Yükleniyor...">

Dönek Güvercinler

Dönek Güvercinler

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere dönek güvercinlerden bahsetmek istiyorum. Bildiğim tanıdığım kadarı ile dönücü ırkları kaleme alıyorum. Eksikler yanlışlar olabilir yazının alt kısmına eklemek istediğin şeyler olursa lütfen yazın, sitemizde yayımlayalım. Öncelikle sizlere benimde beslemekte olduğum ırk olan dolapçı ırkından bahsetmek istiyorum. Dönek güvercinleri arasında pek bilmediğimiz bir ırk. Dönek güvercinler taklacı ırkı ile karıştıranlar oluyor. […]

14 Şubat 2013 Perşembe - 256 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere dönek güvercinlerden bahsetmek istiyorum. Bildiğim tanıdığım kadarı ile dönücü ırkları kaleme alıyorum. Eksikler yanlışlar olabilir yazının alt kısmına eklemek istediğin şeyler olursa lütfen yazın, sitemizde yayımlayalım.
Öncelikle sizlere benimde beslemekte olduğum ırk olan dolapçı ırkından bahsetmek istiyorum. Dönek güvercinleri arasında pek bilmediğimiz bir ırk. Dönek güvercinler taklacı ırkı ile karıştıranlar oluyor. Takla güvercinin düz pozisyonda kendini geri doğru tam bir tur atmasıdır. Dönek güvercinler ise genelde yatay şekilde seri olarak kendi etraflarında dönme diyebiliriz. Dönekler taklacılara nazaran daha uzun oyun sergilerler ve kanat sesleri yoktur. Ayakları tüylü (paçalı) yapıya sahip olanları olduğu gibi, tüysüz yani paçasız döneklerde mevcut. Dönekler hemen hemen her renk ve desende karşımıza çıkmaktalar. Günümüzde en çok talep gören dönekler ise sanırım arka tepeli dönekler. Bilindiği üzere hangi ırktan az varsa onlar değerli oluyor.
Bilindiği üzere birçok dönek ırkı mevcut hepsini anlatmaya zamanda yetmez imkanlarda kısıtlı olur genel hatları ile bence dönekleri şu başlıklar altında toplayabiliriz. Paçalı dönekler, paçasız dönekler, tepeli dönekler, kuyruk üstü yağ bezeli dönekler, kuyruk üstü yağ bezesiz dönekler. Bu ayrımlardan sonra işimiz daha da kolaylaşacaktır.
Paçalı dönekleri en popülerlerinden birisi ise kelebek bazen de saya dediğimiz ırk gelir. Bilindiği üzere bölgesel olarak isimlerde farklılıklar olabiliyor. Bu ırkımız genelde evine sadıktırlar. Fiziki ölçüleri orta büyülükte ve kesinlikle kuyruk üstü yağ bezesi kabul edilemez bir hatadır. Uçuş sitilleri yüksek havaya yükselen kuşlar yuvalarından başka bir kuş gösterilmek sureti ile dik aşağı büyük helezonlar çizerek dönüşe geçerler. İyi yavru bakarlar. Dayanıklı bir ırktır. Ve sanırım en çok beslenen ırkların başında gelmektedirler. Dönüş kaliteleri diğer döneklerin çok çok altındadır. Peki neden bu ırk besleniyor diye sorarsanız tarihi çok eskilere dayanır. Bursa iline özel kara çakal, kırmızı çakal, sarı baska, kırmızı baska dönek güvercinleri çok meşhurdurlar bunlarda saya grubu içinde yer alırlar.  Daha başka örnekler vermek istersek kara kuruk güvercinler, bozalı dediğimiz ırklar bunlardandır.
Ülke dışından gelen dönek güvercinler küçümsenmeyecek kadar çok besleyen vardır. Bu ırkları ben bir başlıkta topluyorum neden derseniz bence hepsi aynı. Sadece herkes getirdiği yerin adını koymuş mesela priştinadan gelen kuşlara piristina döneği, kosavadan gelen kuşlara Kosova döneği, üsküpten gelen kuşlara üsküp döneği, Makedonyadan gelenlere Makedon doneği, Bulgaristan gelen döneklere ise macır döneği diyorlar. Sizce hepsi değişik bir ırk mı bence değil. Peki aralarında çok bariz farklar var mı ? Hayır yok, Peki uçuş sitilleri çok mu değişik ? Hayır. Bunca hayırdan sonra kuşların aynı kategoriye almamı mazur göreceksinizdir eminim. Hepsine birden genel ad olarak Makedon döneği demek istiyorum. Bu ırk aslında tamamen dönüşe konsantre olmuş bir ırk. Dönüş konusunda dünyanın en iyi dönekleri diyebiliriz. Uzun metrajları ve sıkı dönüşleri gerçekten izleyenlere mükemmel anlar yaşatırlar. Dönüş sitilleri sayalar gibi saçma helezonlar gibi değil daha çok sanki bir futbol topu görünümde tam bir daire şeklini