesebilirsiniz. Saygılar.

   View Comment
 46. abi ben daha yeni başladım ve kuşlarla vakit geçirmeyi seviyorum ama benim tek korkum kumesi yaptim her şeyi hazır ilk uçuşlarında ya bir daha gelmez korkusu yaşıyorum bana yardım edebilirmisiniz

  View Comment
  1. Aynı soruyu iki kez sormuşsun ben siteye hergün bakamıyorum. Cevap yazmam bir kaç günü bulabiliyor. O bakımdan kusuruma bakmayın. İlaveten; İlk kuş alıştırma çok zordur bir kaçtane kuş alıştırdıktan sonra yeni güvercinlerin alışması daha kolay olur onların yanında gidip gelmeye başlar. Aceleci olmamak lazım. Eğer imkanın varsa yakın çevrenden güvercin alma uzak bir noktadan güvercin edin böylece geri gitme ihtimali azalır. Saygılar.

   View Comment
   1. Kuşu bir ay süre zarfında hergün dışarı çıkartıp etrafı seyretmesi sağlanır. Kuş alışınca kendi kendine yuvaya girip çıkmaya başlar. Bir ay geçtikten sonra kuşun kanadını salın ve kuşu kesinlikle kovalamayın. İlk bir kaç uçuş çok önemlidir. Bir kaç kez uçup indikten sonra alışmış olur. İlk uçuş için kuşu bir gün aç bırakın. Karnı çok aç olsun. böylece yüksek bir yere konsa bile yem atarak tekrar geri çağırabilirsiniz. Bu da bensiz size güzel bir taktik olsun.

    View Comment
  1. Bizim kulladığımız özel karışım bir sülüsyon var veterinerler hazırlıyorlar içindeki etken maddeyi tam olarak bilmiyorum. En güzel yöntem bir veterinere danışmanız olacaktır.

   View Comment
 47. Arkadaşlar bende 1 çift güvercin aldım 1 si dönek diğeri taklacı fazla büyük değilller ama küçükte sayılmazlar bizim evdeki deponun içine fazla vbiyik olmayan bi kafes yaptım kuşları deponun içine sladım bazı yerleri besmisediler mesela odunların üstünu 😀 neyse deponun içine alıştılar ama kendi kafeslerine hala girmiolar üstüne konuyolar sadece ben bu kuşları depodan dışarı salsam geri gelirlerimi kuşlar yaklaşık 4 gündür bende

  View Comment
  1. Kardeşim o şekilde alışmazlar. Balkona güzel bir kümes yap. Kuşların kanatlarını güzelce bantla kuşları hergün dışarı sal bir iki saat gezinsinler etrafı görsünler. 1 ay sonra kanatlarını teker teker salabilirsin.

   View Comment
 48. ya bn bıse anlamadım ya bu kapalı catıya nasıl alıstıtırm bn 4 kat kapalı catı bi kapak var ama 2 insan sıgar oraya nasıl alıstırmac kanatları bntlı :) solyeın bkm

  View Comment
  1. s.a Kardeşim kapağın üst kısman telden büyük bir alan yap. Biz bu alana salmaz deriz. Kuşların bu salmaya çıkıp inmeye başlasından daha sonra kuşların iyice alıştıktan sonra istersen salmayı kaldırabilirsin yada salmanın üstünede bir kapak yapıp ordan uçurabilirsin. Bu soylediğim yöntem en güvenilir olandır. Yoksa çok kuş kaçırırsın.

   View Comment
  1. Kardeşim kuşun rengi önemli değildir. Irkı önemlidir ikisi de aynı ırksa hiçbir sorun teşkil etmez. Alışma konusuna gelince aldığın kişi çok uçuruyorsa oturduğun yere yakın bir yerde daha önce beslenmişse oraya gider. Buyuzden tam şartları bilmediğim için birsey soyleyemem.

   View Comment
 49. Merhaba benim 13 kuşum var bunlardan 5 ini uçuruyorum ama 5 ide karşı evin çatısına konuyolar dediğinizi yapmak isterdim ama o evin çatısına çıkılmıyor çok tehlikeli bunun başka bir yolu yokmu ?

  View Comment
  1. Kuşlarınızın kanatlarını açmak için kuşlarınız eğer alışkınsa birkaç sokak ilerden salın bunu hergün tekrarlayın boylece uçmaya alışırlar.

   View Comment
 50. admin ben de bir kuş var fazla yemiyo içmiyo neden acaba güvercinler genellikle az mı yem yer lütfen bilgi güvercin yetiştirmeye yeni bşladım yha

  View Comment
  1. S.a kardeş kusura bakma yoğunluktan dolayı geç bakabildim siteye. Kuş öldü demişsin. Geçmiş olsun. Kuşu görmeden birşey demek zaten imkansızdır. Böyle durumlarda veteriner hekimlerden destek almak gereklidir. Ayrıca kuşların toplu ölümlerini engellemek için aşı mutlaka şarttır. Ayrıca hafta bir gün mutlaka vitamin ve mineral takviyesi yapmak gerekiyor.

   View Comment
 51. Arkadaşlar ben 1 çift taklacı bursa getirttim bizim evin yadındaki depoya koydum depoyu boşalttın tabi orayı kümes yaptım ama kuşlar dışarıyı görmüor
  bende kanatında 5 tüy yolup kapıının önünde onları yemleyin kümesin içine girip dışına çıkmalarıı felan öğretirim dedim sizce bu şekilde alışırlarımı 1-2 aya yoksa yavrulamalarını beklemeli miyim ?
  [Bu arada kuşlar yavru]

  View Comment
 52. merhaba admin ben evimin 2 katında beslicem ev boş balkonuda tam yapılı deil sadece ferforje var ben eski köpeğimi kulubesi var balkonu tel çevireyimmi yoksa bkalsınmı kalırsa atlarlar ve kedi kapardiye korkuyorum kuşu yavru alacağım

  View Comment
  1. Alacağınız kuşun kaçmaması için önlemler alın. Bu arada eğer uçurma niyetindeyseniz yüksek bir noktadan evinizin etrafını görmesini sağlayın böylece daha kolay alışacaktır.

   View Comment
 53. ben güvercin beslemek istiyorum taklacı mardin ama binada otuuyorum balkon yok bodurumda besliyecegim kanadını bantlıyacagım önce bodurumamı alıştrmalıyım yoksa bodurumun camına dogru tahta koysam camdan dısarımı alıştırmalıyım lütfen yardımcı l admin

  View Comment
  1. Merhabalar. Bodruma alıştırman çok zor. Bodruma kedi girme ihtimali var. bencere değildi daha yüksek bir noktadan gelik açıp. Değilin olduğu kısma kuşların çıkıp gireceği telden bir kafes yapabilirsin. Taklaca kuşlar çok oyunlu ise normal güvercinler givbi rahat hareket edemezler heryere inemezler. Taklacı güvercinler bodrum için uygun bir ırk değildir. Sizin için daha uygun olacak ırk posta veya düz uçuş ırklarıdır.

   View Comment
 54. abi ben güvercin aldım 2 çift kanadını yoldum küçük bir kafeste besliyorum 1 tanesin ayağina misine bağladim gezsin etrafı izlesinndie hemen aşaği atlamak istio saibi bize ykın ne yapmam gerekli saygılar

  View Comment
  1. Sahibi size yakında ve o kuş uçmuş bir kuşsa kesinlikle eski sahibine gidecektir. Tavsiyemiz size yakın olmayan hatta mümkünse yavru güvercin almanızdır. Sizin yapacağınız en iyi şey o güvercinleri alıştırmaya çalıştırmayın. Bırakın yavru çıkarsınlar böylece yavrularını alıştırabilirsiniz.

   View Comment
 55. admin abi biz arkadaşlarya yabani güverşin var 2 si yavru 2 si yetişkin catı arasında yetircez sen zor demişsin abi sen bana catı arasında nasıl yetiştireyim herşeyi söylermisin

  View Comment
  1. Emre merhaba,
   Kuşların etrafı görsünler sürekli olarak dışarı çıkıp kümese girsinler 1 ay sonra kanatlarını salarsın. Etrafı nekadar çok görürlerse o kadar iyi olur.

   View Comment
    1. Kavga ediyorlar derken sizde iki adet güvercin vardı yanılmıyorsam. Sürekli kavga ediyorlar diyorsun büyük ihtimalle kuşların ikiside erkek o yüzden kavga ediyorlardır. Eğer biri dişi biri erkek olsalardı kavga etmezlerdi. Kuşlarının yanına dişi al. Dişi ile erkeği ufak bir yere kapat bir gün içinde kalsınlar ve eş olacaklardır. Yem ve su içleri için öğle saatlerinde sal. Daha sonra yine kapat bir iki gün içinde eş olacaklardır. Böylece kavga etmezler.

     View Comment
     1. Dediğim gibi çok ufak bir sandık yada kutuya kapatırsan 1 – 2 gün içinde eş olurlar kavga olayı biter. HErgün biraz dışarı sal yem yiyip su içsinler. Ayrıca kuşlarına yemciden biraz kenevir al. Günde 1 Avuç kenevir ver. Kenevir kızışmalarını sağlar. Kısa süre içinde yumurtlayıp yavrular çıkar diye düşünüyorum.

      View Comment
 56. selam admin kardes yaklasık 10 yıldır kuş besliyorum. güvercin beslemek kadar güzel bir hobi olamaz bunu öncelikle dile getirdim. simdi yeni güvercin besleyen veya beslemek isteyen arkadaslara diyeceğim şu. öncelikle kuş alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir kaç örnek vereyim. 1..ilk olarak aldığınız güvercinleri pahalı almamaya dikkat ediniz yeni başlayan arkadaslar piyasada 5 10 liradan tane başı toplayın sağlklı olmasına dikkat ediniz özellikle kızma olmasını tercih ediniz. 2.. kuşlara rahat edilicek bir kümes yapiniz…ve kümes içine yuvalar inşa edniz ve kuşları serbest bırakın kendileri istedikleri yerleri seçsinler…3 toplu halde almaya dikkat ediniz cünkü hepsi aynı anda alışacaklardır…4 güvercin sayısını fazla aşılmadan cogunluk 50 olmalıdır..5 dsarıdan baska güvercin içeri sokulmamalıdır hastalık olabilir…7 ucurma işlemi 1 ay gectikten sonra ikişerli ücerli denenmelidir 3 5 tur attıktan sonra kenara gecilir kusların inmesi icin bir kaçtane kuşları zemine bırakmalıdır..ve tekrar ucurma işlemini en güvendiğiniz güvercinle yapilmalıdır… 8 sabahları özellikle bakılmadılır ve muğrup arası bakılmaldır. 9 güvercinler çift edildikten sorna erkeklerin kanatları açılır 15 gün sonra dişilerin acılır ama siz dişileri bir ağız kanatlarını çekin.. erkekleri salın. 10 umarım sizlere yardımcı olmusumdur herkese bol bol neşeler dilerim umarım kimse fire vermez.. şahsen benim 60tane var ben her sezon 4 km uzaklıktaki yerlerde salıyorum benim en eski kuşum 6 yıllık en düşük 2 yıllıktır.. ne yaparsan yap benim güvercinler durmaz.. takla yok icinde. postada yok. hepsi gögsü açık ufak gagalar ama kolu boyu uzun olanlar.. normalde gece 30 üzeri güvercin ucuruyorum alıskın oldukları icin gece uçuslarıda vardır bizde. fire vermeden önemli not gece ucusu kümesin basına prejektör takılı dam ışık olmalıdır kuslar zaten ışıktan kümesi ve yerini yukardan rahat görmektedir.. herkese bol şans serkan kılıçç…

  View Comment
 57. Merhaba benim güvercinlerin bir türlü eğitmeye kalksam işe yaramıyor 9 güvercinim var 1 yavru diğerleri büyük daha önce çıkarttığım güvercin kaçtı. Bantlasam acı şekiyorlar diye bantlamak istemiyorum. bana yol gösterim şimdiden saolun.

  View Comment
  1. Merhaba Mesut,
   Bantlamadan alıştırman çok. İki yöntem var ya kanatlarının ilk tüylerini çekeceksin yada bantlayacaksın. Kuşların alışması için hergün dışarıya çıkartman lazım etrafı iyice öğrensinler. Daha sonra kanatlarını teker teker salarsın. İlk saldığın kuş tamamen alışınca gidip gelmeye başladığında diğerini salabilirsin.

   View Comment
 58. Güvercin alıştırıcaksanız önce 2 çift baska alıcaksınız dişilerin kanatlarını bantlıycaksınız erkekler serbest olıcak ama onlarında 1 kaç tüyünü yolun fazla uçamasınllar kuşları aç olarak saldığınız yerde azar azar yemliyceksiniz en fazla 2-4 gün sonra kümesteki diğer küşlara aynı şeyi uygulıyıcaksınız [kuşun cinsine göre kanatlarının bantı uzun vea kısa süre açılmamalıdır ben baskayı seçiorum çünkü çabuk alışıyorlar]
  ilk 2 çift alıştırdığınızda gerisi kolay diğer kuşları teker teker salın ama kuşlar uçurulmamış yavru olursa daha avantajlı.

  View Comment
 59. Arkadaşlar bende 1 çift bursa var 1 tane mardin 1 de taklacı evde besliyorum Aldğımda yeni yemlenmeye başlamışlardı onlara yuva yaptım evin yanındaki odaya odaya takılıolar kafalarına göre odanın içine salıyorum onları kanatlarını bantlamadım vea çekmedim tanıdığım bi kuşçu bursaların dişisinin kanadını bağla birlikte dışarı sal 1 yere kaçmazlar dedi inanıyımmı inanmıyımmı bilemedim kuşlardaha dışarıyı görmedi yavru felanda yapmadılar kaçma şansları varmıdır

  View Comment
  1. Bence kimseye inanma. Dışarı salmak istiyorsan hepsinin kanadını bantlaman gerekir. Bir süre sonra erkeklerin kanadını salabilirsin. Bence uçurmak istemiyorsan hiç riske girme ama illa ucurmak istiyorum dersen. Kuşların bir kaç ay boyunca sürekli dışarı çıkarmalısın etrafı görmeliler daha sonra aç olarak çıkar erkeği kovalayıp yere yem atarak hemen indirebilirsin.

   View Comment
   1. Kardeşim kanatlarını bantlamak mı daha etkili çözümdür yoksa kanatlarını çekmekmi bende 1 mardin vardı sallabaş mı diosunuz ne diosunuz hastaydı iyileştirdim iyilik olsun diye saldım kuşu iyileşince geri geldi gene saldım gene geri geldi tabi sonra eşleştirsin die arkadaşa verdim tek güvercinmi beslenir 😀 Diyicem şey şu sallabaş kuşum uçamıyordu hayliyle bende evin önüne salıyordum gezinsin die yaklaşık 1 ay sonra alışmıştı bu güvercinler ne kadar zamada alışır bi bilgi verebilirmisiniz

    View Comment
    1. İsimsiz arkadaşım merhaba. Öncelikle ilk sorun bantlamakmı yoksa çekmekmi demişsin. Bu tamamen kuşun ırkına ve yetiştiriciye göre değişir. Ayrıca kuşun yaşıda önemlidir. Eğer yeni yavru bir kuşsa kanadı kesinlikle çekilmemelidir. Yani yavrularda kanatlar et tüyünde olduğu için kanama ve yaralanma oluşur buda hiç istenmeyen bir durumdur. Yaşını almış kuşlarda kanat çekilebilir. Gelelim ikinci soruna alıştırma meselesi kuştan kuşa değişir ama ben ortalama 1 ay veriyorum bu bir ay zarfında kuş bol bol gezdirilmedi kümes dışını iyice ezberletilmelidir. Nekadar çok dışarda vakit geçirirse okadar daha çabuk alışır saygılar.

     View Comment
 60. Ben yeni kuş beslemeye başlıcam. 50 santim yuksekliğinde ve 50cm genişliğinde kup bir yuva yaptım tabanı 2,5 cm aralıklı 3 cm genişliğinde tahtalarla kaplı kaplı tavanı ise yarısına kadar tabanın aynısı diğer yarısıda 1 cm aralk olmak şartı ile ince demir çubuklu kapısı var. yan yüzeyleri kapalı arka yüzü tabanın aynısı ön yüzüde tabanın aynısı.Öncelikle bu yuva ideal mi ve bu aralıktan güvercin çıkabilir mi? bir çift kuş alcam erkek ve dişi yumurtlar mı8 yani 1 dişiye 1 erkek yeterli mi) şimdiden vereceğiniz bilgiler için saolun

  View Comment
  1. Merhaba ali kardeş. Öncelikle yuvanı büyütmen gerekli yani 1 metreye 1 metre kümes ideal olacaktır. kuşlar rahat bir alanda dırmalı ve mümkünde kümesin kapı kısmı komple tel olsun bol bol oksijen alabilsinler. Kümesin tabınında tahta ızgara güzel olmuş. Başlangıç olarak 1 çift güvercin yeterli. Yavru yapmamaları için hiçbir neden yok. Tavsiyem bildiğin güvendiğin birinden güvercin al. Kısır kuş vermesinler sana dikkat et. Büyüzden tanıdık biri tavsiyem. Eğer toplu alım yaparım dersen bende sana yardımcı olabilirim. 10 – 15 adet alabilecek gücün varsa sana gonderebilirim. Ama ilk etapta tavsiyem 1 çift güvercinle başlamandır. Saygılar.

   View Comment
 61. Krdeş sölediğim gibi bende 1 çift bursa , mardin ve kızıl bir taklacı var
  bursa güvercinleri yavru ama kimi sal gelir diyor kimi sen nekadar uğraşsana alışmazlar çok zor diyor ben kime inanıyım sen 1-2 ay kanadı bağlı dursunlar demiştin 1-2 ay sonra erkeği salsam kaçarmı kafamı çok karıştırdılar internette bursa güvercinleri yemle kanıp inmez diyolar ne yapacağımı şaşırdım kimi dior yavru al kuşlardan yavrularu uçmaya başlamadan sal kapının önüne falan filan ne yapacağımı şaşırdım mardin ve diğer kuşu salmak istemiyorum es değiller ne yapçam ben ya

  View Comment
  1. yazdığın herşey doğru. Kendi güvercinin olduğu için menle kanar. Başka eve yem atsalarda gitmez onu kast etmişlerdir. Sürekli olarak dışarıya çıkar etrafı görsünler. Alışırlar ama kesinle ilk başlarda kuşları kovalama aç olarak dışarı sal yemle çağır mesala çok aç olsunlar bir kaçtane yem kümese al kümese girsinler sonra bir kaçtane dışarı at dışarı çıksınlar. Kuşları sen yönetmeye başla. daha sonra erkeği çok açken salabilirsin yem attığın zaman hemen gelecektir. ama kuşları ürkütme yavaş yavaş alışmalarını sağla hersey senin elinde. Kaçma ihtimali herzaman vardır bizler bile profosyonel olarak kuş kaçırabiliyoruz. Aslında bu kuşlada alakalı akıllı bir soydan geliyorsa kolay kolay teslim olmaz ve evini mutlaka bulur. Saygılar.

   View Comment
   1. kardeşim çok sağol bu adrada adım İsmail ve ben kuşları aldımda yeni yemlemeye başlamıışlardı uçuyolardı felan daha yeni yeni kuşları alalı 2 ay oldu ben yavru yapıınca annelernin ve babalarının kanadını bantlıyım yavrularıda kapının önüne serbest salıp yemliyin o şekilde kaçma ihtimali olmaz diye düşündüm tek sorunum şu ki bu kuşlar nezaman yavru yapıcaklar ilkbahara yapar dediler bana bide size sorıyım dedim erken yavrul almak için yem felan almalımıyım yada serbestmi bırakıyım hiç ellemiyimmi yoksa kümese hazır yuvamı koyıyım kümese kum koy felan bişyler diolardı şimdiden teşekürler..

    View Comment
    1. Merhaba ismail. Kümesinde herzaman kum bulunsun. yavru alımını hızlandırmak için kümesin içine bir çok yuva yap içine mutlaka gireceklerdir. Yem olarak günde bir avuç dolusu kenevir ver. Daha ufak taneli yemler kullanabilirsin yarım avuç dolusuda muhabbet kuşu yemi verebilirsin kuşların kızışmalarını sağlar. Güvercinler seninin her ayı yavru yapabilirler bu yüzden belirli ayları beklemek gerekmez. Yavruları uçmaya başlamadan once kümesin dışına bırakman onların çabuk alışmalarını sağlar kaybolacaklarını hiçi düşünmüyorum yinede uzaktan takip etmen gerekir.

     View Comment
 62. ”Öncelikle meraba” ben 2 kuş besliyorum… cinsleride ,aynalı arap diyeri ise ala, kuşlarıma bir kümes yaptım,kümese baya bi lışmış olmalılar çünkü;kuşları elimle dışarı çıkardığımda direk kümese giriyorlar.kuşlarımın kaçmasından korktuğum için 2 kanadınıda bantladım.kümesin kapağını açtığımda ise dışarı çıkmıyorlar.ve dışarı çıkardığımda,kanadı bantlı halde hafiften havaya atıyorum ve direk kümese giriyorlar.kuşlarıma buğday veriyorum. ve bu aktarlarda satılan güvercin vitamin taşları satıyorlar,onuda alıcam.Kuşlarıma suyu tasla veriyorum bir sorun olur mu? ve kuşlarımın kanatlarındaki bantları çıkartırsam kaçmazlar dimi? Çünkü;kuşları besliyeli 3 gün oldu. ( NE YAPMALIYIM ) :)

  View Comment
  1. Merhaba Aykut,
   Kümese alışmışlar gayet güzel kuşlarını aç bırak ve dışarıya yem atarak onları çağır ama fazla atma kümesin kapısını kapat ve etrafta gezinmelerini sağla son olarak erkek olanın kanadını salabilirsin ama aç olsun çağırdığın zaman gelsin. kuşları bir kaç hafta sürekli balkonda gezdir. Ama ürkütme. Kovalama. Kularını tasla vermende sakınca yok. Ama plastık suluk alırsan daha iyi ve daha temiz olur. Kuyun içini pisletemezler. Yem olarak sadece buyday yeterli olmayabilir. Haftada bir karışık yem vermende faydavar saygılar.

   View Comment
   1. Sen bu gidisle ikisinide kaybedecen cunkū dedigine göre onları cok sıkıyon sen kendelin cikarma rahat birak onlari kendileri cikip girsinler mecbur kalmadikca ele alma

    View Comment
 63. kardeşim verdiğin bilgiler için sağol kümese yuva koy demiştin koydum arada sırada akşamları giriyo kuşlar oraya. sabah çıkıp kümsein içine yemleniolar felan sonra yuvara giriolar akşam olunca koydum yuvadan uzklaşmıyolar kümesin içinde karışık yem veriyorum muhabbet kuşu yemi de vermeye başlıyıcam kuşların nezaman eş olduklarını nasıl anlıycam 3-4 aylıkken eşleşirler 6-7 aylıkken yavru yaparlar dediler bana kuşlar 2-3 aylık nezaman eşleşirler ve ben nasıl anlarım eşleştiklerini şu anda hep aynı yere konuyolar birbirlerinin yanına yani eşleşlmişlermedir

  View Comment
 64. iyi gunler benim 6 tane kusum var bir tanesiini kanadini 1 haftasi bittikten sonra actim hepsini rahatlikla alistirabilirim sorun bizim bina 9 katli biz tam ortada 6. kattayiz bunlari tek tek ucurmaya basladiktan sonra evi şaşırıyorlar daha önce bir çok kusumu bu yūzden kaybettim bu sefer kararliym ben nasil bunlari balkona aliştiririm yardimci olun

  View Comment
  1. ilk kuşlarımı normal apartman balkonunda beslediğim için o konuda tecrübelerim var. balkonun üst kısmına yuvalar yap ve balkonu diğer balkonlardan ayırmak için değişik nesneler koyabilirsin balkon duvarını değişik renkte boyayabilirsin. Alıştırmak çok zordur bilginiz olsun.

   View Comment
 65. slm ben iki tane kuş aldım arkadaştan biri takla atıyor diğeri atmıyor paçalı ikiside yalnız eve alıştıramadım ne zaman ucurtsam arkadaşın evine gidiyor.köyde yaşadığım için ağırda bakıyorum.yavru olursa yavrular takla atarmı acaba?

  View Comment
  1. 1 tane kuş alışmaz en az iki tane olması lazım. Yavru yeni yem yemeye başlamış kuş alırsanız hangi cins olursa olsun çabuk alışacaktır. Tavsiyem kısa gagalı güvercinlerden alman.

   View Comment
 66. admin sorum şu… 2 aydan bu yana güvercinlerim terasta bekledi fazla ürkütmüyordum günde bir defa ucuyordular gezip gezip geliyordu sonra aralarına bitane yavru saldım 3 tane ucurdum yavru alissın diye fakat gittiler ve gelmediler anlıyacağin 2 aylık güvercinlerim o yavru sayesınde gittiler yaklasık 2 saatir gelmediler nereye gittiler bilmiyorum etrafımda bir sürü kuş besleyen var gelirmi acaba acil cvp.. ya hangi kuşumu ucursam 2 ay bende duruyor sonra gidiyor yerimde çok güzel kuş yuvası terasta bi oda genişliğinde düşünün ne yaptiysam kuşlar benden yana olmuyor birgün gidiyor ihanet ediyorlar 5 ay bekleyen kuş bile gidiyor benden

  View Comment
  1. Merhaba serkan,
   yazdıklarını okudum çok ilginç, yaptığın yöntem çok güzel alışkın kuşların içine kuş koymak bizimde yaptığımız profesyonel bir yöntem. Kuşların iki ay boyunca uçup sonra kaybolmaları hiç alışık olduğum bir durum değil. Bence soy olarak iyi bir güvercin edinememişsin. Bizim güvercinlerimiz yavru iken ilk bir kaç uçuşunda evini buluyorsa bir daha kesinlikle kaybolmazlar. Hele ki bir – iki ay uçan bir güvercin kesinlikle kaybolmaması gerekir. Sorun kesinlikle sende değil, sorun beslemiş olduğun güvercinlerde. Bilindik bir kümesten kuş alırsan bir daha kuş kaybedeceğine inanmıyorum. Saygılar.

   View Comment
 67. admin kuşlarım kısa gagalı ve kızma olarak alıyorum yani baska yerde beslenmemis uçmamıs ve gözünü bende acıyor fakat bir sekilde yan tarfımda apartman var arkayı dönüyorlar cıkan olmuyor nedir ne yapmam gerek yardımcı ol kızma kuş nasıl kacar gözü bende acılmıs hem. anlamadım gitti o kadarda acizde etmiyorum açık bırakıyorum işe gidiyorum günde 2 defa yemleme yapiyorum düzenli bakıyorum nedir bunların caresi

  View Comment
  1. Merhaba Serkan,
   Bir önceki sorunda da anlattığım gibi sorun seninle alakalı değil. Birde kuşlarını kesinlikle dışarıda bırakma. Balkona sal bir iki tur uçsunlar uçmayan kuşlarında yerden pırıltı (kuş gösterme) yaparak tekrar balkonuna inmelerini sağla. Kümesi sürekli olarak açık bırakma. Avareci (tutakçı) kişiler her mekanda her şehirde mevcut. Bunlar yeni alışmakta olan kuşları çok çabuk yakalayabilirler. 50 – 60 adet kuşun arasına giren bir güvercin kolay kolay sürünün içinden çıkamaz ve büyük olasılıkla yakalanır. Sana tavsiyem kuşlarını uçururken dikkatli uçur evin üzerinden açılmaya başladıklarında kümesten diğer kuşları çıkar ve havadaki kuşların göreceği şekilde balkonda uçmalarını sağla ve direk balkona indir. Bu şekilde bir süre devam et. En önemli konu güvercinlerini bilindik bir yerden almak damarlı güvercinlerden edinmeye çalış. O zaman 50 – 60 güvercinin içine de girse inmeyecektir.

   View Comment
   1. öncelikle cevapladıgınız icin tsk ederim adminim. balkonda beslemiyorum dam var orda besliyorum yaklasık 40 tane güvercin getirdim damda odalar mevcut birini kuş pini yaptim. öncelikle getirdiğim kusları ırklarına göre değerlendirdim kanatlarını kırptıklarım oldu sonra kızmaları bir ağız kanatlarını çektim dam beklesinler dedim yaksalık 2 ay dam beklediler ve 2 ayda ucurdum 40 tane kusların arasında firede verdim ama kızmalar kaldı sağlam olarak 2 tane alıştı damın etrafında yükselip ucuyorlardı kus göstermeden damını ezbere bilip iniyordualar diğer yavrulardan birine güvenip 3 lü ucurdum fakat o yavru 2 alıskın kusumu kaybetti moralım bozuldu yeni topluyorum diye kaybettiğim icin üzüldüm. aksam en güvendiğim kus gelmisti mavi gögsü açık kuşum ama çakmaklı güllü gelmedi şimdi o mavi ile yetineceğim kanatlarını çektiklerim önceki kuslarım kanatları cıkıyor bakalım ne kadar şans benden yana olur bilemiyorum tek isteğim küme halinde hedefim 40 50 yapmak yerde cok kusum var hep damar kızma insallah beceririm etrafımda çok ac gözlü insan var küme halinde 80 70 60 ucuran cok insan var bırakmıyorlarki adam akıllı alistiralim değeri 10 tl kus icin tenezül eidyorlar ben ucurdummu adam kümeyi ucuruyor yazık bir kus icin kendilerini rezil eden var. insallah bu açların icinden basarılı cıkarım saygılar iyi bayramlar dilerim sizlere allaha emt olun

    View Comment
 68. müjdat bey benim önceden 12 tane taklacı güvercinim vardı ahırda kalıyorlar bazılarıda sürekli yavruluyor yani alışkınlar eve serbest ucup geliyorlar gecende elime 13 tane daha geçti şimdi ortalama 25 tane felan ortamları sıcak ben bunları nasıl yaparımda hepsini eşleştiririm ha bu ara ahırın içinde birde kümes var çift bırakabilecegim rahat geniş bi yer çiftler orada yumurtluyor kapana biliyor ve benim tahminime göre 3 tane erkek boşta kalıyor ne yapabilirim de bunları hepsini eşleştirebilirim zamanım cok sabırlıyım bu arada.. cevap için tşk şimdiden….

  View Comment
  1. Merhabalar,
   Kuşları eşleştirmek çok kolaydır aslında. Eşleştirmede dikkat edilecek konu; Dişi ve erkeğin eşsiz olmasıdır. Eğer eşli ise eşleşmek istemez. Dişi ve erkeği ufak bir kutu yada sandığa birbirlerini görebilecek şekilde konulur. Ufak bir alan olmalıdır. Burada bir iki gün içinde kesinlikle eş olurlar. Yem ve su için 10-15 dakika daha büyük bir alana koymamız gerekir. 3 erkek boşta kalıyor demişsin. Güvercinler tek eşlidir biliyorsundur. Yani her erkeğe bir dişi düşmesi gerekir. Boştaki erkekler kümes huzurunu bozarlar ve kavga çıkartırlar ya onları satacaksın yada onlara dişi alacaksın tavsiyem budur.

   View Comment
 69. slm ben vedat abi ben öceden kuş bezledimi arkadaşalarmı ma da öğretmi ama çoğu yarısı kaç dırıdı bana senini yüzde kaçtı diylora ben tekar beslemeye başlıycam içmede bi şüe var npy mı ben de kaçırcam diye korukyom öçden iç kaçramadımı kuş inidirimi şimdi içmede bi is var salmada kuş kaçpı gidcek gibi ban yardımıcı ol lütfen

  View Comment
 70. Slm arkadaşlar ben 1 çift kuş aldım benim kümesten başka kümes görmemişler ben kuşlardan yavru alıp kümese alıştırıcaktım daha garantili olsun diye ama ne zamana kadar yavru yapçaklar erkek kuş ötmeye başladı büyüdülerde biraz yaklaşık kaç ay sonra yavru yaparlar merak ettim şimdiden çok teşekürler

  View Comment
 71. Bİşey Dicem Lütfen Yardım :

  1 metreye yakın uzun kartonum var:
  geniş içinde 3 tane kuş var 2 dişi 1 erkek 2tane çakmaklı dişi 1tane erkek miski -kanatları kesik çekik 1 aya kadar çıkar zati inş kış ayındayız şuan o kuşlar kartonda alışırlarmı sonra biraz yuva düzeni yaparım miskisi kanadı çıktı sanırım hepsi 1 ay eti miski taklacı bizim evde 2 çakmaklı dişide 1 gün önce getirdim kanatları çekik kesik 1 metre kalka biliyor ama -Miskiyi Uçursam Gidermi Ve Bİde o dişileri ne zaman uçurum lütfen yardım

  View Comment
  1. İyi akşamlar. Klavyeyi değiştirdim artık daha rahat cevap yazabiliyorum :D.
   Öncelikle kuşların huzur içinde girip çıkabilecekleri bir yuva ortamı oluşturman gerekiyor. Kuşların alışır bol bol dışarı çıkar etrafı görsünler. Kanatları gelince bırak kendiliğinden uçmaya başlasınlar.

   View Comment
  1. Bide 1tane kuş 1 ay dır bende yani uçuruyorum sitede oturuyorum 4blok var bilmiyorum nereye gidiyor konuyor heralde 1 2 saat geçiyor bakıyorum balkonda 😀 Şimdi Bu Kuşa Elemiyimi Nasıl Kendisi Uçsun Ben Uçurtmadan Uçmuyor Balkonda Besliyorum yani

   View Comment
  2. Eğer daha önceden takla atan bir kuşsa kanatları tamamlandığı zaman uçmaya başladığında mutlaka takla atar. Kuşun evvelini bilmek lazım her taklacı ırk takla atacak diye bir kanun yoktur.

   View Comment
    1. Size şöyle anlatayım. Taklacı ile taklacıyı eş edebilirsiniz renk önemli değil performans ırkı için. Dönek ile döneği eş edebilirsiniz ama farklı ırklar eş edilmemelidir. Mesela taklacı ile dönek eş edilmemelidir. Performans ırklarında renklere bakılmaz. Mavi ile arap eş ederseniz büyük ihtimalle yavrunun teki anne renginde diğeri babanın rengi çıkar. Veya ikiside anne yada babanın renginde çıkabilir. Renkler sorun teşkil etmek yeter ki aynı ırka mensup olsunlar.

     View Comment
 72. admin ne yaptım örenemedim _ hangisi dişi hangisi erkek 2 3 yöntem ver deniyim hele kolay yöntemler ver ama bilmiyorum hangisi dişi erkek diye

  View Comment
  1. Dişiler ile erkekleri ayırmanın en kolay yolu erkekler bangır bangır öter dişilere kur yaparlar. İkincisi dişiler erkeklere göre daha minyon yapıya sahiptir. Ben güvercinlerin boğazlarına bakarım elimle ellerim boğaz kalın olanlar erkeklerdir. Dişilerin boğazları daha incedir. Son olarak emin olmak istersen kuşların çatısına bakılır. Eğer çatıları açıksa dişidir. Kapalıysa erkektir. Hala anlayamazsan bilen bir kişiye göster eline almadan bile anlayabilir tabiki işi biliyorsa.

   View Comment
  1. Güvercin beslemek çok zor değildir. Korkacak bir durum yok yavaş yavaş alışırsın bir çift kuş alıp başlayabilirsin. Babanıza bu konuyu anlatabilirsiniz. Saygılar.

   View Comment
 73. Öncelile Selamın Aleyküm
  Bende 1 çift güvercin var yavrulatıp yaza kadar kümese alıştırıcam ama 4 kuşkümes için az ben tanıdıkta bi kuş gördüm 2 kere kanat çırpıyor 1 takla atıyor yüksek uçuyor cinsin sordum melez miş kuş tam safkan değilmiş
  benim asıl söylemek istediğim kümese çabuk alışan çok takla atan böle bi cins nerden bulabilirim ırkı nedir?

  View Comment
 74. Oncelikle merhaba
  Benim bir sorum olacakti
  Guvercinleri atmacadan ve sahin den nasil koruya biliris. Bi yerde okumustum guvercinlerin kanatlarina goz gibi bir simge boyamak ise yariomus. Nekadar doru bilmiorum.Yardimlarinizi bekliorum shimdiden tesekurler.

  View Comment
  1. Merhabalar,
   Güzel bir soru sormuşsunuz… Atmacadan kurtulmak için torpil yani patlayıcı kullanabilirsiniz. Cebinizde çakmak ve bir kaç tane torpil alırsınız. Atmaca yada diğer saldırganları farkettiğiniz anda ateşleyip fırlatın. Böylece atmaca ve şahin oradan hemen uzaklaşacaktır. Bu yöntem denenmiş ve kanıtlanmıştır. Bir arkadaşım sürekli bu sistemi kullanıyor.

   View Comment
 75. Selamın Aleyküm

  Benim evin terasında büyük bir oda var odada 1 pencere var ben orayı güvercin kümesi yapsam kuşları alıştırabilirmiyim bana alışırlar demişlerdi
  olmassa balkona kümes yaparım balkona da alıştırmak zor :( bahçeye de yapardım ama çok kedi var oralarda korkuyorum kuşları yiğcekler diye nabçam ben :( en uygun yer neresnir

  View Comment
  1. kuşların rahat inebilecei daha iyi tanıyabilecei bir bahçeniz varsa bahçeyi tercih ederim kediden yanada zatenn kuşlarını açtıgında başında olacaksın kediyi yanaşamaz zaten yani kuuşlaarında olacak gözün zaten

   View Comment
 76. ben daha yeni 1 çift güvercin aldım balkonda besliyorum kuşlar ne fazla büyük nede yavru evim en üst kat yanımda birde çatı var daha önümde binalar var ama benim binnamın boyundan çok çok küçükler kuşlarımı balkona nasıl alıştırabilirim sadece 1 çift ama

  View Comment
  1. Önce kanatlarını bantlayıp bir süre balkonda durmalarını sağla ufak bir yuva yap oraya girip çıksınlar. Daha sonra erkek olanın kanadını sal. alıştığı zaman dişinin de kanadını salarsın. Alışması zor olur. Kaçma ihtimalleri normal kuşlara göre daha çoktur. İkisi de alıştıktan sonra yuvalarını yukarı bir yere kaldır. Balkonun üst kısımlarına yap. Saygılar. Ben bu yöntemle çok kuş alıştırdım. Denenmiş bir yöntemdir.

   View Comment
   1. peki ben bu kuşları alıştırdıgım zaman ikisinide beraber kaldırabilirmiyim kaldırırsam kuşlar geri gelirmi
    yani birbirlerini fişekleyip kaçarlarmı

    View Comment
 77. Selamın Aleyküm

  Öncelikle benim 1 çift kuşum var bana eşleştikten sonra kümese alıştırırsın kaçmazlar demişlerdi kuşlar aynı anne ve babadan aynı cins ben buların eşleştiğini nasıl anlıyacağım nasıl anlaşılır erkek kuş ötüyor dişiye kur yapıyor dişide seviniyor beraber konuyolar aynı yere fazla ellmedeim kuşları çabuk eşleşsinler rahat olsunlar diye yemk ve su verdm sadece kuşları alalı 2 ay oldu nezaman eşleşirler nezaman salıyım dışarı eşleşmişlermidir acaba yardım ederseniz sevinirim

  Teşekürler…

  View Comment
  1. Aleyna ve Aleykum Selam
   Kuşların büyük ihtimalle eş olmuşlardır. Erkek ötüyor ve dişi kur yapıyorlarsa iş bitmiştir zaten. Asıl konu dışarı salma aşaması, eş olan kuş kaçmaz diye bir şey yok. Kuşları salarsan büyük ihtimalle ikiside kaçar. Kuşlarını her gün balkona sal kanatları bantlı olsunlar. Etrafı iyice öğrensinler önce erkeğin kanadını sal bir ay kadar hafif hafif kovala. sonra erkeği bantla dişiye sal oda bir iki hafta hafif hafif kovala yüksek bir yere konsun tekrar yem atarak eve çağır. Aç olurlarsa çabuk dönerler. Daha sonra ikisi birden salabilirsin tavsiyem budur. Kuşların bir kaç hafta dışarıyı görsünler sonra ilk saldığında kovalama eğer kendi uçuyorsa uçsun uçmuyorsa hafif üzerine giderek uçmasını sağlayabilirsin.

   View Comment
   1. Anladım kardeşim ama benim kümes balkonda değil bahçede bide benim bi arkadaşım kuşların kanadını kesiyor yaklaşık 1-2 m yükselebiliyolar bende öyle yapsam daha çabuk alışırlarmı kümesin tepesine felan çıkarlar inerler kümesin önüne yemliği koyarım yem yerler daha kolay olurmu alışmaları

    View Comment
 78. Kardeş kuşçuyum ama bilmediğim ve bileceğim çok şey var yanlnız benim 10 tane verdi eş şimdi onları verdim hepsini yeni 1 çift getirdim cızgılı biyaz dışı yavru erkek eke dişı fazla tünekte durmuyor erkek kovalıyor ama 1 gün önce yuvayı komple deyiştirdim yine benimsemeleri gerekirmi zaten çıkarmadım hiç daha 3 gün oluyor getireli bu gün deyiştim yuvayı işte kanadını çeksem yazık 1.bucuk ay beklerim eşleşseler anlarım eşleşinde dişinin kanadı bantlı dursa erkeği salsam olurmu yuva yeni bak

  View Comment
  1. Merhaba Rıdvan,
   Yuvayı değiştirmişsin kuşların çabuk adapte olacaklardır. Kuşun kanat tüylerini kesersen eğer, kestiğin tüğleri çekmediğin sürece yenisi gelmeyecektir. Bunları bildiğini varsayıyorum. Ayrıca kuşlarını bol bol kümes dışına çıkarmalısın böylece eve alışabilirler.Saygılar.

   View Comment
 79. Admin 4 tane güvercin bas :

  2 dişi 2 erkek ikisi gece ayrı yerde yatıyorlar

  erkek mavi şatır olmuş başka yere sökük degil şuan yanıan çakmaklı atım dişi 2si ayrı yerde duruyor hep yatarken ötüyor ona sonra erkeki gögüzünü yere veriyor uzanıyor dişi side onun başının etrafında geziyor duruyor 3 haftadır yumurta yok neden sence ne yapayım acil cevap istiyorum 😀

  View Comment
  1. Arada Bİr Dama Çıkarken Öpüşüyorlar

   balkonda besliyorum arada bir Başka Bİrinin balkonun içine giriyorlar akşamları yarını geliyorlar Sence BUnlar YUmurtayı Başka Yere Etmiş Olmasınlar Yada Neden YUmurta Yok Daha

   View Comment
 80. Selamın Aleyküm

  Bende büyük bir kümes var fakat sadece 1 çift güvercin 😀 kuşları yerde yemliyorum (Kümesin içinde) yemlerken kümesin kapısını açık bırakıyorum
  Dışarıya çıkmıyorlar onara koyduğum kafesin yanından ayrılmıyorlar bende yemliği kümesin kapısının önüne koysam hiç ellemeden dışarıyı tanısalar kaçma ihtimalleri varmıdır

  Teşekkürler..

  View Comment
  1. Aleyna ve Aleykum Selam,
   Kaçma ihtimalleri var özellikle birbirlerini tetikleyebilirler. Dişi olanın kanadını bantla erkek olanın kanadını sal. Çok aç olsunlar yemi dışarı atarak çıkart ama kesinlikle ürkütmemelisin. Yada ikisininde kanadını bantla bir kaç hafta sürekli dışarda yemle. Alışırlar.

   View Comment
 81. Admin Bana Acil Cevap Ver :

  Dişi Erkek Bugün Öpüşüyorlardı 3 haftadır Kur Yapıyor Ona : Onun Üstüne Çıktıgını GÖrmedim Geceleri Çıkmış OLa Bİlir Her Neyse BU YUmurta Ne Zaman Çıkar Merak Etim Ne Zaman YUmurta Ederler Tahminin Ne Öpüşüyorlardı

  View Comment
 82. Dişi Erkek Bugün Öpüşüyorlardı 3 haftadır Kur Yapıyor Ona : Onun Üstüne Çıktıgını GÖrmedim Geceleri Çıkmış OLa Bİlir Her Neyse BU YUmurta Ne Zaman Çıkar Merak Etim Ne Zaman YUmurta Ederler Tahminin Ne Öpüşüyorlardı Admin Acil Cevap Bekliyorum Sende Bİde Onlara Ne Yapmam Gerekeni Söyle

  View Comment
 83. Admin Veya Başka Arkadaşlar .

  1haftadır Erkeki Dişinin Üstüne Çıkıp Ona Yapıyor:

  BU YUmurtayı Ne Zaman Ederler Ortalama Kaç GÜnde Eder BU YUmurta Yardım Acil TşkÜRLer

  View Comment
 84. Kardeş YUvaya Süpürke Atım ALıp Düzelti Erkeki :

  Dişi Hİç otırmi Yuvaya Hep Erkek Otıri BİRAZ SES Çıkarıyor Susuyor Dişi Hiç Oturmuyor YUvaya 1TANE Tek YUmurtalık Var ayrı bir yer yaptım 2sine

  View Comment
  1. Yerdeki kümeste hemen hemen tüm ırklar beslenir. Taklacı güvercinleri önermiyorum iniş konusunda sıkıntı çıkabilir. Dönek beslemeniz daha uygun olacaktır.

   View Comment
 85. Ben iki gün önce dışarda güvercin buldum. Uçamıyor yemek yemiyor su içmiyor. Almasaydım kediler yicekti ve uçamıyor da duvara kendine çarpıyor. Ürkek bir hayvan ve çok küçük görünmüyor fakat yavru olup olöadığını da anlayamadım. Napmam gerekiyor ?

  View Comment
  1. geniş bir alana önüne su ve buğday ve bir parça ekmek bırakın yarına kadar yem yemezsen buğdayları ağzından içeri elinizle atın. kısa sürede normale dönecektir.

   View Comment
   1. Bende ilk kuşumu bulmuştum dere kenarında adam 1 çifti hasta olmuş diye salmış kuşları dişi olanını tilkiler yemiş tüyleri felan duruyodu brende alım onu uçamazken dayadaım sarımsağı 😀 SARIMSAK BUĞDAY ÖZEL YEM BİlE ALDIM iyileşti sonra uçtu dedim kaçırdık kuşu diğer gün baktım kapımın önünde sonra bi gün saldım bidaha geri gelmedi dişilerin peşine takıldı ondan sonra beni merak sardı snn gibi Ama benik kuş çok yiğiordu doymuyodu 😀

    View Comment
 86. lütfen yardım edin ilk defa kuş besliyorum güvercinlerimi salıyorum komşunun evine gidiyor ve akşam geri geliyor kümese bide kuşun birisi hiç uçmuyor uçuruyorum sadece evden eve geziyor baişka bişey yapmıyor

  View Comment
  1. Bir gün yem verme ertesi gün kuşları sal kovala yere bir kaçtane yem at bak nasıl geliyor. Tekrar kovala tekrar bir kaç tane yem al. Kanatları iyice açılsın. Kuşları sürekli aç olarak dışarı sal.

   View Comment
    1. ben bir çift güvercin daha aldım miski ve çakmaklı çakmaklı galiba hasta uçamıyor ve puskun duruyor yem de yemiyor elime alıp atıyorum kümeste oraya buraya çarpıyo ne yaomalıyın

     View Comment
 87. Merhabalar, ben 2 çift kuş aldım 1 çift arap bir çift de normal güvercin çatıda büyük bir kafes yaptım alalı daha 2 gün oldu ve bu kuşlar gün ışığı almıyor almadığı için bir sorun çıkarmı ve kuslarıda kanatlarından bantlayıp çatıda gezdiriyorum tek sorunum karanlıkta kalmaları bir şey olurmu?

  View Comment
  1. Yine güzel bir soru geldi. Kuşlar için gün ışığı çok önemlidir. Çatıda gezdiriyorum diyorsunuz buradan gerekli ışığı(VİTAMİNİ) alacaklardır. Bulundukları yerde ufak bir pencere açabilirseniz içerisi biraz daha aydınlık olacaktır. Kuşlarınızın önüne mutlaka kum bırakın. Ayrıca haftada bir gün vitamin takviyesi yapabilirsiniz sorun olacağını sanmıyorum.

   View Comment
 88. Selamın Aleyküm

  Kardeş bende bir çift bursa oynarı var erkeği kümesin içinde dahi takla atıyor. Ben bu kuşları 4 ay önce yavru iken aldım.Daha hiç salmadım yavrulamalarını bekliyorum.Bana taklacı kuşu kümesin penceresinden salarsan daha iyi olur dediler.Ama kuşu pencereden nasıl alıştırıyım? kapıdanmı yoksa penceredenmi salıyım karar veremedim.
  [Pencereden nasıl alıştırıcam ?]
  Şimdiden Teşekkürler.

  View Comment
 89. 10 tane dönek güvercinim var. 1 tanesi pusup duruyo ve tüylerini kabartıyo gözlerini 10 sn aralıgıyla açıp kapatıyor halsiz ve önceden ucuruyordum simdi uçmuyo . arkadaşlar tüy atıyor diyor dogrumu

  View Comment
 90. Selamın Aleyküm Bende 1 çift paçalı güvercin var geçen gün baktığımda kümese çalı çırpı toplamışlar yuva yapmışlar acaba yumurtayı nezaman alırım merak
  ettim ?

  View Comment
 91. s.a abi ben kırık kus bakıorum simdilik 6 tane kusum var ben bunların kanatları cektim 2 hafta olcak bunları oglen okulkdan gelince salıyorum yemliyorum kuslar kendi ke ndine kumnese girip cıkıyolar acaba kaanatları gelince kaçarmı

  View Comment
  1. Aldığın yer evine yakınsa ve orda uçtuysalar büyük ihtimalle oraya gideceklerdir. Aldığın yer beslediğin yere çok uzaksa veya aldığın yerde daha önce uçmadıysalar. %99 alışırlar. Kanatları yavaş yavaş geleceği için fazla uzağa gidemeyeceklerdir. Tavsiyem kuşları aç olarak dışarı sal ve yeme gelmeye alıştır evden biraz uzaklaşında biraz yem atıp tekrar geri çağır. Bunu yaptığın zaman alışmaları daha kolay olacaktır.

   View Comment
 92. Admin 1 çift eşli kuş aldım biri mor ak kuyruk diğeri küllü arka balkonda besliyom ama balkonun üstü kapalı kuşları alıştırmak için ne yapmalıyım

  View Comment
  1. Onların alışması biraz zor yavrulatırsan yavruları daha kolay alıştırırsın. Şimdilik yere ufak bir yuva yap girip çıksınlar. Daha sonra yavru olduktan sonra kuşların yuvasını balkonda üst kısımda bir yere yaparsın.

   View Comment
  1. Yabancı kuş yakalamak için kalabalık bir kuş grubu kullanabilirsiniz. Havada evini kaybetmiş ve sizin evinize yakın ucan bir kuş gördüğünüz zaman kendi kuşlarınızı uçurun ve yabancı kuşun sizin kuşlarla karışmasını sağlayın daha sonra kendi kuşlarınızla birlikte balkona inmesini sağlayın ve kümese yem atarak hepsini içeri alın.

   View Comment
 93. abi ben 14 katlı bir binada oturuyorum…evim 11.katta güvercin beslemek ısıtoyrum fakat balkonda kus beslenırmı etrafta aynı renkte bınalar var bır suru…nasıl bana yardımcı olurmusunuz

  View Comment
  1. Alışmaz diyemem alışır ama çok zor olur binarın birinize benzemesi sorun teşkil etmez. Önce yere bir yuva yap kuşların kanatlarını bantla burada alışsınlar daha sonra teker teker kanatlarını salarsın kanatlarını aynı anda salma. Biri alıştığı zaman ucup tekrar geri geldiği zaman diğerinin kanadını salarsın. bu işlemlerden sonra yuvayı balkonun üst kısmında bir yere as.

   View Comment
 94. abilerim ben kuşlarımı sansara kaptırdım sonra yenden başladım kuş aldım alıştırdım ama yenden kuş aldım ben işteyken babam kuşları ssalmış salmadığım kuşları bile bugün pazar kuşları babam ben komşum la uçurduk yukarki çatıya kuş fırladı tabi kuş eşi genelde kaçan kuşumdan 1 i siyah o kuş kolay kolay kaçmazdı ama eşi kaçınca o da giti sonra 2 kuşum karşı komşudaydı 1i alman fındık eşleşimi idi biride arap paçasız işte o alman komşunun kuşları ile havada 1 saat uçtu sonra kondu uçtu sonra ezana 1 saat varken ben abimle parka gitim o zaman benim tam alışkın olmayan yani 4 haftadır bende olan güvercinler sineğe kalkmış işte o alman gelmiş sinektekilere işte snra kuşumdan 9 taneden 4 ü var gerisi kaçtı o alman çok uçuyodu o daha yeni idi 9 kuşumdna 4 ü var abi kuşumu hep tok salıom aç salınca gider die salmıom komşu kuşlarını aç salıyo kuşlar uçmaktan bıkmıo bn kaçar die aç salmıorum ne yapmam lazım şuan çok üzgünü:::(suçlu olup yere bakacağıma kuşçu olup havaya bakarım;):(((:(:(:(:(:(

  View Comment
  1. Düzelemez diyemeyiz çok zor düzelen bir hastalıktır. Kuşu elinizle doyurmak durumunda kalabilirsiniz. Kuşa b12 vitamin vermekte fayda var.

   View Comment
 95. Merhaba admin bende kuş beslemeye yeni başladım. 18 tane karışma kuşu aldım erkek ilçeden. Şehir merkezine getirdim arada 50 kilometre var. Ama benim sıkıntım evimin damı tek kat müstakil yantaraflarım 3’er kat etraf görünmüyo yani. Kuşları kırptım hepsini alışırlarmı buraya uçurabilecekmiyim acil cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdidern

  View Comment
  1. Merhaba arkadaşım,
   Karıştırma kuşu dediğin kuşlar bizim posta dediğimiz çok damarlı kuşlar gibidir. Kolay kolay alışmazlar 50 km çok yakın bir mesafe saldığın zaman direk sahibine gidecektir. Sana tavsiyem bu kuşları salma bir kümese kapat. Çıkan yavruları başka bir kümeste uçur. Evin etrafında yüksek binaların olması önemsiz. Ben 150 – 200 km den gelen kuşları biliyorum. Alışmayacaklardır sakın uçurmaya kalkma. İllaki uçurmak istiyorsan soylediklerimi yap 2 kümes yap birinde üret çıkan yavruları diğer kümeste uçurabilirsin.

   View Comment
  1. kanadını bantlayıp bir kaç hasta serbest bırakın sonra kanadını salarsınız. Kuş sürekli olan kümes dışına çıksın ve girsin böylece etrafı tanıma fırsatı bulur.

   View Comment
 96. Merhaba Admin Ya ben 1 tane kuş aldım sandıkta besliyorum üstünü laylonla kapatıyorum erkek kaçmaya çalışıyor ama onu yakalıyom sandıga koyuyom 1 tane dişi alcam 1 hafta sora onlar o sandıgaa alışırmı kanadını makasla kestim admin acil cevap nolur…

  View Comment
 97. benim 6 kuşum var hepsini alaım 2 gün oldu ben bazılarını çite yatırdım birtane dönek kuş var bu kuş düzeliyor yawaş yawaş bunun dönekliği başka kuşlara bulaşirmi cevap bekliyorum lütfen

  View Comment
  1. DÖNEK KUŞ derken bağ dönmesi hastalığı bu hastalık iki tür oluyor eğer kuş sıcaktan susuzluktan yada havasızlıktan baş döndürdü ise bulaşıcı değildir. Ama virüs kaynaklı bir hastalıksa bulaşıcıdır. Bence kuşu ayrı bir yerde muhafaza edin. Ben nadirde olsa kuşlarımda bu rahatsızlığı görüyorum ve kuşu hemen başka bir kümese atıyorum. Bu dönemde kuşa E vitamini vermeniz gerekir.

   View Comment
 98. selamun aleykum kardeşim…benim1 tane şekeri ve 1 tane ala var bunların yavruları güzel cıkarmı bide kuşlar bende sık sık var her akşam 1 2saat salıyorum eve alışmışmıdır kendileri cıkıp kendileri giriyolar sen ce alışmışmıdır cevap yaazarsan cok sevinirim kardeşim 😀

  View Comment
  1. Aleyna ve Aleykum Selam.
   İlk sorunun cevabı kuşların ikiside aynı ırka mensupsa renk önemli değildir. İkinci sorunun cevabı kendi kendilerine girip çıkıyorlarsa büyük ihtimalle alışmışlardır. Fakat kuşların kanadını salacaksan teker teker sal önce erkeği sal bir dene fakat üzerine gitme uçacaksa bile kendi kendine uçsun kovalama. o bir iki hafta sonrada dişinin kanadını salarsın. İyi yavrular.

   View Comment
 99. Selamın Aleyküm

  Kardeşim geçen günlerde yumurtası olan 1 çift kuşum kaçtı.bir iki gün sonra üç tane kart posta getirdiler
  1 tanesi kızıl 1 tanesi siyah beyaz 1 tanesi mavi posta güvercininden pek anlamam. Sonra kuştan anlayan bi komşumu çağırdım dedi bunlar kırma sal bunları gitsinler.Bir iki gün geçti baktım kızıl olan kaçmış diğer ikisi yumurtlamış. Yavruladıktan sonra bu kart kuşlar benim kümese alışırmı ?

  Bu arada dün site hacklenmiş geçmiş olsun.

  View Comment
  1. Aleyna ve aleykum selam. Sitemize yoğun giriş olduğu için site kapanmış en kısa sürede daha büyük bir sisteme geçeceğiz. Sorunuza gelince posta güvercinleri genelde tek bir yere alışırlar kolay kolay ikinci bir yere alışmazlar. O yüzden önceden birşey söylemek zor denemek lazım. Size tavsiyem yavrular büyüyene kadar salmayın yavrular kesinlikle size alışacaklardır. Ve kesinlikle satsanız bile alan kişi uçuramaz tekrar size geri gelirler. Saygılar.

   View Comment
   1. Çok teşekkür ederim. Bu arada bu çapta bir internet sitesini tek bir kişi 1000 bot göndererek erişimi engelleyebeilir bu yüzden DDOS saldırılarına karşı önlem almalısınız ! Dediğiniz gibi yoğunluktan dolayı kapanacağını sanmıyorum.Eğer gerçekten yoğunluktan dolayı ise domaini aldığınız firmada bi sorun vardır.Domain adresini güvenilir bir yere taşısanız iyi olur.

    View Comment
     1. Dediğim gibi bu denli internet siteleri yoğunluktan dolayı kapanmaz bunlar hosting firmalarının kendilerini kurtarmak için söylediği yalanlar.Birileri saldırırsa yine sıkıntı çıkarır hiçbir internet sitesinin çökmeme gibi bir garantisi yoktur ! Mesela site 1 saatte kapanacağında 5-6 saatte kapanır.
      sana verdkleri kaynak sınırlı sonuçta bi yerde mutlaka tükenecek.
      1lt şişe su ile
      20 lt damacana suyun var
      ikisinide bitirebilirsin.

      Ama yine de önlemlerini al

      1 lt lik suyumu bitirmek kolay
      20 lt lik suyumu ?

      View Comment
 100. ben 3 tane mardin aldım balkonda besliyorum 1 çiftin kanadı tutuk 1 tanede yavru mardin var 6 metre yükseklikte bir çatı var bn bu yavru mardini balkona nasıl alıştırırım?

  View Comment
  1. Yavru daha önce başka yerde uçmadıysa bir iki gün kanadını bantla giderlerinin yanına sal. Balkonda bir kaç gün gezinsin sonra kanadını salarsın ama kesinlikle kovalama kendi kendine çatıya çıkıp gelsin. Kesinlikle kuşları tok bırakma çok aç olsunlar. Kuş yukarı uçunda hemen yere bir kaç tane yem at inmesini sağla bir kaç gün boyle yap. Kuşları kümese kapatınca iyice doyur. Tokken salma dışarı.

   View Comment
 101. Abi 7 güvercinim var sonunda eve alıştırdım biraz uzakta başka güvercinler var sahibi yok bn 7 güvercini oraya götürsem eve gelir mi? başka güvercinleri getirir mi cavap verirsen sevinirim.

  View Comment
  1. Mehmetali arkadaşım yakın çevrenden kuş satın alma. alacağın kuş yavru olsun. Kanadını saldığın kuşu kovalama diğer kuşlarla dursun kendi kendine ucup gelsin. Kuşları dışarı saldığında mutlaka aç olsunlar uçmak istediği zaman yere bir kaç tane yem at geri gelsin. yavaş yavaş alışacaklardır.

   View Comment
 102. bnm 1 güvercinim war taklacı oyuncu paçalı
  2ay geçdi saldım yuvasına arada yem yemek için gelip gidiyor ama birdaha geri dönmüyor her gün yemini yiyip gidiyor bnde pencereye ip balıyıp yakaladım büyük bir oda werdim ama bnm sorum bu değil az ilerimizde büyüm bir çatıda dolu yabani filen kuşlar war onlarla kalıyodu birdaha salarsam gideceğini düşünüyorum ve o çatıda kimse kalmıyo vea evlerde kapıları kitli çatıya çkma şansım yok ne yapmam lzm

  View Comment
 103. merhaba ben eve kuş alıştırma hakkında bilgi deyilde güvercinler hakkında biraz bilgi almak istiyorum benim 10-15 tane taklacı güvercinlerim var aksama doğru ucuruyorum genellikle eve alışık olmalarına rağmen baska damlara konuyolar acaba bu baska damlara konma sebepleri karınları tok olduğu içinmi yoksa taklacı güvercinler normaldede baska damlara vs. catılara konarmı lütfen yardım

  View Comment
  1. Kuşları fazla sıkıştırıyorsanız eğer çok yoruldukları zaman mutlaka bir yere konarlar. Kuşlarınızı mutlaka aç uçurun daha rahat uçacaklardır. Ayrıca ilk olarak konan kuşu tespit edip o kuş olmadan diğer kuşlarınızı uçurun. Bir tane kuş diğer tüm kuşları alıştırır. Ayrıca kuşların kanatları güçsüzse sağa sola konabilirler. Vitamin takviyesi yapabilirsiniz Ben Vetavit kullanıyorum.

   View Comment
 104. Ben daha yeniyim bir sitede oturuyorum ve 3. katta güvercin beslemek istiyorum fakat daha kümes bile yapmadım balkona nasıl yapıcağım bişgşlendirirseiz sevinirim

  View Comment
  1. Selçuk sitede çok zor olur komşular rahatsız olur. Kuş uçup başka balkonları pisletebilir. Soruna gelecek olursak balkonun tavanına ufak bir yuva yapabilirsin kuşların kanadını bantla yuvanın içine yem ve su koyarsın. Tavsiyem sadece bir çift kuş besle ve besleyeceğin kuş taklacı olmasın. Taklacı kuşlar için balkon uygun bir yer değil.

   View Comment
   1. şimdilik benim elimde siyah bir kasa var ben onu değerlendirmek istiyorum ama nasıl değerlendirceğimi bilmiyorum Birde genelekkle binaların rengi aynı bi sıkıntı olurmu ?

    View Comment
    1. benim yuva bebek beşiğinden üstünü tahta ile kapadım yanlara tel çektim kapı yaptım süper içinde de ayakkabılık vaar ona çıkıyor ve dinleniyor bence öyle bir şey denemelisin

     View Comment
  1. Ne kadar bantlarsan bantla yine ona gideceklerdir. Şöyle bir şey yap sen kuşları saldığın zaman komşunda balkona çıksın kuşları kovalasın sen yem atarak çağırırsın bu işlem bir kaç kez tekrarlanırsa kuşlar sana alışabilir yoksa imkansız.

   View Comment
 105. Mrb Admin ben bi çakmaklı aldımda daha yavruluktan yeni çıkıyo erkekmı dişimi belli deil yani kuşu aldığım yer le benım kümesim arasında 150 Metre felan var acaba geri dönermi 1 ay felan beslesem, daha önce sahibi 1 km uzaktan kuşu salmış kümese geri dönmüş, eşe felan vursam gidermi geri acaba.

  View Comment
  1. Yakın olduğu için gitme ihtimali çok yüksek. Yakın olmasının yanında eski yerinde daha önce uçurulmuş bir güvercin olması gitme ihtimalini güçlendirir. Aldığınız yer ile anlaşırsanız kuş oraya gittiği zaman inmesine müsaade etmeden kovalasın kuş bir kaç defa eski evine gitmeye çalışabilir oradan bir kaç kez kovalarsanız bir daha gitmeyecektir.

   View Comment
 106. Kuş geri gitse vereceğini pek zannetmem kuşu saklar bunlar, admin bi sorum daha var bango ile oynar ı eşe soktum kaç ay geçti kuş bi yumurtlamadı giti bacanın bi tarafında ufak yumurta kabuğu buldum güvercin yumurtasıydı heralde fare kümese bi yerden girp almış olmalı önlemimi aldım artık giremez zaten de herneyse, kuşun altında yumurta yok kuş kuluçkaya yatar gibi yatıyor dışarı çıkartıyom yem yiyim hemen yatıyo kasanın içine bu yapmasının sebebi ney? ve ne zaman bırakır böle yapmayı aklı fikri kuluçkaya yatmak kuşun 1 haftadır ? Eyw

  View Comment
 107. Selamun Aleyküm Admin ben sabah 9 da kuşların kapısını açıyorum akşam 8 e kadar full dışardalar kapı açık girp çıkıyorlar da bu kdar fazla durmaları dışarda sorun olmaz dimi ?

  View Comment
 108. Admincim bizim bahçeye yabani bir güvercin gelmişdi.Tavuklar yemlendikden sonra kalan yemi güvercin yerdi.Akşamlarda kullanmadığımız garajda uyurdu.Güvercinin gelmesi neyin belirtisi sizce?Çok tedirgin oldum!!!

  View Comment
 109. Öncelikle bütün güvercin sevenlere meraba :) İlk olarak 1 çift güvercin ile beslemeye başladım. Ve yumurtasını aldım, ve yavrusunu merak ediyorum ne gelir diye nuhudi ve arap eş ne gelir yardımcı olabilirmisiniz ? Ve yola düşmüş oyunlu bir güvercin buldum. kümese alıştırmak istiyorum kaçak güvercini ve kandi güvercinlerimi kümesin etrafına çıkardığımda kaçak güvercin etrafına bakıyo ve kaçarmı kaçmazmı diye tereddüte giriyorum bide oyunlu kuş kolay kolay bidaha inemez diye korkuyorum ve geri kümese alıyorum. Kanadını bantlamak istemiyorum çünkü okadar yumuşak kanatları verki yıpranır diye nebilim yapmıyorum onu kümese alıştırmak için ne yapmalıyım önerilerinizi bekliyorum ( Şimdiden Teşekkür Ediyorum 😀 )

  View Comment
  1. Merhaba Aykut,
   Güvercin yavruları genel olarak anne ve babalarının renklerini alırlar. Büyük çoğunlukta yavrulardan biri anneye diğeri babanın rengini alır. Yeni yakaladığın güvercinin kanadını mutlaka bantla en az bir hafta kümes etrafında gezinsin. Daha sonra salarsın kanadını.

   View Comment
   1. Abi ben güvercin almak istiyorum. Fakat Kaçıp giderler diye korkuyorum. çift almak istiyorum Hangi cins kuş almamı tavsiye edersin. Bide kümes var tavuk besiliyorum terasta kulayla yaptım büyük ışık almıyo içeri fakat bi tarafından tel örgüyle sardım. etrafı kapalı telle o kümese mi alayım yoksa baştanmı yapmam gerek tekrar söyleyim tulayla ördüm kümesi bi bölümünü açık bırakıp tel örgü yaptım ordan çıkıyolar tavuklar ama güvercinlerede olurmu ? Hangi tür kuş almalıym . Çift almayı düşünüyom bide kümes için ne gerekli nasıl yapmalıyım

    LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUN ??

    View Comment
    1. Merhaba ibrahim,
     Söylediğin kümeste güvercin olur hangi cins alacağının önemi yok. Alacağın çiftin kanatlarını bilen birine kestir. Yavruları istediğin gibi alıştırabilirsin. Kümesin önünde tel olması çok güzel en azından kuşlar güneş alırlar.

     View Comment
 110. merhaba abi benim 2 tane ala güvercinim vardışarıdalar yuvayı nasıl yaparım konuyla fazla alakası yok ama ben yine sorayım dedim ve bunlar yuvaya ne kadar sürede alışırlar ve ne kadar sürede yumurtası olur

  View Comment
  1. Kuşların sürekli dışarda durması uygun değildir kuşlar yoz olurlar. Yinede dışarda dursun diyorsan kuruluk altı veya çatı altına ufak limon kasaları koyabilirsin.

   View Comment
 111. Benimde 2 tane güvercinim var erkek dişiye yuvadayken vuruyo dişi olanı kaçıyo yuvadan çıkıyo erkek yine peşinde ben çiftleşmelerini beklerken bunlar kavga ediyor neden??

  View Comment
 112. abi benim ikitane güver cinim var birinin kanadını citledim siz yazmamışsızız ama citlemekde güzel oluyoo kacmıyolar veben 2 gün oldu bacaya cıkardım alışdılar şu anda ucuruyorum rahat

  View Comment
 113. abi benim on tane güvercinim var ben komşumdan 1 çift güvercin aldım bendeki güvercinler onları durmadan dövüyor ve tabi yuvadan çıkarma korkum da var ne yapmam gerekiyor .

  View Comment
 114. Admin benim 4 tane taklacı güvercinim var 2’si yavru hafiften uçuyorlar yem yiyorlar acaba ne zaman tam olarak uçar yavrular birde babaları uçamıyor yem yerken zorlanıyor gibi havaya attığımda arka arka gidiyor bazende takla atım yere çakılıyor 5 6 defa aşağıya düştü birde dişi olanı uçmuyo oda şöyle uçmuyo havaya attığımda bizim evimizin yanında 4 katlı kuran kursu var onun çatısına konuyo hiç ev etrafında gezmiyor komşumuzunda taklacıları var 4 5 tane felan o attığında vaya havalanıyolar ve uzun süre inmiyolar hatta hiçbirşey sallamıyolar poşet gibi bizim dişi olanı neden uçmuyo abi sence birde ben yeni başladım beslemeye günde kaç defa aralıklarla yem vermem lazım pirinç,mercimek,mısır,buğday vb şeyler var karışık onları veriyorum birde ne kadar vermem lazım

  View Comment
  1. Merhaba Doğan,
   Kuşlarını hergün uçurmaya çalış zamanla daha iyi uçacaklardır. Herşeyde olduğu gibi. Güvercinlerde de soy çok önemlidir. çok uçan soylardan edinmelisin. Yavru alınan kümeslerde sabah akşam beslemekte fayda var. Uçum yapılan kümeslerde 1 kez beslemek gerekir. Güvercinler karınları tokken uçmak istemezler. Kuşları aç olarak uçurmaya çalış. Kapatıp gideceğim zaman yem verip kapatırsın.

   View Comment
 115. Abi dediğin gibi yaptım anneleriyle uçuyorlar takla atmaya çalışıyorlar ama bişey takıldı aklıma 2 yavru eş olurmu çünkü eş olurlarsa yumurtaları cıvık çıkar diyorlar ben ne yapmalıyım acaba bi arkadaşımda siyah beyaz benekli bir güvercin getirdi ama o taklacı değil benim 4 güvercinimde taklacı acaba yavruları anne ve babalarıylamı eş yapmasam kafam çok karıştı

  View Comment
 116. Admin birde bu iki kardeş eş olursa sorun olurmu yada erkek olanı ennesiyle dişi olanıda babasıylamı eş yapim yavrular birbirleriyle eş olabilirmi yada ? bi arkadaşımda farklı bir güvercin getirdi cinsi farkı dişi onu ne yapmalıyım?

  View Comment
 117. posta güvercinlerinin sadık olduklarını biliyoruz. bu yaz posta güvercinlerimi yavruya yatirdim yavru almak icin 20 cift yavru aldım yeme düştüler etrafı kesif yaptilar kümese girip cıkıyorlar ne oluyorsa uctukları zaman geri gelmiyorlar ne ayak anlamadım gezip gezip başını alip kendi kafasına göre gidiyorlar anlamadım bendemi sorun kuslardamı sorun??????????? 2 gün oldu 4 adet file verdim ne yapmak gerek anlamıyorumki acizde etmiyoruz bir sabah bir aksam ucuruyoruz hergün bi iki file.. posta

  View Comment
  1. Beslediğin güvercinler iyi bir soy değil demekki,
   Benim hiç dışarısını görmediği halde ilk saldığımda gözlen kaybolup akşam üzeri eve donen yavrularım oldu. Anlatmak istediğim kuş dışarıyı görüp kaybolması imkansız. Yavrularda sürü pisikollojisi olur önce birkaç tanesini alıptırıp yanlarına yavru salabilirsin.

   View Comment
    1. Posta güvercinlerini aynı anda uçurmak gerekir. Fakat yeni yavrular çok fazla ise gurubun içine azar azar salınmalıdır. Her zaman aynı vakitte sabah güneş doğduktan ve etraf aydınlıktan sonra salmak en güzeli. Toplu olarak uçurmak gerekir.

     View Comment
 118. Abi bu sabah güvercinlerimi saldım öğlen bakmak için dama çıktım benim güvenvercinlerin yuvasın kahve rengi beyaz bi süs güvercini vardı beni gördü bizim kuşların arasına girdi hala bende ne yapmalıyım bu türden başka yok elimde ilk defa görüyorum süs güverciniymiş kimin olduğunuda bilmiyorum

  View Comment
 119. Öncelikle admin yorumlarda tecrubeniz belli benim 10 yil önce arkadasim balkon da bir çift kus besledi gök ile arap ve inanilmazdi kuşlar ok gibiydi 3 4 saatlikti kupalikti benim diecem bende balkonda tahta cikarip bir cift ucurmayi dusunuorum sizce ne gibi sikintilari olur hayvana eziyet olurmu? sinekleyen havada uzun sure kalan cins ne nerenin kuş’u?

  View Comment
  1. Merhaba duman;
   Balkon derken terasmı ? Yoksa apartman bankonumu onu anlayamadım. Apartman balkonunda oyun yapmayan düz uçan kuşları alıştırabilirsin. Teras ta besleyeceksen havada en çok duran kuşlar yüksek uçuş kuşlarıdır. Bu aslında tamamen besleyecek kişi ile ilgili kuştan ne beklediğiniz ile alakalıdır. Mesela kimisi takla kuşlarını sever takla atan kuşlar besler. Kimisi düz saatlik uçuş kuşu besler 5 – 6 saat kadar havada düz bir şekilde uçar. Kimisi dönüş kuşu besler dönmesi yeterlidir çok havada kalması gerekmez. Her güvercin yapısı bakımından farklılık göstereceği gibi antremanla performans süreleri arttırıla bilir. Size tavsiyem alacağını güvercinin mutlakaya izleyin. Eğer mümkün değilse Annesini babasını veya kardeşlerini mutlaka izleyin. İyi kuşlar iyi soylardan çıkar. Saygılar.

   View Comment
   1. Evim en üst katta apartman balkon’un önü bayagi acik uzun sureli uçan oyunlu kus beslemek istiyorum bir çift alip eğitmek istiyorum balkona tahta cikarmak cozummu? balkona inmesi sikintili olabilirimi nasil alistiribilirim yardimci olursaniz sevinirim?

    View Comment
 120. Selamun aleyküm başkan, ben şimdi 1 çift yada 2 çift kuş alıp beslemeyi düşünüyorum köy yerinde yaşadığım için balkon veya teras yok, yerde bakıcam kümesi yaptım fakat kümes yerde olduğu için sadece bizim evi görebiliyor kümesin sağı solu ve arkası kapalı bişey göremiyor sadece ön cephe acık ordanda bizim evi yerden görebiliyo evde tek katlı evin cevresinde cok ev yok kuşu nasıl alıştırabilirm ve en uzun kanatlarından 4ünü çekip ne kadar bekledikten sonra uçurayım kuşları ve önce erkeğimi kümesin dışına bırakayım kendi kendine ucsun falan yoksa dişiyimi ? kanatları uzayınca ucurayım mı ? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM LÜTFEN

  View Comment
  1. Merhaba Emrullah,
   sorularına teker teker cevap vereyim. Yerde bakıyor olman aslında daha iyi bizde genelde bahçede besleriz güvercinlerimizi. Uzun kanatların 4 tanesi yeterli gelmeye bilir daha fazla çekebilirsin hiç bir sorun olmaz. 5 – 6 -7 bile olabilir. Kanatları gelene kadar hergün sal yerde gezinsinler kümese girip çıkmasını öğrensinler. Yem verme işlemini kümesin dışında yap. Kanatları gelince kendi kendilerine uçacaklardır. Kuşları aldığın yer köy içinde bir yerse oraya gitmek isteyeceklerdir. Tavsiyem kuşlarını eş yap ve yavru al. Aldığın yavrular sana tamamen bağlanacaklardır. Uçurma sırasında önce 1 tane erkeğin kanadını sal. O alıştıktan sonra diğer erkeğin kanadınıda salarsın. Erkekler alışınca dişileri teker teker salarsın. kuşların kanatları geldiği zaman tekrar çekme. ilk 4-5 tüğü bantla böylece uçamazlar. Teker teker salarsın. Bol şans.

   View Comment
 121. eyvallah saolasında bi sorum daha olucaktı sana yeni başlıcağım için bi tane kümese dandik guş koydum yarın yanına birtane daha alacağım alk aldığım arap ın kanadını cektim ve erkek arap, yarında yanına alıcağım kuşun kanatlarını cekiyimdemi atayım kümese yoksa cekmeden atımmi sence? bide yeni baslıcağım için bikaç tio verirsen sevinirim gardaşım yav

  View Comment
 122. slm hocam ben kuş beslemeye yeni başladım ama bugün yapılmayacak bi hata yaptım.. 1 çit tane taklacım var onlar eve alışkın kümeside biliyorlar..ama 4 tane yeni aldım 8 gün kümesteydiler dün hepsini kümesin önünde bıraktım kanatları açıktı hepsini geri kümese doğru kösledim girdiler ama bugün birini taklacılarla bırakmak istedim dama kondu ve evin üstünede çok geniş uçtu ve 5-6 tur attı diğer kuşları çıkardım ama gelmedi sizce geri dönebilirmi kuşun cinsi martı posta..

  View Comment
  1. Geçmiş olsun. Kuşları hemen salmakta hata yapmışsın alışkın kuşların yanına teker teker sal. Mesala bir hafta kanatları bantlı tut sonra teker teker salarsın 1 hafta arar ile teker teker sal.

   View Comment
 123. saolun hocam o zaman bugün ben hünkarim var siyah dişi kuşla çit olmuşlar dişinin fitileri çekilmişti yeni çıkıyoor .. hünkariyi bugün bırakıcam ama havalandırmayacağım kendisi kalkıncaya kadar (şimdiden saolun))

  View Comment
 124. gardaş iki erkek kuşum var kümeste birisi arap ama yaşlı diğeride yavru ama sökülmemiş kuş daha cinside zırhlı kümese yeni attım daha yanlarına bi tane dişi koysam yetermi yoksa iki tane olsa dha mı iyi olurkuşları çiftleştirmeden uçursam nolur kaçarlar mı ? çiftleştikten sonra erkeği kaç gün sonra uçurayım yardımcı olunnn nolurr yeni başladım daha :S

  View Comment
 125. Güvercinlerimi nasıl eş edebilirim diye sorarsanız hemen hemen herkesin uyguladığı yöntem ufak bir alana dişi ve erkek güvercinler bırakılır. Tahmini bir yada iki gün içerisinde eş olacaklardır. demişsin peki eş olduktan ne zaman sonra uçurayım erkeği ?? kümeste başka alışkın kuşum yok cevabınızı bekliyorum acill yardım edin lütfenn. TŞKKRLER

  View Comment
  1. Dişi ve erkek eş olduktan sonra kuşların kanatları bantlı bir şekilde hergün dışarı çıkartılıp 15 – 20 dakka gezdirilir. Kuş geldi kendine yuvaya girip çıkmaya başladıktan sonra erkeğin kanadını salarsın ama sakın kovalama. kendi kendine uçup gelsin.

   View Comment
 126. abi benim bi zırhlı kuşum erkek var bide dişi açık zırhlım var bunları eş yapmak istiyorum kümesin içinde iki kuşun sığabileceği kadr yer var ve dişiyle erkeği oraya koydum kaç gün içinde çiftleşirler ve çiftleştiklerini nasıl anlarım ? yardimci olursaniz sevinirim?

  View Comment
  1. Dişi kızgın ise 5 dk da eş olurlar. Ama dişi kızgın değilse 3 – 4 gün sürebilir. Dişiyi hazır hale getirmek için kuşlara her gün 1 avuç dolusu kenevir vermelisin.

   View Comment
  1. Zebani kardeş dişi ve erkeği ufak bir yere kapat ışık alan bir yer olsun. Kenevir ver 1 hafta içinde eş olurlar. Eş olduğunu aynı yuvaya girmelerinden anlarsın. Erkek ve dişi aynı yuvaya girerler.

   View Comment
 127. saolun sizin sayenizde biraz rahatladım ve kuşlardan çit olan hünkarim vardı bıraktım gitmedi ve çok iyi.. ve bi sorum daha olacaktı diğer iki kuşum kaldı onları çite vurmama gerek varmı gitmemesi için..

  View Comment
  1. Kuşların eş olması herzaman daha iyidir. Kuşları hiçbir zaman sıkıştırma eş olunca sadece erkeği salarsın alışınca yanına dişiyide salarsın. Kuşları aç olarak sal. Kaçmaya çalışırlarsa yere hem at hemen gelirler. Yani uçurulan güvercinler günde 1 kez beslenir. Kuşları yuvaya kapatmadan önce besle ertesi güne kadar yem verme ertesi gün saldığında aç olsunlar aç kuş en kolay alışan kuştur. yeme çağırmayı öğret yere 2 – 3 tane buğday at bak nasıl geliyorlar 😀

   View Comment
 128. sen nasıl adminsin be iki gündür soru soruyoz sana hiç birisine cevap verdiğin yok bilader bu işi yapamıyosan niye sitenin başına geçiyon anlamıyorum kardeşim ??

  View Comment
 129. ya kardeş ben güvercini çok seviyorum ama apartman balkonda beslesem olur mu panjurlu acaba hangi ırkları beslemem lazım şimdikten teşekkürler

  View Comment
 130. meraba hocam benim size bi sorum olucaktı dün bi çift kuş aldım dişili erkek li ama aldığımda çift değillerdi ikisini aynı küçük bi alana koydum erkek vaggurdamaya başladı tahmini kaç gün içinde çiftleşirler ve çiftleştiklerini nasıl anlayabilrim yardımcı olursanız cok sevinirim ..

  View Comment
  1. Erkek ilk etapta dişiyi döver bu normal tahmini 1 – 2 gün içinde eş olurlar. Erkek dövmeyi bıraktığı zaman eş olmuş olurlar. Eşleşirler veya aynı kümese girerler burdan da anlayabilirsin.

   View Comment
 131. müjdat abi bide aldığım kuşların kanatlarını çektim tahmini kaç gün yada kaç hafta içersinde gelir bi an önce uçurmak istiyorum çünkü yuvaya alıştıklarına inanıyorum ikisininde aciiilll cevabınızı bekliyormmm

  View Comment
  1. 10- 15 gün içinde uçmaya başlarlar zaten kanatların tamamen çıkmasına gerek yok yarıya kadar çıktıktan sonra yavaş yavaş başlayacaklardır. Kuşların üzerine fazla gitme yavaş yavaş kendileri uçar.

   View Comment
 132. abi bide kuşların kümesinin içine 15 -20 tane süpürge çöpleri gibi şeyler koydum bugünde baktım nerdeyse çöplerin hemen hemen yarısını köşeye taşımışlar folluğun içine ama çiftleştiklerini görmedim ama eş olduklarına eminim kaç gün içersinde yumurtlarlar sizce ?

  View Comment
 133. kuşçudan bugün bi tane gö taklacı dişi aldım erkeğini almadım yanına bi erkek alsam çiftleşirler mi müjdat abi cevabını acilll bekliyorum ltfen ??

  View Comment
 134. selamunaleyküm bugün bi çift kuşumu kaçırdım 1 haftadır bendeydiler bugün yanlışlıkla ikisinide kaçırdım ama evin etrafında uçup uçup geri karşıki dama konuyolar yem atıyom kuş cıkartıyom bir türlü inmiyorlar yere sabahta açlardı inmeleri lazımdı ama inmek istiyolar ama inemiyolar dışarda yağmurun altında duruyolar çatıda bişey olurmu kuşlara kuşlar gelirlermi sizce acil cevap vekliyom yoksa hepsini satıcam yarın lütfenn acill cevap verinn

  View Comment
  1. Evin alcaksa taklacı kuşların alçak yere inmeleri zordur. Ayrıca hiçbir zaman iki tane acemi kuşu aynı anda salma. Biri alışınca diğerini salmalısın. Yağmurda kalmalarının hiçbir sakıncası olmaz. Umarım gelir birsey soylemek zor.

   View Comment
 135. kümese bugünle beraber tam bir hafta olucak dişi gök taklacı koydum yanınada başka erkek koydum oda gök bunlar benden kaçmışlardı ertesi gün indirdim bunları kümese koydum çiftleştiler falan pazar günü erkeğini uçursam tekrar geri gelir mi aç uçursam ??

  View Comment
  1. Kuşun kümeste kaç gün kaldığı onemli değil. Kaç gün dışarda gezdirdiğin önemli bir iki kafta kümesin dışında gezdirdiysen sadece erkeği sal aç olarak. Kovalama kendi kendine takılsın. Uçmaya çalışırsa yere yem atar çağırırsın geri

   View Comment
 136. kümeste toplamda 4 kuşum var iki tanesi uçuyo bugün yeni bitane yavru sütbeyaz aldım yeme yeni düşmüş kaç günde alışır uçurmaya başlarım acill cevap bekliyomm

  View Comment
  1. Yavru üç beş gün kümesin etrafına gezinsin kendi kendine kümese girip çıkmaya başlasın sonra salarsın kanadını ama sakın kovalama. Biraz gezinmeden sakın kanadını salma.

   View Comment
 137. eyvallah müjdat abi saolasında alıştırdığım erkeğin yanında miro ırak kuşum var onuda catıya attım ikisini beraber ucurdum alışkın kuşla beraber küçük turlar atıp geri geldiler kümese girdiler ve miro erkek yanınada aynı cinsten miro dişi bulamadım mecburen gittim bir tane taklacı dişi gök güüvercin aldım yanına koydum miro sürekli dişiyi dövüyo kaç gün içinde eş olurlar ve yeni aldığım dişi taklacıyı ne zaman uçurmalıyım kaç gün sonra uçurayım ?? 2. sorumda diğer iki gök güvercinlerim çiftleşmişlerdi ve çöplerden yuva yapmaya başladılar kaçgün içinde yumurtlarlar sizce acil cevabını bekliyorum müjdat abii

  View Comment
 138. yeni getirdiğim taklacı gök güvercini alışkın kuşumla uçursam aynı anda geri gelir mi sizce bir hafta süre yeterlimi sizce çünkü ben getirdiğim kuşlarımın hepsini genelde bi hafta olmadan bile uçuruyom öyle öyle alıştırdım zaten hepsini o yüzden o dişi gök’ün bantlarını çözeyimmi taklacı bu arada ve dişi önerilerinizi acilenn bekliyorum cünkü alıştırdığım kuşların hepsini sizinsiteniz sayesinde, yorumlarınız, yazılarınız sayesinde başardığıma inanıyorum ilgi ve alakanız için teşekkür ederim müjdat abii

  View Comment
 139. diğer sorularıma halayanıt alamadım cevaplarsanız sevinirim ve soru soracam size kırkkuyruk dediğimiz kuştan alsam birtane yanınada bi gök güvercin koysam bunların yavruları nasıl olur gök kırkkuyruk olurmu sizce cok merak ediyorum ona göre kuş alıcam cevaplarsanız sevinirim

  View Comment
 140. abi ben 4 tane güvercin aldım yuvamda 5 tane kasa altında ızgara var kömürlükte beslyorum fare giremiyo aksilik olu girrerse bişe olurmu

  View Comment
  1. O şekilde besleyen çok kişi tanıyorum. Kardeşim kuşların önünde yem bırakma ki fareler gelmesin. Yerde yem kabını koy yem yedikten sonra yem kabını önlerinden al. Fare dadanırsa yavruları ve yumurtaları yiyebilir.

   View Comment
 141. dönek güvercinler ne kadar sürede alışırlar eve ve taklacı güvercinlerimi sökmek için alsam işe yararlar mı beraber uçarlar mı cevabınızı bekliyorum saygılar.

  View Comment
  1. Dönek güvercinler ile taklacı güvercinler aynı anda ucurulamaz. Dönek güvercin aşağıdan kuş gorunce hemen iner taklacı güvercin ise sürekli gelir gelir gider. Anı anda olmaz. Dönek güvercinleri donek güvercinlerle ucurmak gerekir. Hem donus kalitesi bozulmaması hemde vakit kaybı olmaması için.

   View Comment
 142. 3 gün önce aldığım güvercinimi bu sabah kaçırdım dişisi yok diğer kuşlarımla birlikte uçtular daha sonra tekrar geldi kümese koydum yarın uçursam tekrar gelir mi sizce ??

  View Comment
 143. çift olan güvercinlerimin yumurtasını 10uncu gününde ufak yiğenim kırmış ben yokken altından alıp tekrar yumurta ne zamana kadar yaparlar ??

  View Comment
 144. benim kuşlarımdan yumurta almak istiyorum ama alamıyorum dişili erkekli ayarlı yuvalarıda sıcak mineraleride var dal cubuk yaprak larda var ama olmuyo ( mesela bi erkek le bi dişi kuşu bi güzel yuvaya kapatım ama erkek dişinin kafasını yara yaptı ) ne yapabilirim .. ?

  View Comment
  1. Eş olma durumunda ilk zamanlar erkek kişi kuşu döver bu normal. Nadirde olsa yaralanmalar olabilir. Çok fazla kapalı ortamda bırakma kendiliğinden eş olmaları için biraz zaman tanı.

   View Comment
   1. Bir veterinere göstermen gerekir. Sana hık hık ilacı verecektir. Bu süre içinde bir tüğ parçası ile boğazını temizleyebilirsin. Büyük olasılıkla burnuda tıkalıdır burnunuda temizle.

    View Comment
  1. Berkan kardeşim merhaba,
   filo kuşlarını alıştırmak en zor iştir. Hatta imkansız gibidir. Saldığın zaman büyük ihtimalle eski yerine gidecektir. Ben istanbuldan aldığım filo kuşunu bir sene besledim hatta uçurmaya başladım bir kaç hafta uçtuktan sonra kayboldu daha sonra öğrendimki eski sahibine istanbula geri gitmiş. Umarım anlamışsındır. Uçurmadan yavru almaya çalış çıkan yavruları uçurursun.

   View Comment
 145. iyi günler ben arka tepe dumanlı bir kuş geldi hediye olarak yanına eş de alıcam ama cinsiyetini nasıl bulurum bilmiyrum yardımcı olurmusunuz ? bide ben çok sıkı binalar arasında oturuyorum ve 2 kattayım pimapenli bir balkonum var ve balkonun hemen 5 metre falan önünde bir bina daha var ben bu balkona kuşu nasıl alıştırabilirim ? lütfen hızlı cevap verin.

  View Comment
  1. Merhaba Miraç,
   Önce şunu söyliyeyim işin zor. Hediye gelen kuşun cinsiyeti ve cinsini anlamak için yakından görmek gerekir. En iyisi hediye veren kişiye sor. Alıştırma konusuna gelince balkona çok zor alışıyorlar. Kuşların kanadı bantla eş olduktan sonra kuşlar yuvayı başkonun üsttarafından bir yere sabitle. ve Erkek olanın kanadını serbest bırak erkek alıştıktan sonra dişiyide salabilirsin. Acele etme ve kuşları kovalama.

   View Comment
 146. Benim kardeşim 25 gün önce süt beyaz yakaladı küşü banyoda haftada 3 4 gün salıyoruz ondan önce adam hep kuşu salıyormüs kulübeye alışırmışdır

  View Comment
 147. teşekkürler ama ediye bana değil babama geldi ve kuşun bakımını bana kitledi babam 😀 o yüzden kimin gönderdiğini falan bilmiyorum cinsiyetini soramam ama buraya bi şekilde resim falan atılıyormu acaba bi baksanız ?

  View Comment
 148. arkadaşlar benim kümes binanın sığınagında bnde kuşları uçurmak için kutuya koyup tarlaya çıkarıyorum ve bazen kuşlar kaçıyo kaçmaması için ne yapmam gerekiyo acil cevap

  View Comment
 149. abi ben adana güvercini besliyorum kuşlarım kaliteli kuşlar kanı sağlam ama evin yan tarafında yüksek çatı var çıkma ihtimalim yok kuşları ordan nasıl ocuturum konmamalarını sağlarım yardımcı olun yaklaşık 2 aydır damdan kovaladığım zaman çatıya gidiyorlar ne yapabilirim

  View Comment
  1. Kardeşim uzun bir sopanın ucuna poşet bağla bu şekilde kovala. Veya kuşlarına çok güveniyorsan eğer biraz uzak bir yerden bir kaç kere sal kanatları iyice açılsın. Bu işte en güzel yöntem alıştırırken yapılır. Kuşun her yere konmasına izin verilmez konan kuşlar olursa konmayanların yanına salınmaz. Hiçbir yere konmayan kuşlar elde edilir ve yeni gelecek olan kuşlar bu kuşlarla alıştırılır. Kısaca bir yere konan bir kuşun varsa onun yanına başka kuş salarsan onuda alıştırır. Zor bir durum.

   View Comment
 150. kardeşim teşekkür ederim ben elimdeki kuşların hepsini gönderecem yeni kuşlar getirecem onlarında çatıya gitmemeleri için ne yapabilirim uzun bişeyin ucuna poşet bağlasamda oraya yetişmiyor arada mesafe çok.yeni getirdiğim kuşları oraya alışmamaları için ne yapabilirim

  View Comment
  1. Abdullah kuşları sıkıştırma yani kuşları sürekli balkonda bırakma. Sadece uçuracağın zaman kuşları salman lazım. Dışarda cok gezinen kuş her yere konar. Kuş sadece balkona konması gerekiyor. Kuşları kovala ama balkona inmek istediklerinde izin ver. Eğer izin vermezsen kendilerini bir yere atmak isteyeceklerdir. Ayrıca kuşları kovalarken baktınki kuş istemediğin bir yere doğru gidiyor tam konacakken korkut. Mesela ben ıslık çalarım. Kuş çok yorulur ve eve inmesine izin vermezsen kendine konacak başka bir yer arar tam konacakken ıslık ötürür korkuturum kuş konmadan vazgeçer ve eve gelir. Tavsiyem önce 1- 2 tane kuşu konmadan uçurmaya alıştır daha sonra alışık kuşların içine birer birer ilava edersin ve en sonunda hiçbiri konmadan uçacaklardır.

   View Comment
 151. Selamun aleykum ben catida besliyorum catının heryeri kapalı sadece normal pencer buyuklugunde pencere var kuslar alısirmı kac ayda alısır

  View Comment
  1. Aynı durum bendede vardı. Ben hiç cesaret edip salmadım. Ama illaki salacaksan pencereden değilde. Ortadan bir yerden bir kaç kremit kaldırıp su almayacak şekilde kapak yaptır. 10 tane kadar en ucuz kuşlardan alıp oraya sal alıştıklarında yanlarına kaliteli kuşlardan birer tane birer tane sal. Kaliteli kuşlar alıştığı zaman ilk aldığın önemsiz kuşları satarsın.

   View Comment
 152. kardeşim bide haftaya yeni kuşlar getirecem bu gelen kuşları evdeki konan diğer kuşlara hiç karıştırmıyım demi onlarıda alıştırmasın

  View Comment
 153. Merhaba ben guvercin hastasiyim sitde oturuyorum 7. Kattayim evimin arka balkonunda beslicem taklaci irki otopark kuslarin ucabildigi rahat ortam var ama nasil yuvaya sokarim cift alip yavru alicam sadece kisin balkonda beslicem yazin baska sehirde catiya koyucam kumesi kisin nasil idare ederim lutfen bi yardim et

  View Comment

Bir Cevap Yazın

Current day month ye@r *