alılar çok seri dönerler. Bu performanslarında harcadıkları güç normalde uzun saatlerce uçmaya eş değerdir. Bu ırkımızda kuyruk üstü yağ bezesinin olup olmaması önemsizdir. Hatta paçalı yada paçasız olmalarının da bir önemi yoktur. En başta da söylediğim gibi  sadece dönüşe endeksli bir ırk. İyi dönen bir erkekle, iyi dönen bir dişiyi eş etseniz bile altlarından iyi dönen bir kuş çıkmayan tek ırk diyebilirim. Hatta çok iyi dönen kuşlar senede bir anca çıkar o derece anlayan anladı. Eksi olarak görünen dezavantajları ise akıl yönleri zayıftır nerede başka bir güvercin görseler hemen oraya doğru yönelirler genelde şehir dışların fazla kuş bulunmayan yerlerde beslenirler. Bir çok arkadaşım sırf bu ırka bakabilmek için şehir dışında arsa kiraladılar ve demirden yapılma özel güvenlikli kafeslerini oraya taşıdılar.
Makedon dönekleri; Rakip olabilecek bir ırktan bahsediyorum size; Dönek dediğimize aklımıza ilk gelen ırk akbaş dönek dediğimiz kuşlar. Biz genelde onlara Muradiye deriz. Muradiye dönekleri kuyruk üstü yağ bezesi kesinlikle kabul edilemeyecek bir hatadır. Ayaklarında paça kabul edilemeyecek bir hatadır. İyi bir Muradiye akbaş döneği biraz önce bahsettiğim Kosova döneğinin içinden geçebilir. Yani içinden geçer demek ezip geçer demek istedim. Havada yusyuvarlak olurlar yüksek devirli mükemmeldirler gerçekten. İyi bir döneğin altında genelde iyi dönekler çıkar. Dez avantajları akıl yönleri zayıftır çabuk yakalanırlar. Şimdi bazı arkadaş diyecekler ki bende var hiç yakalanmaz. Sizdeki hiç yakalanmayan emin olun bin kişide bir çıkar demek ki siz çok şanslısınız. 😀 gülüyorum.
Şimdi benimde beslemekte olduğum ırk dolapçı; Dolapçılar benim için çok ayrı yerleri vardır. Dünya bir yana dolapçılar bir yana kimisi oynak der. Bu ırk iki kategoriye ayıracağım kuyrut üstü yağ bezeli olanlar ve olmayanlar. Denizli tarafı kuyruk üstü yağ bezesi olmayan ırkı beslerler. Onlara göre yağ bezeli dolapçı olmaz. Bu kuşlar hatta iddiaları bu ırk ilk onlar tarafından beslenmeye başlanmıştır. Isparta tarafı eski yetiştiriciler derler ki bizim eski kuşlarımızda ufak yapılı kuyruk üstü yağ bezeli mükemmel dönüşlü kuşlardı. Zamanla denizli ve Isparta arasında çok alışverişler olmuş ve yağ bezeli ırklar ile yağbezesiz olanlar birbirleri ile eşlenmek yoluyla seneler boyu üretilmişler. Bir standart koymak bu noktada biraz güçleşiyor yani kuyruk üstü yağ bezeliler normalde 12 kuyruklu bir ırk. Fakat yağ bezesizler 14 kuyruklu altlarından çıkan kuşlarda standart aramak gerçekten çok zor. Bezen 13 kuyruk, bazen 12 kuyruk, bazen 14 kuyruk kuşları görmek mümkün. Bence burada bakılması gereken kuyruk sayıları değil. İstersen 50 kuyruk olsun bu sorun olmamalı asıl sorun olacak konular aslında ırkın olmazsa olmaz hataları biraz önce diğer ırkları anlatırken bahsetmiştim …… hata kabul edilemez diye. Bu ırkta da paça kabul edilemez, kuşun yakalanması kabul edilemez, kuşun kayıkta durması kabul edilemez, kuşun takla benzeri kanırma hareketi kabul edilemez. İşte bu hatalar üzerinde durulmalı ve ortaklaşa çalışmalar yapılmalıdır. Kabul edilemezler üzerinde durulmalıdır. Yağ bezesi olsa ne olur olmasa ne olur. Bize ne fayda sağlar ırkı tanıtma adına bu kuşlar 12 ile 14 kuyruk arasında yağ bezeli veya yağ bezesiz olabilirler. Ama şu hataları yapmamak kaydıyla oldu bitti. Senelerdir bitmeyen kavgaları ben bu yazımda bitirdim umarım aynı hassasiyeti ırk adına korunmaya devam eder.
Genel hatları ile dönekleri tanıttığıma inanıyorum yaz yaz bitmez biliyorum eminim buna sizde ikna olmuşsunuzdur.  Saygılar.

Müjdat KARAKOÇ

Bu yazının tüm hakkı Dönek.Net e aittir. İzinsiz kopyalanamaz dağıtılamaz. Çoğaltılamaz.

Yorumlarınızı bekliyorum saygılar..

Bir Cevap Yazın

Current day month ye@r *

Bu sitedeki içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Dönek Güvercin DolapçıTam iklimlendirme
iPortal Kodlayan: Özer Gül
%d blogcu bunu beğendi: